Wiadomości

Zakopane: zbiorowe zatrucie dzieci na koloniach

30.07.2013 15:11
Doszło do niego w jednym z pensjonatów w Murzasichlu pod Zakopanem gdzie przebywa grupa 39-a dzieci i ich opiekunowie z Torunia.
Widok Muzrasichle
Widok MuzrasichleFoto: wikipedia cc/Mateusz Giełczyński
Posłuchaj
00'29 Zatrucie na koloniach w Murzasichlu. Mówi Adam Radko Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zakopanem (IAR/P.Bolechowski/R.Kraków)
więcej

W poniedziałek u dwóch osób wystąpiły objawy zatrucia pokarmowego. Potem okazało się, że na podobne dolegliwości zaczynają skarżyć się kolejne dzieci. Do szpitali w Zakopanem i w Nowym Targu przewieziono 21 kolonistów. Część z nich została pod opieką lekarzy reszta wróciła do pensjonatu.

Adam Radko Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zakopanem zapewnia, że wszyscy koloniści są pod dobrą opieką i ich stan jest dobry.

Sanepid przeprowadza właśnie ustalenia jakie mogły być przyczyny zbiorowego zachorowania dzieci. Może to być zatrucie pokarmowe, ale i infekcja wirusowa.
Pensjonat, w którym przebywa kolonia posiada wszelkie niezbędne zezwolenia i Sanepid nie wykrył tam żadnych uchybień.
Na wyniki badań laboratoryjnych wody czy próbek żywności trzeba będzie poczekać najprawdopodobniej kilka dni. Sanepid pobrał też wymazy od dzieci, aby ustalić czy objawy nieżytu żołądkowego nie są spowodowane zbiorową infekcją wirusową.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Masowe zatrucie na kolonii. Dzieci w szpitalu

09.08.2012 16:16
Dzieci wypoczywały w Bukowinie Tatrzańskiej. Pierwsze objawy zatrucia pojawiły się w środę wieczorem.
Masowe zatrucie na kolonii. Dzieci w szpitalu
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
00'34 Adam Radko, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zakopanem
więcej

Do szpitala trafiło 11-cioro dzieci w wieku 8-11 lat. Czworo z nich wciąż przebywa w szpitalu w Zakopanem.

- Samo zatrucie nie miało drastycznego przebiegu, zaistniała jednak konieczność hospitalizacji. Dzieci na szczęście czują się już dobrze - powiedział Adam Radko, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zakopanem.

Trwa poszukiwanie przyczyny
Koloniści- jak ustalono - jadły różne posiłki również poza pensjonatem, gdzie się zatrzymały. Skusili się m.in na oscypki serwowane pod zakopiańską Gubałówką. Jednak Sanepid wykluczył już, że to owcze sery były przyczyną dolegliwości żołądkowych u dzieci.
Pracownicy Sanepidu pobrali już do badań próbki jedzenia ze stołówki w pensjonacie i sprawdzili książeczki zdrowia pracowników.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, gs

Czytaj także

Zatrucie w Koninie: 10 dzieci trafiło do szpitala

08.06.2013 15:56
Dzieci trafiły do szpitala z objawami wskazującymi na nieżyt jelitowo-żołądkowy - poinformował dyrektor szpitala w Koninie Grzegorz Wrona.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Talmoryair/Wikimedia Commons/CC

Są one uczestnikami Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca, który trwa w Koninie. Bierze w nim udział ponad dwa tysiące dzieci. Impreza kończy się w sobotę.

- Dzieci trafiły na nasz oddział zakaźny, są leczone objawowo. Stan ich zdrowia jest dobry i średni. Nie znamy przyczyn zachorowania musimy te dzieci obserwować - powiedział dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie Grzegorz Wrona.

Dzieci, które trafiły do szpitala, nie pochodzą z Konina. Rodzice, którzy chcieliby się dowiedzieć o stan zdrowia swoich dzieci mogą zadzwonić do szpitala na specjalny numer telefonu +48 63 240 44 12.

pp/PAP

Dzień na zdjęciach - zobacz galerię >>>

Czytaj także

Zatrucia grzybami w warmińsko-mazurskim

25.07.2013 13:44
Choć to dopiero początek sezonu grzybowego, a do szpitali w północno-wschodniej Polsce trafiły już cztery osoby z objawami zatrucia.
Zatrucia grzybami w warmińsko-mazurskim
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
00'21 Elżbieta Łabaj o osobach zatrutych grzybami (IAR)
00'28 Elżbieta Łabaj o uważnym zbieraniu grzybów (IAR)
więcej

Tak dużej liczby przypadków zatrucia grzybami w regionie nie było od kilku lat. – Jeden dotyczył dziecka z Ełku, na szczęście nie było żądnych powikłań i dziecko po jednym dniu spędzonym w szpitalu wróciło w pełni sił do domu – powiedziała Radiu Olsztyn rzeczniczka warmińsko-mazurskiego sanepidu Elżbieta Łabaj, dodając, że pozostało trójka zatrutych to rodzina – ojciec i dwójka dzieci – z Olsztyna.

Elżbieta Łabaj przypomina grzybiarzom, by zbierać tylko te grzyby, które się zna i mieć ograniczone zaufanie do osób, które chcą nam je sprzedać lub podarować.

W ubiegłym roku zatruć grzybami na Warmii i Mazurach nie było. W 2011 odnotowano jedno, a w 2010 przez cały sezon – trzy.

IAR/ Radio Olsztyn/mk

Zobacz więcej na temat: zatrucie żywność

Czytaj także

Wakacje to wzrost liczby zatruć pokarmowych dzieci

Szczególnie narażone zatruciem są dzieci przebywające na wyjazdach poza domem. Brak możliwości właściwego przechowywania produktów czy korzystanie z niesprawdzonych przydrożnych barów może skutkować zakażeniami przewodu pokarmowego.
Posłuchaj
00'24 Dyrektor SOR-u, lekarz Witold Górecki o zatruciach dzieci w wakacje/IAR
więcej

Tylko w szpitalnym oddziale ratunkowym w Nowym Sączu przyjmuje się teraz około 30-40 procent więcej małych pacjentów niż zwykle. Głownie są to właśnie dzieci letników, które miały biegunkę lub wymiotowały - mówi dyrektor SOR-u, lekarz Witold Górecki.
- Zwracajmy zatem teraz szczególne uwagę na to co dzieci piją i jedzą, czy produkt był właściwie przygotowany i przechowywany - dodaje Witold Górecki. Jeśli dziecko ma objawy zakażenia pokarmowego, jest ospałe i ma wysoką gorączkę należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Objawy zatrucia pojawiają się po 1-2 godzinach po spożyciu posiłku.
pp/IAR
Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Zobacz więcej na temat: dzieci wakacje zatrucie