Wiadomości

Druga linia metra. Siedem miesięcy opóźnienia!

23.02.2013 07:46
Planowo budowa centralnego odcinka II linii metra powinna zakończyć się w październiku 2013 r. W przypadku przesunięcia terminu byłby to maj 2014 r.
Budowa II linii metra w Warszawie
Budowa II linii metra w WarszawieFoto: Mohylek/Wikipedia/domena publiczna

Jak poinformował prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk, budowę opóźniały m.in. znajdowane niewybuchy, niezaznaczone na planach instalacje, znaleziska archeologiczne. Według niego niezależne przyczyny uniemożliwiały prowadzenie robót na budowie II linii metra przez około 200 dni (ok. siedem miesięcy). Lejk podkreślił, że trwają rozmowy z generalnym wykonawcą inwestycji - konsorcjum AGP Metro Polska - o przesunięciu zakończenia inwestycji. - W pewnym momencie albo dojdziemy do porozumienia, albo podpiszemy protokół rozbieżności i będziemy starali się ten problem rozwiązać - zaznaczył.

Podczas budowy centralnego odcinka II linii metra do awarii doszło m.in. na budowanej stacji Powiśle. W połowie sierpnia ubiegłego roku stacja została zalana, woda wymyła m.in. grunt pod tunelem Wisłostrady, tunel zamknięto. Lejk powiedział, że chociaż tunel Wisłostrady jest zabezpieczony, nie wiadomo, kiedy zostanie ponownie otwarty dla ruchu. Zaznaczył, że konieczne jest zapewnienie bezpiecznego funkcjonowania tunelu Wisłostrady, przyszłych tunelu i stacji metra.
Wyjaśnił, że w związku z tym obecnie odbywają się skomplikowane prace związane z nawiercaniem tunelu Wisłostrady. - Dopóki roboty nie zostaną zakończone, dopóki nie zostaną przeprowadzone testy, nie będzie można mówić o terminie uruchomienia tunelu Wisłostrady i rozpoczęcia budowy metra pod spodem - powiedział.

Centralny odcinek drugiej linii metra będzie miał siedem stacji (rondo Daszyńskiego, rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat, Powiśle, Stadion, Dworzec Wileński) i połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Umowę na projekt i budowę centralnego odcinka drugiej linii metra stołeczny ratusz podpisał z włosko-turecko-polskim konsorcjum Astaldi, Gulermak i PBDiM Mińsk Mazowiecki w październiku 2009 r. Koszt inwestycji to 4,17 mld zł.

PAP/aj

Zobacz więcej na temat: budowa metra metro Warszawa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Warszawa: nowe utrudnienia w związku z budową metra

15.11.2012 21:16
W nocy z piątku na sobotę zamknięta dla ruchu zostanie wschodnia jezdnia Marszałkowskiej na skrzyżowaniu ze Świętokrzyską.
Warszawa: nowe utrudnienia w związku z budową metra
Foto: Dominik Panek/PR
Posłuchaj
00'27 Mateusz Witczyński, rzecznik wykonawcy II linii metra (IAR)
więcej

Zamknięty zostanie ruch na wschodniej (w kierunku ul. Królewskiej) jezdni ulicy Marszałkowskiej przy Świętokrzyskiej. Możliwy będzie dojazd do ulicy Złotej i Sienkiewicza oraz - za ul. Świętokrzyską - wyjazd z ul. Rysiej w kierunku Królewskiej. Zamknięty odcinek ul. Marszałkowskiej można ominąć ul. Emilii Plater lub al. Jana Pawła II.
Bez przeszkód kursowały będą ul. Marszałkowską tramwaje a także metro. Swoje trasy zmienią autobusy, ale tylko w kierunku północnym. Od sobotniego poranka, czyli od początku kursowania, autobusy linii 151, 171 i 520 pojadą trasami objazdowymi przez ulice: Kruczą, Szpitalną i Mazowiecką a na ul. Marszałkowską wrócą Królewską. Natomiast autobusy linii nocnych (N42, N45 i N95) zostaną skierowane na trasy objazdowe już w nocy z piątku na sobotę (z 16 na 17 listopada).
Zamknięcie związane jest z wykonywaniem dodatkowego wzmocnienia ścian szczelinowych budowanej stacji C11 (Świętokrzyska), która jest pod skrzyżowaniem. Te prace potrwają do 23 listopada.
Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu spowodowanych remontami i inwestycjami można znaleźć na stronie Biura Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym pod adresem http://www.infoulice.um.warszawa.pl .

/

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

um.warszawa.pl, kk

Czytaj także

Budowa metra w stolicy. Na Targowej pękają ściany

23.01.2013 16:53
Stołeczny Konserwator Zabytków wzywa wykonawcę metra do natychmiastowego zabezpieczenia zabytkowego domu przy ulicy Targowej 70.
Targowa 70
Targowa 70Foto: Fotopolska.eu/Wiesław Z./Wikimedia Commons/CC
Posłuchaj
00'09 Ewa Goduń, przewodnicząca Współnoty Mieszkaniowej Targowa 70 (IAR)
więcej

Mieszkańcy boją się katastrofy budowlanej. Ewa Goduń, przewodnicząca Współnoty Mieszkaniowej Targowa 70, powiedziała Radiu Dla Ciebie, że nikt ze strony metra nie interesuje się budynkiem.
- Nieoficjalnie wiemy, że budynek osiadł o dwa centrymetry. Nikt się do nas nie zwrócił, że chcą reperować, czy cokolwiek - podkreśliła Goduń.
Pęknięcia z powodu budowy metra pojawiły się również w innych budynkach przy ulicy Targowej.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk

Czytaj także

Muszą opuścić swoje domy. Przez budowę metra?

13.02.2013 17:00
O ewakuacji lokatorów dwóch mieszkań zdecydował Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. W kamienicy zaczęły pękać ściany i strop.
Danuta Szmigiera w mieszkaniu kamienicy przy Targowej 70 na warszawskiej Pradze Północ. Mieszkańcy dwóch lokali w kamienicy muszą je opuścić ze względu na zły stan pomieszczeń - zdecydował powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego.
Danuta Szmigiera w mieszkaniu kamienicy przy Targowej 70 na warszawskiej Pradze Północ. Mieszkańcy dwóch lokali w kamienicy muszą je opuścić ze względu na zły stan pomieszczeń - zdecydował powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego. Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski
Posłuchaj
00'15 Ewa Goduń ze Wspólnoty Mieszkaniowej Targowa 70
00'10 Mateusz Witczyński, rzecznik konsorcjum budującego metro
więcej

Ewa Goduń ze Wspólnoty Mieszkaniowej Targowa 70, powiedziała RDC, że szybkie opuszczenie mieszkań przez lokatorów jest po prostu niemożliwe. Mieszkańcy nie chcą się wyprowadzić, bo nie wiedzą dokąd. Prawdopodobnie do uszkodzeń budynku doszło przez prace na sąsiadującej z nim budowie stacji drugiej linii metra.

"To nie nasza wina"
Wykonawca inwestycji nie poczuwa się do odpowiedzialności. Mateusz Witczyński, rzecznik konsorcjum budującego metro zapewnia, że nic nie wie o złym stanie budynku przy Targowej. - Ekspertyza, którą posiadamy wskazuje, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców, nie jest także zagrożony budynek - powiedział rzecznik
Nieoficjalnie reporterzy RDC ustalili, że nakaz opuszczenia mieszkań może grozić jeszcze mieszkańcom 10 innych lokali z budynku przy ulicy Targowej 70.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, gs