Wiadomości

Prezes IPN przeciw pokazom filmu o Armii Krajowej w USA

12.04.2013 16:45
Niemiecki serial ”Nasze matki, nasi ojcowie” nie powinien być pokazywany w Stanach Zjednoczonych - uważa prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński. Podkreśla, że w tej sprawie nie można milczeć.
Protest przed siedzibą korespondenta niemieckiej telewizji ZDF w Warszawie,  przeciwko emisji przez stację serialu Nasze matki, nasi ojcowie i znieważaniu pamięci żołnierzy Armii Krajowej przez telewizję ZDF
Protest przed siedzibą korespondenta niemieckiej telewizji ZDF w Warszawie, przeciwko emisji przez stację serialu "Nasze matki, nasi ojcowie" i znieważaniu pamięci żołnierzy Armii Krajowej przez telewizję ZDFFoto: PAP/Rafał Guz
Posłuchaj
00'20 Prezes IPN: jeśli będziemy milczeć w takich sytuacjach, to znaczy, że będziemy akceptować tak wypaczony obraz Armii Krajowej; jesteśmy gotowi do dyskusji, ale nie możemy akceptować fałszowania obrazu wydarzeń
więcej

Polski ambasador w Waszyngtonie zaprotestował przeciwko dystrybucji w USA filmu "Nasze matki, nasi ojcowie”. Obraz, który ukazuje żołnierzy AK jako bezwzględnych antysemitów, ma być pokazywany w kinach największych amerykańskich miast oraz udostępniany kanałom telewizyjnym.
Doktor Kamiński w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową poparł protest polskiego ambasadora. - Jeśli będziemy milczeć w takich sytuacjach oznacza to, że będziemy akceptować tak wypaczony w tym przypadku obraz Armii Krajowej - uważa prezes IPN.
Zdaniem prezesa IPN wyjątkowo ważne jest, by właśnie w USA ten film nie był pokazywany. Zdaniem Łukasza Kamińskiego w USA świadomość tego jak wyglądała II wojna światowa jest dużo słabsza niż w Europie. Stąd, jego zdaniem, wynika dużo większa łatwowierność przyjmowania tego typu obrazów jako wiernego odbicia ówczesnej rzeczywistości.
Prezes IPN podkreśla, że nie należy tylko gloryfikować żołnierzy Armii Krajowej, ale antysemickie działania żołnierzy polskiego podziemia nie mogą być traktowane jako normalne.
Również historyk profesor Andrzej Paczkowski w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową przyznał, że słusznie protestujemy przeciwko dystrybucji filmu, który zakłamuje historię. Jak wyjaśnia naukowiec zdarzali się w AK antysemici ale jeżeli film pokazuje tylko takie postawy "to jest to daleko posunięty fałsz".
Profesor podkreśla, że ten film wykorzystuje stereotypowy negatywny obraz Polaków i dlatego należy podejmować wszystkie możliwe działania by ten stereotyp zniknął.
Polski ambasador w Waszyngtonie, Ryszard Schnepf, skierował swój protest do Eda Arentza - dyrektora firmy rozpowszechniającej film na terenie Stanów Zjednoczonych. Ambasador zaapelował do firmy Music Box Films, aby nie pokazywała filmu, który wywołał ogromne kontrowersje. Pokazuje bowiem w sposób nieprawdziwy i szkalujący Armię Krajową i jej rolę w walce z niemieckim okupantem.

IAR/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Zobacz więcej na temat: Instytut Pamięci Narodowej
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13.04.2015 06:00
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony przez Sejm 14 listopada 2007 roku. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.
Ekshumacja zwłok polskich oficerów zamordowanych w Katyniu (1943 rok). foto: PAPArchiwum
Ekshumacja zwłok polskich oficerów zamordowanych w Katyniu (1943 rok). foto: PAP/Archiwum
Posłuchaj
28'22 "Człowiek, który widział Katyń" - rozmowa Jacka Kalabińskiego i Witolda Zadrowskiego z oficerem armii amerykańskiej, który został zabrany przez Niemców z obozu jenieckiego do Katynia, aby zobaczyć zbiorowe groby pomordowanych polskich oficerów. (RWE 05.03.1989)
więcej

Wiosną 1940 roku NKWD wymordowało z motywów politycznych blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego - wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili oni elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.

Zobacz serwis specjalny o Katyniu >>>

Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary dokonanej zbrodni były pogrzebane w zbiorowych mogiłach Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku.
Około 15. tysięcy ofiar stanowili więźniowie przetrzymywani wcześniej w obozach specjalnych NKWD w Starobielsku, Ostaszkowie i Kozielsku. Byli to głównie oficerowie wojska i policjanci. Pozostałe 7 tysięcy, w większości cywilów, osadzono w więzieniach zachodnich obwodów republik Ukraińskiej i Białoruskiej, czyli terenach wschodnich Polski, włączonych w 1939 roku do Związku Radzieckiego. Dotychczas nie znamy miejsc ich pochówku.

Polskich jeńców rozstrzelano na podstawie uchwały Biura Politycznego KC Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) z 5 marca 1940 roku. Nakazano w niej zamordowanie ponad 25. tysięcy polskich jeńców wojennych przetrzymywanych w obozach i więzieniach na Ukrainie i Białorusi. Decyzja została jednogłośnie zaakceptowana przez członków Biura Politycznego - Stalina, Woroszyłowa, Mołotowa, Mikojana, Kalinina, Kaganowicza i Berię, którzy złożyli pod nią swoje podpisy.

Prawda była ukrywana przez ponad pół wieku

Pierwsze transporty śmierci z polskimi jeńcami, formowane przez NKWD, ruszyły 3 kwietnia 1940 roku z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Likwidacja trzech obozów rozpoczęła się w tym samym czasie, według jednolitego planu przygotowanego przez moskiewską centralę NKWD.

Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu pierwsi podali Niemcy 13 kwietnia 1943 roku. Dwa dni później radio moskiewskie zakomunikowało, że zbrodnię popełnili Niemcy w 1941 roku podczas zajmowania okolic Smoleńska. Próby wyjaśnienia sprawy przez rząd polski z pomocą Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, doprowadziły do zerwania przez Kreml 25 kwietnia 1943 roku stosunków z Polską. Wersję o eksterminacji jeńców przez hitlerowskie Niemcy upowszechniała propaganda ZSRR, a wraz z nią władze PRL.

Prawda o zbrodni katyńskiej była ukrywana przez ponad pół wieku. Dopiero 13 kwietnia 1990 roku władze ZSRR przyznały, że zbrodnię popełniło NKWD. Jako winni wskazani zostali wówczas komisarz NKWD Ławrientij Beria i jego zastępca Wsiewołoda Mierkułow. Tego samego dnia prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi Polski Wojciechowi Jaruzelskiemu pierwsze dokumenty archiwalne dotyczące wymordowania Polaków.

Dwa lata później, 14 października 1992 roku, na polecenie prezydenta Borysa Jelcyna, naczelny archiwista państwowy Rosji Rudolf Pichoja wręczył prezydentowi Lechowi Wałęsie w Belwederze kopie głównych dokumentów, dotyczące sprawy katyńskiej. Dokumenty zostały opublikowane w 1992 roku w Polsce w zbiorze "Katyń. Dokumenty ludobójstwa", a w Rosji w pierwszym numerze miesięcznika "Woprosy istorii" w 1993 roku.

W 2000 roku, w 60. rocznicę zbrodni katyńskiej, w Charkowie, Katyniu i Miednoje zostały otwarte polskie cmentarze.

Śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej prowadzi Instytut Pamięci Narodowej. Historycy IPN uważają "zbrodnię katyńską" za ludobójstwo, ze względu na jej ideologiczne umotywowanie względami klasowymi, a faktycznie narodowymi oraz jej masowość. We wrześniu 2005 roku zakończyło się 14-letnie śledztwo rosyjskiej prokuratury wojskowej. Rosjanie uznali, że mord nie był zbrodnią ludobójstwa i nikogo nie postawili przed sądem.

mk

Czytaj także

Filmy o Smoleńsku w TVP. Widzowie: to dobra decyzja

08.04.2013 22:08
W poniedziałek telewizja publiczna wyemitowała dwa głośne filmy przedstawiające katastrofę smoleńską z różnych punktów widzenia.
Wrak TU-154, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku
Wrak TU-154, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 rokuFoto: Włodzmierz Pac, Polskie Radio

Zobacz specjalny serwis poświęcony katastrofie smoleńskiej >>>

10 kwietnia miną trzy lata od katastrofy prezydenckiej maszyny. Widzowie w TVP w poniedziałek mogli obejrzeć "Katastrofę w przestworzach - śmierć prezydenta" i "Anatomię upadku". Pierwszy obraz zrealizowany został na zlecenie National Geographic. Producenci filmu, Alex Bystram i Ed Sayer, oparli się na ustaleniach zawartych zarówno w raporcie rosyjskiego Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK), jak i w raporcie polskiej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (tzw. komisji Millera).

Film "Anatomia upadku" zrealizowany jest przez Anitę Gargas. Obraz, jak stwierdziła jego autorka, jest efektem śledztwa dziennikarskiego dotyczącego katastrofy smoleńskiej prowadzonego w Rosji, a także na terenie Polski. Producentem dokumentu jest Niezależne Wydawnictwo Polskie - wydawca "Gazety Polskiej".

Emisja obu filmów wywołała falę komentarzy, dlatego Instytut TNS zapytał ankietowanych o ocenę decyzji TVP. 38 proc. przebadanych uważa, że telewizja publiczna postąpiła słusznie wyświetlając dwa filmy o katastrofie smoleńskiej, podczas gdy 10 proc. uważa tę decyzję za błędną. Prawie połowa ankietowanych (44 proc.) nie słyszała jednak w ogóle o tych produkcjach. 8 proc. nie ma zdania w tej sprawie. Wśród osób, które słyszały o dwóch filmach przeważają opinie przychylne decyzji TVP - 68 proc. ankietowanych wyraziło swoje poparcie dla ich emisji, przy 17 proc. głosów nieprzychylnych.

Sondaż przeprowadzono telefonicznie w dniach 6-7 kwietnia 2013 r. na grupie 1001 dorosłych Polaków.

Trzy lata po Smoleńsku - debata w Jedynce >>>

Wiadomości TVP/polskieradio.pl/aj

Czytaj także

Trzecia rocznica katastrofy smoleńskiej. Relacja i zdjęcia z obchodów

10.04.2013 23:59
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiej zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński.
Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie
Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej w WarszawieFoto: PAP/Paweł Supernak
Posłuchaj
00'24 Świadek katastrofy: usłyszeliśmy wielki huk, znacznie większy niż przy starcie samolotów naddźwiękowych, które tu często latają. Wszystko się zatrzęsło. Tam było pełno ognia. Cóż można więcej powiedzieć? Samolot zawadził o drzewa, rozpadł się na kilka części i runął na ziemię.
więcej

W sprawie katastrofy strony rosyjska i polska opublikowały swoje raporty, choć śledztwa w różnych obszarach toczą się nadal. Raport Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego - MAK, opublikowany przez Rosjan w styczniu 2011 roku, wymienia ponad 70 przyczyn katastrofy, które leżą głównie po stronie polskiej. Są to m.in., kwestie decyzji pilotów i służb, które pracowały nad organizacją lotu Tu-154.

Z kolei 300-stronicowy raport polskich ekspertów pod kierownictwem szefa MSW Jerzego Millera opublikowany 29 lipca 2011 roku, za główne przyczyny katastrofy uznaje błędy polskich pilotów i zaniedbania dowództwa, a także niedociągnięcia strony rosyjskiej, jak fatalny stan lotniska Sewiernyj, czy błędy kontrolerów lotu.
ZOBACZ SERWIS SPECJALNY: KATASTROFA SMOLEŃSKA>>>

 

22.34

Obchody zakończone. Krakowskie Przedmieście pustoszeje.

22.03

- Chciałam wam wszystkim bardzo serdecznie podziękować. Jestem bardzo wzruszona waszą obecnością. Trwajcie dalej - mówiła do zgromadzonych przed Pałacem Prezydenckim Marta Kaczyńska.

Czytaj więcej >>>

21.45

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, dzisiejsza rocznica pokazała siłę polskiego obozu patriotycznego. Prezes PiS, który przemawiał przed Pałacem Prezydenckim w trzecią rocznicę katastrofy smoleńskiej, podkreślił, że ten obóz jest w stanie "obronić ojczyznę przed kłamstwem".

Czytaj więcej >>>

21.29

- Po trzech latach od katastrofy smoleńskiej Polakom brakuje duchowego spojrzenia na tamto tragiczne wydarzenie - mówi w rozmowie z IAR biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Dlatego - jego zdaniem - dziś słyszymy słowa, które nie powinny paść.

21.24

Przetarg na remont Tu-154M była zgodny z procedurami, żadna służba nie zgłosiła do niego zastrzeżeń - powiedział PAP w środę były wiceszef MON Marcin Idzik. Podczas remontu w Rosji polski przedstawiciel przez cały czas był przy samolocie - podkreślił Idzik.

21.06

Czołowe rosyjskie stacje radiowe i kanały telewizyjne informowały o obchodach trzeciej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Mówiono, że uroczystości upamiętniające tragedię odbyły się zarówno w Polsce jak i na miejscu tragedii w pobliżu lotniska "Siewiernyj" w Smoleńsku.

Czytaj więcej >>>

20.45

Ostre słowa na warszawskiej mszy. Biskup: specjalnością czarnych aniołów jest kłamstwo (...) Kiedyś dowiemy się prawdy o Katyniu i Smoleńsku.

Czytaj więcej >>>

20.40

fot.
fot. PAP/Grzegorz Jakubowski

20.32

Dobiegają końca uroczystości związane z trzecią rocznicą katastrofy Smoleńskiej. Jeszcze na dziś zaplanowany jest przemarsz Krakowskim Przedmieściem i przed kancelarię premiera. Tymczasem zakończyła się już msza święta w archikatedrze św. Jana Chrzciciela

19.52

Biskup polowy WP Józef Guzdek odprawił w środę w Katedrze Polowej WP mszę św. w intencji biskupa polowego gen. Tadeusza Płoskiego i jego sekretarza ks. płk. Jana Osińskiego oraz wojskowych i mundurowych, którzy trzy lata temu zginęli w katastrofie smoleńskiej. W mszy uczestniczyły rodziny obu księży oraz mieszkańcy stolicy.

19.46

Msza św. w intencji ofiar katastrofy w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

fot.
fot. PAP/Grzegorz Jakubowski

19.38

Andrzej Romanek z Solidarnej Polski zaznacza, że ofiarą katastrofy smoleńskiej jest nasz naród.

Czytaj więcej >>>

19.30

Pamięć ofiar tragedii smoleńskiej uczciła Polonia w Chicago. Wśród ofiar wypadku prezydenckiego samolotu 10 kwietnia 2010 roku był zasłużony działacz i członek rodzin katyńskich Wojciech Seweryn.

19.18

Miejsce katastrofy Tu-154M i cmentarz polskich oficerów w Katyniu to święte miejsca dla Polaków. Tak twierdzą nasi rodacy mieszkający w Smoleńsku. W ich opinii należy domagać się od rosyjskich władz ujawnienia całej prawdy o tych dwóch tragicznych wydarzeniach.

19.14

Tłumy zgromadzone na Krakowskim Przedmieściu.

fot.
fot. PAP/Leszek Szymański

19.02

W Archikatedrze Warszawskiej właśnie rozpoczęła się msza święta w intencji ofiar katastrofy. Późnym wieczorem odbędzie się przemarsz przed Kancelarię Premiera organizowany przez klub Gazety Polskiej.

18.42

fot.
fot. Twitter

18.21

- 30 procent wierzy w zamach, dlaczego? Tylu mniej więcej jest zwolenników Prawa i Sprawiedliwości - mówił w "Pulsie Trójki" Henryk Domański.

Czytaj więcej >>>

18.04

Kilka tysięcy ludzi zebrało się przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Chcą oddać hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. Kulminacją spotkania było przemówienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Wiele osób domaga się prawdy w sprawie Smoleńska.

17.54

Mieszkańcy Smoleńska przychodzą na miejsce katastrofy, aby oddać hołd jej ofiarom.

fot.
fot. PAP/Wojciech Pacewicz

17.41

- Manifestacje organizowane w rocznicę katastrofy smoleńskiej nie mają nic wspólnego godnym upamiętnianiem ofiar tej tragedii - takiego zdania jest poseł Stefan Niesiołowski.

Czytaj więcej >>>

17.32

Marsz zorganizowany przez "Solidarnych 2010" wyruszył z Placu Trzech Krzyży pod Pałac Prezydencki.

fot.
fot. PAP/Leszek Szymański

17.16

Naczelna Prokuratura Wojskowa zapewnia, że trwa proces badawczy próbek zabezpieczonych w Smoleńsku. To reakcja na wypowiedź mecenasa Piotra Pszczółkowskiego. Pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego twierdzi, że prokuratura nawet nie zaczęła badać próbek, które mogą świadczyć o obecności materiałów wybuchowych we wraku rządowego TU-154M.

17.02

fot.
fot. Twitter

16.50

- Mamy prawo do prawdy, mamy obowiązek o tę prawdę walczyć i będziemy walczyć - powiedział Jarosław Kaczyński w trzecią rocznicę katastrofy smoleńskiej. Prezes Prawa i Sprawiedliwości przemawiał do tysięcy ludzi zgromadzonych przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie.

16.23

Grzegorz Szuladziński przekonuje, że przyczyną katastrofy smoleńskiej były wybuchy. Ekspert komisji Antoniego Macierewicza badającej przyczyny wypadku mówi, że doszło do nich 2 do 3 sekund przed uderzeniem w brzozę.

16.11

- Zespół parlamentarny Macierewicza nie jest w stanie przedstawić racjonalnych dowodów potwierdzających tezę o zamachu - mówił w Jedynce Maciej Lasek, szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Czytaj więcej >>>

16.02

fot.
fot. PAP/Grzegorz Jakubowski

15.49

Szczątki prezydenckiego tupolewa znaleziono przed brzozą, o którą miał zawadzić. Tak twierdzi ekspert parlamentarnego Zespołu Parlamentarnego do spraw Zbadania Przyczyn Katastrofy TU-154 M, profesor Kazimierz Nowaczyk.

Czytaj więcej >>>

15.31

Janusz Palikot znów szokuje. Polityk zamieścił w rocznicę katastrofy smoleńskiej na swoim blogu krótki wpis, który wzbudził wiele kontrowersji.

Czytaj więcej >>>

fot.
fot. palikot.blog.onet.pl

15.16

- Trzecia rocznica katastrofy pokazuje nieudolność rządu - ocenia Mariusz Błaszczak. Poseł PiS podkreślał w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że rząd przestał interesować się sprawą katastrofy.

Czytaj więcej >>>

15.04

Mecenas Piotr Pszczółkowski, twierdzi, że prokuratura nawet nie zaczęła badać próbek, które mogą świadczyć o obecności materiałów wybuchowych we wraku rządowego TU-154M. Pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego mówił o tym na spotkaniu zespołu parlamentarnego badającego okoliczności katastrofy smoleńskiej

15.00

Katastrofa smoleńska była wynikiem wybuchu na pokładzie samolotu, twierdzi zespół Antoniego Macierewicza. W trzecią rocznicę katastrofy rządowego TU154M zespół przedstawia wyniki dotychczasowych ustaleń swoich ekspertów. Są one w zdecydowanej opozycji do ustaleń komisji Millera.

Czytaj więcej >>>

14.52

Konrad Piasecki na Twitterze:

fot.
fot. Twitter

14.45

Wdowa po Ryszardzie Kaczorowskim wspominała swego męża podczas uroczystości w Świątyni Opatrzności Bożej. Kaczorowski, ostatni prezydent Rzeczpospolitej na uchodźstwie, który zginął w katastrofie smoleńskiej, spoczywa w Krypcie Zasłużonych w podziemiach Świątyni.

14.38

Dziennikarka TVP Małgorzata Serafin na Twitterze:

fot.
fot. Twitter

14.27

Coraz więcej polityki i coraz mniej prawdziwego bólu. Tak uroczystości 3. rocznicy katastrofy smoleńskiej ocenia lider SLD Leszek Miller.

Czytaj więcej >>>

14.15

Na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie rozpoczęły się zdjęcia do nowego filmu Antoniego Krauzego o katastrofie smoleńskiej. Jego premiera ma odbyć się za rok.

14.02
- Bez miłości, miłosierdzia i przebaczenia nie odtworzymy trudnej rzeczywistości smoleńskiej - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w homilii podczas uroczystej mszy św. odprawianej w Świątyni Opatrzności Bożej. Metropolita warszawski podkreślił, że wszyscy, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej byli wielkimi Polakami.
13.51
Politycy SLD : szef partii Leszek Miller, jej rzecznik Dariusz Joński i wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich złożyli kwiaty na grobach swych kolegów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.
Odwiedzili na warszawskim Wilanowie grób Jerzego Szmajdzińskiego , byłego szefa MON i wicemarszałka Sejmu. Później udali się na ulicę Bracką, gdzie złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą pamięci Izabeli Jarugi-Nowackiej przed Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej (politycy odwiedzili też grób Jarugi-Nowackiej na Starych Powązkach).
Następnie liderzy Sojuszu pojechali na Cmentarz Wojskowy Powązki, gdzie spoczywa Jolanta Szymanek-Deresz , była szefowa Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i wiceszefowa SLD. Wieńce i znicze złożyli na grobie swej koleżanki a także pod pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy.

/

PAP/Jakub Kamiński
13.36
Kwiaty i wieńce na sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie na Wawelu w Krakowie.

/

PAP/Jacek Bednarczyk
13.19
Przedstawiciele polskich władz państwowych i krewni ofiar upamiętnili w Lesie Katyńskim 73. rocznicę zbrodni katyńskiej.W uroczystościach upamiętniających 73. rocznicę zbrodni katyńskiej wzięli udział krewni ofiar NKWD, przedstawiciele polskich władz i wojska polskiego. Na czele rządowej delegacji stanął szef kancelarii premiera Jacek Cichocki. Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty, zapalili znicze i modlili się w intencji pomordowanych.
Uroczystości w Katyniu. "Polsce potrzebna jest jedność">>>

/

PAP/Radek Pietruszka
13.00
Od złożenia wieńców w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie przed tablicą wskazującą miejsce pochówku prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, a także trzech księży, którzy zginęli pod Smoleńskiem, rozpoczęły się w środę uroczystości rocznicowe w świątyni.
Katastrofa smoleńska. Uroczystości w Świątyni Opatrzności Bożej>>>

Uroczystości w Świątyni Opatrzności Bożej. Relacja Kseni Maćczak (IAR)


12.51
Lucyna Gągor
- wdowa po generale Franciszku Gągorze - podkreśla, że mówi się, że po trzech latach rany po stracie bliskiej osoby powinny się wyleczyć, w jej przypadku tak się nie stało. - Trzy lata nie ukoiły bólu po stracie męża - zaznacza. Dodaje, że wpływ na to ma fakt, iż przyczyny katastrofy smoleńskiej - jej zdaniem - nie zostały wyjaśnione. - Myślenie o tym, co się stało w Smoleńsku jest dla mnie ciężkie i trudne - przyznaje.

Lucyna Gągor o katastrofie smoleńskiej (IAR)


Katastrofa smoleńska. Gągor: trzy lata nie ukoiły bólu po stracie męża>>>

/

PAP/Jakub Kamiński
12.34
Szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński złożył wieńce pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

/

PAP/Jakub Kamiński
12.27
Delegacja 1. Bazy Lotnictwa Transportowego oraz rodzina i przyjaciele złożyli wieńce na grobie pilota Tu-154M, mjr. Arkadiusza Protasiuka w Grodzisku Mazowieckim.

/

PAP/Tomasz Gzell
12.05
Wojewoda, marszałek, przedstawiciele rządu i samorządu, ale także mieszkańcy Katowic przyszli złożyć kwiaty na grobie Krystyny Bochenek . Wicemarszałek Senatu i dziennikarka Radia Katowice zginęła w katastrofie smoleńskiej.
11.58
Około 200 osób zebrało się w środę rano przed Krzyżem Katyńskim u stóp Wawelu. Odczytano nazwiska ofiar katastrofy smoleńskiej, modlono się, złożono kwiaty i znicze.
Zuzanna Kurtyka , wdowa po prezesie IPN Januszu Kurtyce, powiedziała, że spotkanie w rocznicę katastrofy smoleńskiej nieprzypadkowo odbywa się przed Krzyżem Katyńskim. - Musimy pamiętać, że upamiętniając ofiary smoleńskie nie wolno nam zapomnieć o ofiarach mordu w Katyniu - zaznaczyła.
Kurtyka: upamiętniając ofiary Smoleńska, pamiętajmy o ofiarach mordu w Katyniu>>>
11.39
Zespół parlamentarny do spraw  wyjaśnienia przyczyn katastrofy rządowego samolotu Tu-154 w Smoleńsku
przedstawi w środę kolejny raport. Znamy już jego główne tezy>>>
11.11
Para prezydencka Bronisław i Anna Komorowscy wzięli udział we mszy odprawionej w Pałacu Prezydenckim w intencji ofiar katastrofy.
Kancelaria Prezydenta uczciła ofiary katastrofy smoleńskiej>>>

/

PAP/Jacek Turczyk
11.00
Msza św. odprawiona przez o. Ptolemeusza, zapalenie zniczy oraz składanie kwiatów w rosyjskiej i polskiej części Kompleksu Memorialnego Katyń - to najważniejsze punkty środowych uroczystości w 73. rocznicę zbrodni katyńskiej.
Dzwon Pamięci zabije w rocznicę zbrodni katyńskiej>>>
10.57
Podziały i różnice zdań w społeczeństwie są rzeczą normalną - uważa prof. Aleksander Bobko , etyk i filozof Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ale nie jest normalne, że w sprawie tak kluczowej jak przyczyny katastrofy smoleńskiej przeciętny obywatel jest zagubiony i nie wie na czym się oprzeć. Przyczyn zamieszania jest wiele - to zaszłości historyczne, nowe podziały polityczne i błędy popełnione przez władze państwowe po katastrofie. - Coraz bardziej widocznym staje się to, że wyjaśnieniem jej przyczyn powinni zająć się niezależni eksperci - uważa Bobko.

Prof. Aleksander Bobko o katastrofie smoleńskiej (AIR)


10.21
Zgromadzeni na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie rozwinęli kilkudziesięciometrową flagę w barwach narodowych. Przed Pałacem Prezydenckim ułożono symboliczny krzyż ze zniczy. Wielu ze zgromadzonych miało biało-czerwone flagi, niektórzy także krzyże. Zebrani mają też transparenty, m.in. "Obudź się Polsko, mord katyński i smoleński atakiem na niepodległą Polskę", "Chcemy Prawdy", "Panie Tusk, za skandaliczne śledztwo smoleńskie człowiek honoru strzeliłby sobie w głowę, wystarczy Pana dymisja wraz z rządem i PO".
Katastrofa smoleńska. Uroczystości zorganizowane przez PiS>>>

Uroczystości zorganizowane przez PiS w związku z rocznicą katastrofy smoleńskiej. Relacja Pawła Buszko (IAR)
/

PAP/Rafał Guz
10.10
Około 150 osób przeszło ulicami Krakowa , aby uczcić pamięć o ofiarach katastrofy samolotu prezydenckiego. Uczestnicy marszu przeszli z Rynku Głównego przed Krzyż Katyński u stóp Wzgórza Wawelskiego.
10.01
Ambasador RP w Federacji Rosyjskiej Wojciech Zajączkowski
upomniał się w środę o zwrot wraku polskiego Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem. Ambasador podkreślił, że jest to problem wzajemnego zaufania między Polską i Rosją. Zajączkowski uczynił to w wywiadzie dla opozycyjnej "Nowej Gaziety", który ukazał się w jej najnowszym wydaniu.
Ambasador RP w Rosji upomniał się o zwrot wraku Tu-154M>>>
9.45
Modlitwę za dusze zmarłych przed Pałacem Prezydenckim odprawił ojciec Zdzisław Tokarczuk . Zaapelował o upamiętnienie ofiar katastrofy pomnikiem przed pałacem. - Jesteśmy tutaj, aby to miejsce wydeptać na pomnik, który powinien tutaj stanąć - powiedział.

Ojciec Zdzisław Tokarczuk o pomniku upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej (IAR)


Ojciec Tokarczuk: przed Pałacem Prezydenckim powinien stanąć pomnik ofiar Smoleńska>>>
9.20
Przed Pałacem Prezydenckim
w Warszawie trwają zorganizowane przez PiS obchody upamiętniające trzecią rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w kościele seminaryjnym.

/

PAP/Rafał Guz
9.17
Z katastrofy smoleńskiej wypływa taka lekcja, że my musimy dbać o swoje państwo sami, nikt za nas tego nie zrobi - powiedział Paweł Kowal (PJN) w radiowej Trójce.
"Katastrofa w Smoleńsku dała sygnał: zadbajcie o państwo!">>>
9.05
Marta Kaczyńska
, córka Marii i Lecha Kaczyńskich, przyznaje, że po trzech latach od katastrofy wciąż jest wiele znaków zapytania, ale "dzięki wielu ludziom dobrej woli, specjalistom, naukowcom, osobom, które angażują się w wyjaśnianie przyczyn katastrofy" jesteśmy coraz bliżej wyjaśnienia tej tragedii.

Marta Kaczyńska o katastrofie smoleńskiej (IAR)


Marta Kaczyńska: chciałabym dowiedzieć się prawdy o katastrofie>>>

/

PAP/Jacek Bednarczyk
9.00
Z sondażu Homo Homini zrealizowanego dla "Rzeczpospolitej" wynika, że w zamach na prezydencki samolot 10 kwietnia 2010 roku wierzy niemal 32 proc. Polaków. Gościa audycji "Sygnały dnia" radiowej Jedynki inż. Edwarda Łojka - członka Państwowej Komisji Badań Wypadków Lotniczych oraz członka powołanego we wtorek zespołu ekspertów pod przewodnictwem Macieja Laska - nie dziwią wyniki sondażu. Jego zdaniem łatwiej uwierzyć w łatwy, niewymagający myślenia, przekaz "w Smoleńsku doszło do zamachu" niż zrozumieć przyczyny katastrofy.
Łojek: łatwiej jest uwierzyć w teorie o zamachu smoleńskim>>>
8.41

/8.40
Przedstawiciele rządu oddali w Smoleńsku hołd ofiarom katastrofy 10 kwietnia 2010 roku. Uroczystość w miejscu tragedii koło lotniska Siewiernyj rozpoczęła modlitwa ekumeniczna. Delegacja polskich władz złożyła następnie wieńce i zapaliła znicze w miejscu, gdzie trzy lata temu rozbił się prezydencki tupolew.

/

PAP/Wojciech Pacewicz
8.36
Na wojskowych Powązkach odbyła się oficjalna uroczystość upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej. Przedstawiciele rządu, w asyście kompanii honorowej, złożyli wieńce i zapalili znicze pod tablicą, upamiętniającą 96 ofiar katastrofy. Ich pamięć uczczono minutą ciszy.
Powązki: rodziny i przedstawiciele władz uczcili pamięć ofiar Smoleńska>>>
8.21
Członkowie prezydiów Sejmu i Senatu
złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą posłów i senatorów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Kwiaty zostały też złożone pod tablicą poświęconą marszałkowi Sejmu III kadencji Maciejowi Płażyńskiemu.
W uroczystości wzięli udział m.in. marszałek Sejmu Ewa Kopacz, wicemarszałkowie: Wanda Nowicka (niezrzeszona) i Jerzy Wenderlich (SLD). Senat reprezentował wicemarszałek Jan Wyrowiński (PO).
W Sejmie oddano hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej>>>

/

PAP/Bartłomiej Zborowski
8.10
Delegacja rządowa przybyła na miejsce tragedii w Smoleńsku , gdzie odda hołd 96 ofiarom katastrofy. Punktualnie o godz. 8.41 na ich cześć odegrany zostanie sygnał "Śpij kolego".
8.02
Gość audycji "Sygnały dnia" w radiowej Jedynce Jacek Sasin z PiS nie widzi szans na wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej za obecnych rządów. Były zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego nazwał powołaną we wtorek przez premiera grupę ekspertów "zespołem do spraw propagandy".
Sasin: polski rząd współpracował z Rosją przed 10 kwietnia>>>
7.45
W zamach na prezydencki samolot 10 kwietnia 2010 roku wierzy niemal 32 proc. Polaków , a nieco mniej niż połowa sądzi, że do tragedii doszło wskutek wypadku - wynika z sondażu Homo Homini dla "Rzeczpospolitej". W porównaniu z wcześniejszymi badaniami widać, że zwolenników tezy o zamachu przybywa.

Szczątki

Fot. Włodzimierz Pac/Polskie Radio
7.36
Członkowie komisji Jerzego Millera prof. Marek Żylicz i Maciej Lasek uważają, że rządowy raport dotyczący katastrofy smoleńskiej jest wciąż aktualny, a w ciągu trzech lat, jakie minęły od tragedii nie pojawiły się żadne nowe dowody, które podważałyby ich wcześniejsze ustalenia.

Prof. Marek Żylicz o katastrofie smoleńskiej (IAR)
Maciej Lasek o katastrofie smoleńskiej (IAR)


Katastrofa smoleńska. "Raport Millera jest wciąż aktualny">>>
7.15
Rosjanie oddają hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. Trwają uroczystości na lotnisku Siewiernyj z udziałem rosyjskich władz, w tym przedstawicieli obwodu smoleńskiego. Delegacja złożyła kwiaty i zapaliła znicze w miejscu, gdzie trzy lata temu rozbił się prezydencki tupolew.

/

PAP/Wojciech Pacewicz
7.12
Po południu posłowie i eksperci zespołu badającego okoliczności katastrofy 10 kwietnia 2010 roku mają przedstawić trzecią część raportu ze swoich prac. Poseł PiS powiedział IAR, że wciąż jest wiele pytań. Antoni Macierewicz uważa jednak, że jedno jest pewne: do katastrofy smoleńskiej doszło w wyniku wybuchu, a rząd Donalda Tuska ukrywa te informacje.
Macierewicz: tupolew został zniszczony przez eksplozję>>>

7.04
Chciałabym się doczekać wreszcie zakończenia śledztwa i wyjaśnienia przyczyn tej katastrofy - mówi w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Jolanta Przewoźnik , wdowa po Andrzeju Przewoźniku.
Katastrofa w Smoleńsku. "Dowody są w Rosji">>>
6.50
Mieszkańcy Smoleńska zapalili już pierwsze znicze na miejscu katastrofy lotniczej. Lokalne media od rana przypominają o tragicznych wydarzeniach z 10 kwietnia 2010 roku.

Mieszkańcy Smoleńska zapalili już pierwsze znicze na miejscu katastrofy lotniczej. Ze Smoleńska Maciej Jastrzębski (IAR)


6.41
Z powodu obchodów trzeciej rocznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie szykują się zmiany w ruchu drogowym. Najwięcej na Krakowskim Przedmieściu. To tam zaplanowano na środę aż siedem manifestacji. Zarząd Dróg Miejskich zwraca uwagę na zmiany tras autobusów.
Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie>>>

/

Ostatnie przygotowania do obchodów trzeciej rocznicy katastrofy smoleńskiej na Krakowskim Przedmieściu. PAP/Rafał Guz
6.25
Były prezydent Lech Wałęsa powiedział w Radiu Gdańsk, że trzy lata temu zdarzyła się wielka tragedia, o której Polacy nigdy nie zapomną. - Należy wyjaśnić wszystko co jest do wyjaśnienia w tej sprawie - podkreślił. - Wiele lat minie, zanim ta katastrofa przestanie tak zasadniczo dzielić rodaków - stwierdził Wałęsa. - Ale kontrowersje będą zawsze - dodał.

Lech Wałęsa o katastrofie smoleńskiej (IAR)


Wałęsa o katastrofie w Smoleńsku: kontrowersje będą zawsze>>>
6.00
Donald Tusk
modlił się przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na warszawskich Powązkach Wojskowych. Premier złożył wieniec i zapalił znicz w hołdzie ofiarom katastrofy i przy udziale warty honorowej Wojska Polskiego. Prosto z Powązek Tusk pojechał na lotnisko, by rejsowym samolotem udać się z oficjalną wizytą do Nigerii.

Premier Donald Tusk oddał hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej (IAR)


/

PAP/Jakub Kamiński
5.45

Delegacja rządowa wylądowała w Moskwie. Ok. 35 osób jest w drodze na uroczystości do Smoleńska i Katynia.
Podczas uroczystości w Smoleńsku, która rozpocznie się po godz. 8 czasu polskiego i przebiegnie w honorowej asyście żołnierzy Wojska Polskiego, zaplanowano złożenie kwiatów, zapalenie zniczy i modlitwę ekumeniczną. Punktualnie o godz. 8.41 odegrany zostanie sygnał "Śpij Kolego".
W Katyniu odbędzie się Msza św., złożenie wieńców, zapalenie zniczy i wpis do księgi pamiątkowej w muzeum znajdującym się na terenie katyńskiego memoriału.
TRZECIA ROCZNICA KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ - DEBATA W JEDYNCE>>>
23.10
- Nie planujemy żadnych rozmów ze stroną rosyjską na temat budowy pomnika, katastrofy Tu-154M czy zwrotu wraku - powiedział szef kancelarii premiera Jacek Cichocki przed wylotem delegacji rządowej na uroczystości rocznicowe do Smoleńska i Katynia.
Delegacja rządowa, która udaje się na uroczystości do Smoleńska i Katynia liczy ok. 35 osób, oprócz Cichockiego, który jej przewodniczy, jest także m.in. szef MON Tomasz Siemoniak oraz szef BBN Stanisław Koziej i przedstawiciele Rodzin Katyńskich. Stronę rosyjską będzie reprezentował gubernator Smoleńska.
22.00
Premier Donald Tusk podpisał zarządzenie o powołaniu zespołu ekspertów pod przewodnictwem Macieja Laska - poinformował rzecznik rządu Paweł Graś. Zespół ma informować o zagadnieniach dotyczących katastrofy smoleńskiej.
Trzon zespołu będzie stanowiło sześciu ekspertów, którzy brali udział w wyjaśnianiu przyczyn katastrofy. Zespół rozpocznie swoją pracę prawdopodobnie jeszcze w kwietniu. Przedsięwzięcie ma być finansowane z budżetu Kancelarii Premiera.
IAR, PAP, kk