Wiadomości

Warszawa: konkurs na logo Dworca Centralnego

08.09.2013 13:04
50 tysięcy złotych chcą wydać Polskie Koleje Państwowe na logo Dworca Centralnego w Warszawie. Władze spółki doszły do wniosku, że dworzec, mimo, że jest rozpoznawalny, powinien mieć rozpoznawalny znak.
Hala główna Dworca Centralnego w Warszawie
Hala główna Dworca Centralnego w WarszawieFoto: wikipedia commons/użytkownik Boston9

Spółka zorganizowała konkurs, w którym mogą jednak wziąć udział tylko profesjonaliści. Dyrektor marketingu w PKP Justyna Sołtyk chce, by dworzec stał się miejscem rozpoznawalnym i lubianym. Jej zdaniem dworzec może stać się miejscem ciekawych inicjatyw kulturalnych, a nawet dobrej zabawy. Dlatego właśnie został ogłoszony konkurs na logotyp. Dzięki temu dworzec będzie miał swoją spójną identyfikację.
Inicjatywie przyklasnęło Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej. Jego członek, profesor Lech Majewski uważa, że w dzisiejszych czasach logo jest niezbędne. Podkreślił, że logotypy mają wszystkie instytucje, wiele budynków i prawie wszystkie firmy.
Prace można składać do 26 września. Regulamin konkursu znajduje się na stronie pkp.pl. Ogłoszenie wyników nastąpi 5 grudnia, w 38 rocznicę otwarcia Dworca Centralnego.
pp/IAR

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Zobacz więcej na temat: dworzec centralny PKP Warszawa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolej szuka utrudnień dla niepełnosprawnych

16.03.2013 10:38
Szukają stromych schodów, zbyt wysokich krawężników i bezużytecznych podjazdów. Kolejarze zlecili audyt utrudnień dla niepełnosprawnych na polskich dworcach.
Kolej szuka utrudnień dla niepełnosprawnych
Foto: sxc.hu
Posłuchaj
00'22 Rzeczniczka PKP Katarzyna Mazurkiewicz o audycie dworców (IAR)
00'15 Katarzyna Mazurkiewicz o finansowaniu inicjatywy przystosowania dworców dla osób niepełnosprawnych (IAR)
więcej

Raport sporządzi fundacja Integracja. Audyt dotyczy siedmiu największych dworców, w tym trzech warszawskich - Centralnego, Wschodniego i Zachodniego. Jak mówi rzeczniczka PKP Katarzyna Mazurkiewicz, już teraz wiadomo, że na dworcach jest bardzo dużo utrudnień. Kłopotem dla niepełnosprawnych jest dostęp do peronów i strome schody.
Mają też kłopot z dostaniem się na poziom galerii handlowej na Dworcu Centralnym. Z kolei na Dworcu Zachodnim nie ma wind ani pochylni.
Kolejarze zapewniają, że na audycie się nie skończy. Część utrudnień zostanie zlikwidowana jeszcze w tym roku. Katarzyna Mazurkiewicz zapewnia, że w tegorocznym budżecie są już przeznaczone na to pieniądze.
Wyniki audytu będą znane na przełomie czerwca i lipca. Kolejarze zapowiadają, że podobne kontrole zostaną przeprowadzone na innych dużych dworcach w Polsce.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, sm

Czytaj także

Warszawa: znów utrudnienia na Dworcu Centralnym. Rusza kolejny remont

27.08.2013 15:15
Od modernizacji przed Euro 2012 nie upłynęło wiele czasu, a na Dworcu Centralnym przeciekają stropy i nie działają schody ruchome. Kolejny remont wiąże się z utrudnieniami dla podróżnych.
Hala główna Dworca Centralnego w Warszawie
Hala główna Dworca Centralnego w WarszawieFoto: wikipedia commons/użytkownik Boston9

We wtorek na Dworzec Centralny w Warszawie znów trafiły ekipy remontowe. Robotnicy rozpoczęli prace od wymiany zepsutych schodów ruchomych.

Mają też zająć się przeciekającymi stropami i nieszczelnymi oknami. Prace mają sprawić, że na torowiskach przestanie się gromadzić woda, a w czasie zimy w hali głównej będzie dodatnia temperatura.

Jarosław Bator z PKP przyznaje, że nie wszystko uda się zrobić w jednym czasie. W pierwszym etapie zostaną wymienione schody prowadzące na perony z galerii środkowej. W tej chwili nie można się już dostać stamtąd na peron pierwszy oraz na drugi.
6 września zostaną zamknięte schody prowadzące na peron trzeci i czwarty. Na terenie całego dworca pojawiły się informacje o utrudnieniach. Na żółtych planszach są także pokazane możliwości alternatywnej drogi na perony.

W sumie na dworcu jest 26 ruchomych ciągów, czyli schodów i platform. W pierwszym etapie prac zostanie wymienionych 11 z nich. Wymiana reszty, jak mówią kolejarze, będzie się odbywać sukcesywnie.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

IAR, bk

Zobacz więcej na temat: dworzec centralny PKP Warszawa