Wiadomości

MSZ przyznało fundacji 1,4 mln zł. PiS zawiadamia CBA

25.03.2013 14:23
Polityk PiS Marcin Mastalerek ma zawiadomić Centralne Biuro Antykorupcyjne w sprawie przyznania Fundacji Rozwoju Myśli Obywatelskiej dotacji MSZ na współpracę z Polonią.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu
Posłuchaj
00'19 Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Mastalerek o zawiadomieniu CBA (IAR)
więcej

"Super Express", w poniedziałkowym wydaniu, napisał, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych przyznało Fundacji Rozwoju Myśli Obywatelskiej dotację w wysokości 1,4 mln zł z puli środków przeznaczonych na projekt "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą". Według gazety fundacja została zarejestrowana półtora miesiąca przed rozpoczęciem przetargu na przyznanie środków, a jej prezesem jest znajomy doradcy wiceministra spraw zagranicznych Janusza Ciska.
Poseł PiS Marcin Mastalerek przypomniał, że niedawno MSZ przejęło od Senatu całość finansowania pomocy dla organizacji polonijnych. - Dziś chciałbym zapytać publicznie szefa MSZ Radosława Sikorskiego: po co było przenosić pomoc z Senatu do MSZ? Czy po to, by osoby związane z urzędnikami MSZ mogły wygrywać takie intratne konkursy warte 1,4 mln zł? - pytał Mastalerek.
Polityk PiS powiedział, że jeszcze w poniedziałek złoży zawiadomienie do CBA. - Mam nadzieję, że zostanie to jak najszybciej wyjaśnione, bo sprawa jest w najwyższym stopniu podejrzana, jeżeli pieniądze publiczne, które są rozdzielane w konkursie, trafiają do fundacji, która powstała półtora miesiąca przed konkursem - powiedział.
W piśmie Mastalerka adresowanym do szefa CBA Pawła Wojtunika czytamy: "Zwracam się do pana (...), aby korzystając z przysługujących panu z mocy ustawy o CBA uprawnień, przeprowadził pan odpowiednie działania w przedstawionej sprawie, które pozwoliłyby wyjaśnić, czy nie doszło w opisanej sytuacji do popełnienia przestępstwa".
Od 2012 roku - decyzją Sejmu - środki przeznaczone na wsparcie Polonii, którymi od 1990 roku dysponował Senat, zostały przekazane Ministerstwu Spraw Zagranicznych. Pod koniec stycznia MSZ ogłosiło rozstrzygnięcie konkursu na dotacje dla organizacji pozarządowych na współpracę z Polonią.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

CBA zatrzymało wysokiej rangi wojskowego

08.03.2013 19:53
Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego i żołnierze Żandarmerii Wojskowej zatrzymali szefa oddziału wychowawczego w Dowództwie Sił Powietrznych płk Zbigniewa S.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: cba.gov.pl

Prokuratura wojskowa poinformowała, że oficerowi postawiono zarzuty; śledczy nie podają jakie.

"Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie potwierdza fakt zatrzymania oficera Wojska Polskiego. Dzisiaj prokurator ogłosił temu oficerowi zarzuty" - poinformował kpt. Marcin Maksjan z Naczelnej Prokuratury Wojskowej. Dopytywany Maksjan nie sprecyzował, jakie zarzuty postawiono oficerowi, ani nie podał jego inicjałów.

Portal wPolityce.pl podał, że zatrzymany to szef oddziału wychowawczego w Dowództwie Sił Powietrznych płk Zbigniew S.

"Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie przez funkcjonariuszy CBA i żołnierzy Żandarmerii Wojskowej. Czynności procesowe w tej sprawie trwają" - poinformował kpt. Maksjan. "Wydaje się, że więcej informacji będzie można udzielić w tym zakresie pod koniec przyszłego tygodnia" - dodał.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że oficer został zatrzymany w czwartek wieczorem, a w piątek zwolniony.

O sprawie nie chcieli się w piątek wypowiadać rzecznicy prasowi CBA Jacek Dobrzyński i Żandarmerii Wojskowej ppłk Marcin Wiącek.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>


 

Czytaj także

Doniesienia do CBA na ministerstwo finansów

18.03.2013 17:16
Doniesienie złożył Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, który twierdzi, że resort mógł popełnić przestępstwo.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: cba.gov.pl

Zdaniem przedsiębiorców urzędnicy ministerstwa finansów od lat tworzą wadliwe przepisy, które umożliwiają mafii bogacenie się na obrocie paliwami czy stalą.

Doniesienie to odpowiedź przedsiębiorców na plany rozszerzenia tzw. zasady solidarnej odpowiedzialności podatników. W zamyśle ministerstwa ma to być narzędzie do walki z tzw. mafiami paliowymi i stalowymi. Planowane przez resort finansów rozszerzenie zasady solidarności podatkowej dotyczyć ma sytuacji, w których klient "może mieć świadomość", że kupuje nieopodatkowany towar, bo zapłacił za niego taniej niż wynosi cena rynkowa. Wówczas, według planów ministerstwa, fiskus ma ściągnąć VAT z takiego przedsiębiorcy.

Zdaniem Roberta Gwiazdowskiego z ZPP oszustwa podatkowe to wina samych urzędników ministerstwa finansów, którzy tworzą wadliwe przepisy. Jak dodaje, należy zapytać ministra Finansów czy gotów jest ponosić odpowiedzialność za złe przepisy. "Głupota, albo sabotaż" - taka refleksja, według Roberta Gwiazdowskiego, nasuwa się po analizie rozporządzeń, których autorami są pracownicy resortu finansów.

Planowane przez ministerstwo zmiany to, zdaniem Roberta Gwiazdowskiego, rozciąganie odpowiedzialności za niepłacących podatków na wszystkich przedsiębiorców. Jego zdaniem, ministerstwo tworzy luki podatkowe, a potem za nieuczciwe korzystanie z tej luki chce obciążyć uczciwych przedsiębiorców.

Doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa ZPP skierował do szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Pawła Wojtunika.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

 

Zobacz więcej na temat: CBA paliwa

Czytaj także

Kontrola CBA w Ministerstwie Sprawiedliwości

20.03.2013 13:40
Kontrola dotyczy decyzji dotyczących udzielania zamówień publicznych oraz rozporządzania mieniem, w związku z wydawaniem środków na zakup usług i sprzętu teleinformatycznego.
(Zdjęcie ilustracyjne)
(Zdjęcie ilustracyjne)Foto: cba.gov.pl

Postępowanie obejmuje lata 2007-2013. Termin zakończenia kontroli przewidywany jest na koniec czerwca 2013 r.

Galeria: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

to, cba.gov.pl

Zobacz więcej na temat: CBA Ministerstwo Sprawiedliwości