Słuchaj
więcej

Legendarny Black Hawk na Air Show w Radomiu

25.08.2013 19:00
Co najmniej 180 tys. widzów oglądało zakończone w niedzielę wieczorem dwudniowe międzynarodowe pokazy lotnicze Air Show 2013 w Radomiu.
Audio
  • 00'22
    Pilot Wojciech Romańczuk o śmigłowcu Black Hawk (IAR)
  • 00'50
    Tłumy na Air Show w Radomiu (IAR)
Black Hawk podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2013 w Radomiu.
Black Hawk podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2013 w Radomiu.Foto: PAP/Michał Walczak

Na tegorocznym Air Show na ziemi i w powietrzu zaprezentowało się ponad 200 statków powietrznych z 20 państw. Widzom i organizatorom przez dwa dni sprzyjała słoneczna pogoda. Pokazy przebiegły bez zakłóceń.

Air Show Radom: zobacz zdjęcia z pokazów >>>

Na tegorocznej imprezie - co podkreślali organizatorzy - licznie reprezentowane były śmigłowce. Widowiskowo zaprezentowali się Holendrzy na AH-64 Apache - jednym z niewielu śmigłowców, które wykonują beczki i pętle. W powietrzu pokazały się też trzy typy walczące w przetargu na 70 maszyn dla polskich sił zbrojnych: AgustaWestland AW149, Eurocopter EC 725 Caracal i Sikorsky S-70i Black Hawk.

Black Hawk zaprezentował się i w powietrzu, i na ziemi - na wystawie statycznej.Ten śmigłowiec to prawdziwa legenda. Brał udział w misjach w Czadzie, Iraku i w Afganistanie. Piloci twierdzą, że jest skrzyżowaniem mercedesa z hummerem. Komfortowy i niezawodny. Jak mówi pilot Wojciech Romańczuk, tam, gdzie służą Amerykanie, służą i Black Hawki, bo sprawdzają się w ekstremalnych warunkach.

W sobotę Radom Air Show odwiedził prezydent.

Polska armia zamierza kupić śmigłowce wielozadaniowe. Stąd podczas tegorocznych pokazów liczna reprezentacja takich statków powietrznych. Jest ich na Air Show w Radomiu ponad 30.

Radomskie Air Show to największa impreza lotnicza w Polsce. Na ziemi i w powietrzu w tym roku prezentuje się w sumie ponad 200 statków powietrznych z 20 państw. W tym roku na Air Show debiutują lotnicy z Rumunii, Turcji i Ukrainy.

Impreza w Radomiu to element obchodów Święta Lotnictwa Polskiego i 95. rocznicy powstania lotnictwa wojskowego w Polsce. Organizatorzy Air Show to: Siły Powietrzne, miasto Radom, spółka Port Lotniczy Radom, Aeroklub Polski i Wojskowe Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SWAT.

IAR, to

Zobacz więcej na temat: lotnictwo Radom samolot
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Henryk Sienkiewicz

Czytaj także

Zmowa cenowa podczas radomskiego Air Show? Będzie kontrola UOKiK

23.08.2013 19:35
UOKiK sprawdzi, czy sprzedawcy napojów na rozpoczynającym się w sobotę Air Show w Radomiu, nie umówili się w sprawie cen napojów. Sygnały o takiej możliwości dotarły do urzędu od miłośników lotnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Air Show w Radomiu. Prezydent: to nasz wspólny sukces

24.08.2013 15:43
- Pokazy lotnicze w Radomiu to efekt wytrwałości i decyzji, o tym, by tutejsze lotnisko miało charakter lotniska wojskowego i cywilnego - mówił Bronisław Komorowski podczas otwarcia pokazów lotniczych Air Show 2013.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Air Show w Radomiu. Pierwszy dzień pokazów [ZDJĘCIA]

24.08.2013 21:53
Osiemdziesiąt tysięcy widzów - według organizatorów - przewinęło się w sobotę, pierwszego dnia imprezy przez międzynarodowe pokazy lotnicze Air Show 2013 w Radomiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moc atrakcji na Air Show Radom 2013. Drugi dzień pokazów [program]

25.08.2013 13:37
Widzowie mogą zobaczyć zespoły akrobacyjne, wojskowe F-16, Su-22 i Su-27. W pokazach uczestniczy ponad 200 samolotów z 20 państw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tłumy na Air Show w Radomiu. "Było bezpiecznie"

25.08.2013 21:22
Około 180 tysięcy osób obejrzało Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show 2013 w Radomiu - tak wynika z nieoficjalnych szacunków organizatorów imprezy.
rozwiń zwiń