Wiadomości

To Neandertalczycy? Malowidła w El Castillo

16.05.2013 20:51
Najstarsze znane człowiekowi malowidła jaskiniowe mogli stworzyć Neandertalczycy. Takiego zdania są badacze z Portugalii i Wielkiej Brytanii.
Wejście do jaskini El Castillo w Hiszpanii
Wejście do jaskini El Castillo w HiszpaniiFoto: Edward the Confessor/Wikimedia Commons
Posłuchaj
00'51 Neandertalczycy stworzyli najstarsze malowidła jaskiniowe? - relacja Rafała Motriuka (IAR)
więcej

Eksperci badają prastare malowidła w jaskini El Castillo w Hiszpanii. Są to między innymi odciski dłoni, niektóre mają ponad 40 tysięcy lat. Zdaniem naukowców dokładne określenie ich wieku jest kluczowe dla ustalenia, kto był ich autorem; przodkowie z naszego gatunku, czy też Neandertalczycy. - Już wcześniej zdobyliśmy dowody na to, że Neandertalczycy robili osobiste ozdoby, na przykład koraliki. Więc jeśli będziemy wiedzieli, ile mają lat te malowidła, to będzie to koniec debaty na temat tego, kto je namalował - mówi portugalski badacz Joao Zilhao.

Badacz dodaje, że to właśnie około 40 tysięcy lat temu ludzie współcześni zaczęli dominować nad Neandertalczykami w Europie, a malowidła mogły powstać wcześniej. Jego zdaniem, ludzie neandertalscy byli umysłowo bardzo podobni do nas: grzebali zmarłych, malowali i posiadali swego rodzaju duchowość.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR/aj

Zobacz więcej na temat: Hiszpania nauka sztuka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bezcenne malowidła znalazły sie w internecie

28.02.2012 16:46
Od dziś w internecie można oglądać unikalne w skali europejskiej malowidła ścienne, które zdobią cerkiew świętego Onufrego w Posadzie Rybotyckiej.
Malowidła z Posady Rybotyckiej
Malowidła z Posady RybotyckiejFoto: fot.PAP/Paweł Kula
Posłuchaj
00'25 Historyk sztuki Jarosław Giemza
więcej

Digitalizację XV i XVI - wiecznych malowideł sakralnych oraz tak zwanych gmerków (znaków pozostawionych na ścianach świątyni przez pielgrzymów) dokonali specjaliści z Polskiego Bractwa Gutenberga.

Koordynator projektu digitalizacji Paweł Myszka wyjaśnia, że na uruchomionej dziś stronie będzie można dokładnie zobaczyć historyczne malowidła, których przez lata nikt nie oglądał. Na kilkuset fotografiach zostały uwiecznione malowidła, które znajdują się na wszystkich ścianach cerkwi.

Historyk sztuki Jarosław Giemza wyjaśnia, że odnalezione polichromie i gmerki mają nieocenioną wartość i są zabytkiem o niebywałym znaczeniu. Jak tłumaczy naukowiec, jest to jedyny, nie tylko w Polsce pełny zbiór malowideł ściennych, które powstały ponad 500 lat temu, a ich wartość porównywalna jest do malowideł wykonanych dla Jagiellonów, a które można oglądać na przykład na Wawelu.

Jarosław Giemza wyjaśnia, że te malowidła w pełni pokazują sztukę sakralną Kościoła Wschodniego. Są tam wizerunki Boga pośród niebiańskiej hierarchii czyli cherubinów i serafinów. Na przegrodzie ołtarzowej znajdują się przedstawienia Bogurodzicy oraz Chrystusa w otoczeniu Proroków i Apostołów. Są tam również namalowane Sobory Powszechne, Mistyczna Liturgia, Męka Pańska.

Zdjęcia zabytku można oglądać na stronach Posady Rybotyckiej lub na stronie Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Malowidła w dużej części przez wieki uległy zniszczeniu, jednak dzięki nowoczesnej technologii udało się w pełni zidentyfikować wszystkie przedstawienia malarskie. Obecnie zbierane są fundusze na rozpoczęcie prac konserwatorskich.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

IAR/mch

Zobacz więcej na temat: IAR internet Polska

Czytaj także

Megazbiory sztuki pod jednym adresem

05.04.2012 14:43
Na tę wyjątkową kolekcję składa się 30 tys. dzieł sztuki ze 151 muzeów i galerii z ponad 40 krajów świata. Zobaczyć może ją każdy i to nie wychodząc z domu. Takie możliwości stwarza Google Art Project, którym zajęliśmy się w Czwórce.
Muzeum Pałac w Wilanowie
Muzeum Pałac w WilanowieFoto: źr. www.wilanow-palac.art.pl
Posłuchaj
09'00 Mega zbiory sztuki pod jednym adresem
więcej

- Jest to platforma, która internautom umożliwia odkrywanie zasobów kultury, a muzeum popularyzowanie swoich zasobów - mówiła w Czwórce Marta Jóźwiak, rzecznik Google.

Początkowo w Google Art Project uczestniczyło kilkanaście muzeów z kilku krajów. Przez rok wirtualne zbiory sztuki obejrzało aż 20 mln internautów, co dało impuls do rozszerzenia oferty. Obecnie pod jednym adresem internetowym obejrzeć można zarówno eksponaty z tak prestiżowych placówek jak nowojorskie Metropolitan Museum of Art i MoMA czy paryskie Orsay, jak i zbiory sztuki ulicznej z Brazylii czy malowidła naskalne z Afryki.

Polskę na platformie reprezentują Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Pałacu w Wilanowie. - To nie jest tak, że pokazujemy w naszym sklepie wszystko, co mamy i mówimy "bierzcie co chcecie". Staramy się budować napięcie. Pierwszą odsłoną – we współpracy z Google- było pokazanie elewacji Pałacu Wilanowskiego w Street Wiew. W ramach Google Art Project pokazujemy natomiast to, co uważamy, że charakteryzuje nasze zbiory. Liczymy, że dzięki flagowym zabytkom zachęcimy do odwiedzin naszego muzeum - przyznał drugi z gości Kasi Dydo i Kuky Kukli, Paweł Jaskanis - Dyrektor Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Dowiedz się więcej o projekcie i samej platformie  Google Art Project, słuchając nagrania audycji.

pg

Czytaj także

Malowidła spod ziemi

15.06.2012 07:00
Pod kościołem we wsi Hawarte w Syrii znajduje się naturalna jaskinia, którą wyznawcy Mitry przekształcili w miejsce kultu.
Fresk z wystawy Hawarte w Muzeum Archeologicznym w Warszawie
Fresk z wystawy "Hawarte" w Muzeum Archeologicznym w WarszawieFoto: http://www.pma.pl/
Posłuchaj
29'01 "Wieczór naukowy"
więcej

W 1998 roku w ręce celników wpadło dwóch handlarzy antykami, próbujących nielegalnie wywieźć z Syrii do Libanu malowidło na tynku przedstawiające boga Mitrę. Policyjne śledztwo wykazało, że obiekt pochodził spod ruin wczesnochrześcijańskiego kościoła znajdującego się w niewielkiej wsi

Okazało się, że pod kościołem we wsi Hawarte znajduje się naturalna jaskinia, którą wyznawcy Mitry przekształcili w miejsce kultu. Na prośbę strony syryjskiej przebadania tego niezwykłego miejsca podjęli się polscy archeolodzy z UW, odsłaniając w ciągu kilkunastu lat badań wysokiej klasy malowidła.
Działania naszych archeologów i konserwatorów podsumowuje otwarta niedawno wystawa w państwowym Muzeum Archeologicznym, zaaranżowana tak, by przypominała główne pomieszczenia w sanktuarium czcicieli Mitry.

Indyjski bóg Mitra został przez Persów włączony w poczet bóstw zaratusztrianizmu. W okresie hellenistycznym był popularny zarówno wśród Greków jak i Rzymian. A dzień narodzin boga Mitry 25 grudnia został w IV w przyjęty przez chrześcijan jako dzień narodzin Chrystusa.

Gośćmi audycji byli archeolodzy, kuratorzy wystawy "Hawarte": dr Dobrochna Zielińska i Marcin Wagner.

Do słuchania "Wieczoru naukowego" zaprasza Katarzyna Kobylecka.