Wiadomości

Ciągnęli go za radiowozem, mężczyzna zmarł [wideo]

01.03.2013 12:39
Do zdarzenia doszło w RPA. 27-letni taksówkarz Mido Macia został zatrzymany ponieważ zaparkował samochód w niedozwolonym miejscu.
Kadr z filmu
Kadr z filmuFoto: PAP/EPA/STR

Jeden ze świadków nagrał akcję policji. Na filmie widać jak mężczyzna szarpie się z policjantami, którzy próbują go umieścić w policyjnym vanie. Policjanci w końcu przykuli kajdankami jego ręce do drzwi pojazdu i ruszyli. Mężczyznę ciągnięto po ziemi przez ponad 500 metrów.
Mido Macia zmarł wkrótce po zatrzymaniu. Jako przyczynę zgonu podano "urazy głowy i wewnętrzny krwotok". Po informacji, że mężczyzna nie żyje przed komisariatem policji w Daveyton zebrała się grupa ludzi protestujących przeciwko brutalności funkcjonariuszy.
Dowódca lokalnej policji poinformował, że ośmiu funkcjonariuszy, którzy brali udział w akcji zatrzymania taksówkarza zostało zawieszonych.
Prezydent RPA Jacob Zuma potępił incydent, określił go jako "przerażający" i "nie do przyjęcia".

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
BBC, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poznań: zarzut pobicia dla 4 policyjnych antyterrorystów

26.02.2013 09:57
Czterech policyjnych antyterrorystów z Wielkopolski podejrzanych jest o pobicie mężczyzny i przekroczenie uprawnień.
Antyterroryści francuscy
Antyterroryści francuscyFoto: raid.free.fr
Posłuchaj
00'25 Michał Franke, prokurator rejonowy w Szamotułach, (IAR/Radio Merkury)
więcej

We wtorek komendant wojewódzki zdecydował o ich zawieszeniu.
Sprawa dotyczy zdarzenia, do jakiego doszło w czerwcu ubiegłego roku w Poznaniu. Policyjni antyterroryści mieli pobić mężczyznę, który dzień wcześniej w jednym z poznańskich klubów miał zaatakować bawiących się tam funkcjonariuszy w cywilu.

Jak napisała "Gazeta Wyborcza", pokrzywdzonym jest poznański kick bokser. Mężczyzna powiedział gazecie, że funkcjonariusze kopali go, uderzyli w głowę kolbą od pistoletu. Mężczyzna miał być też rażony paralizatorem, bity pięściami po twarzy i zastraszany.
Prokurator rejonowy w Szamotułach Michał Franke poinformował, że czterem mężczyznom postawiono zarzuty pobicia. - Materiał dowodowy, m.in. zeznania świadków, opinie biegłych, informacje uzyskane z KWP w Poznaniu, wskazuje na to, że faktycznie doszło do pobicia pokrzywdzonego przez policjantów – zaznaczył.

Rzecznik prasowy wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak powiedział, że sprawa dotyczyła pięciu funkcjonariuszy - piąty przeszedł na emeryturę.

pp/PAP

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Zobacz więcej na temat: policja Poznań

Czytaj także

Komendant policji zwolniony. Śmiertelnie potrącił dwie osoby

26.02.2013 19:24
Ze stanowiskiem pożegnał się komendant policji z Krościenka nad Dunajcem. Śmiertelnie potrącił samochodem dwie osoby.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: policja.pl
Posłuchaj
00'38 Relacja Moniki Chrobak, IAR
więcej

Do wypadków z udziałem Artura S. z Krościenka nad Dunajcem doszło w odstępie niespełna dwóch lat.

W lipcu 2011 roku Artur S. potrącił śmiertelnie 9-letniego chłopca. Sądecka prokuratura umorzyła jednak sprawę, bo uznała, że nie znalazła dowodów winy kierowcy. Według opinii biegłych samochód policjanta potrącił chłopca w chwili, kiedy dziecko niespodziewanie wtargnęło na jezdnię. Rodzice zmarłego chłopca wnieśli do sądu pozew przeciwko Arturowi S. Proces w tej sprawie ma ruszyć w marcu.

Do kolejnego wypadku doszło na początku lutego bieżącego roku. Artur S., wracając z dyżuru, potrącił śmiertelnie 62-letnią kobietę. Nadal trwa śledztwo w tej sprawie.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Zgodnie z opinią przełożonych, Artur S. jest dobrym policjantem. Jednak, jak podkreślają, dla dobra sprawy do czasu zakończenia postępowania nie powinien pełnić funkcji komendanta policji w Krościenku nad Dunajcem.

IAR, tj

Zobacz więcej na temat: policja wypadek