Wiadomości

Klasyka polskiego kina dostępna za darmo w internecie

14.06.2013
Kadr z filmu Seksmisja
Kadr z filmu "Seksmisja" Foto: mat.pras.
Filmy Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego, a także kilkadziesiąt innych polskich klasycznych już produkcji filmowych można oglądać za darmo w internecie. Studia Filmowe TOR i KADR uruchomiły na platformie YouTube swoje kanały filmowe.
Posłuchaj
00'16 Przedstawiciel Google Polska, do którego należy serwis YouTube, Piotr Zalewski zdradza, że studia filmowe udostępniły 60 tytułów (IAR)

Internauci mogą oglądać m.in. takie filmy jak: "Rejs" Marka Piwowskiego, "Seksmisja" i "Va bank" Juliusza Machulskiego, "Brunet wieczorową porą" Stanisława Barei oraz "Nie lubię poniedziałku" Tadeusza Chmielewskiego. Dostępne są także filmy Andrzeja Wajdy "Popiół i diament", "Niewinni czarodzieje", czy Krzysztofa Kieślowskiego "Amator" i "Przypadek" a także wszystkie części trylogii "Trzy Kolory: Niebieski, Biały i Czerwony". Internauci mogą też zobaczyć film Wojciecha Marczewskiego "Ucieczka z kina Wolność".

Filmy są dostępne bezpłatnie, ale będą przerywane reklamami. Przychody z reklam zasilą prowadzony przez studia proces rekonstrukcji cyfrowej starych filmów oraz produkcję nowych. "Formaty reklamowe wdrożone przez YouTube, takie jak reklama pomijalna, gwarantują komfort oglądania i dostosowanie reklam do zainteresowań widza" - powiedział Maciej Sojka, kierujący współpracą z partnerami YouTube w Europie Środkowo-Wschodniej. Studia będą także korzystały z systemu Content ID, który zapewnia pełną ochronę praw autorskich i umożliwia całościowe zarządzanie treściami na YouTube. Udostępnione w sieci filmy są po cyfrowej rekonstrukcji.

Studio Filmowe TOR powstało w 1967 roku. Do chwili obecnej wyprodukowało ponad 100 filmów fabularnych, około 120 godzin seriali telewizyjnych i mini seriali oraz wiele filmów dokumentalnych. Swoje filmy tworzyli w nim m.in. Krzysztof Kieślowski, Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Agnieszka Holland, Stanisław Różewicz, czy Janusz Majewski.

Z kolei Studio Filmowe KADR powstało w roku 1955, następnie zostało rozwiązane w kwietniu 1968 roku. Wznowiło działalność w roku 1972 roku. W studiu powstały m.in. takie filmy jak, "Matka Joanna od Aniołów", "Faraon", "Śmierć prezydenta" i "Austeria", "Salto", "Noce i dnie", "Dom", "Wielki Szu", "Vabank", "Seksmisja" czy "Rewers".

W dorobku obu najstarszych polskich studiów filmowych znajduje się ponad 800 dzieł rodzimej kinematografii. Zarówno TOR jak i KADR planują sukcesywnie udostępniać na swoich kanałach kolejne filmy.

Kanały Studiów Filmowych KADR i TOR są dostępne pod adresami:
http://www.youtube.com/studiofilmowekadr
http://www.youtube.com/studiofilmowetor

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Horror w Pałacu". Warsztaty filmowe w Ostromecku

12.06.2013
Horror w Pałacu. Warsztaty filmowe w Ostromecku
Foto: zitherica/sxc.hu/cc
Ruszyła rekrutacja na wrześniowe warsztaty filmowe organizowane przez Bydgoską Kronikę Filmową.
Posłuchaj
06'08 "Horror w Pałacu". Warsztaty filmowe w Ostromecku (Fajny Film wczoraj widziałem/Trójka)

To już druga edycja warsztatów. - W zeszłym roku mieliśmy "Zbrodnię w Pałacu", czyli warsztaty poświęcone filmom kryminalnym i sensacyjnym. W tym roku będziemy mieli "Horror w Pałacu", czyli skupimy się na horrorze - mówi w radiowej Trójce reżyser i dokumentalista Marcin Sauter.
- Z naszych doświadczeń wynika, że bardzo fajnie wychodzi łączenie filmu gatunkowego ze szkołą rzemiosła filmowego. Szlifowanie warsztatu łączy się wtedy z zabawą - dodaje w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim Sauter. Do Ostromecka przyjedzie reżyser i scenarzysta Leszek Dawid ("Ki", "Jesteś Bogiem") i autor słynnej "Wilczycy" Marek Piestrak.
Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" "Trójkowo, filmowo" >>
Warsztaty odbędą się w dniach 2-9 września. Rekrutacja już ruszyła. Osoby, które chcą wziąć udział w kampusie filmowym muszą mieć skończone 18 lat, powinny wypełnić kwestionariusz osobowy i dołączyć do zgłoszenia samodzielnie napisany scenariusz krótkiego horroru. Zgłaszać się można pisząc na adres Bydgoskiej Kroniki Filmowej - fundacjabkf@gmail.com, bądź dzwoniąc pod nr 503 929 938.
Audycji "Fajny film" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45. Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: film

Czytaj także

Film w teatrze. Zobacz "Sekret" w TR Warszawa

13.06.2013
Kadr z filmu Sekret
Kadr z filmu "Sekret"Foto: materiały promocyjne
- To kameralna historia rozgrywająca się w pewnym domu, skrywającym tytułowy "Sekret" - mówi Agnieszka Podsiadlik, która wcieliła się w rolę Karoliny. Film Przemysława Wojcieszka można zobaczyć w TR Warszawa w piątek, 14 czerwca, o godzinie 19.
Posłuchaj
05'48 Film w teatrze. Zobacz "Sekret" w TR Warszawa (Fajny Film/Trójka)

Ksawery (Tomasz Tyndyk), tancerz występujący na scenie jako drag queen, wraz z koleżanką Karoliną (Agnieszka Podsiadlik), odwiedza mieszkającego na wsi dziadka. Staruszek ukrywa mroczny sekret. Tajemnicą pana Jana jest wojenna przeszłość. Dziadek prawdopodobnie przyczynił się do śmierci Żydów w okresie II wojny światowej.

- Siedem lat temu spotkaliśmy się z Przemkiem Wojcieszkiem właśnie w TR Warszawa przy pracy nad "Cokolwiek się zdarzy, kocham cię" - wspomina Agnieszka Podsiadlik.

Aktorka w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim przypomina, że wtedy wraz z Tomaszem Tyndykiem grali w tym spektaklu, a kilka lat później Wojcieszek wyreżyserował "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" - tekst Doroty Masłowskiej, gdzie grał Marek Kępiński, którego też możemy zobaczyć w "Sekrecie". - W komplecie będziemy w piątek w TR Warszawa i po projekcji filmu chętnie podyskutujemy z publicznością - zapowiada Agnieszka Podsiadlik.

Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" "Trójkowo, filmowo" >>

Aktorka przygotowuje się już do kolejnej roli. Ponownie zagra w filmie Przemysława Wojcieszka - zdjęcia do "Jak całkowicie zniknąć” rozpoczną się w drugiej połowie lipca, w Berlinie. - To historia dwóch dziewczyn, które w Berlinie nocą spotykają się przypadkowo i razem włóczą się po mieście - zdradza fabułę nowej produkcji.

Audycji "Fajny film" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45. Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: film Ryszard Jaźwiński

Czytaj także

Piknik Naukowy 2013. Ty też możesz zagrać w "Hydrozagadce"!

13.06.2013
Kadr z filmu Hydrozagadka
Kadr z filmu "Hydrozagadka"Foto: Print Screen z YouTube'a
Jednym z wystawców na sobotnim 17. Pikniku Naukowym będzie Polski Instytut Sztuki Filmowej. Wśród przygotowanych atrakcji znajdzie się m.in. możliwość wzięcia udziału w rekonstrukcji jednej ze scen kultowego filmu "Hydrozagadka".
Posłuchaj
10'56 Anna Sienkiewicz-Rogowska o 17. Pikniku Naukowym (Cztery pory roku/Jedynka)

Hasłem przewodnim tegorocznej wystawy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik będzie rekonstrukcja cyfrowa filmów. - Okazuje się, że wkład nauki jest tutaj ogromny. W tym procesie uczestniczą inżynierowie, operatorzy i naukowcy, którzy opracowali specjalistyczne maszyny, skanery i wiele patentów, żeby móc odtworzyć dźwięk ze zniszczonych zapisów i wybrakowane kadry - mówiła w "Czterech porach roku" Anna Sienkiewicz-Rogowska z PISF.

Więcej o wystawie "Drugie życie filmu” Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej >>>

Ze swoją wystawą Polski Instytut Sztuki Filmowej zainstaluje się w namiocie. W środku znajdą się dwa stoiska - nr 14 i 16c. - W jednej części namiotu będzie urządzone plenerowe kino, w drugiej znajdą się stanowiska z komputerami, na których będzie pokazany proces rekonstrukcji cyfrowej, jak również stoisko warsztatowe. Będzie tam można pobawić się w retusz klatki filmowej - tłumaczyła Anna Sienkiewicz-Rogowska.

Odwiedź stanowisko radiowej Jedynki na Pikniku Naukowym 2013 >>>

To jednak na koniec. Obok namiotu urządzony zostanie jeszcze... plan filmowy. - Będziemy rekonstruować słynną scenę z "Hydrozagadki" Andrzeja Kondratiuka - powitanie maharadży na lotnisku. Każdy będzie mógł wcielić się w rolę, zagrać na blue boxie (niebieska ściana), my dogramy do tego odpowiednie zdjęcia, a na koniec każdy dostanie płytę na pamiątkę - zapewniała przedstawiciela PISF.

17. Piknik Naukowy na antenie Polskiego Radia >>>

Rozmawiał Roman Czejarek.

pg