Wiadomości

Kraków: zabił ciężarną 16-latkę. Usłyszał wyrok

13.05.2013 14:43
Krakowski sąd okręgowy skazał oskarżonego o zabójstwo swojej ciężarnej dziewczyny Marka K. na 25 lat więzienia.
Kraków: zabił ciężarną 16-latkę. Usłyszał wyrok
Foto: creationc/sxc.hu/cc

Jak podkreśliła w uzasadnieniu wyroku przewodnicząca składu sędziowskiego, sędzia Beata Marczewska, nie ma wątpliwości, że to Marek K. jest sprawcą zabójstwa - potwierdził to on sam oraz opinie biegłych. Sąd nie znalazł jednak bezpośrednich dowodów na to, że mężczyzna zaplanował wcześniej zabicie swojej dziewczyny.
Zabójstwo 16-letniej Marty B. to jedna z najgłośniejszych zbrodni popełnionych w ostatnich latach w Krakowie. Dziewczyna zaginęła na początku kwietnia 2006 roku. W jej poszukiwania zaangażowanych było tysiące osób, także jej chłopak Marek K. Mężczyzna pozostawał w kontakcie z rodziną nastolatki, a jednocześnie zacierał ślady zbrodni.
Po trzech tygodniach ciało dziewczyny odnaleziono w zbiorniku wodnym w okolicy podkrakowskich Niepołomic. Nosiło ono ślady po 36 ciosach nożem. Marka K. zatrzymano następnego dnia. Podczas śledztwa przyznał się do zabójstwa. Powiedział, że do zbrodni doszło po tym, jak okazało się, że dziewczyna jest w ciąży.
K. powiedział, że Marta B. w histerii odepchnęła go i upadła, wbijając sobie w gardło ostrze noża, który trzymał w ręku. Wtedy zadał jej pozostałe ciosy, ponieważ "chciał jej pomóc" w skróceniu cierpień i "obawiał się, że nikt mu nie uwierzy".
To już trzeci wyrok w tej sprawie. Nie jest prawomocny.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ludwik J. nie żyje. Syn malarza: żałuję, że go zabiłem

22.03.2013 15:55
Olgierd J. przyznał się dzisiaj do zabójstwa swojego ojca - Ludwika Lecha J., słynnego malarza i rysownika - dowiedział się portal tvp.info.
Olgierd J.
Olgierd J.Foto: policja.waw.pl

Prokuratura postawiała w piątek Olgierdowi J. zarzut zabójstwa ojca - Ludwika Lecha J. Mężczyzna przyznał się do zbrodni i bardzo szczegółowo opowiadał, co doprowadziło do tragedii. - Możemy tylko ujawnić, że motywem zbrodni były, jak twierdził podejrzany, sprawy osobiste, wynikające z charakteru ofiary i jego relacji z najbliższymi. Z całą pewnością będziemy wnosić o zbadanie Olgierda J. przez biegłych psychiatrów, w celu ustalenia, czy w momencie zbrodni nie miał ograniczonej poczytalności - powiedział tvp.info prok. Paweł Wierzchołowski, szef Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów.

Według nieoficjalnych informacji, Olgierd J. twierdził, iż żałuje, że zabił ojca. Miał powiedzieć, że drugi raz nie podjąłby takiej decyzji. Gdy opowiadał o relacjach między domownikami, często przyznawał, że to dla niego zbyt trudny temat. W przeszłości jego ojciec spędził kilka lat w więzieniu, po tym jak podpalił swoją żonę, bo szukał inspiracji by namalować obraz płonącej kobiety.

Jak piszą dziennikarze portalu tvp.info w środę, kiedy doszło do zabójstwa cała trójka piłka alkohol. Gdy matka Olgierda J. poszła do kuchni, ten wziął tasak i zaatakował leżącego na łóżku ojca. Prawdopodobnie malarz spał, bo nie stwierdzono, aby w jakikolwiek sposób się bronił. Olgierdowi J. grozi dożywocie.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

tvp.info/aj

Czytaj także

Zabił 3-miesięczną córkę. Trafi za kratki na 15 lat

23.04.2013 15:23
Na 15 lat pozbawienia wolności skazał sąd w Piotrkowie Trybunalskim zabójcę noworodka z Tomaszowa Mazowieckiego. 3-miesięczna Lidzia zmarła w sierpniu ubiegłego roku w wyniku kilkukrotnego uderzenia w głowę.
Zabił 3-miesięczną córkę. Trafi za kratki na 15 lat
Foto: creationc/sxc.hu/cc
Posłuchaj
00'21 Sędzia Grzegorz Krogulec o wyroku ws. ojca-dzieciobójcy (IAR)
więcej

Dla odpowiadającego za zbrodnię 26-letniego ojca dziecka prokurator wnioskował o dożywocie. Sąd uznał jednak, że zamykanie dziecka na kilka godzin w łazience, kładzenie na brzuchu na kilka godzin, kneblowanie pieluchami by nie płakało, to nie są czyny, które zakwalifikować można jako szczególne okrucieństwo.

Sędzia Grzegorz Krogulec uzasadniając wyrok mówił, że dziecko przed śmiercią było zadbane, dlatego nie było powodów by wymierzyć Piotrowi B. karę wyższą niż 15 lat więzienia.

W procesie odpowiadała też matka dziewczynki. Za znęcanie się nad dzieckiem sąd skazał Katarzynę K. na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na cztery lata. Według sądu 19-letnie kobieta zdominowana była przez partnera i akceptowała to jak mężczyzna traktował dziecko.

mr

Zobacz więcej na temat: dzieci przestępczość sąd

Czytaj także

Zabił siekierą dzieci i żonę. Sąd umorzył sprawę

24.04.2013 19:44
Łódzki Sąd Okręgowy umorzył sprawę mężczyzny oskarżonego o zamordowanie żony i dwójki dzieci.
Zabił siekierą dzieci i żonę. Sąd umorzył sprawę
Foto: sxc.hu

Sąd podjął taką decyzję po obserwacji psychiatrycznej oskarżonego i konsultacji z kolejnym zespołem biegłych z Warszawy z Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

Dotychczas mężczyznę badało kilka zespołów psychiatrów, które wydały sprzeczne opinie o jego poczytalności. Teraz będzie przebywał w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym.

Do zbrodni doszło w Łodzi na Dąbrowie we wrześniu 2010 r. Mężczyzna zabił siekierą dwoje dzieci i żonę.

pp/IAR/PR Łódź

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Zobacz więcej na temat: Łódź przestępczość sąd