Wiadomości

Zdrojewski: opłata audiowizualna zamiast abonamentu

20.06.2013 15:15
Prace nad założeniami do ustawy medialnej zostały w ministerstwie kultury zakończone, przedłożymy je do konsultacji nie później niż w połowie lipca - zapowiedział minister kultury.
Zdrojewski: opłata audiowizualna zamiast abonamentu
Foto: Glow Images/East News

Bogdan Zdrojewski poinformował podczas posiedzenia sejmowej komisji kultury i środków przekazu, że ministerstwo kultury będzie postulować wprowadzenie w Polsce opłaty audiowizualnej, która ma zastąpić dotychczasowy abonament radiowo-telewizyjny. - Proponujemy też odejście od rejestracji odbiornika telewizyjnego i radiowego - przypomniał.

Uściślił, że wysokość opłaty audiowizualnej - w założeniach - waha się od kilku do maksimum 11 zł. Zdaniem ministra nowa opłata będzie mniej więcej o 50 procent niższa od opłat obowiązujących obecnie.

- Co do finansowania telewizji publicznej - jest zgoda polityczna, przynajmniej tak mi się wydaje. Wydaje mi się, że jedyna rzecz, która będzie przedmiotem debaty, to sposób egzekucji i wysokość opłaty - ocenił Zdrojewski. - Stosowny komunikat w tej sprawie przedstawię (...) pomiędzy 7 a 15 lipca - zapewnił.

W maju br. Zdrojewski informował, że projekt założeń ustawy medialnej może powstać - w roboczej wersji - już pod koniec czerwca.

W czwartek w Sejmie minister tłumaczył jednak, że ważne jest, aby Polska przyjrzała się, jak z przepisami dotyczącymi mediów publicznych radzą sobie inne państwa.

1 stycznia br. opłata audiowizualna została wprowadzona w Niemczech. - Obecnie w Niemczech trwa spór dotyczący kilku punktów ustawy, chcemy sprawdzić, jak on się zakończy. Kłopoty ma też Francja, która postanowiła telewizję publiczną dotować wprost z budżetu - tłumaczył minister. W przypadku Francji uznano pomoc telewizji bezpośrednio z budżetu za niedozwoloną pomoc finansową.
- W tej sprawie toczy się postępowanie przeciwko Francji; dlatego chcę się dowiedzieć, do jakiego stopnia pomoc finansowa ze strony państwa byłaby akceptowana ze strony Brukseli - mówił Zdrojewski.
Minister przewiduje, że prace nad nowelizacją ustawy medialnej będą mogły rozpocząć się po wakacyjnej przerwie.

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

to

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Podwyżka cen abonamentu od stycznia 2014 roku

20.05.2013 12:41
Od przyszłego roku opłata za odbiornik radiowy wzrośnie o 25 groszy. Za odbiornik telewizyjny zapłacimy miesięcznie o 65 groszy więcej.
Podwyżka cen abonamentu od stycznia 2014 roku
Foto: Glow Images/East News

5,90 zł miesięcznie zapłacą od stycznia 2014 r. użytkownicy odbiorników radiowych, opłata za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego wyniesie 19,30 zł miesięcznie - poinformowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
Oznacza to, że w przyszłym roku za użytkowanie nadajnika radiowego abonenci zapłacą miesięcznie o 25 gr więcej, a o 65 gr więcej za użytkowanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego.
W poniedziałkowym komunikacie KRRiT przypomniała, że przy opłacaniu abonamentu za okres dłuższy niż jeden miesiąc przysługują ulgi w opłatach. Opłatę abonamentową należy wnieść do 25. dnia każdego miesiąca. Opłaty za 2014 rok, według nowych stawek, można będzie wnosić od 30 maja.
Do końca 2013 r. obowiązują stawki 5,65 zł miesięcznie za używanie odbiornika radiowego i 18,65 zł miesięcznie za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego.
W zeszłym roku wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego wzrosły po raz pierwszy od prawie dekady. Zgodnie ze sprawozdaniem Krajowej Rady za 2012 r. opłaty wyniosły 550 mln zł i były wyższe o 80 mln zł od opłat w 2011 r. W ocenie KRRiT wzrost wpływów był zasługą poprawy ściągalności zaległości przez Pocztę Polską, organ uprawniony do poboru.

Dworak: abonament przetrwa może rok, może dwa
Zdaniem przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka "ten sposób zbierania opłaty audiowizualnej jest już anachroniczny i on dożywa swoich dni". - Może będzie skuteczny przez rok albo przez dwa - mówił w poniedziałek w radiowej Trójce. Jak przekonywał przewodniczący, ten czas powinien zostać wykorzystany do opracowania nowego aktu prawnego, w którym znalazłby się nowy system finansowania mediów publicznych.
W opinii Dworaka, "wielką groźbą dla mediów publicznych" byłoby odłożenie prac z uwagi na rozpoczynający się okres przedwyborczy i powrót do nich za trzy lata.
- Wiem, że pewne prace zostały podjęte w Ministerstwie Kultury. Krajowa Rada i nasi eksperci biorą udział w tych pracach. Mam nadzieję, że za tym pójdą nie tylko prace eksperckie, ale również decyzje polityczne - mówił przewodniczący KRRiT.
Dworak przypomniał, że abonament płaci zaledwie osiem procent słuchaczy i widzów. - Nie istnieją skuteczne środki kontroli dla osób, które nie zarejestrowały odbiorników. To jest ta zasada, która nie powinna już obowiązywać, bo nikt nie będzie przecież rejestrować telefonu komórkowego (...), a to też jest odbiornik - mówił.
- Można ściągać należności z osób zidentyfikowanych i ona jest w związku z tym jeszcze bardziej niesprawiedliwa, bo jest skuteczna wobec tych, którzy zachowali się przyzwoicie i kiedyś zarejestrowali odbiornik radiowy i telewizyjny - uznał Dworak.

PAP/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Czytaj także

Bogdan Zdrojewski: Polskie Radio musi mieć trwałe gwarancje finansowe

23.05.2013 09:33
- Chcemy skorzystać z doświadczeń, które mają Francuzi i Niemcy przechodząc na inne, zmienne sposoby finansowania mediów, zwłaszcza funkcji misyjnej - powiedział w Jedynce minister kultury Bogdan Zdrojewski.
Bogdan Zdrojewski w studiu radiowej Jedynki
Bogdan Zdrojewski w studiu radiowej JedynkiFoto: W. Kusiński/PR
Posłuchaj
14'47 Bogdan Zdrojewski: Polskie Radio musi mieć trwałe gwarancje finansowe (Jedynka/Sygnały dnia)
więcej
Obejrzyj
Bogdan Zdrojewski w Sygnałach dnia (Jedynka/Sygnały dnia)

Zdrojewski przestrzegł jednak w "Sygnałach dnia" przed pośpiechem. Czerwiec, jego zdaniem, jest realnym terminem na zakończenie analiz w tej sprawie.

Wyjaśnił, że Europie jest kilka procesów w analizowaniu dopuszczalności pomocy publicznej. - Są państwa, które trochę eksperymentują. Są państwa, które nieco nas wyprzedzają. Są takie, które popełniły liczne błędy - powiedział Zdrojewski.  

Minister kultury nie ma wątpliwości, że Polskiemu Radiu i telewizji nie wystarczy przypadkowe i doraźne  finansowanie.  - Z tych doraźnych  Polskie Radio korzysta, bo finansujemy niektóre audycje związane z kulturą i niektóre programy, które są transmisją lub zapisem - przypomniał minister kultury.

>>>Tekst całej rozmowy

Nowy projekt finansowania mediów publicznych ma wprowadzić m.in. powszechną opłatę audiowizualną. Ma być ona niższa od obecnie obowiązującego abonamentu, bez konieczności rejestrowania odbiornika radiowego i telewizyjnego. Zachowane mają być też ulgi dla emerytów i rencistów.

Posłuchaj rozmowy Zuzanny Dąbrowskiej z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim

tj

Czytaj także

Dania: nowy system opłat za media publiczne

18.06.2013 10:23
Dania zmienia sposób płacenia za media publiczne. Po 88 latach istnienia od 1 lipca znika Abonament Radiowy. Zastąpi go powszechny Abonament Mediów.
Dania: nowy system opłat za media publiczne
Foto: Glow Images/East News

Abonament Radiowy obowiązywał prawie wszystkich. Wystarczyło mieć samochód, by go płacić. Uznawano bowiem, że w aucie na pewno znajduje się radio. Abonament obejmował opłatę za telewizję publiczną, której emitentem jest spółka Duńskie Radio. Należało go uiszczać, nie posiadając nawet odbiornika TV.

Zmiana abonamentu jest następstwem pojawienia się internetu. Od kilku lat rośnie liczba domowego sprzętu elektronicznego - komputerów, smartfonów, tabletów - pozwalających na korzystanie za pomocą łącza internetowego również z programów telewizji publicznej. Dlatego nowy, powszechny Abonament Mediów stanowić będzie w rzeczywistości opłatę za korzystanie z tych urządzeń.

Zdaniem komentatorów jest to typowe posunięcie polityczne mające niewielkie znaczenie praktyczne. Abonamentu Mediów nie będzie bowiem opłacać jedynie garstka mieszkańców kraju posiadających wyłącznie odbiorniki radiowe w domach lub w samochodach, bowiem odbiór audycji radia publicznego zastał ogłoszony w Danii przez parlament jako bezpłatny. Natomiast odbiór telewizji publicznej pozostaje płatny.

IAR/mk

''