Wiadomości

Pogrzeb Joanny Chmielewskiej na Powązkach

14.10.2013 17:14
Msza żałobna została odprawiona w parafii pod wezwaniem św. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach.
Pogrzeb Joanny Chmielewskiej
Pogrzeb Joanny ChmielewskiejFoto: PAP/EPA/Bartłomiej Zborowski
Posłuchaj
00'44 Warszawa pożegnała Joannę Chmielewską. Relacja Konrada Słoki (IAR)
więcej
Warszawa pożegnała Joannę Chmielewską
Warszawa pożegnała Joannę Chmielewską

Po nabożeństwie tłum ludzi zgromadził się przy miejscu pochówku, aby złożyć kwiaty i po raz ostatni pożegnać autorkę poczytnych powieści.  Rodzina podziękowała licznie zgromadzonym za uczestnictwo w ostatniej drodze Joanny Chmielewskiej. Pisarka zmarła w Warszawie w wieku 81 lat.

Książki jednej z najpoczytniejszych polskich pisarek, autorki powieści kryminalnych, odznaczają się zagmatwanym wątkiem sensacyjnym i humorem, zarysowanym w barwnych postaciach i niecodziennych sytuacjach, z jakimi zmuszeni są sobie radzić. Chmielewska była również autorką książek dla dzieci, poradników, a także słuchowisk radiowych.
Obecna na polskiej scenie literackiej od lat 60., napisała kilkadziesiąt powieści. Do najpopularniejszych należą: „Wszyscy jesteśmy podejrzani”, „Krokodyl z kraju Karoliny”, „Lesio. Powieść, nie da się ukryć satyryczna”, „Romans wszech czasów”, „Nawiedzony dom”, „Całe zdanie nieboszczyka”. We wrześniu ukazał się kolejny kryminał - "Zbrodnia w efekcie".
Każda nowa książka Joanny Chmielewskiej prawie automatycznie wędrowała na szczyty polskich list bestsellerów i długo się tam utrzymywała. Łączny nakład jej utworów przekroczył w Polsce 6 milionów egzemplarzy, a w Rosji - gdzie Chmielewska była uważana za najpoczytniejszą pisarkę zagraniczną - 8 milionów.

Wszystkie utwory powieściowe Joanny Chmielewskiej były wielokrotnie wznawiane, a niektóre adaptowane dla potrzeb filmu i telewizji.

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Słynna pisarka nie żyje. Joanna Chmielewska miała 81 lat

07.10.2013 23:59
Joanna Chmielewska, autorka powieści sensacyjnych, kryminałów, komedii obyczajowych oraz książek dla dzieci miała 81 lat.
Joanna Chmielewska (zdjęcie archiwalne, 2006 r.)
Joanna Chmielewska (zdjęcie archiwalne, 2006 r.)Foto: PAP/Szymon Pulcyn
Posłuchaj
00'22 Zmarła Joanna Chmielewska. Pisarka o swojej twórczości (wypowiedź archiwalna, Polskie Radio/IAR)
więcej

Joanna Chmielewska (właśc. Irena Barbara Kuhn z domu Becker) urodziła się 2 kwietnia 1932 roku w Warszawie. Ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, uzyskując tytuł inżyniera architekta. Pracowała m.in. w Samodzielnej Pracowni Architektoniczno-Budowlanej "Blok", w Energoprojekcie, w Biurze Projektów "Stolica".
Joanna Chmielewska - sylwetka>>>
Zadebiutowała w 1958 roku na łamach czasopisma "Kultura i Życie" jako prozaik. Przez pewien czas pisała w "Kulturze i Sztuce" na tematy związane z architekturą wnętrz. W 1964 roku na rynku pojawiła się jej pierwsza książka - sensacyjna powieść "Klin". Na podstawie tej pozycji powstał film pod tytułem "Lekarstwo na Miłość" z udziałem Kaliny Jędrusik i Andrzeja Łapickiego. Od 1970 roku zajmowała się wyłącznie twórczością literacką.
Chmielewska napisała w sumie ponad 60 książek. Do najpopularniejszych należą między innymi "Lesio" czy "Szajka bez końca". W 2013 roku na półkach księgarń pojawiła się powieść "Zbrodnia w efekcie". Łączny nakład jej powieści w Polsce przekroczył 6 mln egzemplarzy.
Najpopularniejsze książki Joanny Chmielewskiej>>>
- Określiłabym swoje powieści jako sensacje humorystyczne. Bardziej czy mniej kryminalne, ale humorystyczne. Nie tylko w samej warstwie językowej. Humorystyczność otaczającego świata przenika do mojej prozy. To nie jest satyra, tylko prezentacja kretyństwa dziejącego się wokół nas - powiedziała Chmielewska w jednym z wywiadów.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, TVP Info, Wikipedia, kk

Zobacz więcej na temat: książka literatura pogrzeby

Czytaj także

Joanna Chmielewska nie żyje. "Była fenomenem polskiej literatury"

07.10.2013 19:50
- Powiedzonka, cytaty z książek Joanny Chmielewskiej zna wielu Polaków - mówi redaktor naczelny "Magazynu Literackiego Książki" Piotr Dobrołęcki.
Joanna Chmielewska (zdjęcie archiwalne, 2005 r.)
Joanna Chmielewska (zdjęcie archiwalne, 2005 r.)Foto: PAP/Jan Bogacz
Posłuchaj
00'23 Joanna Chmielewska nie żyje. Redaktor naczelny Magazynu Literackiego Książki Piotr Dobrołęcki wspomina pisarkę (IAR)
więcej

W wieku 81 lat zmarła jedna z najpoczytniejszych polskich pisarek, autorka powieści kryminalnych Joanna Chmielewska. Napisała w sumie ponad 60 książek. Do najpopularniejszych należą m.in. "Lesio" czy "Szajka bez końca". Łączny nakład jej powieści w Polsce przekroczył 6 mln egzemplarzy.
Joanna Chmielewska - sylwetka>>>
Jak mówi redaktor naczelny "Magazynu Literackiego Książki" Piotr Dobrołęcki, Joanna Chmielewska była fenomenem polskiej literatury. Dodaje, że cytaty z jej książek, chociażby z "Lesia", są do dziś znane wielu Polakom. To, w ocenie Dobrołęckiego, fenomen porównywalny do kultowego filmu Marka Piwowskiego ("Rejs"). - Chmielewska głęboko weszła w umysły swoich czytelników. Myślę, że będzie jej nam bardzo brakowało - podkreśla.
Najpopularniejsze książki Joanny Chmielewskiej>>>
Dobrołęcki zwraca uwagę, że pisarka była bardzo popularna, jej kolejne książki zawsze znajdowały swoich czytelników. - Chmielewska była autorką wielu pozycji, wydanych w czasach PRL i ostatnio. Wiele osób zastanawiało się nad tym, jak pracowitą osobą musiała być, by napisać tyle powieści - dodaje.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk

Zobacz więcej na temat: książka literatura pogrzeby

Czytaj także

Krytyk literacki: Joanna Chmielewska pisała bez zadęcia

07.10.2013 20:42
- Tego rodzaju styl pisania jest czymś, czego w polskiej literaturze ciągle nam mało - mówi krytyk literacki, popularyzator książek i czytelnictwa Tadeusz Górny o zmarłej Joannie Chmielewskiej.
Joanna Chmielewska (zdjęcia archiwalne, 2006 rok)
Joanna Chmielewska (zdjęcia archiwalne, 2006 rok)Foto: PAP/Szymon Pulcyn
Posłuchaj
00'22 Zmarła Joanna Chmielewska. Pisarka o swojej twórczości (wypowiedź archiwalna, Polskie Radio/IAR)
więcej

W poniedziałek w wieku 81 lat zmarła jedna z najpoczytniejszych polskich pisarek, autorka powieści kryminalnych Joanna Chmielewska. Napisała w sumie ponad 60 książek. Do najpopularniejszych należą m.in. "Lesio" czy "Szajka bez końca". Łączny nakład jej powieści w Polsce przekroczył 6 mln egzemplarzy.
Zmarła pisarka Joanna Chmielewska>>>
- Joanna Chmielewska była tą osobą, pisarką, której będzie nam bardzo brakować. Potrafiła znakomitym i lekkim językiem, co było jedną z największych zalet jej twórczości, opowiadać o rzeczach wartościowych. To był język zrozumiały dla wszystkich. A opowiadała nim o bardzo zwykłych, codziennych sprawach - mówi krytyk literacki, popularyzator książek i czytelnictwa Tadeusz Górny.
Joanna Chmielewska - sylwetka>>>
Górny podkreśla, że Chmielewska pisała bez zadęcia, bez stwarzania sztucznych problemów. - Tego rodzaju styl pisania jest czymś, czego w polskiej literaturze ciągle nam mało. To była literatura dla każdego. I to była zawsze bardzo pogodna lektura, która zachęcała do sięgania po jej następne książki - dodaje.
Najpopularniejsze książki Joanny Chmielewskiej>>>
- Śmierć Joanny Chmielewskiej to jest strata pewnej normalności, codzienności w literaturze, czyli strata czegoś, na czym nam w literaturze powinno najbardziej zależeć - podsumowuje Górny.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Zobacz więcej na temat: książka literatura pogrzeby