Wiadomości

Kazanie papieża Franciszka: tkliwość nie jest cechą słabych

19.03.2013 10:30
Jeśli nie troszczymy się o stworzenia i braci, powstaje miejsce dla zniszczenia. We wszystkich epokach nie brak Herodów, którzy niszczą - mówił Franciszek podczas kazania. Wzywał do troski o siebie i o innych.
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: EPA/CLAUDIO PERI
Posłuchaj
00'19 Papież Franciszek: jesteśmy stróżami stworzenia i innych ludzi
01'28 Inauguracja Franciszka: relacja Marka Lehnerta (IAR)
00'55 Kazanie papieża Franciszka: relacja Marka Lehnerta z Rzymu (IAR)
więcej
Msza inauguracyjna papieża Franciszka
Msza inauguracyjna papieża Franciszka
Papież objeżdża plac św. Piotra
Papież objeżdża plac św. Piotra

Papież powiedział, że trzeba szanować wszystkie stworzenia Boże i środowisko, w którym żyjemy. Wzywał do troski o każdą osobę: przede wszystkim o starszych, dzieci, o tych którzy są najbardziej delikatni. - W gruncie rzeczy, wszystko jest powierzone trosce człowieka (....). Jeśli nie troszczymy się o stworzenia i braci, powstaje miejsce dla zniszczenia. We wszystkich epokach nie brak Herodów, którzy niszczą, obrzydzają twarz człowieka - mówił Franciszek.

Zwracając się do "możnych tego świata" powiedział, że trzeba być stróżem stworzenia, bliźniego i środowiska. - Nienawiść, zawiść, wyniosłość brudzą życie. Trzeba też troszczyć się o nasze serca. To stamtąd wypływają złe i dobre zamiary. Te, które budują i te, które niszczą. Nie bójmy się dobroci i czułości - mówił papież. Zaznaczył też, że również cechą męskości jest czułość, a przykładem tego jest święty Józef. - Tkliwość to nie cecha słabego. Wyraża siłę ducha, zdolność bycia uważnym, współczucia, otwarcia na drugich i kochania - powiedział papież.

Franciszek mówił o słowach Jezusa do Piotra i o naturze władzy, jaka została przekazana głowie Kościoła. Według niego, potrójne zapytanie ”czy mnie kochasz" to wezwanie do służby. – Nie zapominajmy, że największą władzą jest służba. Również papież, aby pełnić władzę, musi starać się pełnić posługę z krzyża, pokorną, jak święty Józef – powiedział Franciszek.

Papież stwierdził, że na ”niebie pełnym chmur" trzeba widzieć światło, być silnym w nadziei i wbrew nadziei. – Musimy dawać nadzieję – powiedział.

Papież przed rozpoczęciem pozdrowił emerytowanego papieża. Przypomniał, że 19 marca przypada święto Józefa-Oblubieńca, a więc również imieniny papieża Benedykta XVI - Josepha Ratzingera.

agkm

Msza inauguracyjna Franciszka: relacja na żywo >>>>

Nowy papież Franciszek z Argentyny. Komentarze, reakcje, plany papieża [relacja].>>>

Habemus papam! Papież z Argentyny! [relacja] >>>

Konklawe wybiera papieża. Relacja z pierwszego dnia >>>

Konklawe. Dzień pierwszy - zdjęcia >>>

Konklawe. Dzień drugi - zdjęcia >>>

W oczekiwaniu na papieża - zdjęcia >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Papież otwarty na dialog wie, że nie ma monopolu na prawdę"

15.03.2013 15:40
- Przekazujmy młodym, że Kościół jest jak wino. Im starszy, tym lepszy - zaapelował papież do kardynałów. Co jeszcze Franciszek zaproponuje młodym wiernym i co oni sami oczekują od biskupa Rzymu? Sprawdziliśmy w audycji "4 do 4".
Nowy papież, Franciszek
Nowy papież, FranciszekFoto: PAP/EPA/Osservatore Romano
Posłuchaj
02'04 Czego oczekujemy od nowego papieża sprawdzała Ela Burza (Czwórka)
01'19 "Papież jak Obama". Poznaj wyniki amerykańskiego sondażu (Czwórka)
23'12 O roli nowego papieża i zadaniach Kościoła dyskutują eksperci (Czwórka)
więcej

Gdy wybrano papieża, na Placu św. Piotra było sto tysięcy ludzi. 19 marca, podczas mszy inaugurującej pontyfikat, może pojawić się nawet milion wiernych, w tym znaczna grupa ludzi młodych, którzy z papieżem Franciszkiem wiążą wielkie nadzieje.

- Wiele osób, w tym także i ja, domaga się, by Kościół był transparentny; żeby coraz bardziej rozumiał człowieka i dobrze współpracował z mediami. To jest tak zwana otwartość - wyjaśnia teolog kultury, ksiądz profesor Witold Kawecki. - Są jednak tacy, którzy "otwartość i dialog Kościoła ze światem" utożsamiają z liberalizmem. Według mnie jest to poważne nadużycie. Bo jakikolwiek papież by nie był, nigdy nie wystąpi przeciwko życiu. Nie ma po prostu takiej możliwości.

Inne zdanie ma na ten temat socjolog, profesor Krzysztof Kiciński z UW, autor badań nad polską młodzieżą publikowanych od 1965 roku: - Z moich obserwacji wynika, że młodzież, zarówno licealna jak i studencka, oczekuje od Kościoła, że zmieni swoje podejście do antykoncepcji, nierozerwalności związków oraz roli kobiety we współczesnym świecie. Mniej za to interesuje ich celibat, który uznają za wewnętrzna sprawę tej instytucji.

Z sondażu przeprowadzonego przez "New York Times" wynika, że 49% Amerykanów uważa, iż Kościół Katolicki jest oderwany od potrzeb wiernych. 75% ankietowanych uznało odejście Benedykta XVI za dobry pomysł, a 54% chce ogólnej liberalizacji nauczania Kościoła. Te statystyki nie dziwią księdza Grzegorza Michalczyka: - Kiedy mówimy o papieżu, to często patrzymy na jego funkcję wyłącznie z perspektywy świeckiej i porównujemy jego zadania do misji szefa korporacji. Oczywiście nie ma w tym nic nagannego, ale to przewodnictwo duchowe jest najważniejszą papieską funkcją.

Dyskusję o papieżu Franciszku i wyzwaniach mu stawianych znajdziesz w nagraniu z "4 do 4", które jest dołączone do artykułu.

kul    

''

Czytaj także

Franciszek w Polsce? Nycz: dostał zaproszenie

15.03.2013 13:28
Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz zaprosili papieża Franciszka do Polski. Stało się to podczas przedpołudniowego spotkania z purpuratami w Sali Klementyńskiej.
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO
Posłuchaj
00'33 Kardynałowie zaprosili papieża do Polski - korespondencja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
więcej

Informację tę potwierdził wysłannikowi Polskiego Radia kardynał Nycz w rozmowie telefonicznej. Jak relacjonował, obaj purpuraci zasugerowali Franciszkowi przyjazd do Polski w 2015 roku na Światowe Dni Młodzieży o których organizację Polska się stara, lub w roku 2016 na obchody jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. Według kardynała Kazimierza Nycza, papież Franciszek z życzliwością przyjął zaproszenie, ale nie powiedział na razie, czy przyjedzie do Polski.

Formalnie, papieża muszą zaprosić zarówno władze kościelne jak i państwowe danego kraju. Tuż po wyborze prezydent Bronisław Komorowski wystosował list do papieża Franciszka. Wyraził w nim nadzieję, że będzie mógł gościć Franciszka na polskiej ziemi.

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi powiedział tymczasem na konferencji prasowej, że nie ma na razie informacji, czy Światowe Dni Młodzieży w 2015 roku mogłyby zostać zorganizowane w Polsce. Dodał równocześnie, że gdyby tak się stało, to papież mógłby wtedy przyjechać do Polski.

Nowy papież Franciszek z Argentyny. Komentarze, reakcje, plany papieża [relacja].>>>

Habemus papam! Papież z Argentyny! [relacja] >>>

Konklawe wybiera papieża. Relacja z pierwszego dnia >>>

Konklawe. Dzień pierwszy - zdjęcia >>>

Konklawe. Dzień drugi - zdjęcia >>>

W oczekiwaniu na papieża - zdjęcia >>>

IAR/aj

Czytaj także

Franciszek do kardynałów: dzielcie się mądrością!

15.03.2013 13:44
W dwa dni po wyborze nowy papież spotkał się w z purpuratami, którzy uczestniczyli w konklawe, ale także z tymi, którzy z powodu podeszłego wieku nie mogli już brać udziału w głosowaniu.
Franciszek
FranciszekFoto: PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO
Posłuchaj
00'54 Nowy papież spotkał się z kardynałami - korespondencja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
więcej

Jak relacjonuje z Watykanu specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, papież Franciszek zawierzył swój pontyfikat Maryi, Matce Kościoła. Podziękował kardynałom za atmosferę i dyskusje, jakie toczyły się w okresie sede vacante. Dziękował też kardynałowi Tarcisio Bertone, który od czasu ustąpienia Benedykta XVI formalnie administrował Stolicą Apostolską. Papież apelował do kardynałów, by dzielili się mądrością z młodzieżą. - Mądrość jest jak wino, które z wiekiem staje się coraz lepsze. Niemiecki poeta napisał, że starość to czas pokoju i modlitwy. Musimy przekazywać tę mądrość młodym - powiedział papież.

Na zakończenie spotkania papież osobiście rozmawiał z każdym z kardynałów. Niektórzy robili sobie z Franciszkiem zdjęcia, a inni wręczali mu prezenty. Od jednego z purpuratów papież dostał żółtą opaskę na rękę, którą natychmiast założył. Z kolei polscy kardynałowie Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz długo rozmawiali z papieżem i prawdopodobnie, jak zapowiadali, zaprosili go do Polski. Franciszek kiwał głową na znak, że rozumie, ale nie wiadomo, czy zaproszenie przyjął.

Nowy papież ma w sobotę spotkać się z dziennikarzami, a w najbliższych dniach ma też w planach wizytę w Castel Gandolfo i spotkanie z mieszkającym tam jego poprzednikiem, emerytem Benedyktem XVI.

Nowy papież Franciszek z Argentyny. Komentarze, reakcje, plany papieża [relacja].>>>

Habemus papam! Papież z Argentyny! [relacja] >>>

Konklawe wybiera papieża. Relacja z pierwszego dnia >>>

Konklawe. Dzień pierwszy - zdjęcia >>>

Konklawe. Dzień drugi - zdjęcia >>>

W oczekiwaniu na papieża - zdjęcia >>>

IAR/aj