Wiadomości

Czy Rosja dąży do mięsnej wojny z Polską?

16.09.2013 17:38
Nie ma mowy o jakiejkolwiek "wojnie mięsnej" między Polską a Rosją - oświadczył przebywający w Moskwie wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk.
Czy Rosja dąży do mięsnej wojny z Polską?
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
00'48 Rosyjsko-Polska wojna mięsna? Z Moskwy Maciej Jastrzębski (IAR)
więcej

Niedawno przedstawiciel Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Aleksiej Aleksiejenko twierdził, że polscy producenci próbowali wwieźć do Rosji mięso i sery, posługując się sfałszowanymi certyfikatami.

Według wiceszefa polskiego resortu rolnictwa - konflikt już został zażegnany. -„Wyjaśniliśmy wszystkie nieprawidłowości. Dwóm skontrolowanym zakładom odebrane zostało prawo eksportu, trzeciemu przywrócono zgodę” - oświadczył na konferencji w Moskwie Tadeusz Nalewajk. Minister dodał, że Polska zobowiązała się do dodatkowych kontroli fitosanitarnych.

Szef Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy Piotr Zieman zwraca uwagę, że Rosjanie są niezwykle wyczuleni na punkcie dostaw mięsa, ponieważ eksport z Polski stanowi ogromną konkurencję dla rosyjskich producentów. -„Jesteśmy potentatem na skale światową, globalnym liderem wśród eksporterów” - dodaje Zieman. Opinie tę potwierdzają także rosyjscy eksperci, według których polskie mięso i wędliny są najwyższej jakości.

mc

''

Zobacz więcej na temat: handel Polska Rosja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polsko-rosyjska mięsna wojna handlowa

21.08.2013 15:33
Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji poinformowała w środę o wprowadzeniu ścisłej kontroli wszystkich partii mięsa wieprzowego sprowadzanego z Polski.
Polsko-rosyjska mięsna wojna handlowa
Foto: Flickr/FotoosVanRobin
Posłuchaj
00'20 Prezes Związku Polskie Mięso Witold Choiński (IAR): Rosja będzie ściśle kontrolować polską wieprzowinę
więcej

Jest to konsekwencja wykrycia przez rosyjskie służby weterynaryjne w jednej z polskich dostaw mięsa pochodzącego z Hiszpanii, z zakładów, które od 18 kwietnia 2013 roku nie mają prawa eksportować swojej produkcji do Rosji i pozostałych państw Unii Celnej, tj. Białorusi i Kazachstanu. Przemycane hiszpańskie mięso - 20 ton szpiku - było ukryte za dwoma rzędami palet z zadeklarowaną produkcją z Polski.

Radio Podlasie dowiedziało się, że zakwestionowany towar znajdował się w transporcie Zakładu Mięsnego ,,Wierzejki” w woj. lubelskim. W oświadczeniu wysłanym do mediów ,,Wierzejki”odcinają się od tego wydarzenia. Kierownik ds. eksportu Adam Zdanowski wskazuje,że towar, poza ostatnimi czterema paletami, nie pochodził z ,,Wierzejek” i nie był tam pakowany. Adam Zdanowski zaznaczył, że proces wysyłki na eksport odbywa się pod kontrolą lekarza weterynarii a Zakład nigdy nie kupował niczego w hiszpańskim zakładzie.
Firma poprosiła już o zajęcie się sprawą służby weterynaryjne, ABW i prokuraturę.

abo

Czytaj także

Afera mięsna. Dodatkowe kontrole na granicy z Rosją

26.08.2013 15:18
Dodatkowe kontrole przed wysłaniem mięsa na Wschód, dokładniejsza dokumentacja fotograficzna i lepsze plomby zabezpieczające transport. Takie nowe zalecenia wydał Główny Lekarz Weterynarii. W Warszawie spotkali się z nim producenci mięsa, którzy handlują z Rosją.
Afera mięsna. Dodatkowe kontrole na granicy z Rosją
Foto: Flickr/FotoosVanRobin
Posłuchaj
00'17 Witold Choiński o dodatkowych kontrolach i zabezpieczeniach mięsa (IAR)
00'12 Witold Choiński o wyjaśnieniu sprawy partii mięsa, w której wykryto szpik z hiszpańskiego zakładu (IAR)
więcej

W ubiegłym tygodniu rosyjscy urzędnicy wykryli w partii mięsa sprowadzonego z Polski szpik z hiszpańskiego zakładu, który nie ma prawa dostarczać go do Moskwy.

Witold Choiński, prezes zrzeszenia Polskie Mięso, przyznał w rozmowie z IAR, że zakłady przetwórcze, które sprzedają produkty do Rosji, będą musiał wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia. Chodzi o wewnętrzne kontrole w firmach – w tym dokumentację każdej wysyłki w postaci np. fotograficznej czy lepsze plomby zabezpieczające transport.

Hiszpański szpik był ukryty za dwoma rzędami palet z zadeklarowanym towarem z Polski. Witold Choiński przyznał, że ta sprawa musi zostać szybko wyjaśniona. Pomóc mają w tym również agenci ABW.

Prezes zrzeszenia Polskie Mięso przyznaje, że gra toczy się o spore pieniądze. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy do Rosji polskie firmy wysłały więcej towarów niż przez cały 2012 rok. Obecnie na tamtejszy rynek trafiło już 20 tys. ton mięsa.

IAR/mk

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Zobacz więcej na temat: Polska Rosja żywność

Czytaj także

Rosja chce znów ominąć Polskę. Szeroki tor w UE jak Gazociąg Północny?

30.08.2013 09:57
Rosyjska, szerokotorowa kolej do Wiednia zagrożeniem dla interesów Polski. Z pomocą może przyjść Warszawie Komisja Europejska.
Rosja chce znów ominąć Polskę. Szeroki tor w UE jak Gazociąg Północny?
Foto: nadij/sxc.hu/cc
Posłuchaj
00'56 Beata Płomecka, Bruksela (IAR): rosyjski szeroki tor w UE jak Gazociąg Północny?
więcej

Z informacji Polskiego Radia wynika, że Moskwa nie ustaje w wysiłkach i lobbuje w Brukseli za swym pomysłem, który przewiduje ominięcie Polski przy tranzycie towarów ze wschodu.

Chodzi o rozbudowę szerokotorowego połączenia kolejowego z Rosji, przez Kazachstan, Ukrainę i Słowację do Austrii. Te plany nie podobają się Polsce, bo oznaczają ograniczenie jej możliwości tranzytowych. Nasuwają też skojarzenia z Gazociągiem Północnym, który połączył Rosję z Europą, omijając Polskę. Także państwa bałtyckie są niezadowolone z planów Moskwy. Rosjanie przekonują do swego pomysłu w Brukseli, bo chcą dostać unijne dofinansowanie.

Na razie, jak mówią rozmówcy Polskiego Radia, Komisja nie popiera tego pomysłu. Ale podobnie było z Gazociągiem Północnym, który później znalazł się jednak na liście unijnych priorytetów. Sceptycznie o rozbudowie szerokiego toru z Rosji do Wiednia wypowiadali się w Brukseli przedstawiciele PKP. Jest to bowiem zagrożenie dla polskiej linii LHS - towarowego połączenia szerokotorowego do Sławkowa. A w ostatnich latach miliardy złotych zostały przekazane z unijnego budżetu na polskie koleje, między innymi na rozbudowę korytarzy transportowych Wschód - Zachód.
abo