Wiadomości

Matura 2013. Harmonogram egzaminów maturalnych

07.05.2013 09:00
Maturalny maraton zaczyna się we wtorek, 7 maja.
Matura 2013. Harmonogram egzaminów maturalnych
Foto: shho/sxc.hu/cc

Ponad 365 tys. maturzystów przystąpi tego dnia o godzinie 9 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego.
Matura 2013. Język polski (poziom podstawowy) - pytania>>>

Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, wybrać można między: angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim i włoskim. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym.
Matura 2013. Język polski (poziom podstawowy) - arkusze>>>

Maturzysta może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych. Zdaje je na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. W tej grupie znajdują się: biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język mniejszości etnicznej, język regionalny (kaszubski), wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu.
Matura 2013. Ważne informacje dla maturzystów>>>

Czas trwania egzaminu zależy od przedmiotu, który maturzysta zdaje, oraz od jego poziomu, np. egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut, a na poziomie rozszerzonym - 180 minut, natomiast egzamin z języka obcego: 120 minut dla poziomu podstawowego, 190 minut dla poziomu rozszerzonego. Egzaminy pisemne będą rozpoczynać się przed i po południu - o godzinie 9 i o 14.
Matura 2013. Najwięcej maturzystów napisze egzamin z...>>>
Harmonogram egzaminów maturalnych
Od 7 do 28 maja w szkoła odbywają się egzaminy ustne .
7 maja - godz. 9 język polski (poziom podstawowy - pp), godz. 14 wiedza o tańcu (pp) i wiedza o tańcu (poziom rozszerzony -pr),
8 maja - godz. 9 matematyka (pp), godz. 14 historia muzyki (pp) i historia muzyki (pr),
9 maja - godz. 9 język angielski (pp), godz. 14 język angielski (pr) i język angielski dla klas dwujęzycznych,
10 maja - godz. 9 matematyka (pr), godz. 14 język polski (pr),

13 maja - godz. 9 wiedza o społeczeństwie (pp) i wiedza o społeczeństwie (pr), godz. 14 filozofia (pp) i filozofia (pr),

14 maja - chemia (pp) i chemia (pr), godz. 14 geografia (pp) i geografia (pr),
16 maja - godz. 9 język mniejszości narodowych (pp) i język kaszubski (pp), godz. 14 język mniejszości narodowych (pr) i język kaszubski (pr),

godz. 9 - matematyka w języku obcym dla absolwentów klas dwujęzycznych,
godz. 10.35 - historia w języku obcym dla absolwentów klas dwujęzycznych,
godz. 12.10 - geografia w języku obcym dla absolwentów klas dwujęzycznych,
godz. 13.45 - biologia w języku obcym dla absolwentów klas dwujęzycznych,
godz. 15.20 - chemia w języku obcym dla absolwentów klas dwujęzycznych,

godz. 16.55 - fizyka i astronomia w języku obcym dla absolwentów klas dwujęzycznych,
17 maja - godz. 9 biologia (pp) i biologia (pr), godz. 14 historia (pp) i historia (pr),
20 maja - godz. 9 fizyka i astronomia (pp) i fizyka i astronomia (pr), godz. 14 język łaciński i kultura antyczna (pp) i język łaciński i kultura antyczna (pr),
21 maja - godz. 9 język niemiecki (pp), godz. 14 język niemiecki (pr) i język niemiecki dla klas dwujęzycznych,

22 maja -  godz. 9 informatyka (pp) i informatyka (pr), godz. 14 historia sztuki (pp) i historia sztuki (pr),
23 maja - godz. 9 język rosyjski (pp), godz. 14 język rosyjski (pr) i język rosyjski dla klas dwujęzycznych,

24 maja - godz. 9 język francuski (pp), godz. 14 język francuski (pr) i język francuski dla klas dwujęzycznych,

27 maja - godz. 9 język hiszpański (pp), godz. 14 język hiszpański (pr) i język hiszpański dla klas dwujęzycznych,

28 maja - godz. 9 język włoski (pp), godz. 14 język włoski (pr).
PAP, cke.edu.pl, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Matury 2013: dlaczego uczniom nie idzie z matematyką?

18.04.2013 12:00
Wiele zależy od nauczyciela, od zadań w podręcznikach. - Warto już w przedszkolu podsuwać dzieciakom gry logiczne, łamigłówki, proste zadania. Ważne: wszystko w formie zabawy - mówi nauczyciel matematyki w Jedynce. Wtedy przyszli maturzyści nie zniechęcą się do przedmiotu.
Matury 2013: dlaczego uczniom nie idzie z matematyką?
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
14'20 Co zrobić, by nie było kłopotu z matematyką w szkole? Rozmowa z Dariuszem Kulmą (Cztery Pory Roku/Jedynka)
więcej

Już za niespełna miesiąc licealiści przystąpią do egzaminu maturalnego z matematyki – w zeszłym roku nie zdało jej aż 21% uczniów! Czy da się matematykę polubić, oswoić i przyswoić? Czy matematyka naprawdę jest dla wszystkich?
Jest. Badania nad zdolnościami matematycznymi uczniów w Polsce wykazały, że przedszkolaki w 50% są uzdolnione matematycznie, ale w drugim semestrze pierwszej klasy podstawówki zostaje już około 25%.
Przyczyną są źle pomyślane ćwiczenia w podręcznikach. W pierwszych latach nauki matematyka powinna być zabawą. - Na przykład odkrywamy co się dzieje z sześcianem, rozcinamy go, bawimy się nim, inaczej go układamy. To pochłania dzieci, matematyka ma być przyjazna - tłumaczy gość "Czterech Pór Roku", nauczyciel roku 2008 Dariusz Kulma.
Matematyk jest organizatorem i pomysłodawcą ogólnopolskiego konkursu matematycznego współfinansowanego z funduszy unijnych – "Matematyka innego wymiaru".
Z Dariuszem Kulmą rozmawiał Roman Czejarek

Zobacz więcej na temat: edukacja matura

Czytaj także

Matura 2013. Nocne kursy na Uniwersytecie Warszawskim

24.04.2013 12:36
Według tegorocznych maturzystów i wykładowców Uniwersytetu Warszawskiego to właśnie noc jest najlepszym czasem na naukę. Przez trzy dni wykłady z wiedzy o społeczeństwie będą zaczynać się o 20:00, a kończyć po 3:00 w nocy.
foto: Johannes Jansson
foto: Johannes JanssonFoto: Johannes Jansson/norden.org

Uczniowie, którzy w tym roku podchodzą do matury, twierdzą, że kurs jest dobrą motywacją, żeby zabrać się do nauki.

- To jest ostatni taki dzwonek, a w domu pewnie o tej porze nic byśmy nie robili - mówili maturzyści.

Chwalili też wysoki poziom kursów. Zajęcia prowadzą renomowani wykładowcy. Poza tym specyfika przedmiotu sprawia, że łatwiej przyswaja się go w formie wykładu.

Doktor Anna Jupowicz-Ginalska z Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego zaznacza, że coroczne edycje nocnych wykładów cieszą się ogromną popularnością. Studenci mogą też zobaczyć uniwersyteckie sale wykładowe i poznać przyszłą uczelnię.

Limit miejsc na tegorocznym nocnym kursie dla maturzystów już się wyczerpał.

Zobacz więcej na temat: edukacja matura Warszawa

Czytaj także

Matura 2013. Rozpoczęła się międzynarodowa matura

02.05.2013 20:09
W czwartek uczniowie trzecich klas liceum napisali międzynarodową maturę z ekonomii.
Matura 2013. Rozpoczęła się międzynarodowa matura
Foto: sxc.hu/public domain
Posłuchaj
00'17 Koordynator ds. międzynarodowej matury w III LO w Gdańsku Alina Spychała o egzaminach (IAR)
więcej

W Trójmieście tzw. maturę IB (International Baccalaureate) zdają uczniowie z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni i III LO w Gdańsku z tak zwanej “Topolówki”.
Egzamin z ekonomii trwał półtorej godziny. Arkusze po egzaminie zostały zapakowane do specjalnych kopert i wysłane do egzaminatorów zagranicą. Pytań maturalnych na razie nie poznamy. Przez dobę uczniowie nie mogą ich ujawniać, obowiązuje bowiem cisza egzaminacyjna.
- To początek maturalnego maratonu, który potrwa do 22 maja. Każdy z uczniów napisze 14 egzaminów - mówi koordynator ds. międzynarodowej matury w III LO w Gdańsku Alina Spychała.
W piątek międzynarodowa matura z angielskiego i drugi test z ekonomii. Wyniki wszystkich egzaminów znane będą 5 lipca.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk

Czytaj także

Matura 2013. Ważne informacje dla maturzystów!

04.05.2013 11:43
We wtorek 7 maja rozpoczynają się matury. Ponad 365 tys. maturzystów przystąpi tego dnia o godzinie 9.00 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego.
Matura 2013. Ważne informacje dla maturzystów
Foto: sxc.hu

Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, wybrać można między: angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim i włoskim. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym.

Maturzysta może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych. Zdaje je na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. W tej grupie znajdują się: biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język mniejszości etnicznej, język regionalny (kaszubski), wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu.

Czas trwania egzaminu zależy od przedmiotu, który maturzysta zdaje, oraz od jego poziomu, np. egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut, a na poziomie rozszerzonym - 180 minut, natomiast egzamin z języka obcego: 120 minut dla poziomu podstawowego, 190 minut dla poziomu rozszerzonego. Egzaminy pisemne będą rozpoczynać się przed i po południu - o godzinie 9.00 i o 14.00.

Geografia, WOS - najpopularniejsze przedmioty

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 28 maja. Wielu maturzystów zakończy jednak egzaminy pisemne wcześniej - egzaminy z najczęściej wybieranych przedmiotów (m.in. geografii, biologii, WOS-u i języka angielskiego) odbędą się w pierwszych dwóch tygodniach sesji. Maturzyści w całym kraju piszą takie same testy. Następnie ich prace są kodowane, sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Aby otrzymać świadectwo dojrzałości abiturienci muszą przystąpić także do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Przeprowadzane są one w szkołach przez nauczycieli. Ta sesja egzaminacyjna zakończy się również 28 maja.

Co jeśli nie zdam?

Ci abiturienci, którzy nie będą mogli z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w wyznaczonych terminach, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych będą to mogli zrobić w dodatkowym terminie: między 3 a 19 czerwca.

Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu. Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Termin poprawkowego egzaminu pisemnego wyznaczono na 27 sierpnia, a ustnych - na dni 26-30 sierpnia.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

PAP/aj