Wiadomości

Papież: kobiety w Kościele nie mogą być tylko służącymi

12.10.2013 14:14
Franciszek zwrócił uwagę, że słowo "Kościół" w języku włoskim jest rodzaju żeńskiego. - Kościół to kobieta, to matka - podkreślił papież.
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: PAP/EPA/VINCENZO PINTO
Posłuchaj
01'00 Papież Franciszek o roli kobiet w Kościele. Relacja Marka Lehnerta z Rzymu (IAR)
więcej

W trakcie spotkania z uczestnikami seminarium z okazji 25. rocznicy ogłoszenia listu apostolskiego Jana Pawła II "Mulieris dignitatem" o godności i powołaniu kobiety Franciszek powiedział, że "lubi" myśleć o tym, że Kościół po włosku to "la Chiesa". - Musicie o tym myśleć i pogłębiać tę kwestię - stwierdził.
Następnie dodał: "Cierpię, mówię prawdę, kiedy widzę w Kościele i w niektórych organizacjach kościelnych, że rola posługi, jaką wszyscy mamy i powinniśmy mieć, sprowadza się w przypadku kobiet do roli służących, gdy widzę, że kobiety robią rzeczy właściwe służącym, a nie posłudze i że nie rozumie się, co powinna czynić kobieta".
Franciszek powiedział też, że macierzyństwo nie jest tylko "faktem biologicznym", ale "niesie za sobą bogactwo implikacji tak dla samej kobiety, jej istnienia, jak i jej relacji z powodu szacunku dla życia ludzkiego". Papież wyraził przekonanie, że macierzyństwa nie można sprowadzać tylko do "roli społecznej". - Powołując kobietę do macierzyństwa, Bóg powierzył jej w sposób całkowicie wyjątkowy istotę ludzką - stwierdził.
Franciszek przestrzegł również przed "krzewieniem pewnego rodzaju emancypacji" w celu, jak wyjaśnił, zajmowania przestrzeni odebranych mężczyznom, ale odbywającej się kosztem "porzucenia kobiecości".
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk
''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mocne przesłanie papieża w czasie pielgrzymki do Asyżu

05.10.2013 08:01
Ważne i mocne słowa popłynęły z ust papieża Franciszka w Asyżu. W piątek, w dniu święta świętego Franciszka papież odwiedził miejsce jego narodzin. Żadna z papieskich wizyt w tym mieście nie cieszyła się aż takim zainteresowaniem.
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: PA/GIAMPIERO SPOSITO
Posłuchaj
01'05 Wielkie zainteresowanie papieską pielgrzymką do Asyżu. Relacja specjalnego wysłannika Polskiego Radia Wojciecha Cegielskiego (IAR).
więcej

Jak relacjonuje z Asyżu specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, od pierwszej do ostatniej minuty papież nawiązywał do świętego Franciszka, swojego patrona.

Duchownym mówił, że mają służyć Bogu i ludziom i wyrzec się bogactwa i pazerności. Podczas mszy przed bazyliką świętego Franciszka apelował o pokój. - Kto idzie za Chrystusem, otrzymuje prawdziwy pokój, ten pokój, który tylko On, a nie świat mogą nam dać. Jest to pokój Chrystusa, który przeszedł przez największą miłość, miłość krzyża - mówił Franciszek. Zaapelował także o zakończenie wojen na Bliskim Wschodzie w tym w Syrii.

Papież spotkał się też z młodzieżą i odpowiadał na pytania. - Ojcze Święty, jak wykorzystać talenty dane od Boga? - pytała jedna z uczestniczek spotkania. Franciszek mówił młodym o wartości małżeństwa i o tym, że nie można żyć w kulturze "prowizorki".
Pielgrzymi, którzy przyjechali do Asyżu byli zachwyceni zarówno słowami papieża jak i samym miejscem. - Tu jest spokój, nie ma nerwów. Czuć, że tu ludzie kontemplują - mówi pani Hanna, która przyjechała z franciszkańską pielgrzymką z Gdańska.

W Asyżu papież spotkał się także z chorymi, biednymi i odwiedził groby świętego Franciszka i świętej Klary.

We mszy wzięło udział 50 tysięcy osób

Franciszek był 19. papieżem, który odwiedził Asyż. Od wielu lat żadna papieska wizyta w tym mieście nie zgromadziła tylu wiernych. W samej tylko mszy na dziedzińcu bazyliki świętego Franciszka wzięło udział 50 tysięcy osób.

Jak przypomina obecny na miejscu specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, włoski Asyż nazywany jest "miastem pokoju". W 1986 roku ówczesny papież Jan Paweł II zorganizował tu pierwsze Światowe Dni Modlitw o Pokój. W spotkaniu brali udział zarówno chrześcijanie, jak i żydzi, muzułmanie czy buddyści. Tego typu spotkania organizowane są do dzisiaj.

Pielgrzymi, którzy przyjechali do Asyżu przypominają, że papież Franciszek także włączył się w ten nurt.

- To przesłanie świętego Franciszka, które powinno zostać zapamiętane przez wszystkich wierzących. Zwłaszcza teraz, gdy każdy myśli o Syrii - mówi wysłannikowi Polskiego Radia pani Anna z Krakowa, która przyjechała do Asyżu z pielgrzymką.

Asyż miał też swój wkład w ratowanie Żydów. W czasie II wojny światowej Franciszkanie ukrywali w klasztorach około 300 Żydów, przebierając ich w zakonne habity i ucząc podstaw liturgii katolickiej. Właśnie z tego powodu do Asyżu przyjeżdża dzisiaj wielu turystów pochodzenia żydowskiego.

- Interesuję się historią ubiegłego stulecia, zwłaszcza II wojny światowej. Przyjechałem tutaj, bo chciałem zobaczyć to miejsce, gdzie mieszkańcy tak bardzo pomogli Żydom - mówi Brian z Wielkiej Brytanii.

 

''

IAR/MP

Czytaj także

Jasna Góra wśród 10 ośrodków, które wezmą udział w czuwaniu z papieżem

08.10.2013 16:59
Do czuwania modlitewnego z udziałem papieża Franciszka dojdzie w sobotę. Uczestniczące w tym wydarzeniu ośrodki będą połączone z Rzymem łączami telewizyjnymi.
Sanktuarium na Jasnej Górze. Bramy od strony południowej widziane z wieży
Sanktuarium na Jasnej Górze. Bramy od strony południowej widziane z wieżyFoto: Wikipedia/Reytan/ Wikimedia Commons

Centralne uroczystości rozpoczną się w Watykanie w sobotę rano pielgrzymką do grobu Apostoła Piotra oraz adoracją eucharystyczną. Po południu na plac św. Piotra przybędzie oryginalna figura Matki Bożej Fatimskiej i papież poprowadzi maryjną medytację.

Zgromadzeni w Rzymie oraz 10 miejscach świata wierni wysłuchają telewizyjnego przesłania papieża Franciszka. Później rozpocznie się międzynarodowa modlitwa różańcowa połączona ze świadectwami życia Ewangelią, a następnie modlitewne czuwanie pod hasłem "Z Maryją poza noc". Dzień później papież ma zawierzyć świat Niepokalanemu Sercu Maryi.

W wydarzeniu - dzięki łączu satelitarnemu - wezmą udział ośrodki maryjne z całego świata: z Polski (Jasna Góra), z Francji (Lourdes), z Belgii (Banneaux), z Izraela (Nazaret), z Indii (Vailankanni), z Kenii (Nairobi), z Japonii (Akita), z USA (Waszyngton) i z Argentyny (Buenos Aires i Aparecida).

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo zaprosił wiernych do uczestnictwa w czuwaniu na Jasnej Górze. "Zgromadźmy się 12 października na Błoniach Jasnogórskich przed Szczytem, jak również w Kaplicy Cudownego Obrazu i w Bazylice, już przed godz. 19, przynosząc ze sobą świece, które są symbolem czuwania z Maryją, prowadzącą u Chrystusowi" - napisał arcybiskup.
Metropolita ma nadzieję, że "dar wspólnej modlitwy wyprosi światło nadziei i pokoju dla świata, jak również dla naszej ojczyzny". Abp Depo wyraził też "wielką radość i wdzięczność Panu Bogu" za to, że pośród 10 sanktuariów zaproszonych do odmawiania międzynarodowej modlitwy różańcowej jest również Częstochowa z Jasną Górą.
Jasna Góra należy do największych sanktuariów maryjnych w Europie. W ubiegłym roku odwiedziło ją ok. 3,3 mln pielgrzymów i turystów z 74 krajów. Blisko 141 tys. osób przybyło do sanktuarium w pieszych pielgrzymkach.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Czytaj także

Dlaczego papież Franciszek wymyka się łatwym ocenom?

11.10.2013 18:21
Kim jest papież Franciszek? Dla liberałów jest ciągle za mało liberalny, dla konserwatystów za mało konserwatywny. A może w ogóle nie o to chodzi?
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: PAP/EPA/VINCENZO PINTO

Rewolucja papieża Franciszka. "Dla niego każdy człowiek jest inny"

Human Rights Watch dokumentuje zbrodnie popełnione przez syryjskich rebeliantów.  Może nie warto ich wspierać?
W Libii Amerykanie porywają lidera al Kaidy, a bojówki podobno związane z rządem libijskim premiera tego rządu. O co w tym wszystkim chodzi?
W Brazylii znów protesty w cieniu przygotowań do Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Czy polityka i obrona praw pracowników wygra z "piękną grą"?

Zapraszam na "Raport o stanie świata" w sobotę 12 października o godz. 14.00,

Dariusz Rosiak