Zmiany w Karcie Nauczyciela: pensum bez zmian. Nowe urlopy

IAR
Tomasz Jaremczak 31.01.2013
Krystyna Szumilas
Krystyna Szumilas, foto: PAP/Tomasz Gzell

Propozycje zmian w Karcie Nauczyciela i w ustawie o systemie oświaty przedstawiła minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas.

Poinformowała, że nic się nie zmieni jeśli chodzi o pensum pracy. - Podjęłam decyzję, że zmiany związane z nowelizacją Karty Nauczyciela nie będą obejmowały zwiększenia czy też zmniejszenia w zakresie pensum, obowiązującego czasu pracy nauczycieli - powiedziała Szumilas.

Zmienią się natomiast przepisy dotyczące urlopu zdrowotnego. - Urlop ten będzie przyznawany przez lekarza medycyny pracy. Orzekany będzie w momencie, kiedy nauczyciel będzie zagrożony chorobą zawodową wynikającą ze środowiska pracy, którą wykonuje - powiedział Szumilas.

Minister zaproponuje też zmiany doprecyzowujące zasady udzielania urlopu wypoczynkowego nauczycieli. - Nauczyciele, którzy w okresie wakacji letnich wykonują prace związane chociażby z rekrutacją, prowadzeniem egzaminów poprawkowych, maturalnych czy przygotowując organizację nowego roku szkolnego, nie mają jasnej sytuacji, czy realizują te zadania w ramach urlopu wypoczynkowego, czy są to zadania zrealizowane w ramach ich czasu pracy - powiedziała Szumilas.

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Zmian w Karcie Nauczyciela domagają się samorządy. Narzekają, że zapisy w obecnej ustawie utrudniają "domknięcie" budżetów. Zwracają uwagę, że wydatki w nich na edukację, to średnio 50-60 proc. Ostatecznie o ewentualnych zmianach w Karcie Nauczyciela zdecyduje parlament.

IAR, tj

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Bądź z nami w kontakcie:

Kryzys ukraiński
serwis specjalny o I wojnie światowej

Powiedzieli w Polskim Radiu

Ppłk Edmund Baranowski: do dziś słyszę głosy kolegów wołających o pomoc

Ppłk Edmund Baranowski: do dziś słyszę głosy kolegów wołających o pomoc

- Dowodziłem oddziałem, kiedy padało Stare Miasto. Tworzone były tzw. grupy osłonowe, które nie dopuszczały atakujących Niemców do wdarcia się na teren placu Krasińskich, gdzie odbywała się ewakuacja kanałami - wspomina w "Sygnałach dnia" uczestnik Powstania Warszawskiego, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, ppłk Edmund Baranowski.