Wiadomości

Pierwsza nominacja papieża Franciszka

28.03.2013 14:51
Buenos Aires - po dwóch tygodniach od wyboru kardynała Jorge Mario Bergoglio na papieża - ma nowego arcybiskupa. Pierwsza nominacja papieża Franciszka dotyczyła właśnie jego następcy.
Papież Franciszek
Papież Franciszek Foto: PAP/EPA/ETTORE FERRARI
Posłuchaj
00'56 Pierwsza nominacja papieża Franciszka. Korespondencja z Rzymu Marka Lehnerta (IAR)
więcej

Po pierwszym spotkaniu na Anioł Pański, które odbyło się 17 marca, i pierwszej audiencji środowej przyszedł czas na pierwszą nominację.

Arcybiskupem metropolitą argentyńskiej stolicy papież Franciszek mianował dotychczasowego ordynariusza diecezji Santa Rosa, biskupa Mario Aurelio Poliego.

Następca papieża ma 65 lat, urodził się tak jak on w Buenos Aires, a księdzem został w 31. roku życia. Powtórzyła się więc sytuacja, jaka powstała po wyborze na papieża kardynała Karola Wojtyły. Swoim następcą na krakowskiej stolicy Jan Paweł II mianował wtedy księdza Franciszka Macharskiego. Zrobił to jednak nie po dwóch tygodniach od wyboru, lecz dopiero po ponad dwóch miesiącach, dokładnie 29 grudnia 1978 roku.

''

Zobacz więcej na temat: papież papież Franciszek
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ameryka Łacińska cieszy się z wyboru Argentyńczyka

14.03.2013 06:40
Franciszek jest pierwszym papieżem z Ameryku Łacińskiej. To napawa dumą nie tylko Argentyńczyków, ale i sąsiednie narody.
Radość w Buenos Aires
Radość w Buenos AiresFoto: PAP/EPA/Enrique García Medina
Posłuchaj
01'06 Ameryka Łacińska cieszy się z wyboru papieża: relacja Moniki Trętowskiej z Chile (IAR)
więcej

Nowy papież Franciszek z Argentyny. Komentarze, reakcje, plany papieża [relacja] >>>

Habemus papam! Papież z Argentyny! [relacja] >>>

Konklawe wybiera papieża. Relacja z pierwszego dnia >>>

Konklawe. Dzień pierwszy - zdjęcia >>>

Konklawe. Dzień drugi - zdjęcia >>>

W oczekiwaniu na papieża - zdjęcia >>>

Swojemu rodakowi pogratulowała prezydent Argentyny. Cristina Fernandez Najpierw w specjalnym przemówieniu, a potem na Twitterze: "Mam nadzieję, iż Franciszek będzie dążył do sprawiedliwości, równości, braterstwa i pokoju"- napisała.
Na Twitterze nowego papieża pozdrowił tez prezydent Meksyku, Enrique Pena Nieto, pisząc: z szacunkiem i wzruszeniem pozdrawiamy Franciszka, z którym mamy nadzieję mieć serdeczną i bliską relację. "To moment historyczny, Niech żyje papież" - powiedział Rafael Correa, prezydent Ekwadoru.

/


Prezydent Chile Sebastian Pinera, zaprosił nowego papieża w odwiedziny. Zarówno on jak i tutejsze media podkreślają, ze to właśnie w nowicjacie w Chile, Jose Bergoglio zgłębiał nauki humanistyczne.
Nicolas Maduro, sprawujący obecnie władze w Wenezueli po śmierci Hugo Chaveza zasugerował za to, że zmarły niedawno prezydent "pomógł, stojąc ramię w ramię z Chrystusem, w wyborze kardynała z Ameryki Łacińskiej".
Kontynent opanowała euforia. Tutejsze media dostrzegają też jednak wyzwania dla nowego papieża. Wśród głównych wymieniają przede wszystkim temat kobiet w Kościele, eutanazję, in vitro i, jak to nazywają, moralność seksualna zarówno księży jak i wierzących.

IAR/agkm

Zobacz więcej na temat: Benedykt XVI papież Franciszek

Czytaj także

Czy ten dokument zdecydował o wyniku konklawe?

27.03.2013 18:17
Ujawniono dokument, który być może zdecydował o wyniku konklawe. Arcybiskup Hawany kardynał Jaime Ortega y Alamino opublikował treść wystąpienia kardynała Bergoglio podczas jednej z kongregacji generalnych, które poprzedziły konklawe.
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Zdaniem kardynała Ortegi, myśli przedstawione wówczas przez arcybiskupa Buenos Aires miały mocno wpłynąć na wybór kardynałów.

Kardynał Jaime Ortega y Alamino opublikował kopię wystąpienia przyszłego papieża Franciszka w kubańskim czasopiśmie katolickim "Palabara Nueva". Kardynał wyjaśnia, że poprosił kardynała Bergoglio o kopię jego wystąpienia na temat misji ewangelizacyjnej Kościoła. Jego treść tak bardzo spodobała się prymasowi Hawany, że zechciał zachować je jako "szczególny skarb Kościoła". Początkowo kardynał Bergoglio odmówił mu przekazania kopii, ale następnego dnia zgodził się przekazać oryginał swoich notatek i zezwolił na rozpowszechnienie. Po wyborze na papieża Franciszek nie wycofał swojej wcześniejszej zgody.

Nowy papież Franciszek - serwis specjalny>>>

O czym było wystąpienie, które tak bardzo spodobało się kardynałowi Ortedze? Kardynał Jorge Mario Bergoglio zwrócił w nim uwagę, że ewangelizacja jest racją bytu Kościoła. Wśród cech nowego papieża, arcybiskup Buenos Aires wskazał potrzebę powołania osoby, która wychodząc od rozważań dotyczących Jezusa i Jego adoracji, pomaga Kościołowi "wyruszyć na peryferie egzystencjalne". Przyszły papież wskazał również na przyczyny zła w Kościele.

Jego zdaniem ma ono swój początek w swego rodzaju "narcyzmie teologicznym". Kardynał Bergoglio wskazał na istnienie dwóch obrazów współczesnego Kościoła. Wizerunek, wedle którego, Kościół żyje w sobie, z siebie i dla siebie, przeciwstawił obrazowi Kościoła, który ewangelizuje. Jako główny cel działalności instytucji kościelnych kardynał wskazał działania, których celem jest zbawienie dusz.

Arcybiskup Hawany podkreśla, że wystąpienie kardynała Bergoglio wywarło na kardynałach duże wrażenie i w dużym stopniu ukierunkowało ich oczekiwania wobec następcy Benedykta XVI.

pp/IAR

Galeria: Dzień na zdjęciach >>>

Czytaj także

Franciszek: idźcie tam, gdzie jest cierpienie

28.03.2013 11:49
Kapłan, który nie wychodzi do ludzi, traci to co najlepsze i zamiast być pośrednikiem, staje się stopniowo najemnikiem i zarządcą – mówił Franciszek w Wielki Czwartek. Papież przestrzegał przed zgorzknieniem serc.
Franciszek: idźcie tam, gdzie jest cierpienie
Foto: PAP/EPA/ETTORE FERRARI
Posłuchaj
00'54 Watykańska msza poranna w Wielki Czwartek: relacja Marka Lehnerta z Rzymu (IAR)
więcej

Papież wezwał rzymskich księży do kontaktu z tym, co nazwał “peryferiami”, gdzie jest “cierpienie, rozlew krwi, ślepota”. Franciszek mówił o tym podczas mszy Krzyżma świętego. Msza tradycyjnie była połączona z poświęceniem olejów używanych do sakramentów oraz odnową przyrzeczeń kapłańskich.

Franciszek powiedział, że księża muszą czuć odpowiedzialność za powierzony sobie lud i słuchać jego próśb. Apelował do kapłanów o troskę o ubogich, więźniów, chorych, samotnych i smutnych.

Jak wszyscy biskupi na całym świecie także biskup Rzymu modlił się dziś rano ze swymi księżmi o powodzenie ich posługi. Franciszek przypomniał im, że dobrego kapłana poznaje się po tym, jak namaszczony jest jego lud. Dotyczy to przed wszystkim - jak powiedział - “sytuacji granicznych”, „peryferii", gdzie wierni są najbardziej narażeni na napaść tych, którzy pragną ograbić ich z wiary.  "Trzeba więc wyjść tam - podkreślił - gdzie jest cierpienie, rozlew krwi, ślepota, która chce widzieć, gdzie są więźniowie tak wielu złych panów”.

PAP/EPA/ETTORE
PAP/EPA/ETTORE FERRARI

W dniu, który obchodzony jest jako uroczystość kapłanów, papież podkreślił, że ksiądz, który celebruje mszę "bierze na swe ramiona powierzony sobie lud i niesie jego imiona wypisane w sercu".
- Kiedy nakładamy na siebie nasz skromny ornat, dobrze by było, abyśmy odczuwali na ramionach i w sercu ciężar i oblicze naszego ludu wiernego, naszych świętych i naszych męczenników - dodał Franciszek w homilii w czasie mszy w Bazylice Świętego Piotra.

Apelował do księży o zrozumienie życia codziennego wiernych, ich cierpień, radości, lęków i nadziei oraz o wsłuchiwanie się w ich prośby, nawet jeśli są "czasem nieodpowiednie, czysto materialne i banalne".

Przyznał, że istnieje kryzys tożsamości kapłańskiej. Odnotował, że są księża niezadowoleni i smutni, którzy "zamieniają się w pewien rodzaj kolekcjonerów antyków albo nowinek, zamiast być pasterzami".

PAP/IAR//agkm

Papież Franciszek - serwis specjalny>>>

Galeria: dzień na zdjęciach >>>