Katastrofa w Hiszpanii: maszynista oficjalnie oskarżony

IAR
Michał Chodurski 25.07.2013
Katastrofa w Hiszpanii: maszynista oficjalnie oskarżony
Moment katastrofy pociągu w Hiszpanii ujęty na filmie , foto: PAP/EPA

Pociąg, który wykoleił się pod Santiago de Compostela, jechał z prędkością 190 km/godz., zamiast dozwolonych 80-ciu - wynika z odczytu z czarnej skrzynki.

Maszynista składu jest pod nadzorem policji i w piatek złoży zeznanie. W tragedii na zachodzie Hiszpanii zginęło 80 osób, a 178 zostało rannych.

Katastrofa kolejowa w Hiszpanii - czytaj więcej
Na zakręcie, na którym doszło do katastrofy, dozwolona prędkość wynosiła 80 km/godzinę. Policja bada, dlaczego maszynista dobrze znający trasę popełnił błąd i wjechał w zakręt z ponad dwukrotnie większą prędkością.

Jak doszło do katastrofy kolejowej w Hiszpanii! [WIDEO]

Francisco Jose Garzón Amo pracuje na kolei od 30 lat, a od 10 jest maszynistą. Miejsce, na którym doszło do nieszczęścia pokonywał niemal codziennie. W środę wsiadł do pociągu dopiero w Ourense, stacji poprzedzającej Santiago de Compostella. 40 minut później pociąg, którym kierował uległ największej katastrofie kolejowej w Hiszpanii ostatnich 70 latach.

Maszynista na portalu społecznościowym zamieścił wcześniej fotografie świadczące o tym, że jeździ pociągiem z maksymalną prędkością. „Nie mogę jej przekroczyć, bo zapłacę mandat” - komentował w internecie.
Od środy leży w szpitalu z lekkimi obrażeniami. Jego sali cały czas pilnują policjanci.

''

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Bądź z nami w kontakcie:

Powiedzieli w Polskim Radiu

Kardynał, który tłumaczył Jana Pawła II

Jeden z najbliższych współpracowników papieża-Polaka wygładzał włoskie tłumaczenia papieskich przemówień. I tak został przy boku Jana Pawła II cały jego pontyfikat. - Będąc tak blisko niego widziałem jego wielkość - mówi kardynał Giovanni Battista Re.

Henryk Wujec o uchwale ws. kanonizacji: gdyby nie kampania, przeszłaby bez zgrzytów

Przyjęcie przez Sejm w głosowaniu uchwały o kanonizacji Jana Pawła II prezydent Bronisław Komorowski nazwał "względnie przyzwoitym finałem". - Chyba dobrze to określił i dobrze, że uchwała przeszła. Sądzę, że gdyby w tym czasie nie było żadnej kampanii wyborczej, nie byłoby całej awantury - powiedział w radiowej Jedynce Henryk Wujec, doradca prezydenta.

Darmowy podręcznik zaszkodzi polskiej edukacji?

Urszula Augustyn, wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji i Jarosław Matuszewski, przewodniczący Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki, mówili w radiowej Trójce o projekcie dotyczącym darmowego podręcznika.