Wiadomości

Egipt: sąd utrzymał wyroki śmierci dla 21 kibiców

09.03.2013 14:26
W lutym ubiegłego roku uczestniczyli oni w zamieszkach po meczu piłkarskim w Port-Saidzie.
Protest w Egipcie przeciwko wyrokowi śmierci na 21 kibicach piłkarskich.
Protest w Egipcie przeciwko wyrokowi śmierci na 21 kibicach piłkarskich. Foto: PAP/EPA/KHALED ELFIQI

Pięciu innych fanów usłyszało wyroki dożywotniego więzienia.

Kairski sąd skazał także na 15 lat pozbawienia wolności dwóch oficerów policji, uczestniczących w rozruchach.

W lutym ubiegłego roku w wyniku krwawych starć po meczu drużyn Al-Ahly i Al-Masri zginęły 74 osoby, a kilkaset zostało rannych. Pierwszy wyrok skazujący 21 kibiców na karę śmierci doprowadził do wybuchu nowych zamieszek, w których zginęło ponad 20 osób.

Po decyzji sądu fala protestów ogarnia okolice Kanału Sueskiego. W sobotę około 2 tysiące protestujących próbowało zakłócić żeglugę na Kanale Sueskim. Przedstawiciele portu przekonują jednak, że nie doszło do żadnych utrudnień w kursowaniu statków.

pp/IAR

obacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

Zobacz więcej na temat: Egipt
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Egipska opozycja: zbojkotujemy wybory!

26.02.2013 16:33
Egipt coraz bardziej oddala się od demokracji. Główne ugrupowanie opozycyjne, Narodowy Front Ocalenia, zapowiedziało bojkot wyborów parlamentarnych.
Narodowy Front Ocalenia podczas spotkania
Narodowy Front Ocalenia podczas spotkaniaFoto: PAP/EPA/STR

Jak tłumaczy jego rzecznik, to odpowiedź na brak gwarancji, że głosowanie było przeprowadzone w sposób uczciwy i przejrzysty.

Dotychczasowy parlament został rozwiązany na mocy decyzji sądu najwyższego. Sędziowie uznali, że był wybrany niezgodnie z konstytucją.

Wybory w Egipcie mają się odbyć w czterech różnych terminach. Pierwsza runda - 22 kwietnia w Kairze i czterech prowincjach.

Kilka dni temu jeden z liderów Narodowego Frontu Ocalenia Mohammed ElBaradei - laureat Pokojowej Nagrody Nobla - napisał na twitterze, że nie chce być częścią "tego oszustwa". Podobnie jak w 2010 roku, zaapelował o zbojkotowanie wyborów.

Rządzące Bractwo Muzułmańskie zapewnia, że wybory w Egipcie będą uczciwe.

''mr

Zobacz więcej na temat: Egipt opozycja demokratyczna

Czytaj także

Egipt: katastrofa balonu. Film nagrany przez świadka

27.02.2013 11:48
Do katastrofy doszło we wtorek nad ranem w okolicach Luksoru. W wypadku zginęło 19 turystów z Azji i Europy Zachodniej.
Egipt: katastrofa balonu. Film nagrany przez świadka
Foto: youtube.com/watch?v=DKs1sjY6BXA

Wypadek przeżył pilot balonu i jeden z pasażerów. Obaj zdążyli wyskoczyć z gondoli, zanim uderzyła o ziemię. W ciężkim stanie trafili do szpitala.
Przedstawiciel firmy, do której należał balon, powiedział, że w powietrzu wybuchł pożar, doszło do eksplozji, a następnie balon spadł i rozbił się na plantacji trzciny cukrowej na zachód od Luksoru. Gondola runęła na ziemię z wysokości 300 metrów.

W kwietniu 2009 roku w Luksorze także doszło do wypadku balonu. Zawadził on wtedy o maszt telefonii komórkowej. 16 osób zostało rannych, nikt nie zginął. Po tym wypadku loty także zostały czasowo wstrzymane, a władze zapowiedziały wprowadzenie ostrzejszych norm bezpieczeństwa.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk

''

Zobacz więcej na temat: Egipt wypadek

Czytaj także

Egipt: podpalenie posterunku w Port Saidzie

02.03.2013 15:27
Tamtejsze ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że atakujący obrzucili budynek kamieniami i butelkami z benzyną. Zablokowali też przejazd wozom strażackim, które przyjechały, by gasić ogień.
Egipt: podpalenie posterunku w Port Saidzie
Foto: PAP/EPA/STR

W Kairze przebywa amerykański sekretarz stanu John Kerry, który ma rozmawiać z egipskimi władzami między innymi o potrzebie porozumienia z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i kompromisu politycznego w sprawie trudnych reform ekonomicznych.

 Egipt ma zaprosić przedstawicieli MFW na rozmowy o pożyczce w wysokości 4,8 miliardów dolarów. John Kerry zapowiedział, że umowa z Funduszem ściągnęłaby do Egiptu pieniądze z USA, Unii Europejskiej i krajów arabskich.

pp/IAR

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Zobacz więcej na temat: Egipt John Kerry