Facebook a prywatność: zadbaj o dane nim będzie za późno

PAP
Sylwia Mróz 25.06.2013
Facebook a prywatność: zadbaj o dane nim będzie za późno
foto: Przemysław Goławski/polskieradio.pl

Po wpisaniu w wyszukiwarkę imienia i nazwiska wśród pierwszych pozycji najczęściej pojawia się konto na Facebooku. Fundacja Dzieci Niczyje przygotowała poradnik "Dbaj o Fejs", w którym radzi jak bezpiecznie korzystać z portali społecznościowych, chroniąc dane osobowe.

Według informacji FDN, konto na Facebooku ma już 78 proc. młodych ludzi w wieku 15-24 lata oraz 58 proc. dzieci w wieku 7-14 lat. Nierozważna publikacja zdjęcia, filmu lub komentarza może po latach obrócić się przeciwko użytkownikom portalu. Kampania „Dbaj o Fejs” ma uświadomić, że dane osobowe można chronić, wprowadzając odpowiednie ustawienia prywatności.

Z przewodnika można się dowiedzieć m.in., na co trzeba zwrócić uwagę, używając przycisku "Lubię to!", jakie jest ryzyko używania geolokalizacji czy tagowania innych osób na swoich zdjęciach. Można tam również znaleźć informacje na temat gier oraz innych aplikacji, które oferuje portal.
- Często dzwonią do nas młodzi internauci, zgłaszając naruszenia ich prywatności w serwisach społecznościowych. Większości tych sytuacji udałoby się uniknąć, gdyby stosowali ograniczenia dostępności do publikowanych treści, które standardowo udostępniane są przez wszystkie wiodące portale tego typu. Niestety, młodzież często nie wie nawet o ich istnieniu - opowiada Marta Wojtas z Fundacji Dzieci Niczyje, koordynatorka projektu Helpline.org.pl (800 100 100).
Uzupełnieniem poradnika "Dbaj o Fejs" jest ulotka "Do the check", która zawiera listę czynności, jakie należy wykonać, aby profil stał się bezpieczniejszy. Przewodnik jest pierwszym z serii, które zamierza wydać Fundacja. W przygotowaniu podobne publikacje dotyczące Twittera, Instagramu, Tumblr'a oraz AppStore'a.

/

PAP, sm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Powiedzieli w Polskim Radiu

Dlaczego polscy politycy unikają debat?

Dlaczego polscy politycy unikają debat?

- Debaty powinny być solą kampanii wyborczej, a u nas politycy myślą, że więcej na tym stracą niż zyskają - zauważyła gość radiowej Jedynki Renata Grochal z "Gazety Wyborczej". Zgodził się z nią Paweł Lisicki z "Do Rzeczy".

Bądź z nami w kontakcie: