Wiadomości

Słupsk: kamienica zniszczona w wybuchu gazu do rozbiórki

28.04.2013 19:41
Jeszcze w niedzielę może się rozpocząć rozbiórka kamienicy przy ulicy Krasińskiego w Słupsku, która runęła po wybuchu gazu.
Zniszczona w wybuchu gazy kamienica w Słupsku
Zniszczona w wybuchu gazy kamienica w SłupskuFoto: PAP/Adam Warżawa
Posłuchaj
00'22 Rozbiórka kamienicy w Słupsku uszkodzonej w wybuchu gazu (Radio Gdańsk/IAR)
więcej
Wybuch gazu i pożar w Słupsku
Wybuch gazu i pożar w Słupsku

Ewakuowano z niej 23 mieszkańców. Trzy osoby trafiły do szpitala z objawami zatrucia dymem. Zatrzymano kierowcę, który prawdopodobnie uszkodził gazowe przyłącze. Prawdopodobnie uderzył swoim autem w znajdująca na budynku skrzynkę gazową i rozszczelnił instalację. Wtedy doszło do wybuchu.  Mężczyzna był pijany.  Miał 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Władze miasta zdecydowały o rozbiórce trzypiętrowej, poniemieckiej kamienicy. - Jesteśmy w trakcie wyboru firmy rozbiórkowej, ulica na czas prac będzie zamknięta dla ruchu kołowego - poinformował wiceprezydent Słupska Andrzej Kaczmarczyk.

Urząd Miejski w Słupsku apeluje o pomoc rzeczową dla ofiar. Większość z lokatorów straciła w katastrofie cały dobytek. Z mieszkań uciekali często w piżamach.Dostaną od miasta pomoc finansową w wysokości od trzech do sześciu tysięcy złotych. Otrzymali  talony na posiłki w barach.  Na razie umieszczono ich w busach. Jest z nimi także psycholog. 32-latek, który spowodował tragedię trzeźwieje w policyjnym areszcie.

IAR, tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybuch gazu i pożar w Słupsku. Ujęto podejrzanego, pijanego kierowcę

28.04.2013 11:00
W nocy w kamienicę w Słupsku uderzył samochód. Zostało uszkodzone przyłącze gazu. Na szczęście 23 osoby zdążyły uciec przed wybuchem. Pijany 32-letni kierowca został zatrzymany.
Wybuch gazu i pożar w Słupsku. Ujęto podejrzanego, pijanego kierowcę
Foto: PAP/Jan Dzban
Posłuchaj
00'35 Komendant słupskiej straży pożarnej Andrzej Gomulski: wybuch gazu w Słupsku; mieszkańcy o nocnym wybuchu
więcej

Pijany kierowca spowodował wybuch gazu, który zniszczył kamienicę w Słupsku. Około 2:00 w nocy samochód osobowy uderzył w przyłącze gazu umieszczone na frontowej ścianie przedwojennej kamienicy przy ulicy Krasińskiego 14. Chwilę później nastąpiła eksplozja i wybuchł pożar.

- Na szczęście nikt nie zginął, choć wszystko wyglądało dramatycznie - podkreśla kierujący akcją komendant słupskiej straży pożarnej Andrzej Gomulski:
Pijany 32-latek został zatrzymany. Miał w wydychanym powietrzu ponad promil alkoholu. Eksplozja i pożar zniszczyły wszystkie mieszkania w trzypiętrowej kamienicy. Budynek nadaje się tylko do rozbiórki.

Mieszkańcy na razie zostali umieszczeni w szkolnej bursie. Wiceprezydent Słupska Andrzej Kaczmarczyk poinformował, że wszyscy zostali objęci niezbędną pomocą. Trzy niegroźnie ranne ofiary tragedii mają jeszcze dziś wyjść ze szpitala.

IAR/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Czytaj także

Wybuch gazu i pożar w Słupsku. Dziesięć rodzin bez mieszkania

28.04.2013 12:39
W nocy w kamienicę w Słupsku uderzył samochód. Zostało uszkodzone przyłącze gazu. Na szczęście 23 osoby zdążyły uciec z biudynku.
Wyburzanie kamienicy po wybuchu gazu
Wyburzanie kamienicy po wybuchu gazuFoto: PAP/Adam Warżawa
Posłuchaj
00'32 Pożar i wybuch w Słupsku: relacja Przemysława Wosia z Radia Gdańsk
więcej

23 osoby straciły dach nad głową w wyniku wybuchu gazu w Słupsku. Około 2:00 w nocy ford mondeo prowadzony przez pijanego kierowcę uderzył w przyłącze gazu umieszczone na frontowej ścianie przedwojennej kamienicy przy ulicy Krasińskiego. Zaczął ulatniać się gaz.

Mieszkańcy zdążyli się ewakuować. Chwilę później nastąpiła eksplozja i wybuchł pożar. Trzy osoby zostało lekko ranne i podtrute dymem. Przewieziono je do Szpitala Wojewódzkiego w Słupsku. Ich życiu nie grozi niebezpieczeństwo, jeszcze w niedzielę mają opuścić lecznicę.

Budynek do rozbiórki

W budynku, który częściowo się zawalił, zniszczone zostały wszystkie mieszkania. Na trzech kondygnacjach było ich w sumie dziesięć. Większość lokatorów straciła w pożarze cały dobytek, bo mieszkania opuszczali, tak jak stali, często w piżamach czy zakładanych pospiesznie dresach. Być może część rzeczy uda się odzyskać podczas sprzątania i rozbiórki kamienicy.

Wiceprezydent Słupska Andrzej Kaczmarczyk poinformował, że wszystkich lokatorów objęto pomocą. Na razie zostali umieszczeni w szkolnej bursie. Później zostaną im przydzielone mieszkania.

Przedwojenna kamienica nadaje się tylko do rozbiórki. W południe w słupskim ratuszu zbierze się sztab kryzysowy, który poinformuje o dalszych działaniach w tej sprawie.

Rzecznik słupskiej policji podkomisarz Robert Czerwiński potwierdził, że zatrzymano sprawcę tragedii, 32-letniego kierowcę forda. Miał ponad promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyzna trzeźwieje w policyjnym areszcie

IAR/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>