Wiadomości

Rząd naprawia błąd. Rodziny chorych odzyskają pieniądze

15.10.2013
Rząd naprawia błąd. Rodziny chorych odzyskają pieniądze
Foto: sxc.wu/Lewy/2005
O nowe świadczenie pielęgnacyjne będzie mógł wystąpić każdy opiekun niepełnosprawnego. Wysokość świadczenia będzie uzależniona od poziomu niesamodzielności. Określi ją specjalna pięciostopniowa skala - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Gazeta podaje, że od lipca 100 tysięcy osób zostało pozbawionych tego świadczenia. Teraz rząd próbuje z ewidentnej wpadki wyjść z twarzą i zapowiada zmianę przepisów.

"Dziennik Gazeta Prawna" dowiedział się, że resort pracy przygotowuje projekt, który zakłada, że wszyscy niepracujący opiekunowie niepełnosprawnych członków rodziny będą mogli ponownie ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne.

- Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana, a osoba wymagająca opieki będzie musiała się poddać dodatkowemu badaniu określającemu poziom jej niesamodzielności w pięciostopniowej skali - mówi gazecie Elżbieta Seredyn, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Od wyniku będzie zależeć wysokość świadczenia. Najniższe wyniesie 820 złotych. Maksymalna wielkość wciąż jest ustalana.

"Dziennik Gazeta Prawna"/mr

Zobacz więcej na temat: praca Rząd RP zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jakie zwroty za wydatki otrzymają niepełnosprawni?

10.07.2013
Jakie zwroty za wydatki otrzymają niepełnosprawni?
Foto: sxc.hu
Politycy partii rządzącej protestują przeciw przygotowywanym przez Ministerstwo Zdrowia zmianom wysokości refundacji na produkty medyczne - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Gazeta wyjaśnia, że resort chce zmienić rozporządzenia w tej sprawie po 13 latach i wprowadzić nowe reguły od nowego roku. Za wiele wyrobów niepełnosprawni otrzymają wyższe zwroty niż dotychczas.
Jednak diabeł tkwi w szczegółach - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna". Chorzy zapłacą z kolei więcej za pieluchy. A w budżecie NFZ na refundację wyrobów medycznych to największy wydatek, więc oszczędności funduszu będą duże, nawet kilkadziesiąt milionów. To - zdaniem senatora Mieczysława Augustyna, przewodniczącego komisji rodziny i polityki społecznej, uderzy w osoby starsze i najbiedniejsze.
Lecz nie tylko pieluchy są wycenione nieadekwatnie do cen rynkowych - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Poduszka przeciwodleżynowa - zdaniem resortu - kosztuje 100 złotych, tyle chce za nią zwracać, tymczasem jej cena na wolnym rynku to około 750 złotych. Za wózek inwalidzki z demontażem kół ministerstwo chce dać 3 tysiące - a cena rynkowa to 4 i pół tysiąca złotych.
pp/IAR

Czytaj także

Państwo nie wszystkim niepełnosprawnym pomaga

24.09.2013
Aparat słuchowy
Aparat słuchowyFoto: Glow Images/East News
Dlaczego nie wszystkim niepełnosprawnym dzieciom należy się wyprawka szkolna? To kolejny problem, o jakim będzie mowa w audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać".
Posłuchaj
01'58 Janusz Weiss zapowiada temat (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)

Janusz Weiss będzie się starał dowiedzieć, dlaczego dzieci niesłyszące mogą liczyć na pomoc państwa w zakupie szkolnej wyprawki, a dzieci niedosłyszące już nie. Schorzenie jest podobne, takie same są aparaty słuchowe, a rehabilitacja podobna. Co więcej, przyznanie pomocy zależy od tego, do jakiej szkoły chodzi dziecko.

W środę 25 września Janusz Weiss sprawdzi dlaczego jedni niepełnosprawni otrzymują pomoc, a inni nie mogą liczyć na wsparcie.

Janusz Weiss o swojej audycji >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszyć będzie słuchaczom Jedynki od rana do popołudnia. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawi temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 zrelacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumuje całodzienne działania, porozmawia z ekspertami i przedstawi wnioski.

Zapraszamy do słuchania!

Zobacz więcej na temat: dzieci Janusz Weiss Polska

Czytaj także

Finanse bez barier: niepełnosprawni są klientami, o których też trzeba zadbać

08.10.2013
Finanse bez barier: niepełnosprawni są klientami, o których też trzeba zadbać
Foto: Glowimages/Flickr
Dla niepełnosprawnych wypłata pieniędzy z bankomatu czy załatwienie jakiejkolwiek sprawy w banku to wyczyn. Aby to zmienić Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji prowadzi program "Finanse bez barier”.
Posłuchaj
04'14 Finanse bez barier: niepełnosprawni są klientami, o których też trzeba zadbać (Na wyciągnięcie ręki/Trójka)

"Finanse bez barier” to program edukacji finansowej, który jest odpowiedzią na problem wykluczenia finansowego niepełnosprawnych Polaków.
- Bankomaty w Polsce nie trzymają standardów – mówi Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. – Szczególnie uciążliwe jest to w przypadku osób niewidzących, które każdorazowo, na nowo muszą dotykać ekran bankomatu i dowiadywać się jak on funkcjonuje – dodaje prezes.
Bardzo często bankomaty są ustawiane w miejscach, do których osoby na wózkach nie są w stanie dotrzeć. – Stoją za wysoko, ekrany są ustawione tak, że nic nie można z nich odczytać – wyjaśnia Pawłowski.
Dużym problemem dla niepełnosprawnych jest również brak pełnej i aktualnej informacji o dostosowanych dla nich bankomatach. – Takie bankomaty istnieją, ale nikt nie wie gdzie – twierdzi Pawłowski
Celem programu "Finanse bez barier” jest także zwiększenie aktywności finansowej Polaków z niepełnosprawnością poprzez szerzenie wiedzy, rozwijanie umiejętności oraz kształtowanie pozytywnych nawyków potrzebnych do umiejętnego korzystania z produktów i rozwiązań oferowanych przez instytucje finansowe.
Szczegóły projektu znajdą Państwo na stronie: www.finansebezbarier.pl
Audycji "Na wyciągnięcie ręki" można słuchać w każdy poniedziałek o godz. 18.35. Zapraszamy.

(ah)

Zobacz więcej na temat: bankomaty finanse