Sikorski: zwiększymy środki konkursowe na wsparcie Polonii

PAP
Piotr Grabka 24.04.2013
Radosław Sikorski
Radosław Sikorski, foto: PAP/Paweł Supernak

Szef MSZ Radosław Sikorski zapowiedział, że jego resort w maju ogłosi dodatkowy konkurs dla organizacji pozarządowych zajmujących się wsparciem dla Polonii. Jak zaznaczył, na konkurs będzie przeznaczona pula 8 mln zł.

Sikorski przedstawił w środę w Senacie informację MSZ na temat programu współpracy z Polonią i Polakami za granicą oraz na temat środków wydanych na ten cel w zeszłym roku.
Minister poinformował, że nie wszystkie środki przyznane w ramach konkursu z 2012 r. mogły być wydane "z różnych przyczyn losowych". - Zobowiązuję się wobec Senatu, że na te środki - co do których jeszcze mamy pewne rezerwy - jeszcze w maju ogłosimy dogrywkę - powiedział Sikorski.
Jak zapowiedział, w nowym konkursie będzie można składać projekty inwestycji polonijnych. - Przewidujemy w jego ramach pulę około 8 mln złotych - dodał.
Sikorski przypomniał, że w 2012 roku konkurs dla organizacji pozarządowych obejmował 201 wniosków na kwotę 139 mln zł, a w konkursie na 2013 rok było już 418 wniosków na 224 mln zł.
W ocenie ministra, świadczy to o "pozytywnym odbiorze nowego systemu". - Ta oferta (...) trafiła do znacznie szerszej puli zainteresowanych organizacji. I to też tłumaczy (...), że siłą rzeczy jest więcej podmiotów niezadowolonych - przekonywał.

Radosław Sikorski poinformował także w środę, że w ramach rozdziału środków na współpracę z Polonią resort otrzymuje także wnioski o dotacje od fikcyjnych organizacji, czy nieistniejących czasopism. Zaapelował do wnioskodawców o rzetelność.
- Słyszę zarzuty, że rośnie liczba odrzucanych projektów. Ale jest oczywiste, że przy tak dynamicznie rosnącym zainteresowaniu uczestnictwem w konkursie (na wsparcie Polonii i Polaków poza granicami) siłą arytmetyki będzie rosła liczba wniosków odrzuconych, dopóki minister finansów nie da nam więcej środków - powiedział Sikorski.
Minister zaapelował do wnioskodawców o rzetelność. - To wątpliwości dotyczące kalkulacji zawartych we wnioskach, a potem niektórych rozliczeń nakazują nam ostrożność - podkreślił.
Jak mówił, w ostatniej edycji konkursu nie można było dofinansować jednej z fundacji. - Powodem nie była zła wola, ale nieprecyzyjne czy wręcz nieprawdziwe informacje przekazane we wniosku konkursowym. Na przykład drastycznie zawyżono deklarowaną liczbę uczniów w jednej ze szkół. Otrzymujemy wnioski o dotacje dla organizacji fikcyjnych lub nieistniejących czasopism - wyliczał minister.
Przyznał, że wnioskodawcom zdarza się również zawyżanie wynagrodzeń pracowników stowarzyszeń. - Kuriozalne było przedstawienie przez jedną z fundacji kosztorysu uwzględniającego miesięczne wynagrodzenie prezesa w wysokości 20 tys. zł - więcej niż zarabia minister spraw zagranicznych - zaznaczył.
- Na takie praktyki w MSZ nie będzie zgody - oświadczył Sikorski.
Zapewnił jednocześnie, że MSZ słucha głosu rodaków za granicą, polskiej opinii publicznej, środowisk parlamentarnych, organizacji pozarządowych i mediów. Dodał, że tam, gdzie "pojawiają się błędy, będą wyciągane wnioski".
- Wiemy, że zeszły rok był trudny dla beneficjentów i dla krajowych organizacji pozarządowych, które są partnerami i pośrednikami w finansowaniu współpracy z rodakami. Staraliśmy się, aby żadne wartościowe inicjatywy nie ucierpiały. Jednocześnie chcemy, żeby każdy, kto wykorzystuje pieniądze polskiego podatnika miał świadomość, że ponosi pełną odpowiedzialność za ich racjonalne i uczciwe wydatkowanie - powiedział szef MSZ.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

pg

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Bądź z nami w kontakcie:

Kryzys ukraiński
serwis specjalny o I wojnie światowej

Powiedzieli w Polskim Radiu

Dziennikarze na wojnie. "Tego nie robi się dla pieniędzy"

Dziennikarze na wojnie. Tego nie robi się dla pieniędzy

Świat zachodni wstrząśnięty jest okrutną egzekucją amerykańskiego dziennikarza. James Foley zginął z rąk dżihadysty w północnym Iraku. - Bez dziennikarzy, którzy jeżdżą w rejony ogarnięte wojną świat nie dowiedziałby się co się tam dzieje - mówił w Jedynce Jakub Kamiński, fotoreporter PAP.

Elsner: szanse na wspólne listy TR i SLD znikome

Elsner: szanse na wspólne listy TR i SLD znikome

Tydzień temu przewodniczący SLD Leszek Miller ogłosił inicjatywę stworzenia koalicji SLD-Lewica Razem na wybory samorządowe. Zostało to odebrane jako sygnał fiaska rozmów Sojuszu z Twoim Ruchem na temat współpracy.