Polscy naukowcy zmienili złośliwe guzy mózgu w łagodne

PAP
Michał Przerwa 26.09.2013
Odpoczynek mózgu to podstawa naszego funkcjonowania, foto: sxc.hu
Odpoczynek mózgu to podstawa naszego funkcjonowania, foto: sxc.hu, foto: sxc.hu

Przełomowe odkrycie polskich naukowców. Zamienili złośliwe guzy mózgu w łagodne. Dzięki czemu przestały być one śmiertelne. Wyniki badań publikuje "Journal of Pathology".

Dokonała tego grupa badaczy pod nadzorem prof. Bożeny Kamińskiej z Instytutu Biologii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk im. M. Nenckiego w Warszawie. Doświadczenia przeprowadzano na komórkach myszy.

Według naukowców, gdyby podobne efekty udało się uzyskać u ludzi, to jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów mózgu, czyli glejak, mógłby stać się chorobą przewlekłą. Już w 2007 roku grupa prof. Kamińskiej odkryła, że złośliwa odmiana glejaków potrafi "przeprogramować" znajdujące się w mózgu komórki odpornościowe, żeby zamiast zwalczać nowotwór - wspomagały jego rozwój.

Naukowcy sprawdzili teraz skuteczność metody na ludzkich komórkach. Z wstępnych badań wynika, że wyciszenie jednego genu w komórkach ludzkich glejaków rozwijających się w mózgu myszy również wstrzymuje wzrost nowotworu. Jest więc możliwe opracowanie i zastosowanie terapii u ludzi.
Jednak profesor Kamińska studzi entuzjazm. - Do opracowania leków i terapii ograniczających inwazyjność glejaków u ludzi jeszcze bardzo daleka droga - podkreśla.

PAP/MP

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

serwis specjalny wrzesień39

Powiedzieli w Polskim Radiu

Sellin: to Berlin był kluczem do nominacji Tuska

Sellin: to Berlin był kluczem do nominacji Tuska

Od kilku lat mamy do czynienia z hegemonią Niemiec w Europie. Wiadomo, że żadna decyzja w UE nie będzie podjęta bez zgody Berlina - mówi w radiowej Trójce Jarosław Sellin z PiS. Gra była o najwyższą stawkę, o to, żeby głos Polski był słyszany w Europie i na świecie - wyjaśnia Witold Pahl z PO.

Bądź z nami w kontakcie: