Wiadomości

Klasyka polskiego kina dostępna za darmo w internecie

14.06.2013 10:51
Filmy Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego, a także kilkadziesiąt innych polskich klasycznych już produkcji filmowych można oglądać za darmo w internecie. Studia Filmowe TOR i KADR uruchomiły na platformie YouTube swoje kanały filmowe.
Kadr z filmu Seksmisja
Kadr z filmu "Seksmisja" Foto: mat.pras.
Posłuchaj
00'16 Przedstawiciel Google Polska, do którego należy serwis YouTube, Piotr Zalewski zdradza, że studia filmowe udostępniły 60 tytułów (IAR)
więcej

Internauci mogą oglądać m.in. takie filmy jak: "Rejs" Marka Piwowskiego, "Seksmisja" i "Va bank" Juliusza Machulskiego, "Brunet wieczorową porą" Stanisława Barei oraz "Nie lubię poniedziałku" Tadeusza Chmielewskiego. Dostępne są także filmy Andrzeja Wajdy "Popiół i diament", "Niewinni czarodzieje", czy Krzysztofa Kieślowskiego "Amator" i "Przypadek" a także wszystkie części trylogii "Trzy Kolory: Niebieski, Biały i Czerwony". Internauci mogą też zobaczyć film Wojciecha Marczewskiego "Ucieczka z kina Wolność".

Filmy są dostępne bezpłatnie, ale będą przerywane reklamami. Przychody z reklam zasilą prowadzony przez studia proces rekonstrukcji cyfrowej starych filmów oraz produkcję nowych. "Formaty reklamowe wdrożone przez YouTube, takie jak reklama pomijalna, gwarantują komfort oglądania i dostosowanie reklam do zainteresowań widza" - powiedział Maciej Sojka, kierujący współpracą z partnerami YouTube w Europie Środkowo-Wschodniej. Studia będą także korzystały z systemu Content ID, który zapewnia pełną ochronę praw autorskich i umożliwia całościowe zarządzanie treściami na YouTube. Udostępnione w sieci filmy są po cyfrowej rekonstrukcji.

Studio Filmowe TOR powstało w 1967 roku. Do chwili obecnej wyprodukowało ponad 100 filmów fabularnych, około 120 godzin seriali telewizyjnych i mini seriali oraz wiele filmów dokumentalnych. Swoje filmy tworzyli w nim m.in. Krzysztof Kieślowski, Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Agnieszka Holland, Stanisław Różewicz, czy Janusz Majewski.

Z kolei Studio Filmowe KADR powstało w roku 1955, następnie zostało rozwiązane w kwietniu 1968 roku. Wznowiło działalność w roku 1972 roku. W studiu powstały m.in. takie filmy jak, "Matka Joanna od Aniołów", "Faraon", "Śmierć prezydenta" i "Austeria", "Salto", "Noce i dnie", "Dom", "Wielki Szu", "Vabank", "Seksmisja" czy "Rewers".

W dorobku obu najstarszych polskich studiów filmowych znajduje się ponad 800 dzieł rodzimej kinematografii. Zarówno TOR jak i KADR planują sukcesywnie udostępniać na swoich kanałach kolejne filmy.

Kanały Studiów Filmowych KADR i TOR są dostępne pod adresami:
http://www.youtube.com/studiofilmowekadr
http://www.youtube.com/studiofilmowetor

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Horror w Pałacu". Warsztaty filmowe w Ostromecku

12.06.2013 14:19
Ruszyła rekrutacja na wrześniowe warsztaty filmowe organizowane przez Bydgoską Kronikę Filmową.
Horror w Pałacu. Warsztaty filmowe w Ostromecku
Foto: zitherica/sxc.hu/cc
Posłuchaj
06'08 "Horror w Pałacu". Warsztaty filmowe w Ostromecku (Fajny Film wczoraj widziałem/Trójka)
więcej

To już druga edycja warsztatów. - W zeszłym roku mieliśmy "Zbrodnię w Pałacu", czyli warsztaty poświęcone filmom kryminalnym i sensacyjnym. W tym roku będziemy mieli "Horror w Pałacu", czyli skupimy się na horrorze - mówi w radiowej Trójce reżyser i dokumentalista Marcin Sauter.
- Z naszych doświadczeń wynika, że bardzo fajnie wychodzi łączenie filmu gatunkowego ze szkołą rzemiosła filmowego. Szlifowanie warsztatu łączy się wtedy z zabawą - dodaje w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim Sauter. Do Ostromecka przyjedzie reżyser i scenarzysta Leszek Dawid ("Ki", "Jesteś Bogiem") i autor słynnej "Wilczycy" Marek Piestrak.
Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" "Trójkowo, filmowo" >>
Warsztaty odbędą się w dniach 2-9 września. Rekrutacja już ruszyła. Osoby, które chcą wziąć udział w kampusie filmowym muszą mieć skończone 18 lat, powinny wypełnić kwestionariusz osobowy i dołączyć do zgłoszenia samodzielnie napisany scenariusz krótkiego horroru. Zgłaszać się można pisząc na adres Bydgoskiej Kroniki Filmowej - fundacjabkf@gmail.com, bądź dzwoniąc pod nr 503 929 938.
Audycji "Fajny film" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45. Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: film

Czytaj także

Film w teatrze. Zobacz "Sekret" w TR Warszawa

13.06.2013 11:51
- To kameralna historia rozgrywająca się w pewnym domu, skrywającym tytułowy "Sekret" - mówi Agnieszka Podsiadlik, która wcieliła się w rolę Karoliny. Film Przemysława Wojcieszka można zobaczyć w TR Warszawa w piątek, 14 czerwca, o godzinie 19.
Kadr z filmu Sekret
Kadr z filmu "Sekret"Foto: materiały promocyjne
Posłuchaj
05'48 Film w teatrze. Zobacz "Sekret" w TR Warszawa (Fajny Film/Trójka)
więcej

Ksawery (Tomasz Tyndyk), tancerz występujący na scenie jako drag queen, wraz z koleżanką Karoliną (Agnieszka Podsiadlik), odwiedza mieszkającego na wsi dziadka. Staruszek ukrywa mroczny sekret. Tajemnicą pana Jana jest wojenna przeszłość. Dziadek prawdopodobnie przyczynił się do śmierci Żydów w okresie II wojny światowej.

- Siedem lat temu spotkaliśmy się z Przemkiem Wojcieszkiem właśnie w TR Warszawa przy pracy nad "Cokolwiek się zdarzy, kocham cię" - wspomina Agnieszka Podsiadlik.

Aktorka w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim przypomina, że wtedy wraz z Tomaszem Tyndykiem grali w tym spektaklu, a kilka lat później Wojcieszek wyreżyserował "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" - tekst Doroty Masłowskiej, gdzie grał Marek Kępiński, którego też możemy zobaczyć w "Sekrecie". - W komplecie będziemy w piątek w TR Warszawa i po projekcji filmu chętnie podyskutujemy z publicznością - zapowiada Agnieszka Podsiadlik.

Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" "Trójkowo, filmowo" >>

Aktorka przygotowuje się już do kolejnej roli. Ponownie zagra w filmie Przemysława Wojcieszka - zdjęcia do "Jak całkowicie zniknąć” rozpoczną się w drugiej połowie lipca, w Berlinie. - To historia dwóch dziewczyn, które w Berlinie nocą spotykają się przypadkowo i razem włóczą się po mieście - zdradza fabułę nowej produkcji.

Audycji "Fajny film" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45. Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: film Ryszard Jaźwiński

Czytaj także

Piknik Naukowy 2013. Ty też możesz zagrać w "Hydrozagadce"!

13.06.2013 13:46
Jednym z wystawców na sobotnim 17. Pikniku Naukowym będzie Polski Instytut Sztuki Filmowej. Wśród przygotowanych atrakcji znajdzie się m.in. możliwość wzięcia udziału w rekonstrukcji jednej ze scen kultowego filmu "Hydrozagadka".
Kadr z filmu Hydrozagadka
Kadr z filmu "Hydrozagadka"Foto: Print Screen z YouTube'a
Posłuchaj
10'56 Anna Sienkiewicz-Rogowska o 17. Pikniku Naukowym (Cztery pory roku/Jedynka)
więcej

Hasłem przewodnim tegorocznej wystawy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik będzie rekonstrukcja cyfrowa filmów. - Okazuje się, że wkład nauki jest tutaj ogromny. W tym procesie uczestniczą inżynierowie, operatorzy i naukowcy, którzy opracowali specjalistyczne maszyny, skanery i wiele patentów, żeby móc odtworzyć dźwięk ze zniszczonych zapisów i wybrakowane kadry - mówiła w "Czterech porach roku" Anna Sienkiewicz-Rogowska z PISF.

Więcej o wystawie "Drugie życie filmu” Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej >>>

Ze swoją wystawą Polski Instytut Sztuki Filmowej zainstaluje się w namiocie. W środku znajdą się dwa stoiska - nr 14 i 16c. - W jednej części namiotu będzie urządzone plenerowe kino, w drugiej znajdą się stanowiska z komputerami, na których będzie pokazany proces rekonstrukcji cyfrowej, jak również stoisko warsztatowe. Będzie tam można pobawić się w retusz klatki filmowej - tłumaczyła Anna Sienkiewicz-Rogowska.

Odwiedź stanowisko radiowej Jedynki na Pikniku Naukowym 2013 >>>

To jednak na koniec. Obok namiotu urządzony zostanie jeszcze... plan filmowy. - Będziemy rekonstruować słynną scenę z "Hydrozagadki" Andrzeja Kondratiuka - powitanie maharadży na lotnisku. Każdy będzie mógł wcielić się w rolę, zagrać na blue boxie (niebieska ściana), my dogramy do tego odpowiednie zdjęcia, a na koniec każdy dostanie płytę na pamiątkę - zapewniała przedstawiciela PISF.

17. Piknik Naukowy na antenie Polskiego Radia >>>

Rozmawiał Roman Czejarek.

pg