Wiadomości

Legendarny Black Hawk na Air Show w Radomiu

25.08.2013 19:00
Co najmniej 180 tys. widzów oglądało zakończone w niedzielę wieczorem dwudniowe międzynarodowe pokazy lotnicze Air Show 2013 w Radomiu.
Black Hawk podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2013 w Radomiu.
Black Hawk podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2013 w Radomiu.Foto: PAP/Michał Walczak
Posłuchaj
00'22 Pilot Wojciech Romańczuk o śmigłowcu Black Hawk (IAR)
00'50 Tłumy na Air Show w Radomiu (IAR)
więcej
Air Show 2013 w Radomiu
Air Show 2013 w Radomiu

Na tegorocznym Air Show na ziemi i w powietrzu zaprezentowało się ponad 200 statków powietrznych z 20 państw. Widzom i organizatorom przez dwa dni sprzyjała słoneczna pogoda. Pokazy przebiegły bez zakłóceń.

Air Show Radom: zobacz zdjęcia z pokazów >>>

Na tegorocznej imprezie - co podkreślali organizatorzy - licznie reprezentowane były śmigłowce. Widowiskowo zaprezentowali się Holendrzy na AH-64 Apache - jednym z niewielu śmigłowców, które wykonują beczki i pętle. W powietrzu pokazały się też trzy typy walczące w przetargu na 70 maszyn dla polskich sił zbrojnych: AgustaWestland AW149, Eurocopter EC 725 Caracal i Sikorsky S-70i Black Hawk.

Black Hawk zaprezentował się i w powietrzu, i na ziemi - na wystawie statycznej.Ten śmigłowiec to prawdziwa legenda. Brał udział w misjach w Czadzie, Iraku i w Afganistanie. Piloci twierdzą, że jest skrzyżowaniem mercedesa z hummerem. Komfortowy i niezawodny. Jak mówi pilot Wojciech Romańczuk, tam, gdzie służą Amerykanie, służą i Black Hawki, bo sprawdzają się w ekstremalnych warunkach.

W sobotę Radom Air Show odwiedził prezydent.

Polska armia zamierza kupić śmigłowce wielozadaniowe. Stąd podczas tegorocznych pokazów liczna reprezentacja takich statków powietrznych. Jest ich na Air Show w Radomiu ponad 30.

Radomskie Air Show to największa impreza lotnicza w Polsce. Na ziemi i w powietrzu w tym roku prezentuje się w sumie ponad 200 statków powietrznych z 20 państw. W tym roku na Air Show debiutują lotnicy z Rumunii, Turcji i Ukrainy.

Impreza w Radomiu to element obchodów Święta Lotnictwa Polskiego i 95. rocznicy powstania lotnictwa wojskowego w Polsce. Organizatorzy Air Show to: Siły Powietrzne, miasto Radom, spółka Port Lotniczy Radom, Aeroklub Polski i Wojskowe Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SWAT.

IAR, to

Zobacz więcej na temat: lotnictwo Radom samolot
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmowa cenowa podczas radomskiego Air Show? Będzie kontrola UOKiK

23.08.2013 19:35
UOKiK sprawdzi, czy sprzedawcy napojów na rozpoczynającym się w sobotę Air Show w Radomiu, nie umówili się w sprawie cen napojów. Sygnały o takiej możliwości dotarły do urzędu od miłośników lotnictwa.
Zmowa cenowa podczas radomskiego Air Show? Będzie kontrola UOKiK
Foto: Ben Earwicker/sxc.hu/cc
Posłuchaj
00'24 Małgorzata Cieloch o podejrzeniu odgórnego ustalenia cen napojów (IAR)
00'17 Małgorzata Cieloch o zbliżonych cenach napojów (IAR)
więcej

Jak wyjaśnia rzeczniczka Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzata Cieloch, postępowanie ma charakter wyjaśniający. Urząd zdecydował się na nie po informacjach, że cena wody, soków, napojów gazowanych mogła zostać ustalona przez przedsiębiorców na jednolitym poziomie.

Rozmówczyni IAR nie przesądza, że sprzedawcy napojów wzięli udział w zmowie cenowej. Podobna, a nawet jednakowa cena produktów na imprezie może wynikać bowiem popytu i podaży.

Małgorzata Cieloch przypomina, że ustalanie jednolitych cen nawet na zamkniętych imprezach masowych jest niezgodne z prawem. Przedsiębiorcy, którzy biorą udział w takiej mowie muszą liczyć się z karą sięgającą 10 procent rocznych przychodów.

W tegorocznych radomskich pokazach weźmie udział 300 lotników z 21 państw. Organizatorzy pokazów spodziewają się ok. 200 tys. gości.

IAR/mk

Zobacz więcej na temat: lotnictwo Radom

Czytaj także

Air Show w Radomiu. Prezydent: to nasz wspólny sukces

24.08.2013 15:43
- Pokazy lotnicze w Radomiu to efekt wytrwałości i decyzji, o tym, by tutejsze lotnisko miało charakter lotniska wojskowego i cywilnego - mówił Bronisław Komorowski podczas otwarcia pokazów lotniczych Air Show 2013.
Bronisław Komorowski
Bronisław KomorowskiFoto: prezydent.pl
Posłuchaj
00'51 Air Show 2013 w Radomiu - relacja Anny Orzeł (IAR)
więcej

- Chcę pogratulować tego, że impreza ta ma tak wspaniały wymiar i coraz większy zasięg. Świadczy o tym te prawie 20 flag, mówiących o tym, że tu w Radomiu, w ramach pokazów lotniczych, są obecni z nami przedstawiciele sił lotniczych albo innych struktur zajmujących się tym wszystkim, co lata, tym wszystkim, co jest widoczne na niebie od Polski po odległe nawet kraje jak Emiraty Arabskie - mówił Komorowski.  Dodał, że jest to także "demonstracja woli tego, żeby chroniąc bezpieczeństwa polskiego nieba, być otwartym na współpracę z wszystkimi innymi tam, gdzie to jest możliwe i tam, gdzie to służy społeczności międzynarodowej".

Air Show Radom 2013 . Zobacz niezwykłe zdjęcia

Prezydent zaznaczył, że w ten sposób została stworzona możliwość dobrej promocji Radomia, Polski, "wszystkich sił powietrznych i wszystkich instytucji, które zajmują się lotnictwem cywilnym, wojskowym nieomal na całym świecie". - To jest wspólny sukces i oby on trwał jak najdłużej i przynosił jak najlepsze efekty - powiedział prezydent. Podkreślił, że to są m.in dobre skutki nie zawsze łatwych, ale na czas podjętych decyzji, aby lotnisko w Radomiu miało charakter lotniska wojskowego i cywilnego.

Dwudniowe radomskie Air Show to największa impreza lotnicza w Polsce. Na ziemi i w powietrzu zaprezentuje się ponad 200 statków powietrznych z 20 państw. Sprawdź program imprezy >>>

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP/aj

Czytaj także

Air Show w Radomiu. Pierwszy dzień pokazów [ZDJĘCIA]

24.08.2013 21:53
Osiemdziesiąt tysięcy widzów - według organizatorów - przewinęło się w sobotę, pierwszego dnia imprezy przez międzynarodowe pokazy lotnicze Air Show 2013 w Radomiu.
Air Show w Radomiu
Air Show w RadomiuFoto: PAP/Michał Walczak
Posłuchaj
01'01 Podsumowanie pierwszego dnia Air Show - relacja Anny Orzeł (IAR)
więcej

Sprawdź program imprezy >>>

Impreza będzie kontynuowana w niedzielę, a program pokazów będzie praktycznie taki sam jak pierwszego dnia. Loty - tak jak planowano też na sobotę - rozpoczną się o godz. 9, a zakończą się o godz. 19 (w sobotę przeciągnęły niemal do godz. 20). Pierwszego dnia imprezy pokazom towarzyszyła sprzyjająca, słoneczna pogoda. W niedzielę ma być podobnie. Na ziemi i w powietrzu zaprezentowało się ponad 200 statków powietrznych z 20 państw. Pokazy w powietrzu rozpoczęły się blokiem przygotowanym przez Aeroklub Polski. Publiczność zobaczyła m.in. zespołowy pokaz motolotniarzy oraz loty małych samolotów, także zabytkowych i akrobacyjnych, oraz szybowców. Z kolei tuż po oficjalnym otwarciu imprezy na radomskie lotnisko precyzyjnie desantowali się skoczkowie spadochronowi z flagami państw, które uczestniczą w tegorocznych pokazach.

Chwilę później rozpoczęła się defilada 46 samolotów i śmigłowców polskich Sił Powietrznych. Maszyny przeleciały na wysokości od 150 do 300 metrów. Przelot rozpoczął się od samolotów TS-11 Iskra, które wypuściły biały i czerwony dym. Potem kolejno na niebie ukazały się: śmigłowce szkolne SW-4 Puszczyk, samoloty szkolne PZL-130 Orlik oraz transportowe: M-28 Bryza, C-130 Hercules i C-295M. Defiladę z hukiem silników zamknęły samoloty bojowe: szturmowe Su-22, myśliwce MiG-29 i wreszcie wielozadaniowe F-16.

fot.
fot. PAP/Michał Walczak

 

Na Air Show zaprezentowało się siedem zespołów akrobacyjnych. Cztery przyleciały z zagranicy - szwajcarski "Patrouille Suisse" na samolotach F-5 Tiger, łotewski "Baltic Bees" na L-39 Albatros, chorwacki "Wings of Storm" na turbośmigłowych PC-9M oraz fiński "Midnight Hawks" na samolotach Hawk. Polskę reprezentowały "Biało-Czerwone Iskry", "Orliki" (w formacji złożonej z aż ośmiu maszyn) i Żelazny.

Na radomskim Air Show w tym roku zadebiutowali lotnicy z Rumunii, Turcji i Ukrainy. Rumuni zaprezentowali - wspominany z rozrzewnieniem przez komentatorów pokazów - myśliwiec MiG-21 LanceR, Turków publiczność długo oklaskiwała za pokaz na F-16, a Ukraińcy zaprezentowali się na wyjątkowo manewrowym Su-27. Polskie Siły Powietrzne zaprezentowały m.in. pokaz bliskiego wsparcia oddziałów na ziemi wykonany wspólnie przez Su-22 i F-16 urozmaicony użyciem materiałów pirotechnicznych.

Akrobacje zaprezentowały samoloty wielozadaniowe - F-16 z Belgii, Grecji, Holandii i Turcji, francuski Rafale, włoski Eurofighter Typhoon oraz czeskie i węgierskie JAS 39 Gripen. Figury w powietrzu prezentowały również polski myśliwiec MiG-29 i włoski transportowy C-27J Spartan. Pokazy zakończył przelot 60-letniego SB Lim-2, czyli polskiej wersji MiG-a-15. W powietrzu zaprezentował się też pochodzący z okresu II wojny światowej myśliwiec pokładowy F4U Corsair.

Air Show w Radomiu. Prezydent: to nasz wspólny sukces >>>

Na tegorocznej imprezie - co podkreślali organizatorzy - licznie reprezentowane były śmigłowce. Efektownie zaprezentował się szturmowy AH-64 Apache z Holandii (elementem pokazu były m.in. wspólne manewry z F-16); był też podobny, również szturmowy Bell Cobra. Pokazały się trzy typy walczące w przetargu na 70 maszyn dla polskich sił zbrojnych - AgustaWestland AW149, Eurocopter EC 725 Caracal i Sikorsky S-70i Black Hawk. Z aktualnie używanych przez wojsko typów prezentowały się m.in. szturmowy Mi-24 i morski SH-2G Super Seasprite.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

PAP/aj

Czytaj także

Moc atrakcji na Air Show Radom 2013. Drugi dzień pokazów [program]

25.08.2013 13:37
Widzowie mogą zobaczyć zespoły akrobacyjne, wojskowe F-16, Su-22 i Su-27. W pokazach uczestniczy ponad 200 samolotów z 20 państw.
Fińska grupa Midnight Hawk, podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2013 w Radomiu
Fińska grupa Midnight Hawk, podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2013 w RadomiuFoto: PAP/Michał Walczak
Posłuchaj
01'01 Relacja Anny Orzeł: podsumowanie pierwszego dnia Radom Air Show (źr. IAR)
00'53 Relacja Anny Orzeł: drugi dzień Radom Air Show (źr. IAR)
więcej

W Radomiu ponownie nie zabraknie mocnych wrażeń i wysokiego poziomu adrenaliny. Niedziela to drugi dzień Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2013. W sobotę podniebne akrobacje obejrzało około 70 tysięcy osób.

Organizatorzy zaplanowali 10 godzin lotniczych atrakcji. Najpierw - podobnie jak w sobotę prezentują się piloci z Aeroklubu Polskiego, potem niebem zawładną wojskowe statki powietrzne.

W tym roku przed publicznością zaprezentuje się aż pięć F-16. Podczas trwającego kilkanaście minut pokazu każdy z takich samolotów spala około tony paliwa. W programie znalazły się też m.in. akrobacje w wykonaniu Su-22 i Su-27.

Jak zawsze najwięcej emocji budzą widowiska przygotowane przez zespoły akrobacyjne. Na niebie pojawią się Biało-Czerwone Iskry, Orliki i Żelazny oraz grupy z Chorwacji, Szwajcarii i z Finlandii.

Sobota w Radomiu

W sobotę przed południem widzowie podziwiali kunszt pilotów Aeroklubu Polskiego. Potem oficjalnie imprezę inaugurowała defilada 46 samolotów, służących w polskiej armii.

Air Show Radom: zobacz zdjęcia z pokazów >>>

Po południu radomskim niebem niepodzielnie zawładnęły wojskowe statki powietrzne. Po raz pierwszy można było zobaczyć F-16 w tureckich barwach i Su-27 z Ukrainy. Z kolei znakomici piloci z Włoch udowodnili, że możliwe jest wykonywanie akrobacji samolotem transportowym. Przed publicznością zaprezentowało się też sześć zespołów akrobatycznych - trzy z Polski oraz chorwacki, szwajcarski i fiński.

W sobotę Radom Air Show odwiedził prezydent

Dwudniowe pokazy lotnicze

Radomskie Air Show to największa impreza lotnicza w Polsce. Na ziemi i w powietrzu w tym roku prezentuje się w sumie ponad 200 statków powietrznych z 20 państw. W tym roku na Air Show debiutują lotnicy z Rumunii, Turcji i Ukrainy.

Impreza w Radomiu to element obchodów Święta Lotnictwa Polskiego i 95. rocznicy powstania lotnictwa wojskowego w Polsce. Organizatorzy Air Show to: Siły Powietrzne, miasto Radom, spółka Port Lotniczy Radom, Aeroklub Polski i Wojskowe Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SWAT.

PAP/IAR/agkm

Ramowy plan imprezy:

8:00 – sprzedaż biletów
8:00 - otwarcie wejść na lotnisko
9:00 – rozpoczęcie pokazów w powietrzu
11:20 – blok Aeroklubu Polskiego
12:00 – oficjalne rozpoczęcie Międzynarodowych Pokazów Lotniczych
12:15 – 19:00 – blok wojskowy
- pokazy grup akrobacyjnych
- pokazy indywidualne
19:00 – Zakończenie pokazów

 

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Czytaj także

Tłumy na Air Show w Radomiu. "Było bezpiecznie"

25.08.2013 21:22
Około 180 tysięcy osób obejrzało Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show 2013 w Radomiu - tak wynika z nieoficjalnych szacunków organizatorów imprezy.
Pokaz zespołu akrobacyjnego Orlik Team na lotnisku Sadków w Radomiu.
Pokaz zespołu akrobacyjnego Orlik Team na lotnisku Sadków w Radomiu.Foto: PAP/Michał Walczak
Posłuchaj
00'50 Tłumy na Air Show w Radomiu (IAR)
więcej

Widzowie podziwiali kunszt pilotów, reprezentujących 21 państw.
20 godzin podniebnego widowiska i wielkich emocji, sześć zespołów akrobacyjnych, ponad 200 samolotów w powietrzu i na wystawie statycznej oraz około 100 ton spalonego paliwa - to bilans tegorocznych pokazów.

Air Show Radom: zobacz zdjęcia z pokazów >>>

Miłośnicy lotnictwa byli pod wrażeniem kunsztu i precyzji pilotów. Ci, którzy w ten weekend odwiedzili Radom, nie żałują. Tradycyjnie najmocniej oklaskiwano zespoły akrobacyjne. W tym roku zaprezentowały się trzy grupy z Polski: Biało-Czerwone Iskry, Orliki i Żelazny. Podziwiano też Chorwatów, Finów i Szwajcarów. Po raz pierwszy na radomskim niebie zagościli m.in. piloci z Włoch i z Turcji.
Tegoroczne pokazy były bezpieczne. Policja nie odnotowała poważniejszych zdarzeń.
Air Show - największa tego typu impreza w Polsce i jedna z ważniejszych w Europie - organizowana jest w Radomiu od 13 lat.

 

IAR, to

Zobacz więcej na temat: lotnictwo Radom samolot