Wiadomości

Znamy termin kanonizacji Jana Pawła II: 27 kwietnia 2014 roku

30.09.2013 15:33
Datę kanonizacji Jana Pawła II ogłosił papież Franciszek podczas konsystorza, czyli spotkania z kardynałami, obradującymi nad ważnymi sprawami Kościoła. 27 kwietnia przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego.
Łomża 04.06.1991. IV pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski.
Łomża 04.06.1991. IV pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski.Foto: PAP Archiwum/Grzegorz Rogiński
Posłuchaj
01'01 Marek Lehnert o tym, że kanonizacja Jana Pawła II odbędzie się 27 kwietnia przyszłego roku/IAR
więcej

Wraz z papieżem Polakiem świętym zostanie ogłoszony Jan XXIII. W konsystorzu uczestniczyli dwaj polscy purpuraci pracujący w Watykanie; to prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego kardynał Zenon Grocholewski i przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kardynał Stanisław Ryłko.
Papież w lipcu podczas rozmowy z dziennikarzami dał do zrozumienia, że jest skłonny przychylić się do prośby kardynała Dziwisza o organizację mszy kanonizacyjnej na wiosnę, a nie zimą tego roku, jak pierwotnie planowano. Metropolita krakowski argumentował, że zima nie jest dogodnym terminem dla pielgrzymów z Polski wybierających się na tę uroczystość do Watykanu.

Zobacz specjalny serwis Polskiego Radia - Jan Paweł II >>>
Zwraca się uwagę na to, że świętymi ogłoszeni zostaną dwaj wielcy papieże XX wieku. W obu przypadkach ich procesom kanonizacyjnym towarzyszyły wyjątkowe okoliczności. Jan Paweł II, ogłoszony błogosławionym w 2011 roku, zostanie kanonizowany w rekordowo krótkim czasie, dziewięć lat po śmierci.

>>>Ks. Kloch o kanonizacji Jana Pawła II: dostaniemy doskonały wzór do naśladowania>>>
Przyspieszono również kanonizację Jana XXIII, zmarłego w 1963 roku. Franciszek uczynił bowiem istotny wyjątek. Zgodził się na kanonizację bez wymaganego do niej zgodnie z przepisami kościelnymi drugiego cudu uzdrowienia. Papież zdecydował, że wystarczy jeden przypadek cudu, czyli ten wybrany do beatyfikacji Dobrego Papieża w 2000 roku.

Radom,
Radom, 1991-06-04. IV pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski/PAP Archiwum/Wojciech Stan

Droga Jana Pawła II do świętości

Droga do świętości zmarłego 2 kwietnia 2005 roku Jana Pawła II została uznana za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Zaczęła się ona w rekordowo błyskawiczny sposób: Benedykt XVI zgodził się na beatyfikację poprzednika miesiąc i 11 dni po jego śmierci.
Tym samym niemiecki papież uchylił wymóg 5 lat oczekiwania na otwarcie procesu po śmierci kandydata na ołtarze. Tak Joseph Ratzinger odpowiedział na hasła "Santo subito"( święty natychmiast) widniejące na transparentach przyniesionych przez działaczy włoskich ruchów katolickich na uroczystości pogrzebowe Jana Pawła II, którym przewodniczył. Ale była to również odpowiedź na petycję dużej grupy kardynałów, którzy jeszcze przed kwietniowym konklawe wystosowali prośbę do przyszłego papieża o jak najszybsze wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze.
Pierwszy, diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego papieża Polaka rozpoczął się uroczyście na Lateranie 28 czerwca 2005 roku. Postulatorem procesu, a więc osobą odpowiedzialną za przebieg jego prac, został polski ksiądz z wikariatu Rzymu Sławomir Oder.
Zebrano dokumentację dotyczącą życia i heroiczności cnót Jana Pawła II. W ramach tych prac przed trybunałem w Rzymie i dodatkowo powołanym w Krakowie przesłuchano ponad 100 świadków kolejnych etapów życia Karola Wojtyły - przyjaciół, hierarchów kościelnych, najbliższych współpracowników z Watykanu, polityków z wielu krajów, byłych prezydentów.
Wkrótce potem rozpoczęło się dochodzenie w sprawie potrzebnego do beatyfikacji cudu za wstawiennictwem papieża, do jakiego doszło już po jego śmierci. Spośród ogromnej liczby sygnałów o doznanych łaskach wybrany został przypadek niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia uzdrowienia urodzonej w 1961 roku francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre z zaawansowanej choroby Parkinsona; tej samej, na którą cierpiał papież.
Do uzdrowienia tego doszło w czerwcu 2005 roku, dwa miesiące po śmierci Jana Pawła II. Cała wspólnota zakonna siostry Marie modliła się wtedy o jej uzdrowienie.
Diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego zakończył się w bazylice świętego Jana na Lateranie 2 kwietnia 2007 roku, w drugą rocznicę śmierci papieża. W ceremonii uczestniczył ówczesny prezydent RP Lech Kaczyński.
Kilka miesięcy później w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych rozpoczął się drugi, watykański etap procesu. W jego trakcie powstało tzw. positio, czyli dokument stanowiący podsumowanie wszystkich prac wraz z opracowaniem sylwetki Sługi Bożego i zeznań świadków, zebranych w trakcie dochodzenia kanonicznego.
16 listopada 2009 roku w kongregacji odbyło się posiedzenie komisji kardynałów w sprawie beatyfikacji Jana Pawła II. Obrady komisji zakończyło głosowanie, w którym podjęto decyzję o skierowaniu do Benedykta XVI prośby o ogłoszenie jego poprzednika błogosławionym.
19 grudnia 2009 r. Benedykt XVI zatwierdził dekret o uznaniu heroiczności cnót Jana Pawła II, co zamknęło zasadniczą część procesu beatyfikacyjnego.

Jan
Jan Paweł II/Wikipedia cc/Leja

Dochodzenie w sprawie cudu
Jednocześnie rozpoczęło się dochodzenie dotyczące cudu uzdrowienia. Zgodę na ogłoszenie dekretu o uznaniu tego cudu Benedykt XVI wyraził 14 stycznia 2011 roku. To formalnie zakończyło proces beatyfikacyjny.
Msza beatyfikacyjna pod przewodnictwem Benedykta XVI odbyła się 1 maja 2011 roku. Już tego dnia watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że należy spodziewać się szybkiej kanonizacji Jana Pawła II.
Ksiądz Oder natychmiast po beatyfikacji zaapelował do wiernych, by nadsyłali do jego biura sygnały o możliwym uzdrowieniu przypisywanym wstawiennictwu błogosławionego. Do kanonizacji potrzebny był bowiem drugi cud.
W cieniu historycznych wydarzeń w lutym tego roku w Watykanie, gdy Benedykt XVI ustąpił z urzędu, ksiądz Oder złożył dokumentację dotyczącą nowego cudu w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Wybrano przypadek uzdrowienia z tętniaka mózgu, jakiego doznała Floribeth Mora Diaz z Kostaryki w kwietniu 2011 roku. To przypadek, jak podkreślano, wyjątkowy i wręcz spektakularny, bo do uzdrowienia doszło w dniu beatyfikacji Jana Pawła II.
Już po uznaniu tego cudu kobieta opowiedziała, że po ciężkim krwotocznym udarze mózgu, jaki przeszła, lekarze mówili, że nic nie mogą dla niej zrobić.
Kilka tygodni po udarze Floribeth obejrzała transmisję telewizyjną z beatyfikacji Jana Pawła II w Watykanie. Jej rodzina zaś poszła na miejscowy stadion, gdzie również można było obejrzeć przekaz ze mszy. Następnego ranka obudziła się zdrowa. Lekarze stwierdzili potem, że została wyleczona w sposób, którego nauka nie jest w stanie wyjaśnić.
Wiosną tego roku cud uznały w głosowaniu najpierw komisja lekarzy z watykańskiej kongregacji, następnie komisja teologów. 2 lipca opracowaną dokumentację zaaprobowała komisja kardynałów i biskupów.
5 lipca papież Franciszek uznał cud i zgodził się na kanonizację Jana Pawła II.
pp/IAR/PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Papież Franciszek: kanonizacja Jana Pawła II jesienią lub na wiosnę

29.07.2013 17:08
Papież Franciszek powiedział dziennikarzom, że pod uwagę brane są dwie daty: 24 listopada lub 27 kwietnia. Wcześniej mówiono o kanonizacji 8 grudnia.
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: Leja/CC/Wikipedia

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII prawdopodobnie odbędzie się tej jesieni lub na wiosnę przyszłego roku. Papież Franciszek podczas podróży powrotnej z Rio de Janeiro do Rzymu powiedział dziennikarzom, że pod uwagę są brane dwie daty: uroczystość Chrystusa Króla - 24 listopada bieżącego roku lub niedziela Bożego Miłosierdzia - 27 kwietnia. przyszłego roku.

Jan Paweł II: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Mówiąc o Janie Pawle II, papież wskazał, że był to wielki misjonarz Kościoła, który niósł ogień Ewangelii podobnie jak św. Paweł. Franciszek, wspominając Jana XXIII, zwrócił uwagę, że otaczał wielką miłością każdego z wiernych. Jako papieski delegat w Turcji wydał szereg fałszywych metryk chrztu Żydom, pragnąc ich ocalić.
Franciszek dodał, że początkowo myślano o 8 grudnia jako o dacie kanonizacji, ale ze względu na pielgrzymów z Polski, jadących autobusami, kiedy w grudniu drogi mogą już być oblodzone, odpowiedniejszym terminem wydaje się 24 listopada lub 27 kwietnia.

Datę kanonizacji mamy poznać 30 września

Agencja APA pisze, że datę kanonizacji wyznaczy 30 września konsystorz, czyli zebranie kardynałów pod przewodnictwem Franciszka.
Wcześniej zamiar zorganizowania wspólnej kanonizacji obu papieży wywołał pewne niezadowolenie w niektórych polskich środowiskach kościelnych. Uważały one wręcz, że podwójna kanonizacja pomniejszyłaby znaczenie ogłoszenia Jana Pawła II świętym.
Na początku lipca agencja Ansa podała, że Franciszek rozważa możliwość przychylenia się do kierowanych do niego próśb, by kanonizacja Jana Pawła II, wbrew wcześniej ogłoszonym planom wspólnego wyniesienia na ołtarze wraz z Janem XXIII, odbyła się jednak osobno 20 października. Wówczas kanonizacja Jana XXIII odbyłaby się 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, wielkie święto we Włoszech.

Światowe Dni Młodzieży - serwis specjalny >>>
Franciszek powrócił w poniedziałek przed południem do Rzymu z Rio de Janeiro, gdzie przez tydzień uczestniczył w Światowych Dniach Młodzieży. Brazylia była celem pierwszej zagranicznej podróży pontyfikatu papieża Franciszka, który w ciągu minionego tygodnia spotykał się nie tylko z młodymi ludźmi, ale także z mieszkańcami faweli, byłymi narkomanami i więźniami.

PAP/IAR/agkm

Czytaj także

Włosi chcą zarobić na Janie Pawle II. Polacy ostrożni

29.08.2013 06:52
Włoskie miasteczka już rywalizują o to, które jest bardziej związane z Janem Pawłem II i liczą, że po kanonizacji zarobią na pielgrzymach miliony euro. U nas - poza Wadowicami - urzędnicy mają wątpliwości - pisze "Metro".
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: Wikipedia/Leja

Wadowice spieszą się z remontem domu rodzinnego Jana Pawła II, by zdążyć do kwietnia, kiedy pewnie będzie kanonizacja. Miasto kończy też remont generalny Rynku, gdzie podczas uroczystości będzie łączenie na telebimie z papieżem Franciszkiem.
Zupełnie inaczej jest w Kalwarii Zebrzydowskiej. - Wiadomo, że w czasie kanonizacji przyjedzie mnóstwo pielgrzymów, ale to wewnętrzna sprawa klasztoru. Dlatego nie przygotowujemy się do kanonizacji - mówi Zofia Warmuz z Urzędu Miasta.
Z kolei Częstochowa podchodzi do sprawy delikatnie, bo nie chce, by Kościół odebrał to jako sabotaż. - Pielgrzymi przyjeżdżają w sprawach duchowych, więc trochę niezręcznie zawracać im głowę - tłumaczy rzecznik ratusza Włodzimierz Tutaj.
Dominikanin o. Tomasz Dostatni ocenia jako niezrozumiałe to, iż włoskie miasta widzą biznesową szansę, a nasze są bezradne. - Nie ma nic złego, by czerpać z tego korzyści. Wiele nauczyliśmy się od narodów z południa Europy, uczmy się też tego - mówi.

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

to

Czytaj także

Papież do biskupów: nie dla karierowiczostwa i "mentalności książąt"

19.09.2013 15:26
Franciszek, podczas spotkania z mianowanymi ostatnio hierarchami, którzy goszczą w Watykanie, przestrzegł biskupów by nie być "biskupami lotniskowymi" podróżującymi po świecie.
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: PAP/EPA/CLAUDIO PERI
Posłuchaj
00'58 Marek Lehnert z Rzymu: papież Franciszek przestrzegł biskupów przed karierowiczostwem i częstymi wyjazdami/IAR
więcej

- Uważajcie, by nie ulec duchowi karierowiczostwa - zaapelował papież. Zwrócił uwagę na potrzebę "pokory, umiaru" i na koncentrowaniu się na istocie posługi.
- Nie tylko słowem, ale przede wszystkim konkretnym świadectwem życia jesteśmy nauczycielami i wychowawcami naszego ludu - przypomniał Franciszek.
- Głoszenie wiary wymaga dostosowania życia do tego, czego się naucza - mówił papież. Apelował do biskupów, by pozostali w swych diecezjach, nie szukali zmian i awansów.
Wskazał nowo mianowanym ordynariuszom, że ich najważniejszym zadaniem jest być blisko powierzonych ich opiece wiernych. "Bądźcie pasterzami, którzy pachną owcami" - wzywał.
pp/PAP/IAR

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

''

Czytaj także

30 września dowiemy się, kiedy Jan Paweł II i Jan XXIII zostaną ogłoszeni świętymi

21.09.2013 16:11
W Watykanie potwierdzono, że 30 września przed południem odbędzie się konsystorz, na którym omawiane będą zbliżające się kanonizacje błogosławionych Jana Pawła II i Jana XXIII.
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: Leja/CC/Wikipedia
Posłuchaj
00'58 Marek Lehnert z Rzymu o tym, że Franciszek wyznaczył datę konsystorza/IAR
więcej

Franciszek wyznaczy na nim datę ceremonii, która - według ostatnich nieoficjalnych doniesień - wcale nie musi być wspólna.
Papież zapowiedział to już w czasie lotu powrotnego z Rio de Janeiro, 29 lipca tego roku. Mówił o wspólnej kanonizacji obu swoich poprzedników i o tym, że ze względu na pielgrzymów z Polski mogłaby się ona odbyć dopiero na wiosnę przyszłego roku, a nie jak pierwotnie planowano 8 grudnia.
W tej chwili w Watykanie nie wyklucza się jednak, że kanonizacja Jana XXIII mogłaby się odbyć jeszcze w tym roku. Natomiast Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym dopiero 27 kwietnia, czyli w drugą niedzielę po Wielkanocy.
Jak wiadomo to on podczas kanonizacji siostry Faustyny Kowalskiej w 2000 roku ustanowił tego dnia święto Miłosierdzia Bożego. Nie tylko wśród Polaków idea wspólnej kanonizacji obu błogosławionych papieży nie miała wielu zwolenników. Krytykowało ją także wielu Włochów.
pp/IAR

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

''

Czytaj także

W Watykanie rozpoczął się konsystorz. Poznamy datę kanonizacji Jana Pawła II

30.09.2013 10:21
W Watykanie rozpoczęło się spotkanie papieża Franciszka z kardynałami, w czasie którego ogłoszona zostanie data kanonizacji Jana Pawła II.
IV pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski.
IV pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. Foto: PAP Archiwum/Janusz Mazur
Posłuchaj
00'24 Kapucyn ojciec Gabriel Bartoszewski o kanonizacji Jana Pawła II/IAR
więcej

Powszechne jest przekonanie, że uroczystość ta odbędzie się 27 kwietnia przyszłego roku, w tzw. Niedzielę Miłosierdzia Bożego, święto ustanowione przez papieża Polaka w 2000 roku.
W spotkaniu, które nazywa się konsystorzem i odbywa się w Pałacu Apostolskim w sali o takiej właśnie nazwie, biorą udział wyłącznie członkowie Kolegium Kardynalskiego. Po modlitwie z liturgii godzin Franciszek zapozna kardynałów z wybraną przez siebie datą kanonizacji błogosławionego Jana Pawła II.
Papież zamierzał ogłosić świętymi jednocześnie Karola Wojtyłę i Angelo Roncallego - Jana XXIII, ale obserwatorzy nie wykluczają, że mógłby z tego zrezygnować i wyznaczyć dla włoskiego papieża inny termin. Na przykład 8 grudnia, jak chciał pierwotnie.
Z Polski na konsystorz przyjechał tylko metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, a są na nim dwaj pracujący w Watykanie polscy purpuraci: Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji wychowania katolickiego, i Stanisław Ryłko, przewodniczący Rady świeckich.
- Choć wierni są przekonani o świętości Jana Pawła II, prawo kanoniczne wymaga, żeby zostało to potwierdzone formalnie - mówi kapucyn ojciec Gabriel Bartoszewski. Podczas specjalnego obrzędu papież ogłosi, że Jan Paweł II jest świętym i może się cieszyć kultem w całym Kościele. - Jako błogosławiony mógł być czczony tylko lokalnie - wyjaśnia zakonnik.

Zobacz specjalny serwis Polskiego Radia - Jan Paweł II >>>
Kanonizacja Jana Pawła II będzie najszybszą w najnowszej historii Kościoła. Benedykt XVI otworzył cały proces już miesiąc i 11 dni po śmierci swego poprzednika. - Dla nas Polaków, kanonizacja, to będzie wyjątkowe wydarzenie - dodaje ojciec Gabriel Bartoszewski.
Kapłan ufa, że poza popularyzacją postaci i nauczania papieża przyniesie nam także korzyści duchowe. - Wierzymy, że znajdą się tacy, którzy będą chcieli naśladować jego cnoty - mówi ojciec Bartoszewski.

Jan
Jan Paweł II

Droga Jana Pawła II do świętości

Droga do świętości zmarłego 2 kwietnia 2005 roku Jana Pawła II została uznana za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Zaczęła się ona w rekordowo błyskawiczny sposób: Benedykt XVI zgodził się na beatyfikację poprzednika miesiąc i 11 dni po jego śmierci.
Tym samym niemiecki papież uchylił wymóg 5 lat oczekiwania na otwarcie procesu po śmierci kandydata na ołtarze. Tak Joseph Ratzinger odpowiedział na hasła "Santo subito"( święty natychmiast) widniejące na transparentach przyniesionych przez działaczy włoskich ruchów katolickich na uroczystości pogrzebowe Jana Pawła II, którym przewodniczył. Ale była to również odpowiedź na petycję dużej grupy kardynałów, którzy jeszcze przed kwietniowym konklawe wystosowali prośbę do przyszłego papieża o jak najszybsze wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze.
Pierwszy, diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego papieża Polaka rozpoczął się uroczyście na Lateranie 28 czerwca 2005 roku. Postulatorem procesu, a więc osobą odpowiedzialną za przebieg jego prac, został polski ksiądz z wikariatu Rzymu Sławomir Oder.
Zebrano dokumentację dotyczącą życia i heroiczności cnót Jana Pawła II. W ramach tych prac przed trybunałem w Rzymie i dodatkowo powołanym w Krakowie przesłuchano ponad 100 świadków kolejnych etapów życia Karola Wojtyły - przyjaciół, hierarchów kościelnych, najbliższych współpracowników z Watykanu, polityków z wielu krajów, byłych prezydentów.
Wkrótce potem rozpoczęło się dochodzenie w sprawie potrzebnego do beatyfikacji cudu za wstawiennictwem papieża, do jakiego doszło już po jego śmierci. Spośród ogromnej liczby sygnałów o doznanych łaskach wybrany został przypadek niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia uzdrowienia urodzonej w 1961 roku francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre z zaawansowanej choroby Parkinsona; tej samej, na którą cierpiał papież.
Do uzdrowienia tego doszło w czerwcu 2005 roku, dwa miesiące po śmierci Jana Pawła II. Cała wspólnota zakonna siostry Marie modliła się wtedy o jej uzdrowienie.
Diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego zakończył się w bazylice świętego Jana na Lateranie 2 kwietnia 2007 roku, w drugą rocznicę śmierci papieża. W ceremonii uczestniczył ówczesny prezydent RP Lech Kaczyński.
Kilka miesięcy później w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych rozpoczął się drugi, watykański etap procesu. W jego trakcie powstało tzw. positio, czyli dokument stanowiący podsumowanie wszystkich prac wraz z opracowaniem sylwetki Sługi Bożego i zeznań świadków, zebranych w trakcie dochodzenia kanonicznego.
16 listopada 2009 roku w kongregacji odbyło się posiedzenie komisji kardynałów w sprawie beatyfikacji Jana Pawła II. Obrady komisji zakończyło głosowanie, w którym podjęto decyzję o skierowaniu do Benedykta XVI prośby o ogłoszenie jego poprzednika błogosławionym.
19 grudnia 2009 r. Benedykt XVI zatwierdził dekret o uznaniu heroiczności cnót Jana Pawła II, co zamknęło zasadniczą część procesu beatyfikacyjnego.

 

VII
VII pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. W kaplicy św. Stanisława na Wawelu Ojciec Święty (L) odprawił prywatną mszę świętą, na którą zaprosił około tysiąca osób/PAP/Grzegorz Jakubowski ZDJĘCIE ARCHIWALNE

Dochodzenie w sprawie cudu
Jednocześnie rozpoczęło się dochodzenie dotyczące cudu uzdrowienia. Zgodę na ogłoszenie dekretu o uznaniu tego cudu Benedykt XVI wyraził 14 stycznia 2011 roku. To formalnie zakończyło proces beatyfikacyjny.
Msza beatyfikacyjna pod przewodnictwem Benedykta XVI odbyła się 1 maja 2011 roku. Już tego dnia watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że należy spodziewać się szybkiej kanonizacji Jana Pawła II.
Ksiądz Oder natychmiast po beatyfikacji zaapelował do wiernych, by nadsyłali do jego biura sygnały o możliwym uzdrowieniu przypisywanym wstawiennictwu błogosławionego. Do kanonizacji potrzebny był bowiem drugi cud.
W cieniu historycznych wydarzeń w lutym tego roku w Watykanie, gdy Benedykt XVI ustąpił z urzędu, ksiądz Oder złożył dokumentację dotyczącą nowego cudu w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Wybrano przypadek uzdrowienia z tętniaka mózgu, jakiego doznała Floribeth Mora Diaz z Kostaryki w kwietniu 2011 roku. To przypadek, jak podkreślano, wyjątkowy i wręcz spektakularny, bo do uzdrowienia doszło w dniu beatyfikacji Jana Pawła II.
Już po uznaniu tego cudu kobieta opowiedziała, że po ciężkim krwotocznym udarze mózgu, jaki przeszła, lekarze mówili, że nic nie mogą dla niej zrobić.
Kilka tygodni po udarze Floribeth obejrzała transmisję telewizyjną z beatyfikacji Jana Pawła II w Watykanie. Jej rodzina zaś poszła na miejscowy stadion, gdzie również można było obejrzeć przekaz ze mszy. Następnego ranka obudziła się zdrowa. Lekarze stwierdzili potem, że została wyleczona w sposób, którego nauka nie jest w stanie wyjaśnić.
Wiosną tego roku cud uznały w głosowaniu najpierw komisja lekarzy z watykańskiej kongregacji, następnie komisja teologów. 2 lipca opracowaną dokumentację zaaprobowała komisja kardynałów i biskupów.
5 lipca papież Franciszek uznał cud i zgodził się na kanonizację Jana Pawła II.
pp/IAR/PAP