Wiadomości

Chrześcijaństwo najbardziej prześladowaną religią świata

29.03.2013 07:04
Za wiarę co roku ginie od 105 do 170 tys. wyznawców Chrystusa. Na 100 osób prześladowanych z powodów religijnych aż 75 to chrześcijanie - alarmuje "Gazeta Polska codziennie".
Chrześcijaństwo najbardziej prześladowaną religią świata
Foto: Glow Images/East News

Wedle szacunków stowarzyszenia Głos Prześladowanych Chrześcijan, co ósma osoba wyznająca Chrystusa mieszka w kraju objętym prześladowaniami. Jest to 250 mln ludzi na dwa miliardy chrześcijan.
Na czele listy najbrutalniejszych wobec chrześcijan państw niezmiennie od 11 lat znajduje się Korea Północna. Jednak w skali świata to w krajach muzułmańskich żyje najwięcej prześladowanych wyznawców Chrystusa. Na 50 państw z listy Open Doors (organizacji monitorującej prześladowania chrześcijan), na której figurują kraje najbardziej wrogie wobec chrześcijan, aż 40 to kraje islamskie.

to

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W tym kraju najbardziej prześladuje się chrześcijan

20.02.2013 06:43
Sytuacji wyznawców Chrystusa w tym komunistycznym kraju i łamaniu w nim praw człowieka będzie poświęcone dzisiejsze posiedzenie sejmowej komisji spraw zagranicznych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu/public domain

Na posiedzenie zaproszono ambasadora Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej w Polsce Kim Pyong Ila. W spotkaniu uczestniczyć będą także członkowie Parlamentarnego Zespołu na Rzecz Katolickiej Nauki Społecznej oraz Parlamentarnego Zespołu Obrony Chrześcijan na Świecie.

Korea Północna od 11 lat otwiera Światowy Indeks Prześladowań. W obozach pracy przetrzymywanych jest tam od 50 do 60 tysięcy chrześcijan, na około 200 tysięcy osadzonych. Powszechne są tam tortury i masowe egzekucje bez procesu sądowego.

pp/IAR

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Czytaj także

Aresztowani za "szerzenie chrześcijaństwa"

01.03.2013 15:16
Czterdziestu ośmiu egipskich chrześcijan, którym zarzuca się nakłanianie do przechodzenia na chrześcijaństwo, zatrzymano w Bengazi, na północnym wschodzie Libii.
Aresztowani za szerzenie chrześcijaństwa
Foto: Wikimedia Commons CC / William Helsen

"Kupcy egipscy, którzy handlowali na głównym targowisku w Bengazi, zostali aresztowani na podstawie informacji, iż prowadzili podejrzaną działalność" - powiedział agencji AFP anonimowy przedstawiciel służb bezpieczeństwa.

Według niego grupa miała egzemplarze Biblii, dewocjonalia mające zachęcać do przejścia na chrześcijaństwo, obrazki przedstawiające Chrystusa oraz zmarłego w marcu 2012 roku zwierzchnika Kościoła koptyjskiego Szenudę III. Egipcjanie są także podejrzewani o nielegalne przedostanie się na terytorium Libii.

W internecie pojawiło się wideo pokazujące około 40 mężczyzn z ogolonymi głowami, siedzących na podłodze w niewielkim pokoju. Towarzyszący im brodaty Libijczyk mówi, że zostali aresztowani, ponieważ nakłaniali do przechodzenia na chrześcijaństwo.

Lokalne władze Bengazi przekonują, że ludzie ci zostali zatrzymani, ponieważ prowadzone jest przeciwko nim śledztwo dotyczące złamania przepisów imigracyjnych.

W połowie lutego w Bengazi pod zarzutem prozelityzmu zatrzymano czterech obcokrajowców: Egipcjanina, obywateli RPA i Korei Płd. oraz Saudyjczyka z amerykańskim paszportem.

''

Zobacz więcej na temat: chrześcijaństwo Libia

Czytaj także

Radosław Sikorski: będziemy bronić praw chrześcijan

21.03.2013 12:03
Polska jest jednym z tych krajów, które nie boją się mówić, że chrześcijanie są dziś najbardziej prześladowaną religią na świecie - mówił Radosław Sikorski w TVN24.
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski Foto: PAP/Tomasz Gzell

- Będziemy protestować, gdy to się dzieje, wymagać od państw, którym świadczymy chociażby pomoc rozwojową, będziemy nalegać, by Unia Europejska wpisała to do zadań europejskiej dyplomacji. Bo gdy ludzie są mordowani ze względu na ich wyznanie, to wiemy, czym to się kończy. Tam, gdzie nie ma wolności religii przeważnie nie ma też innej wolności - powiedział szef polskiej dyplomacji, pytany o treść depeszy gratulacyjnej premiera Donalda Tuska do papieża Franciszka.

Tusk napisał w niej m.in.: "Pragnę jednocześnie zapewnić Ojca Świętego o woli i gotowości Polski do dalszego umacniania więzi i współpracy ze Stolicą Apostolską w obronie kultury chrześcijańskiej w Europie i na świecie".

"Palikot osobistym wrogiem Pana Boga"

Na uwagę - że lider RP Janusz Palikot krytykuje fakt, iż prezydent Bronisław Komorowski pojechał do Watykanu na inaugurację pontyfikatu - Sikorski odparł: "Janusz Palikot jest osobistym wrogiem Pana Boga, więc w ogóle mnie to nie dziwi".
Podkreślił, że uważa za rzecz oczywistą fakt, że polski prezydent był w kraju, z którym Polska jest zaprzyjaźniona. - Natomiast proszę zauważyć, że ministrowie już bardzo wstrzemięźliwie - zaznaczył. Dodał także, że - jego zdaniem - niżsi rangą politycy "powinni takie rzeczy robić na własny rachunek".
Dopytywany, czy chodzi także o to, by nie epatować religijnością, odparł: "Właśnie, że to jest sfera prywatności człowieka, a władza publiczna w Polsce musi być świecka".
Sikorski odniósł się także do innej niedawnej wypowiedzi premiera. W wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" sprzed kilku dni Tusk powiedział m.in., iż ma "głębokie przekonanie, że wiara w Boga, bycie członkiem Kościoła są dobre dla narodu, dla społeczeństwa".
- Myślę, że każdy z nas jest uprawniony do takich poglądów i co więcej - ja się z nimi zgadzam - skomentował minister. Pytany, jak się mają zatem czuć ateiści, odparł, że "mają prawo do swojego poglądu".
Na uwagę dziennikarki, że można odebrać słowa premiera tak, iż uważa za lepszych tych, którzy wierzą w Boga, odpowiedział: "Nie. Powiedział, że religijność w ogóle i historyczna rola Kościoła w Polsce jest istotna".
- Gdyby nie Kościół katolicki, to może byśmy tutaj w tej chwili nie rozmawiali po polsku, więc, tak jak premier, przestrzegałbym przed takimi szarżami wojny kulturowej - wskazał minister.

Galeria: dzień na zdjęciach

to