Ksiądz Lemański odchodzi z parafii. Parafianie zastanawiają się, co robić

IAR
Katarzyna Karaś 15.07.2013
Parafianie przed kościołem Narodzenia Pańskiego w Jasienicy
Parafianie przed kościołem Narodzenia Pańskiego w Jasienicy, foto: PAP/Jakub Turczyk

Mieszkańcy Jasienicy nie liczą na zmianę decyzji arcybiskupa Henryka Hosera, nadzieję wiążą jedynie z odwołaniem, które ksiądz Wojciech Lemański złożył do Stolicy Apostolskiej.

Przed parafią w Jasienicy gromadzą się wierni, którzy chcą usłyszeć od księdza Wojciecha Lemańskiego wyjaśnienia i potwierdzenie informacji o odejściu. Być może ksiądz pojawi się we wtorek rano na Mszy świętej, by pożegnać się z parafianami.
Mieszkańcy Jasienicy twierdzą, że ksiądz Lemański dużo zrobił dla parafii i zapowiadają, że nie będą dawać ofiar nowemu proboszczowi. Krytykują też decyzję kurii warszawsko-praskiej, która zaproponowała 52-letniemu księdzu Lemańskiemu zamieszkanie w domu księży emerytów.
Gdy w poniedziałek rano do Jasienicy przybyli wysłannicy arcybiskupa Hosera i doszło między nimi a księdzem Lemańskim do ostrej wymiany zdań, parafianie opowiedzieli się po stronie księdza, przybyłym duchownym zarzucając niekompetencję i lekceważenie wiernych.
Jednak odchodzi
Na swoim blogu ksiądz Wojciech Lemański napisał, że podporządkuje się woli biskupa warszawsko-praskiego arcybiskupa Henryka Hosera i w najbliższym czasie przekaże kierowanie parafią w Jasienicy administratorowi i wyprowadzi się z domu parafialnego. Zapowiedział, że w nowym miejscu będzie czekał na prawomocne rozstrzygnięcie Stolicy Apostolskiej w swojej sprawie.
Ksiądz Lemański podziękował na blogu wiernym za wsparcie i życzliwość. Przeprosił też tych, którzy mogli się poczuć dotknięci lub zgorszeni "zdarzeniami ostatnich tygodni w Jasienicy".
"Zdecydowałem podporządkować się decyzji Księdza Biskupa Ordynariusza w mojej sprawie. W najbliższym czasie przekażę kierowanie parafią wyznaczonemu administratorowi. Wyprowadzę się z domu parafialnego i poza parafią będę czekał na prawomocne rozstrzygnięcie Stolicy Apostolskiej w tej sprawie. Tę decyzję skonsultowałem z Parafialną Radą Duszpasterską i z Kurią Diecezji Warszawsko-Praskiej. Bardzo Was proszę abyście uszanowali moją decyzję podjętą w zgodzie z własnym sumieniem i z tym jak rozumiem swoją odpowiedzialność za wspólnotę" - napisał duchowny.
Konflikt duchownych?
Arcybiskup Hoser odwołał księdza Lemańskiego dekretem z 5 lipca, zarzucając mu "brak szacunku i posłuszeństwa biskupowi diecezjalnemu oraz nauczaniu biskupów w Polsce w kwestiach bioetycznych".
Na swoim blogu duchowny krytykował kościelnych hierarchów, w tym abp. Hosera - przewodniczącego Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych. Zarzuty dotyczyły m.in. dokumentu bioetycznego episkopatu, przeciwstawiającego się: in vitro, aborcji, eutanazji, środkom wczesnoporonnym i antykoncepcji.
Według Lemańskiego, działania arcybiskupa Hosera przeciwko niemu zaczęły się, gdy podczas rozmowy zapytał go, czy jest obrzezany i należy do narodu żydowskiego. Duchowny domagał się przeprosin od arcybiskupa. Kuria warszawsko-praska zaprzeczyła twierdzeniom księdza Lemańskiego.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Bądź z nami w kontakcie: