Wiadomości

Matura próbna Operon 2013/2014. Zobacz harmonogram

27.11.2013 11:16
Matury próbne Operon przeprowadzane będą od 26 do 29 listopada. Wyniki znane będą w styczniu 2014 roku.
Matura próbna Operon 20132014. Zobacz harmonogram
Foto: lm913/sxc.hu/cc

Matura próbna z Operonem to coroczny projekt, w ramach którego organizowany jest bezpłatny próbny egzamin maturalny dla uczniów liceów i techników w całej Polsce.

Pierwszy próbny egzamin odbył się w grudniu 2007 roku. Wzięło w nim wówczas udział ponad 70 procent szkół ponadgimnazjalnych.

Matura 2013. Wstępne informacje o wynikach>>>

Według danych podanych przez wydawnictwo, obecnie przystępuje do niego prawie 90 procent maturzystów.

W 2013 roku matury próbne Operon zostaną przeprowadzone w następujących dniach:

26 listopada o godz. 9:00 – początek próbnej matury z języka polskiego w zakresie podstawowym, czas trwania: 170 min

27 listopada o godz. 9:00 – początek próbnej matury z matematyki w zakresie podstawowym, czas trwania 170 min.

28 listopada o godz. 9:00 – początek próbnej matury z języków obcych (język angielski, niemiecki, francuski, rosyjski) w zakresie podstawowym, czas trwania: 120 min lub rozszerzonym, czas trwania: cz. I – 120 min., cz. II – 70 min.

29 listopada o godz. 9:00 – początek próbnej matury w zakresie rozszerzonym z matematyki i języka polskiego (czas trwania: 180 min.) oraz przedmiotów dodatkowych: historii, WOS-u, biologii, chemii, geografii, fizyki i astronomii w zakresie podstawowym (czas trwania: 120 min.) i rozszerzonym (czas trwania: 150 min lub 180 min. – historia, WOS);

Początek stycznia 2014 – przekazanie szkołom raportów podsumowujących wyniki próbnej matury
Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Operon.pl, bk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Matura 2015. Dostępne są już informatory maturalne

16.07.2013 16:44
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na swojej stronie internetowej informatory maturalne dotyczące wszystkich przedmiotów, które zdawane będą przez abiturientów wiosną 2015 roku.
Matura 2015. Dostępne są już informatory maturalne
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
00'23 Minister edukacji Krystyna Szumilas o maturze w 2015 roku (IAR)
więcej

- Wykonaliśmy kolejny krok w przygotowaniach do przeprowadzenia egzaminu maturalnego w 2015 roku, do egzaminu, który będzie przeprowadzony według nowej formuły - powiedziała minister edukacji Krystyna Szumilas.
W maju 2015 roku do egzaminu maturalnego w liceach ogólnokształcących przystąpi pierwszy rocznik abiturientów, który uczy się zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego. Rok później w maju 2016 roku maturę według nowych zasad zdawać będą po raz pierwszy abiturienci z techników.

Informatory maturalne

Jak zaznaczyła Szumilas, aby ułatwić uczniom przygotowanie się do egzaminów przeprowadzanych w nowej formule przygotowane zostało informatory maturalne. Przygotowano 25 informatorów do poszczególnych przedmiotów.
Znajdują się w nich ogólne informacje na temat egzaminu z danego przedmiotu, przykładowe zadania z rozwiązaniami oraz przykłady oceny rozwiązanych zadań. Przygotowano też jeden specjalny informator, w którym szczegółowo opisano zasady obowiązujące na egzaminie maturalnym w 2015 roku.
Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Artur Gałęski poinformował, że na przełomie listopada i grudnia opublikowane zostaną przykładowe arkusze maturalne do nowej matury, a rok później przeprowadzone zostaną egzaminy próbne.
Najważniejsze zmiany
Najważniejsze zmiany na maturze w 2015 roku to odejście od prezentacji na rzecz wypowiedzi na wylosowane pytanie na egzaminie ustnym z języka polskiego oraz obowiązek przystąpienia do egzaminu pisemnego z jednego z tzw. przedmiotów do wyboru.
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów w 2015 roku maturzyści będą musieli zdać - tak jak dotąd - trzy obowiązkowe pisemne egzaminy maturalne: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki. Egzaminy te będą przeprowadzane tylko na jednym poziomie, odpowiadającym obecnemu podstawowemu. Maturzysta będzie musiał też przystąpić do, co najmniej, jednego pisemnego egzaminu z grupy tak zwanych przedmiotów do wyboru.
Obecnie maturzysta może, ale nie musi, przystąpić do egzaminu z przedmiotu do wyboru; maksymalnie do sześciu (są to egzaminy pisemne). Według MEN, w ubiegłym roku szkolnym blisko 32 proc. maturzystów nie zdawało ani jednego przedmiotu dodatkowego. Resort edukacji chce to zmienić.
W grupie przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, języki obce nowożytne, a także matematyka i język polski.
Maturzyści 2015 będą musieli - tak jak dotąd - przystąpić także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego, przy czym egzamin z języka polskiego będzie miał zmienioną formułę - odejdzie się od przedstawiania przygotowywanych wcześniej przez uczniów prezentacji. Zdający będzie odpowiadał na wybrane losowo pytanie przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
Niezmieniona zostanie zasada, zgodnie z którą maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych będą musieli - tak jak obecnie - przystąpić do egzaminu pisemnego i do egzaminu ustnego z języka ojczystego.
Aby uzyskać maturę w 2015 roku abiturient będzie musiał - tak jak dotąd - uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych, czyli pisemnych i ustnych z polskiego i języka obcego oraz pisemnego z matematyki (maturzyści ze szkół dla mniejszości także z egzaminów z języka ojczystego). Wynik z egzaminu z przedmiotu do wyboru nie będzie miał wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego, służyć będzie tylko przy rekrutacji na studia.
W nowej formule egzaminu pojawią się też nowe rodzaje zadań, w których większy nacisk zostanie położony na sprawdzanie umiejętności złożonych, operowanie wiedzą, myślenie naukowe, samodzielność i twórcze działanie. Przy ocenianiu ich odejdzie się od tzw. klucza, na rzecz oceniania holistycznego.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

PAP, kk

Czytaj także

Próbna Matura z Operonem 2013/2014: język polski, poziom podstawowy

26.11.2013 11:10
We wtorek, 26 listopada, rusza Próbna Matura z Operonem. Tego dnia uczniowie napiszą próbny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Próbna Matura z Operonem 20132014: język polski, poziom podstawowy
Foto: Glow Images/East News

W środę, 27 listopada, uczniowie napiszą próbną maturę z matematyki na poziomie podstawowym (czas trwania egzaminu: 170 minut). W czwartek, 28 listopada, maturzyści przystąpią do próbnej matury z języków obcych (język angielski, niemiecki, francuski, rosyjski) w zakresie podstawowym (120 minut) lub rozszerzonym (120 + 70 minut).
Matura 2013. Wstępne informacje o wynikach>>>

W piątek, 29 listopada, uczniowie napiszą próbną maturę z języka polskiego na poziomie rozszerzonym (180 minut), matematyki na poziomie rozszerzonym (180 minut) oraz z przedmiotów dodatkowych: historii, WOS-u, biologii, chemii, geografii, fizyki i astronomii w zakresie podstawowym (120 minut) i rozszerzonym (150 minut lub 180 minut - historia, WOS).
Matura 2013. Matura z języka polskiego (poziom podstawowy) - największą trudność sprawiło uczniom...>>>

Wszystkie egzaminy rozpoczynają się o godz. 9.
Szkoły mogły się zgłaszać do Próbnej Matury z Operonem przez internet. Z informacji zamieszczonej na stronie Operon wynika, że próbna matura obejmie 90 proc. uczniów.
Matura 2013. Egzamin z języka polskiego (poziom podstawowy) - pytania>>>

Próbna Matura z Operonem po raz pierwszy została zorganizowana w 2007 roku. Wzięło w niej wówczas udział ponad 70 proc. szkół ponadgimnazjalnych.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
operon.pl, kk

Czytaj także

Matura próbna Operon 2013/2014: język polski, poziom podstawowy - zobacz pytania

27.11.2013 11:01
Większość przyszłorocznych maturzystów zdaje w maturę próbną opracowaną przez wydawnictwo Operon. Pierwszy we wtorek był egzamin z języka polskiego w wersji podstawowej.
Matura próbna Operon 20132014: język polski, poziom podstawowy - zobacz pytania
Foto: datarec/sxc.hu/cc

Postawy wobec polskiej przyrody na podstawie fragmentu "Pana Tadeusza" lub charakterystyka studentów opisanych w "Lalce" Prusa - to tematy wypracowań, które mogli wybrać uczniowie podchodzący do próbnej matury z języka polskiego, którą na terenie całej Polski przeprowadza wydawnictwo Operon.


Jest to coroczny projekt, w ramach którego organizowany jest bezpłatny próbny egzamin maturalny dla uczniów liceów i techników w całej Polsce.

Matura 2013. Wstępne informacje o wynikach>>>

Pierwszy próbny egzamin odbył się w grudniu 2007 roku. Wzięło w niej wówczas udział ponad 70 procent szkół ponadgimnazjalnych.

Według danych podanych przez wydawnictwo, obecnie przystępuje do niego prawie 90 procent maturzystów.

Harmonogram próbnej matury Operon

W środę 27 listopada, uczniowie piszą próbną maturę z matematyki na poziomie podstawowym (czas trwania egzaminu: 170 minut).

Matura 2013. Egzamin z języka polskiego (poziom podstawowy) - pytania>>>

W czwartek, 28 listopada, maturzyści przystąpią do próbnej matury z języków obcych (język angielski, niemiecki, francuski, rosyjski) w zakresie podstawowym (120 minut) lub rozszerzonym (120 + 70 minut).

Próbna matura Operon 2013/14 - zobacz harmonogram >>>

W piątek 29 listopada, uczniowie napiszą próbną maturę z języka polskiego na poziomie rozszerzonym (180 minut), matematyki na poziomie rozszerzonym (180 minut) oraz z przedmiotów dodatkowych: historii, WOS-u, biologii, chemii, geografii, fizyki i astronomii w zakresie podstawowym (120 minut) i rozszerzonym (150 minut lub 180 minut - historia, WOS).
Matura 2013. Matura z języka polskiego (poziom podstawowy) - największą trudność sprawiło uczniom...>>>

Wszystkie egzaminy rozpoczynają się o godz. 9.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Operon.pl, bk