Legendarny Black Hawk na Air Show w Radomiu

IAR
Tomasz Owsiński 25.08.2013
Black Hawk podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2013 w Radomiu.
Black Hawk podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2013 w Radomiu., foto: PAP/Michał Walczak

Co najmniej 180 tys. widzów oglądało zakończone w niedzielę wieczorem dwudniowe międzynarodowe pokazy lotnicze Air Show 2013 w Radomiu.

Na tegorocznym Air Show na ziemi i w powietrzu zaprezentowało się ponad 200 statków powietrznych z 20 państw. Widzom i organizatorom przez dwa dni sprzyjała słoneczna pogoda. Pokazy przebiegły bez zakłóceń.

Air Show Radom: zobacz zdjęcia z pokazów >>>

Na tegorocznej imprezie - co podkreślali organizatorzy - licznie reprezentowane były śmigłowce. Widowiskowo zaprezentowali się Holendrzy na AH-64 Apache - jednym z niewielu śmigłowców, które wykonują beczki i pętle. W powietrzu pokazały się też trzy typy walczące w przetargu na 70 maszyn dla polskich sił zbrojnych: AgustaWestland AW149, Eurocopter EC 725 Caracal i Sikorsky S-70i Black Hawk.

Black Hawk zaprezentował się i w powietrzu, i na ziemi - na wystawie statycznej.Ten śmigłowiec to prawdziwa legenda. Brał udział w misjach w Czadzie, Iraku i w Afganistanie. Piloci twierdzą, że jest skrzyżowaniem mercedesa z hummerem. Komfortowy i niezawodny. Jak mówi pilot Wojciech Romańczuk, tam, gdzie służą Amerykanie, służą i Black Hawki, bo sprawdzają się w ekstremalnych warunkach.

W sobotę Radom Air Show odwiedził prezydent.

Polska armia zamierza kupić śmigłowce wielozadaniowe. Stąd podczas tegorocznych pokazów liczna reprezentacja takich statków powietrznych. Jest ich na Air Show w Radomiu ponad 30.

Radomskie Air Show to największa impreza lotnicza w Polsce. Na ziemi i w powietrzu w tym roku prezentuje się w sumie ponad 200 statków powietrznych z 20 państw. W tym roku na Air Show debiutują lotnicy z Rumunii, Turcji i Ukrainy.

Impreza w Radomiu to element obchodów Święta Lotnictwa Polskiego i 95. rocznicy powstania lotnictwa wojskowego w Polsce. Organizatorzy Air Show to: Siły Powietrzne, miasto Radom, spółka Port Lotniczy Radom, Aeroklub Polski i Wojskowe Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SWAT.

IAR, to

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Bądź z nami w kontakcie: