Wiadomości

Zmarła działaczka "Solidarności" Krystyna Laskowicz

17.03.2013 18:41
Założycielka Radia S, pierwszej niepaństwowej rozgłośni radiowej w Poznaniu po przełomie 1989 roku, miała 75 lat.
Zmarła działaczka Solidarności Krystyna Laskowicz
Foto: sxc.hu/cc

Krystyna Laskowicz studiowała filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez 16 lat była pracownikiem naukowym UAM. Doktorat poświęciła historii Radia Poznańskiego.
Była współzałożycielką struktur "Solidarności" na UAM, autorką artykułów do prasy podziemnej, organizatorką sieci kolportażu wydawnictw podziemnych i uczestniczką demonstracji. Podczas stanu wojennego była internowana - w Poznaniu i Gołdapi.
Założone przez nią w 1990 roku Radio S szybko stało się najpopularniejszą rozgłośnią radiową w Poznaniu o ściśle lokalnym charakterze. Szefowała temu radiu do 2000 roku.
W latach 2000-2001 Laskowicz pracowała w gabinecie premiera Jerzego Buzka. Od 2001 do 2004 roku była kierownikiem Referatu Wystaw, Wydawnictw i Edukacji Historycznej Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu. W 2004 roku przeszła na emeryturę.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odszedł nestor dziennikarstwa sportowego

12.03.2013 09:00
Jerzy Jabrzemski, dziennikarz "Przeglądu Sportowego", w którym pojawił się w 1937 roku, zmarł 8 marca 2013.
Odszedł nestor dziennikarstwa sportowego
Foto: gc85/sxc.hu/cc

Miał 95 lat. Pracę w redakcji "Przeglądu Sportowego" rozpoczął jeszcze przed wojną. Był sekretarzem redakcji. Miłośnicy sportu pamiętają jego sprawozdania z mistrzostw świata w RFN, gdzie nasi piłkarze odnieśli historyczny sukces, zajmując trzecie miejsce. Jako znawca szermierki publikował corocznie w "PS" światowy ranking, uznawany przez FIE.
Jabrzemski brał udział w Powstaniu Warszawskim, które zaprowadziło go do hitlerowskich obozów jenieckich, a nawet do obozu koncentracyjnego w Bergen-Belsen.

W Powstaniu stał się Jabrzemski (ps. Wojtek) filarem harcerskiej organizacji Szare Szeregi.

Za wybitne zasługi wojenne harcmistrz Jabrzemski został awansowany do wojskowego stopnia majora. W 2011 roku prezydent Rzeczypospolitej Bronisław Komorowski wręczył mu Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Dwa lata wcześniej z rąk Jabrzemskiego sam, jako zasłużony harcerz, odebrał nagrodę naczelnika Szarych Szeregów - Stanisława Orszy-Broniewskiego.
Pogrzeb Jerzego Jabrzemskiego odbędzie się 18 marca na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim (msza żałobna w kościele św. Karola Boromeusza przy ul. Powązkowskiej 14 o godz. 14).

ah, Przegląd Sportowy

Zobacz więcej na temat: sport

Czytaj także

Nie żyje Peter Banks, gitarzysta zespołu Yes

13.03.2013 09:55
Peter Banks, założyciel i pierwszy gitarzysta zespołu Yes grającego rock progresywny, zmarł w swoim domu w Londynie. Miał 65 lat.
Peter Banks
Peter BanksFoto: YouTube

Na oficjalnej stronie internetowej artysty podano, że Banks zmarł 8 marca; wcześniej nie zjawił się na sesji nagraniowej w studiu. Nie podano przyczyny zgonu.

- Głęboko zasmuciła nas wiadomość o jego śmierci. (...) Myślami jesteśmy z nim i jego bliskimi - głosi oświadczenie wydane przez członków Yes.

Jako gitarzysta Banks był uważany za pioniera w dziedzinie progresywnego rocka i nazywany "architektem muzyki progresywnej". Z jego udziałem powstały dwa pierwsze albumy Yes, "Yes" oraz "Time and a Word", z charakterystycznym symfonicznym brzmieniem i wymyślnymi aranżacjami.

Po odejściu z Yes Banks założył jeszcze dwa zespoły, Flash i Empire, należał też do innych grup muzycznych i nagrał pięć solowych płyt.

mr

Zobacz więcej na temat: muzyka

Czytaj także

Zmarł były selekcjoner reprezentacji Polski

13.03.2013 22:47
W środę w Warszawie zmarł nagle Władysław Stachurski, były piłkarz reprezentacji Polski i Legii Warszawa, później znany trener.
Zmarł były selekcjoner reprezentacji Polski
Foto: sxc.hu/cc

Od końca 1995 do maja 1996 roku prowadził drużynę narodową. 27 marca skończyłby 68 lat. O jego śmierci poinformował PZPN.
Jako zawodnik Stachurski największe sukcesy osiągał z Legią, w której grał w latach 1964-1973. Występował u boku słynnych polskich piłkarzy, m.in. Kazimierza Deyny, Lucjana Brychczego, Roberta Gadochy i Lesława Ćmikiewicza. W 1969 i 1970 roku wywalczył na Łazienkowskiej mistrzostwo Polski, dotarł również do półfinału Pucharu Europy (1970).
W reprezentacji Polski rozegrał osiem meczów, zdobył jedną bramkę. Karierę piłkarską zakończył z powodu kontuzji.
W Legii pracował także jako trener (dwukrotnie). W 1991 roku awansował z nią do półfinału Pucharu Zdobywców Pucharów, a sześć lat później zdobył z warszawskim zespołem Puchar Polski. Był także szkoleniowcem m.in. Zawiszy Bydgoszcz, Widzewa Łódź i Świtu Nowy Dwór Mazowiecki.
Od listopada 1995 do maja 1996 roku pełnił funkcję selekcjonera reprezentacji Polski. Zadebiutował 19 lutego 1996 w przegranym 0:5 meczu z Japonią w Hongkongu. Łącznie kadrę narodową prowadził w czterech towarzyskich spotkaniach (dwa remisy, dwie porażki) - po raz ostatni 1 maja 1996 roku w meczu z Białorusią (1:1).


man

Zobacz więcej na temat: Piłka nożna