Wiadomości

Majowy weekend 2013: na drogach zginęło już 21 osób

29.04.2013 10:47
21 osób zginęło a 351 zostało rannych w 273 wypadkach, do jakich doszło na polskich drogach od piątku do niedzieli.
Majowy weekend 2013: na drogach zginęło już 21 osób
Foto: policja.gov.pl

Policja zatrzymała też 1355 nietrzeźwych kierowców - poinformował rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski.
Od piątku, kiedy rozpoczął się przedłużony majowy weekend, nad bezpieczeństwem na drogach czuwa zwiększona liczba patroli drogówki. Na trasach są też nieznakowane radiowozy z wideorejestratorami. Funkcjonariusze sprawdzają, czy kierujący są trzeźwi - zapewniają, że dla tych, którzy wsiądą za kierownicę po spożyciu alkoholu, nie będzie pobłażania. Policjanci kontrolują też, czy kierowcy jadą zgodnie z przepisami i z dozwoloną prędkością. Sprawdzają też stan techniczny pojazdów. Zwracają uwagę, czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci są przewożone w fotelikach.

Czytaj więcej w serwisie Radio Kierowców >>>
Policja przypomina, że na drogach trzeba zachowywać się rozważnie, a dobra aura wcale nie oznacza, że można mocniej nacisnąć pedał gazu - statystyki pokazują, że właśnie wtedy dochodzi do większej liczby wypadków.
- Wszyscy - nie tylko kierowcy, ale też motocykliści, rowerzyści, piesi - muszą pamiętać, że ponoszą odpowiedzialność za siebie, ale też za inne osoby na drodze - podkreślają policjanci. Apelują też, by zwracać szczególną uwagę na pieszych, rowerzystów i motocyklistów, którzy w przypadku zderzenia z pędzącym pojazdem mają niewielkie szanse na przeżycie.
Policja przypomina, że przed wyjazdem należy sprawdzić stan techniczny pojazdu, zaplanować trasę podróży i uwzględnić prognozę pogody. Kierowca musi być wypoczęty i trzeźwy, co dwie-trzy godziny należy obowiązkowo zrobić sobie co najmniej 15 minut przerwy w bezpiecznym miejscu.
Lepiej nie odkładać wyjazdu na ostatnią chwilę - w najbliższych dniach największego natężenia ruchu należy spodziewać się we wtorek i w niedzielę, w godzinach popołudniowych i wieczornych.
Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

to

Zobacz więcej na temat: policja wypadek
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tragedia koło Pucka. Zginęło pięciu mężczyzn

20.04.2013 12:47
Nad ranem na drodze wojewódzkiej numer 216 w miejscowości Celbowo koło Pucka samochód osobowy uderzył w drzewo.
Miejsce wypadku w miejscowości Celbowo k. Pucka
Miejsce wypadku w miejscowości Celbowo k. PuckaFoto: PAP/Adam Warżawa
Posłuchaj
00'27 Tadeusz Konkol ze straży pożarnej o wypadku koło Pucka (IAR/PR Gdańsk)
więcej

W wypadku zginęło pięciu mężczyzn, każdy w wieku około 50 lat. Tadeusz Konkol, rzecznik pomorskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że na razie nie są znane przyczyny tragicznego zdarzenia. W ustaleniu tych faktów mogłyby pomóc relacje świadków. Pogoda była dobra, nic nie wskazuje na udział w wypadku innego auta.

Droga jest zamknięta, a policja przygotowała objazdy. Utrudnienia w tym miejscu mogą potrwać kilka godzin.

IAR/PR Gdańsk/aj

Zobacz więcej na temat: policja puck wypadek

Czytaj także

Tragiczny wypadek polskiej ciężarówki pod Moskwą

29.04.2013 10:45
Trzy osoby zginęły, a 30 zostało rannych w zderzeniu polskiego TIR-a z autobusem w Rosji. Do wypadku doszło około 130 kilometrów na południowy wschód od Moskwy.
Tragiczny wypadek polskiej ciężarówki pod Moskwą
Foto: sxc.hu/cc
Posłuchaj
00'28 Wypadek polskiej ciężarówki pod Moskwą. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
więcej

Jak dowiedział się korespondent Polskiego Radia w rosyjskim ministerstwie do spraw sytuacji nadzwyczajnych, wypadek polskiego TIR-a i autobusu miał miejsce w poniedziałek około 6:30 polskiego czasu. Na trasie A-108 prowadzącej z Kaługi do Moskwy polska ciężarówka zderzyła się z autobusem przewożącym pracowników. Policja ustaliła, że 3 osoby zginęły na miejscu, a około 30 zostało rannych, w tym kilka ciężko. Wśród rannych jest kierowca polskiego TIR-a.
Do wypadku doszło w miejscowości Mitiajewo w obwodzie kałuskim. Jego przyczyny nie są na razie znane. Według pierwszych doniesień, kierowca ciężarówki zjechał niespodziewanie na przeciwległy pas ruchu.

''mr

Zobacz więcej na temat: Rosja wypadek