Wiadomości

Egipt: sąd utrzymał wyroki śmierci dla 21 kibiców

09.03.2013
Protest w Egipcie przeciwko wyrokowi śmierci na 21 kibicach piłkarskich.
Protest w Egipcie przeciwko wyrokowi śmierci na 21 kibicach piłkarskich. Foto: PAP/EPA/KHALED ELFIQI
W lutym ubiegłego roku uczestniczyli oni w zamieszkach po meczu piłkarskim w Port-Saidzie.

Pięciu innych fanów usłyszało wyroki dożywotniego więzienia.

Kairski sąd skazał także na 15 lat pozbawienia wolności dwóch oficerów policji, uczestniczących w rozruchach.

W lutym ubiegłego roku w wyniku krwawych starć po meczu drużyn Al-Ahly i Al-Masri zginęły 74 osoby, a kilkaset zostało rannych. Pierwszy wyrok skazujący 21 kibiców na karę śmierci doprowadził do wybuchu nowych zamieszek, w których zginęło ponad 20 osób.

Po decyzji sądu fala protestów ogarnia okolice Kanału Sueskiego. W sobotę około 2 tysiące protestujących próbowało zakłócić żeglugę na Kanale Sueskim. Przedstawiciele portu przekonują jednak, że nie doszło do żadnych utrudnień w kursowaniu statków.

pp/IAR

obacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

Zobacz więcej na temat: Egipt
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Egipska opozycja: zbojkotujemy wybory!

26.02.2013
Narodowy Front Ocalenia podczas spotkania
Narodowy Front Ocalenia podczas spotkaniaFoto: PAP/EPA/STR
Egipt coraz bardziej oddala się od demokracji. Główne ugrupowanie opozycyjne, Narodowy Front Ocalenia, zapowiedziało bojkot wyborów parlamentarnych.

Jak tłumaczy jego rzecznik, to odpowiedź na brak gwarancji, że głosowanie było przeprowadzone w sposób uczciwy i przejrzysty.

Dotychczasowy parlament został rozwiązany na mocy decyzji sądu najwyższego. Sędziowie uznali, że był wybrany niezgodnie z konstytucją.

Wybory w Egipcie mają się odbyć w czterech różnych terminach. Pierwsza runda - 22 kwietnia w Kairze i czterech prowincjach.

Kilka dni temu jeden z liderów Narodowego Frontu Ocalenia Mohammed ElBaradei - laureat Pokojowej Nagrody Nobla - napisał na twitterze, że nie chce być częścią "tego oszustwa". Podobnie jak w 2010 roku, zaapelował o zbojkotowanie wyborów.

Rządzące Bractwo Muzułmańskie zapewnia, że wybory w Egipcie będą uczciwe.

''mr

Zobacz więcej na temat: Egipt opozycja demokratyczna

Czytaj także

Egipt: katastrofa balonu. Film nagrany przez świadka

27.02.2013
Egipt: katastrofa balonu. Film nagrany przez świadka
Foto: youtube.com/watch?v=DKs1sjY6BXA
Do katastrofy doszło we wtorek nad ranem w okolicach Luksoru. W wypadku zginęło 19 turystów z Azji i Europy Zachodniej.

Wypadek przeżył pilot balonu i jeden z pasażerów. Obaj zdążyli wyskoczyć z gondoli, zanim uderzyła o ziemię. W ciężkim stanie trafili do szpitala.
Przedstawiciel firmy, do której należał balon, powiedział, że w powietrzu wybuchł pożar, doszło do eksplozji, a następnie balon spadł i rozbił się na plantacji trzciny cukrowej na zachód od Luksoru. Gondola runęła na ziemię z wysokości 300 metrów.

W kwietniu 2009 roku w Luksorze także doszło do wypadku balonu. Zawadził on wtedy o maszt telefonii komórkowej. 16 osób zostało rannych, nikt nie zginął. Po tym wypadku loty także zostały czasowo wstrzymane, a władze zapowiedziały wprowadzenie ostrzejszych norm bezpieczeństwa.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk

''

Zobacz więcej na temat: Egipt wypadek

Czytaj także

Egipt: podpalenie posterunku w Port Saidzie

02.03.2013
Egipt: podpalenie posterunku w Port Saidzie
Foto: PAP/EPA/STR
Tamtejsze ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że atakujący obrzucili budynek kamieniami i butelkami z benzyną. Zablokowali też przejazd wozom strażackim, które przyjechały, by gasić ogień.

W Kairze przebywa amerykański sekretarz stanu John Kerry, który ma rozmawiać z egipskimi władzami między innymi o potrzebie porozumienia z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i kompromisu politycznego w sprawie trudnych reform ekonomicznych.

 Egipt ma zaprosić przedstawicieli MFW na rozmowy o pożyczce w wysokości 4,8 miliardów dolarów. John Kerry zapowiedział, że umowa z Funduszem ściągnęłaby do Egiptu pieniądze z USA, Unii Europejskiej i krajów arabskich.

pp/IAR

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Zobacz więcej na temat: Egipt John Kerry