Wiadomości

Zmiany w Karcie Nauczyciela: pensum bez zmian. Nowe urlopy

31.01.2013 19:15
Propozycje zmian w Karcie Nauczyciela i w ustawie o systemie oświaty przedstawiła minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas.
Krystyna Szumilas
Krystyna SzumilasFoto: PAP/Tomasz Gzell
Posłuchaj
00'57 Relacja Kamila Szwarbuły, IAR
więcej

Poinformowała, że nic się nie zmieni jeśli chodzi o pensum pracy. - Podjęłam decyzję, że zmiany związane z nowelizacją Karty Nauczyciela nie będą obejmowały zwiększenia czy też zmniejszenia w zakresie pensum, obowiązującego czasu pracy nauczycieli - powiedziała Szumilas.

Zmienią się natomiast przepisy dotyczące urlopu zdrowotnego. - Urlop ten będzie przyznawany przez lekarza medycyny pracy. Orzekany będzie w momencie, kiedy nauczyciel będzie zagrożony chorobą zawodową wynikającą ze środowiska pracy, którą wykonuje - powiedział Szumilas.

Minister zaproponuje też zmiany doprecyzowujące zasady udzielania urlopu wypoczynkowego nauczycieli. - Nauczyciele, którzy w okresie wakacji letnich wykonują prace związane chociażby z rekrutacją, prowadzeniem egzaminów poprawkowych, maturalnych czy przygotowując organizację nowego roku szkolnego, nie mają jasnej sytuacji, czy realizują te zadania w ramach urlopu wypoczynkowego, czy są to zadania zrealizowane w ramach ich czasu pracy - powiedziała Szumilas.

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Zmian w Karcie Nauczyciela domagają się  samorządy. Narzekają, że zapisy w obecnej ustawie utrudniają "domknięcie" budżetów. Zwracają uwagę, że wydatki w nich na edukację, to średnio 50-60 proc. Ostatecznie o ewentualnych zmianach w Karcie Nauczyciela zdecyduje parlament.

IAR, tj

Zobacz więcej na temat: edukacja IAR Krystyna Szumilas
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zmiany w karcie nauczyciela jak związki partnerskie"

31.01.2013 13:25
- Wzbudzają podobne emocje - powiedziała w radiowej Jedynce Jolanta Gałczyńska, dyrektor Biura Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Jolanta Gałczyńska
Jolanta GałczyńskaFoto: W. Kusiński/PR
Posłuchaj
05'26 Z kraju i ze świata: Jolanta Gałczyńska
więcej

We wtorek przedstawi je minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas. Mają się w niej znaleźć m.in. krótsze o tydzień wakacje dla nauczycieli, zniknie też wolne przy okazji świątecznych przerw w nauce.

Według Jolanty Gałczyńskiej każdy zna się na oświacie i każdy ma o niej wiele do powiedzenia. Ale, jak przypomniała, to dość skomplikowana materia. - Jej nieznajomość powoduje, że również media  podają nieprawdziwe informacje, bo nauczyciele nie mają 70 dni urlopu, a przerwa świąteczna nigdy nie była urlopem - wyjaśniła Gałczyńska.

Gałczyńska nie chciała komentować zmian w Karcie Nauczyciela. Przyznała, że lobby samorządowe silnie naciskały na ministerstwo edukacji w tej sprawie.- Jakie one naprawdę będą, jak daleko będą sięgać, będziemy mogli rozmawiać gdy zobaczymy przyjętą przez parlament ustawę - powiedział Gałczyńska.

Jej zdaniem we wtorek minister edukacji przekaże jedynie założenia do zmian w Karcie Nauczyciela . - Wiemy na dzisiaj, że bedą dotyczyły urlopu wypoczynkowego, zdrowotnego i rozliczania wynagrodzenia - podsumowała Gałczyńska.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska

tj

Zobacz więcej na temat: Krystyna Szumilas Polska