Wiadomości

Rząd naprawia błąd. Rodziny chorych odzyskają pieniądze

15.10.2013 13:03
O nowe świadczenie pielęgnacyjne będzie mógł wystąpić każdy opiekun niepełnosprawnego. Wysokość świadczenia będzie uzależniona od poziomu niesamodzielności. Określi ją specjalna pięciostopniowa skala - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Rząd naprawia błąd. Rodziny chorych odzyskają pieniądze
Foto: sxc.wu/Lewy/2005

Gazeta podaje, że od lipca 100 tysięcy osób zostało pozbawionych tego świadczenia. Teraz rząd próbuje z ewidentnej wpadki wyjść z twarzą i zapowiada zmianę przepisów.

"Dziennik Gazeta Prawna" dowiedział się, że resort pracy przygotowuje projekt, który zakłada, że wszyscy niepracujący opiekunowie niepełnosprawnych członków rodziny będą mogli ponownie ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne.

- Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana, a osoba wymagająca opieki będzie musiała się poddać dodatkowemu badaniu określającemu poziom jej niesamodzielności w pięciostopniowej skali - mówi gazecie Elżbieta Seredyn, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Od wyniku będzie zależeć wysokość świadczenia. Najniższe wyniesie 820 złotych. Maksymalna wielkość wciąż jest ustalana.

"Dziennik Gazeta Prawna"/mr

Zobacz więcej na temat: praca Rząd RP zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jakie zwroty za wydatki otrzymają niepełnosprawni?

10.07.2013 07:55
Politycy partii rządzącej protestują przeciw przygotowywanym przez Ministerstwo Zdrowia zmianom wysokości refundacji na produkty medyczne - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
Jakie zwroty za wydatki otrzymają niepełnosprawni?
Foto: sxc.hu

Gazeta wyjaśnia, że resort chce zmienić rozporządzenia w tej sprawie po 13 latach i wprowadzić nowe reguły od nowego roku. Za wiele wyrobów niepełnosprawni otrzymają wyższe zwroty niż dotychczas.
Jednak diabeł tkwi w szczegółach - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna". Chorzy zapłacą z kolei więcej za pieluchy. A w budżecie NFZ na refundację wyrobów medycznych to największy wydatek, więc oszczędności funduszu będą duże, nawet kilkadziesiąt milionów. To - zdaniem senatora Mieczysława Augustyna, przewodniczącego komisji rodziny i polityki społecznej, uderzy w osoby starsze i najbiedniejsze.
Lecz nie tylko pieluchy są wycenione nieadekwatnie do cen rynkowych - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Poduszka przeciwodleżynowa - zdaniem resortu - kosztuje 100 złotych, tyle chce za nią zwracać, tymczasem jej cena na wolnym rynku to około 750 złotych. Za wózek inwalidzki z demontażem kół ministerstwo chce dać 3 tysiące - a cena rynkowa to 4 i pół tysiąca złotych.
pp/IAR

Czytaj także

Państwo nie wszystkim niepełnosprawnym pomaga

24.09.2013 19:24
Dlaczego nie wszystkim niepełnosprawnym dzieciom należy się wyprawka szkolna? To kolejny problem, o jakim będzie mowa w audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać".
Aparat słuchowy
Aparat słuchowyFoto: Glow Images/East News
Posłuchaj
01'58 Janusz Weiss zapowiada temat (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
więcej

Janusz Weiss będzie się starał dowiedzieć, dlaczego dzieci niesłyszące mogą liczyć na pomoc państwa w zakupie szkolnej wyprawki, a dzieci niedosłyszące już nie. Schorzenie jest podobne, takie same są aparaty słuchowe, a rehabilitacja podobna. Co więcej, przyznanie pomocy zależy od tego, do jakiej szkoły chodzi dziecko.

W środę 25 września Janusz Weiss sprawdzi dlaczego jedni niepełnosprawni otrzymują pomoc, a inni nie mogą liczyć na wsparcie.

Janusz Weiss o swojej audycji >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszyć będzie słuchaczom Jedynki od rana do popołudnia. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawi temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 zrelacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumuje całodzienne działania, porozmawia z ekspertami i przedstawi wnioski.

Zapraszamy do słuchania!

Zobacz więcej na temat: dzieci Janusz Weiss Polska

Czytaj także

Finanse bez barier: niepełnosprawni są klientami, o których też trzeba zadbać

08.10.2013 10:05
Dla niepełnosprawnych wypłata pieniędzy z bankomatu czy załatwienie jakiejkolwiek sprawy w banku to wyczyn. Aby to zmienić Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji prowadzi program "Finanse bez barier”.
Finanse bez barier: niepełnosprawni są klientami, o których też trzeba zadbać
Foto: Glowimages/Flickr
Posłuchaj
04'14 Finanse bez barier: niepełnosprawni są klientami, o których też trzeba zadbać (Na wyciągnięcie ręki/Trójka)
więcej

"Finanse bez barier” to program edukacji finansowej, który jest odpowiedzią na problem wykluczenia finansowego niepełnosprawnych Polaków.
- Bankomaty w Polsce nie trzymają standardów – mówi Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. – Szczególnie uciążliwe jest to w przypadku osób niewidzących, które każdorazowo, na nowo muszą dotykać ekran bankomatu i dowiadywać się jak on funkcjonuje – dodaje prezes.
Bardzo często bankomaty są ustawiane w miejscach, do których osoby na wózkach nie są w stanie dotrzeć. – Stoją za wysoko, ekrany są ustawione tak, że nic nie można z nich odczytać – wyjaśnia Pawłowski.
Dużym problemem dla niepełnosprawnych jest również brak pełnej i aktualnej informacji o dostosowanych dla nich bankomatach. – Takie bankomaty istnieją, ale nikt nie wie gdzie – twierdzi Pawłowski
Celem programu "Finanse bez barier” jest także zwiększenie aktywności finansowej Polaków z niepełnosprawnością poprzez szerzenie wiedzy, rozwijanie umiejętności oraz kształtowanie pozytywnych nawyków potrzebnych do umiejętnego korzystania z produktów i rozwiązań oferowanych przez instytucje finansowe.
Szczegóły projektu znajdą Państwo na stronie: www.finansebezbarier.pl
Audycji "Na wyciągnięcie ręki" można słuchać w każdy poniedziałek o godz. 18.35. Zapraszamy.

(ah)

Zobacz więcej na temat: bankomaty finanse