Wiadomości

Za darmo na Marsa, ale... tylko w jedną stronę

24.04.2013 06:00
Holenderska spółka Mars One rekrutuje chętnych z całego świata na wyprawę na Marsa. Jest jednak haczyk - informuje "Gazeta Wyborcza".
Powierzchnia Marsa
Powierzchnia MarsaFoto: Wikipedia/NASA

Lot na Czerwoną Planetę odbędzie się za prawie 10 lat, we wrześniu 2022 roku. Wcześniej bezzałogowe próbniki zrzucą na Marsa zapasy i moduły mieszkalne. Bilet jest darmowy, ale chętni wysyłani są tylko w jedną stronę.
Mimo "haczyka", swoje CV holenderskiej spółce wysłało już blisko 10 tys. osób. W pierwszym locie przewidziano tylko cztery miejsca. Co dwa lata będą dołączały kolejne czteroosobowe ekipy.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Zobacz więcej na temat: astronomia Holandia nauka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mars w przeszłości wyglądał inaczej niż dziś?

16.02.2013 19:11
Łazik Curiosity bada próbki skał, które pobrał z powierzchni Marsa tydzień temu. Naukowcy spodziewają się wyników analizy chemicznej lada moment.
Koła Curiosity
Koła CuriosityFoto: NASA/JPL.
Posłuchaj
00'36 Rafał Motriuk, (IAR)
więcej

Operacja Curiosity była pierwszym tego rodzaju badaniem w historii. Łazik wywiercił w powierzchni Marsa otwór o głębokości ponad sześciu centymetrów. Potem pobrał próbki pyłu, który pojawił się w wyniku odwiertu. - Prawdopodobnie była to skała o nazwie mułowiec - mówi ekspert NASA, John Grotzinger.

- Być może znajdziemy w tych próbkach tzw. zredukowane żelazo. To będzie oznaczało, że prawdopodobnie Mars w przeszłości wyglądał zupełnie inaczej niż dziś - dodaje.
Takie odkrycie sugerowałoby, że na Marsie mogły kiedyś istnieć warunki sprzyjające życiu.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, to

Zobacz więcej na temat: curiosity IAR NASA

Czytaj także

Nowa misja na Marsa: chcą wysłać małżeństwo

27.02.2013 21:40
Pierwszy kosmiczny turysta - amerykański miliarder Denis Tito chce wysłać ludzi na Marsa. Misja ma się rozpocząć za pięć lat. Swoje plany Tito przedstawił podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie.
Powierzchnia Marsa
Powierzchnia MarsaFoto: Wikipedia/NASA
Posłuchaj
01'01 Relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR)
więcej

W 2001 roku Denis Tito poleciał w kosmos na pokładzie rosyjskiego Sojuza. Teraz wraz z grupą biznesmenów założył fundację "Inspiracja Mars”. Jej celem jest skonstruowanie pojazdu kosmicznego, który w styczniu 2018 roku poleciałby na "Czerwoną Planetę”. - Koncepcyjnie jest to możliwe, ale mamy tylko 4 lata i 10 miesięcy, więc jest dużo do zrobienia - mówi przedstawiciel fundacji Taber MacCallum.
Według planów, na Marsa mają zostać wysłani mężczyzna i kobieta - najlepiej małżeństwo. Misja, podczas której przelecą 150 kilometrów od powierzchni Czerwonej Planety, ma potrwać 16 miesięcy. NASA nie będzie zaangażowana w projekt. Przedstawiciele fundacji zapewniają, że zdają sobie sprawę, iż podjęli się bardzo trudnego zadania.
Organizatorzy misji nie mówią, ile będzie ona kosztować. Już rozpoczęli jednak zbiórkę pieniędzy. Według ekspertów, potrzebują co najmniej 1 miliarda dolarów. Biznesmeni nie ujawnili, czy wyłożą na ten cel prywatne środki.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

sm

Zobacz więcej na temat: kosmos

Czytaj także

Pierwsi koloniści na Marsie i bardzo odważne dzieci

23.04.2013 16:16
Nowe technologie i odwaga, która potrzebna jest w poznawaniu innych ludzi – pod tymi znakami upłynie środowe "Do południa".
Powierzchnia Marsa
Powierzchnia MarsaFoto: Wikipedia/NASA

Mars. Niedostępny, obcy, daleki, ale jednocześnie w pewien sposób bliski i przyciągający. W tym roku poznamy grupę szczęśliwców – a może raczej skazańców – którzy za równo dekadę w ramach misji Mars One polecą na Czerwoną Planetę, by tam założyć kolonię. A czy wrócą kiedyś na Ziemię, tego nie wiadomo. Wiadomo za to, że trwa rekrutacja – wciąż mogą Państwo zgłosić swoją kandydaturę.

W podobnym czasie, bo około roku 2025, na Marsa wyruszyć ma inny kosmiczny pojazd z ludźmi na pokładzie. Misję przygotowuje SpaceX, jedna z pierwszych prywatnych firm, która zdecydowała się na podbój kosmosu i już teraz dysponuje rakietami, które zaopatrują Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Czy w ciągu 10-15 lat człowiek stanie na Marsie? Co pcha nas w to miejsce, które trudno nazwać przyjaznym? Na te pytania spróbuje odpowiedzieć nasz gość, który pojawi się w studiu po godz. 11.00.

Wcześniej porozmawiamy o odwadze. Odwadze dzieci i dorosłych, biorących udział w przedsięwzięciu o nazwie Brave Kids. Czy dzieci z Grenlandii czy Zimbabwe mogą znaleźć wspólny język ze swoimi rówieśnikami w Polsce? Co wynika ze zderzenia tak odmiennych kultur i jak w tej sytuacji znajdują się dorośli? Więcej na ten temat po godz. 10.00.

A na deser pomysłowe wykorzystanie zdjęć z Google Street View dostępne dla każdego. Efekt imponujący:

 

Na audycję "Do południa”, w środę 24 kwietnia, od godz. 9.00 do 12.00, zaprasza Paweł Drozd.

Zobacz więcej na temat: dzieci kosmos świat