Wiadomości

Strzelanina w Szwajcarii. Wiemy, kto otworzył ogień

27.02.2013 16:00
Trzy osoby zginęły, pięć jest ciężko rannych - to bilans strzelaniny w tartaku koło Lucerny w środkowej Szwajcarii. Jej sprawcą okazał się 42-letni pracownik firmy, który jest wśród ofiar śmiertelnych.
Zakłady przemysłu drzewnego Kronospan, gdzie doszło do strzelaniny.
Zakłady przemysłu drzewnego Kronospan, gdzie doszło do strzelaniny.Foto: PAP/EPA/URS FLUEELER
Posłuchaj
00'34 Relacja Krystyny Nurczyk (IAR)
więcej

Jak powiedział na konferencji prasowej szef wydziału kryminalnego policji w Lucernie Daniel Bussmann, motywy sprawcy nie są na razie znane. Mężczyzna strzelał z własnego pistoletu. Prawdopodobnie wiedział, kogo chce zabić, potem sam się zastrzelił.

Wśród siedmiu rannych, pięciu jest w ciężkim stanie. Przetransportowano ich helikopterami do dwóch szpitali.

Do tragedii doszło w środę około 9 rano, w stołówce zakładu obróbki drewna w Menznau koło Lucerny. Szef firmy przyznał na konferencji prasowej, że sprawca strzelaniny był wieloletnim pracownikiem, uważanym za spokojnego i bezkonfliktowego. W szoku są nie tylko mieszkańcy wioski Menznau, ale cała Szwajcaria.

W tartaku jest zatrudnionych około 400 osób. Branżę przetwórstwa drzewnego w Szwajcarii dotknął w ostatnim czasie kryzys, który sprawia, że niektóre zakłady są zmuszone ograniczyć zatrudnienie. Nie wiadomo jednak, czy dzisiejsza strzelanina ma z tym cokolwiek wspólnego.

Wielu Szwajcarów ma broń. Przed dwoma laty próbowano wprowadzić pewne ograniczenia w tej kwestii, jednak bez rezultatu. W referendum mieszkańcy wypowiedzieli się między innymi przeciwko wprowadzeniu obowiązku rejestracji broni oraz temu, by rezerwiści nie mogli trzymać broni w domu po zakończeniu służby. Przeciwko zmianom było 56 procent obywateli.

''mr

Zobacz więcej na temat: przestępczość Szwajcaria
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Strzelanina w Szwajcarii. Są ofiary śmiertelne

27.02.2013 12:30
Do zdarzenia doszło w zakładach przemysłu drzewnego w Menznau koło Lucerny, w środkowej Szwajcarii.
Zakłady przemysłu drzewnego Kronospan, gdzie doszło do strzelaniny.
Zakłady przemysłu drzewnego Kronospan, gdzie doszło do strzelaniny.Foto: PAP/EPA/URS FLUEELER
Posłuchaj
00'29 Krystyna Nurczyk (IAR)
więcej

Według świadków napastnik otworzył ogień do pracowników ok. godz. 9 w zakładowej stołówce.
- Wiemy obecnie o trzech ofiarach śmiertelnych i sześciu rannych - powiedział rzecznik policji Kurt Graf. Z relacji świadków wynika, że zginęło pięć osób, w tym napastnik.
Na miejscu zdarzenia są służby medyczne i siły bezpieczeństwa. W akcji biorą udział śmigłowce, którymi ranni transportowani są do szpitali. Policja odgrodziła obszar wokół zakładu.
Śledztwo w sprawie strzelaniny wszczęła policja z Lucerny, w pobliżu której leży Menznau.
Zakłady przemysłu drzewnego koncernu Kronospan w Menznau zatrudniają ponad 400 osób. W ostatnich latach z powodu słabszej koniunktury musiały ograniczyć produkcję.
Szwajcaria ma jeden z najwyższych współczynników posiadania broni przez obywateli. Przed dwoma laty próbowano wprowadzić ograniczenia, jednak napotkało to sprzeciw. W referendum ponad połowa obywateli (56 proc.) nie zgodziła się m.in. na wprowadzenia obowiązku rejestracji broni.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, PAP, kk

''

Zobacz więcej na temat: przestępczość Szwajcaria