Wiadomości

Ogólnopolski protest rolników: blokady i pikiety

13.03.2013 09:48
NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych będzie protestować przeciwko wyprzedaży polskiej ziemi rolnej. W czwartek od godziny 11.00 na drogi krajowe wyjadą rolnicy.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjny zapowiada, że protest obejmie wszystkie województwa.

Decyzja o wznowieniu strajku rolników została podjęta w związku z brakiem dialogu z rządem. Obrona polskiej ziemi przed wykupem jej przez zagranicznych kontrahentów to główny postulat protestujących. Rolnicy sprzeciwiają się także cięciom w funduszach unijnych na lata 2014-2020. Domagają się również wyrównania dopłat dla rolników, a także zwiększenia zwrotu akcyzy na paliwa rolnicze.
Nawet 300 maszyn rolniczych ma wyjechać w czwartek na krajową szóstkę i dziesiątkę w województwie zachodniopomorskim. Komitet Protestacyjny Rolników zapowiada okupację siedziby Agencji Nieruchomości Rolnej w Szczecinie.
Poprzedni rolniczy protest w Szczecinie trwał 77 dni, zakończył się 19 lutego.
Radomskie struktury rolniczej "S" planują w czwartek pikietę przed biurem poselskim marszałek Sejmu Ewy Kopacz.

pg

Zobacz więcej na temat: protest rolnictwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co dalej z dotacjami dla rolnictwa ekologicznego

11.03.2013 09:52
W przypadku braku dopłat, producenci mogą przejść na uprawy konwencjonalne.
Co dalej z dotacjami dla rolnictwa ekologicznego
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
03'13 Co dalej z dotacjami dla rolnictwa ekologicznego
03'17 Aktualności rolnicze
03'38 Następstwa wzrostu cen pasz
03'01 Dopłaty na zazielenianie dla rolników
03'25 zakładanie łowisk specjalnych
05'48 „Moje, Twoje, nasze”
02'32 Aktualności ekonomiczne
więcej

Co dalej z dotacjami dla rolnictwa ekologicznego

W audycji ponadto
:

- Aktualności rolnicze.
- Następstwa wzrostu cen pasz w hodowli drobiu.
- Dopłaty dla rolników na zazielenianie.
- Kącik wędkarski – zakładanie łowisk specjalnych.
- Reportaż z cyklu „Moje, Twoje, nasze”.
- Aktualności ekonomiczne.

Prowadzący: Dariusz Kwiatkowski

Zobacz więcej na temat: ekologia rolnictwo

Czytaj także

Wykup polskiej ziemi rolnej

11.03.2013 10:43
Po roku 2016 przepisy dotyczące zakupu ziemi przez obcokrajowców zostaną zliberalizowane.
Powierzchnia gospodarstwa jest jednym z kryteriów przystąpienia do programu
Powierzchnia gospodarstwa jest jednym z kryteriów przystąpienia do programuFoto: Wikipedia
Posłuchaj
04'19 Wykup polskiej ziemi rolnej
03'29 Aktualności rolnicze
03'14 130 lat miesięcznika „Strażak”
03'14 Będą jednak dotacje na rolnictwo ekologiczne
04'02 Jak korzystnie kupić apartament
03'38 Zanim udamy się po kredyt…
02'18 Aktualności ekonomiczne
więcej

Wykup polskiej ziemi rolnej

W audycji ponadto:

- Aktualności rolnicze.
- 130 lat miesięcznika „Strażak”.
- Będą jednak dotacje na rolnictwo ekologiczne.
- Jak korzystnie kupić apartament w ciepłych krajach.
- Zanim udamy się po kredyt…
- Aktualności ekonomiczne.

Prowadząca: Elżbieta Mamos

Zobacz więcej na temat: rolnictwo

Czytaj także

Kalemba: zakaz uboju rytualnego to stracone tysiące miejsc pracy

13.03.2013 07:47
Dyskusja o uboju rytualnym w Polsce jest jednostronna – uważa minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Jak mówi, zakaz uboju to duże straty rolników i strata miejsc pracy.
Stanisław Kalemba
Stanisław KalembaFoto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
15'11 Minister rolnictwa Stanisław Kalemba w "Sygnałach dnia"
więcej
Obejrzyj
Stanisław Kalemba w "Sygnałach dnia"

Jaki kształt będą miały przepisy o uboju rytualnym? Minister Stanisław Kalemba mówi, że projekt jest gotowy od grudnia. Uważa, że w debacie publicznej nie bierze się pod uwagę głosu rolników i przedsiębiorców, podkreśla, że zakaz – to stracone parę tysięcy miejsc pracy. – Cierpienia zwierząt dd cięcia w ramach uboju rytualnego są bardzo porównywalne (do innych form uboju) – powiedział minister. Dodał, że rozporządzenie unijne, obowiązujące od 1 stycznia, pozwala na ubój religijny. Kalemba zastrzegł, że religia żydowska nie pozwala na ogłuszanie zwierząt przed cięciem.

Parlament Europejski zajmuje się Wspólną Polityką Rolną. Pod koniec marca mają się rozpocząć negocjacje z państwami UE w sprawie jej reformy. Parlament zażąda między innymi, aby dopłaty bezpośrednie przekazywane były jedynie aktywnym rolnikom, a nie posiadaczom nieuprawianej ziemi.  Które propozycje są korzystne dla naszego kraju, a które nie?

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba mówił w Jedynce, że każde państwo powinno we własnym zakresie określić, kim jest aktywny rolnik.  Teraz wszyscy, którzy mają użytki rolne, mają prawo złożyć wnioski o płatności, to np. lotniska i inne firmy. Kalemba ocenia, że pieniądze powinny trafiać do rzeczywistych rolników, tym bardziej, że pomoc jest coraz mniejsza. 

Kalemba dodał, że w nowej perspektywie fundusze politykę rolną obcięto: na 44 mld złotych, 10 procent. – Natomiast polski budżet rośnie. Według wynegocjowanych mechanizmów, przesunięć z II do I filaru, przejęcia części zadań przez politykę spójnośći i elastyczności budżetu (…) nasz budżet może wzrosnąć o 10 procent. W II filarze mimo cięć Polska ma największy budżet z 27 państw. Drugie w kolejności Włochy mają mniejszą kwotę o 750 mln euro – powiedział.  Dodał, że jesteśmy na szóstym miejscu, jeśli chodzi o płatności bezpośrednie i na piątym pod względem przeliczenia kwot z I i II filaru i podzieleniu przez liczbę hektarów.  Dodał, że będziemy zbliżali się z płatnościami do średniej, konkurencyjność polskiego rolnictwa rośnie.

Jak podkreślił, w płatnościach bezpośrednich z budżetu UE w tej perspektywie mieliśmy 15,3 mld euro, a teraz mamy 21 mld euro, czyli więcej o blisko 6 mld euro. Przyznał, że mamy teraz słabszy II filar. Jednak toczą się rozmowy z resortem rozwoju regionalnego i część zadań z obszaru infrastruktury wsi będzie przejęta przez politykę spójności. Przypomniał, że polskie środki to 22 procent całego budżetu polityki spójności. Dodał, że jest już zgoda premiera i minister Elżbiety Bieńkowskiej,  na to by część środków spójności  oddać na kanalizację, wodociągi, infrastrukturę na wsi. W efekcie Polska wydać ma na te cele podobną kwotę jak w poprzedniej perspektywie.

Jest również propozycja, by każde państwo przeznaczało 30 procent dopłat na nowe działania związane z ochroną środowiska.  Kalemba mówi, że to nie jest warunek trudny do spełnienia w Polsce. Sprowadza się do tego, żeby od 20 ha uprawiać co najmniej dwie rośliny, powyżej 30 – trzy rośliny – tłumaczył Stanisław Kalemba.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz

agkm

>>>Przeczytaj zapis rozmowy

Czytaj także

Krajowy związek bankrutów, nie stać ich nawet by upaść

13.03.2013 08:18
Spółki, która w zamyśle Władysława Serafina miała zapewnić finansowanie kółkom rolniczym, nie stać nawet na upadłość - informuje "Puls Biznesu".
Krajowy związek bankrutów, nie stać ich nawet by upaść
Foto: SXC

Bezprawne wykorzystanie dotacji z budżetu państwa na spłatę prywatnych kredytów, poruszanie się samochodem bez prawa jazdy i groźba wyrzucenia z PSL to nie jedyne kłopoty Władysława Serafina, szefa Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

Na bohatera słynnych "taśm PSL" cień rzucają też okoliczności bankructwa spółki Centrum Informatyczne Kółek Rolniczych (CIKR). 5 lutego 2013 r. sąd oddalił wniosek o upadłość spółki ze względu na brak jakiegokolwiek majątku, nawet na koszty postępowania upadłościowego.

Zobacz więcej na temat: pieniądze rolnictwo