Pogrzeb Joanny Chmielewskiej na Powązkach

IAR
Michał Chodurski 14.10.2013
Pogrzeb Joanny Chmielewskiej
Pogrzeb Joanny Chmielewskiej, foto: PAP/EPA/Bartłomiej Zborowski

Msza żałobna została odprawiona w parafii pod wezwaniem św. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach.

Po nabożeństwie tłum ludzi zgromadził się przy miejscu pochówku, aby złożyć kwiaty i po raz ostatni pożegnać autorkę poczytnych powieści.  Rodzina podziękowała licznie zgromadzonym za uczestnictwo w ostatniej drodze Joanny Chmielewskiej. Pisarka zmarła w Warszawie w wieku 81 lat.

Książki jednej z najpoczytniejszych polskich pisarek, autorki powieści kryminalnych, odznaczają się zagmatwanym wątkiem sensacyjnym i humorem, zarysowanym w barwnych postaciach i niecodziennych sytuacjach, z jakimi zmuszeni są sobie radzić. Chmielewska była również autorką książek dla dzieci, poradników, a także słuchowisk radiowych.
Obecna na polskiej scenie literackiej od lat 60., napisała kilkadziesiąt powieści. Do najpopularniejszych należą: „Wszyscy jesteśmy podejrzani”, „Krokodyl z kraju Karoliny”, „Lesio. Powieść, nie da się ukryć satyryczna”, „Romans wszech czasów”, „Nawiedzony dom”, „Całe zdanie nieboszczyka”. We wrześniu ukazał się kolejny kryminał - "Zbrodnia w efekcie".
Każda nowa książka Joanny Chmielewskiej prawie automatycznie wędrowała na szczyty polskich list bestsellerów i długo się tam utrzymywała. Łączny nakład jej utworów przekroczył w Polsce 6 milionów egzemplarzy, a w Rosji - gdzie Chmielewska była uważana za najpoczytniejszą pisarkę zagraniczną - 8 milionów.

Wszystkie utwory powieściowe Joanny Chmielewskiej były wielokrotnie wznawiane, a niektóre adaptowane dla potrzeb filmu i telewizji.

mc

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Bądź z nami w kontakcie:

Kryzys ukraiński
serwis specjalny o I wojnie światowej

Powiedzieli w Polskim Radiu

Czy stajemy się dla NATO sojusznikiem drugiej kategorii?

Czy stajemy się dla NATO sojusznikiem drugiej kategorii?

Mało prawdopodobne jest, by NATO na wrześniowym szczycie w Walii dało zielone światła dla rozmieszczenia stałych baz z siłami bojowymi w Europie Środkowo-Wschodniej. Czy takie rozwiązanie satysfakcjonuje Polskę? Na to pytanie starali się odpowiedzieć komentatorzy Trójki.

Ekspert: Rosja będzie dozbrajać separatystów

Ekspert: Rosja będzie dozbrajać separatystów

- Moskwa jest zainteresowana osłabieniem pozycji Petro Poroszenko przed październikowymi wyborami parlamentarnymi na Ukrainie, dlatego należy oczekiwać poważnego zwiększenia militarnego zaangażowania Rosji na wschodzie Ukrainy - mówił w Jedynce Marek Menkiszak z Ośrodka Studiów Wschodnich.