Wiadomości

Owsiak idzie na wojnę. Ze złymi lekarzami i złym systemem

03.03.2013 14:30
Rezygnację z pomocy oddziałom pediatrycznym rozważa Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka.
Jurek Owsiak
Jurek OwsiakFoto: Andrzej Szozda/PR
Posłuchaj
00'22 Jerzy Owsiak, szef WOŚP, (IAR)
więcej

Bezpośrednim powodem jest sprawa 2,5 rocznej Dominiki, która zmarła gdy nie udzielono jej w porę pomocy medycznej. Jerzy Owsiak tłumaczy, że jest nią wstrząśnięty. - Podcięło nam z żoną skrzydła totalnie - powiedział w rozmowie z IAR.

W sobotę  Jerzy Owsiak wraz z żoną Lidią wydali oświadczenie, w którym wzywają ministra zdrowia i Rzecznika Praw Dziecka do zbadania sprawy i wyciągnięcia wniosków. Owsiak przypomniał, że nie jest to pierwszy przypadek, gdy z powodu nieudolności systemu cierpią dzieci. Według niego stawia to pod znakiem zapytania sens działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która od początku swojej działalności pomaga w zakupie sprzętu ratunkowego i diagnostycznego dla niemowląt i dzieci.

Owsiak zapowiedział rozmowy z lekarzami i ekspertami o systemie ratownictwa medycznego. Ma nadzieję, że uda mu się wywrzeć nacisk na osoby odpowiedzialne za jego działanie i zajmą się jego udoskonaleniem. Podkreślił, że nie chodzi mu o wojnę z lekarzami, ale ze złymi lekarzami i złym systemem. – Stąd nasz apel, który ufamy wstrząśnie ludźmi – dodał Owsiak.

Jerzy Owsiak nie wykluczył, że Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zajmie się nauką pierwszej pomocy lub innymi projektami. - Mamy kilka miesięcy na refleksję - wyjaśnił Owsiak. Uspokoił jednak, że od razu jej nie zamknie. 

IAR, tj

Zobacz więcej na temat: Jerzy Owsiak WOŚP
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łódź: śledztwo ws. śmierci 2,5-letniej dziewczynki

01.03.2013 12:27
Zawiadomienie w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci skierował szpital kliniczny w Łodzi.
Łódź: śledztwo ws. śmierci 2,5-letniej dziewczynki
Foto: sxc.hu/CC
Posłuchaj
00'19 Krzysztof Kopania, prokurator z łódzkiej prokuratury okręgowej, (IAR)
więcej

Prokurator Krzysztof Kopania z łódzkiej prokuratury okręgowej powiedział IAR, że stan zdrowia dziewczynki, zaczął pogarszać się pod koniec zeszłego tygodnia. Podawano jej antybiotyki. - Rodzice udali się do skierniewickiego szpitala, a tam przeprowadzono pobieżne badania nie pozostawiając dziecka w szpitalu - dodał.

Stan dziecka po kilku dniach gwałtownie się pogorszył, a temperatura ciała wzrosła do blisko 42 stopni Celsjusza. - Rodzice powiadomili pogotowie, ktore odmówiło przyjazdu. Po kilku godzinach ponownie zadzwonili po pogotowie, które tym razem przyjechało i zabrało dziecko w stanie krytycznym do szpitala - powiedziała prokurator Kopania.

Lekarze walczyli o życie dziewczynki, jednak bez skutku. Dziewczynka zmarła w środę.

Prokuratura zabezpiecza obecnie dokumentację medyczną, zapisy rozmów z pogotowiem i przesłuchuje świadków. Śledczy czekają także na wyniki sądowo-lekarskiej sekcji zwłok dziewczynki.

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach

to

Zobacz więcej na temat: dzieci Łódź

Czytaj także

Koniec WOŚP? Ostre oświadczenie Owsiaka!

02.03.2013 23:59
"Pod znakiem zapytania stawiamy swoje dalsze działania na rzecz pomocy polskiej medycynie dziecięcej" - piszą Jerzy i Lidia Owsiakowie.
Jerzy Owsiak
Jerzy OwsiakFoto: Andrzej Szozda/PR

Przesłane IAR specjalne oświadczenie członków Zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest reakcją na śmierć, "wskutek nieudzielenia fachowej pomocy medycznej", 2,5-letniej Dominiki w łódzkim szpitalu.

Dziewczynka zmarła, bo za późno trafiła do szpitala. Wcześniej dyspozytor pogotowia ratunkowego dwukrotnie odmówił przyjazdu karetki do silnie gorączkującego dziecka.

"Mamy ponadto ogromne obawy, że po raz kolejny Minister Zdrowia oraz Rzecznik Praw Dziecka nie uczynią nic, aby zmienić tragiczny, na co wskazują ostatnie przypadki, stan systemu ratownictwa medycznego w Polsce" - czytamy w oświadczeniu. Jerzy i Lidia Owsiakowie podkreślają, że należy niezwłocznie i publicznie wyjaśnić, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy.

pp/IAR

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

Zobacz więcej na temat: Jerzy Owsiak WOŚP