Nowe czołgi w polskiej armii. MON kupił 119 Leopardów

IAR / PAP
Beata Krowicka 22.11.2013
Minister obrony narodowej RP Tomasz Siemoniak (P) i minister obrony Niemiec Thomas de Maiziere (L) podczas konferencji prasowej pod podpisaniu polsko-niemieckiej umowy na dostawę czołgów Leopard wraz ze sprzętem towarzyszącym dla polskich wojsk lądowych w Poznaniu
Minister obrony narodowej RP Tomasz Siemoniak (P) i minister obrony Niemiec Thomas de Maiziere (L) podczas konferencji prasowej pod podpisaniu polsko-niemieckiej umowy na dostawę czołgów Leopard wraz ze sprzętem towarzyszącym dla polskich wojsk lądowych w Poznaniu, foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Umowę na dostawę czołgów podpisali w piątek w Poznaniu ministrowie obrony Polski i Niemiec.

Czołgi trafią do Polski w ciągu najbliższych dwóch lat. To była wielka okazja - powiedział szef resortu obrony Tomasz Siemoniak.
Wraz z czołgami w wersjach 2A5 i 2A4 do Polski trafi prawie 200 sztuk sprzętu wsparcia i zabezpieczenia. Wartość kontraktu to ok. 180 mln euro.
Ministrowie Tomasz Siemoniak i Thomasem de Maiziere podpisali umowę w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. - Czołgi Leopard zostały rozwinięte, by ewentualnie w czasach zimnej wojny walczyć przeciw żołnierzom Układu Warszawskiego. Ewentualnie także przeciw żołnierzom polskim. Teraz Leopardy służą naszej współpracy w ramach NATO - powiedział niemiecki minister.
Siemoniak podkreślił, że pozyskanie czołgów oznaczać będzie nową jakość w polskich wojskach lądowych. - To jest ostatnia tak duża partia tak nowoczesnych czołgów, które można pozyskać. Na nowe mało kogo na świecie stać. Nowoczesne, używane, w korzystnej cenie - to była wielka okazja i bardzo o to zabiegaliśmy - powiedział.
- Niemcy są naszym najbliższym partnerem, jeśli chodzi o sprawy wojskowe w Europie. Rok temu premier Tusk rozmawiał z kanclerz Merkel na temat Leopardów, mamy ogromną satysfakcję, że udało się doprowadzić to przedsięwzięcie do szczęśliwego finału - dodał.
Na mocy umowy do Polski trafi 105 sztuk czołgów w wersji 2A5 i 14 w wersji 2A4. Na razie nie wiadomo, gdzie one trafią. - W przyszłym tygodniu będzie decyzja, gdzie będą skierowane - powiedział Siemoniak. Już wykorzystywane czołgi w wersji 2A4 przejdą do 2019 roku modernizację. Jej całkowity koszt prowadzony przez polskie firmy zbrojeniowe szacowany jest na ok. 1 mld zł brutto.

- To będzie znaczne wzmocnienie wojsk pancernych - przekonuje komandor Janusz Walczak z resortu obrony. 119 czołgów pozwoli utworzyć kolejną brygadę pancerną w polskich wojskach lądowych.
Polska armia ma już 128 Leopardów starszego typu. Przejęliśmy je od niemieckiego rządu za symboliczną złotówkę ponad dziesięć lat temu. Znajdują się one w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Po zakupie kolejnej partii czołgów będziemy jednym z największych użytkowników Leopardów w NATO.

IAR, PAP, bk

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Bądź z nami w kontakcie: