Wiadomości

Matura próbna Operon 2013/2014. Zobacz harmonogram

27.11.2013
Matura próbna Operon 20132014. Zobacz harmonogram
Foto: lm913/sxc.hu/cc
Matury próbne Operon przeprowadzane będą od 26 do 29 listopada. Wyniki znane będą w styczniu 2014 roku.

Matura próbna z Operonem to coroczny projekt, w ramach którego organizowany jest bezpłatny próbny egzamin maturalny dla uczniów liceów i techników w całej Polsce.

Pierwszy próbny egzamin odbył się w grudniu 2007 roku. Wzięło w nim wówczas udział ponad 70 procent szkół ponadgimnazjalnych.

Matura 2013. Wstępne informacje o wynikach>>>

Według danych podanych przez wydawnictwo, obecnie przystępuje do niego prawie 90 procent maturzystów.

W 2013 roku matury próbne Operon zostaną przeprowadzone w następujących dniach:

26 listopada o godz. 9:00 – początek próbnej matury z języka polskiego w zakresie podstawowym, czas trwania: 170 min

27 listopada o godz. 9:00 – początek próbnej matury z matematyki w zakresie podstawowym, czas trwania 170 min.

28 listopada o godz. 9:00 – początek próbnej matury z języków obcych (język angielski, niemiecki, francuski, rosyjski) w zakresie podstawowym, czas trwania: 120 min lub rozszerzonym, czas trwania: cz. I – 120 min., cz. II – 70 min.

29 listopada o godz. 9:00 – początek próbnej matury w zakresie rozszerzonym z matematyki i języka polskiego (czas trwania: 180 min.) oraz przedmiotów dodatkowych: historii, WOS-u, biologii, chemii, geografii, fizyki i astronomii w zakresie podstawowym (czas trwania: 120 min.) i rozszerzonym (czas trwania: 150 min lub 180 min. – historia, WOS);

Początek stycznia 2014 – przekazanie szkołom raportów podsumowujących wyniki próbnej matury
Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Operon.pl, bk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Matura 2015. Dostępne są już informatory maturalne

16.07.2013
Matura 2015. Dostępne są już informatory maturalne
Foto: Glow Images/East News
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na swojej stronie internetowej informatory maturalne dotyczące wszystkich przedmiotów, które zdawane będą przez abiturientów wiosną 2015 roku.
Posłuchaj
00'23 Minister edukacji Krystyna Szumilas o maturze w 2015 roku (IAR)

- Wykonaliśmy kolejny krok w przygotowaniach do przeprowadzenia egzaminu maturalnego w 2015 roku, do egzaminu, który będzie przeprowadzony według nowej formuły - powiedziała minister edukacji Krystyna Szumilas.
W maju 2015 roku do egzaminu maturalnego w liceach ogólnokształcących przystąpi pierwszy rocznik abiturientów, który uczy się zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego. Rok później w maju 2016 roku maturę według nowych zasad zdawać będą po raz pierwszy abiturienci z techników.

Informatory maturalne

Jak zaznaczyła Szumilas, aby ułatwić uczniom przygotowanie się do egzaminów przeprowadzanych w nowej formule przygotowane zostało informatory maturalne. Przygotowano 25 informatorów do poszczególnych przedmiotów.
Znajdują się w nich ogólne informacje na temat egzaminu z danego przedmiotu, przykładowe zadania z rozwiązaniami oraz przykłady oceny rozwiązanych zadań. Przygotowano też jeden specjalny informator, w którym szczegółowo opisano zasady obowiązujące na egzaminie maturalnym w 2015 roku.
Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Artur Gałęski poinformował, że na przełomie listopada i grudnia opublikowane zostaną przykładowe arkusze maturalne do nowej matury, a rok później przeprowadzone zostaną egzaminy próbne.
Najważniejsze zmiany
Najważniejsze zmiany na maturze w 2015 roku to odejście od prezentacji na rzecz wypowiedzi na wylosowane pytanie na egzaminie ustnym z języka polskiego oraz obowiązek przystąpienia do egzaminu pisemnego z jednego z tzw. przedmiotów do wyboru.
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów w 2015 roku maturzyści będą musieli zdać - tak jak dotąd - trzy obowiązkowe pisemne egzaminy maturalne: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki. Egzaminy te będą przeprowadzane tylko na jednym poziomie, odpowiadającym obecnemu podstawowemu. Maturzysta będzie musiał też przystąpić do, co najmniej, jednego pisemnego egzaminu z grupy tak zwanych przedmiotów do wyboru.
Obecnie maturzysta może, ale nie musi, przystąpić do egzaminu z przedmiotu do wyboru; maksymalnie do sześciu (są to egzaminy pisemne). Według MEN, w ubiegłym roku szkolnym blisko 32 proc. maturzystów nie zdawało ani jednego przedmiotu dodatkowego. Resort edukacji chce to zmienić.
W grupie przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, języki obce nowożytne, a także matematyka i język polski.
Maturzyści 2015 będą musieli - tak jak dotąd - przystąpić także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego, przy czym egzamin z języka polskiego będzie miał zmienioną formułę - odejdzie się od przedstawiania przygotowywanych wcześniej przez uczniów prezentacji. Zdający będzie odpowiadał na wybrane losowo pytanie przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
Niezmieniona zostanie zasada, zgodnie z którą maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych będą musieli - tak jak obecnie - przystąpić do egzaminu pisemnego i do egzaminu ustnego z języka ojczystego.
Aby uzyskać maturę w 2015 roku abiturient będzie musiał - tak jak dotąd - uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych, czyli pisemnych i ustnych z polskiego i języka obcego oraz pisemnego z matematyki (maturzyści ze szkół dla mniejszości także z egzaminów z języka ojczystego). Wynik z egzaminu z przedmiotu do wyboru nie będzie miał wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego, służyć będzie tylko przy rekrutacji na studia.
W nowej formule egzaminu pojawią się też nowe rodzaje zadań, w których większy nacisk zostanie położony na sprawdzanie umiejętności złożonych, operowanie wiedzą, myślenie naukowe, samodzielność i twórcze działanie. Przy ocenianiu ich odejdzie się od tzw. klucza, na rzecz oceniania holistycznego.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

PAP, kk

Czytaj także

Próbna Matura z Operonem 2013/2014: język polski, poziom podstawowy

26.11.2013
Próbna Matura z Operonem 20132014: język polski, poziom podstawowy
Foto: Glow Images/East News
We wtorek, 26 listopada, rusza Próbna Matura z Operonem. Tego dnia uczniowie napiszą próbny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym.

W środę, 27 listopada, uczniowie napiszą próbną maturę z matematyki na poziomie podstawowym (czas trwania egzaminu: 170 minut). W czwartek, 28 listopada, maturzyści przystąpią do próbnej matury z języków obcych (język angielski, niemiecki, francuski, rosyjski) w zakresie podstawowym (120 minut) lub rozszerzonym (120 + 70 minut).
Matura 2013. Wstępne informacje o wynikach>>>

W piątek, 29 listopada, uczniowie napiszą próbną maturę z języka polskiego na poziomie rozszerzonym (180 minut), matematyki na poziomie rozszerzonym (180 minut) oraz z przedmiotów dodatkowych: historii, WOS-u, biologii, chemii, geografii, fizyki i astronomii w zakresie podstawowym (120 minut) i rozszerzonym (150 minut lub 180 minut - historia, WOS).
Matura 2013. Matura z języka polskiego (poziom podstawowy) - największą trudność sprawiło uczniom...>>>

Wszystkie egzaminy rozpoczynają się o godz. 9.
Szkoły mogły się zgłaszać do Próbnej Matury z Operonem przez internet. Z informacji zamieszczonej na stronie Operon wynika, że próbna matura obejmie 90 proc. uczniów.
Matura 2013. Egzamin z języka polskiego (poziom podstawowy) - pytania>>>

Próbna Matura z Operonem po raz pierwszy została zorganizowana w 2007 roku. Wzięło w niej wówczas udział ponad 70 proc. szkół ponadgimnazjalnych.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
operon.pl, kk

Czytaj także

Matura próbna Operon 2013/2014: język polski, poziom podstawowy - zobacz pytania

27.11.2013
Matura próbna Operon 20132014: język polski, poziom podstawowy - zobacz pytania
Foto: datarec/sxc.hu/cc
Większość przyszłorocznych maturzystów zdaje w maturę próbną opracowaną przez wydawnictwo Operon. Pierwszy we wtorek był egzamin z języka polskiego w wersji podstawowej.

Postawy wobec polskiej przyrody na podstawie fragmentu "Pana Tadeusza" lub charakterystyka studentów opisanych w "Lalce" Prusa - to tematy wypracowań, które mogli wybrać uczniowie podchodzący do próbnej matury z języka polskiego, którą na terenie całej Polski przeprowadza wydawnictwo Operon.


Jest to coroczny projekt, w ramach którego organizowany jest bezpłatny próbny egzamin maturalny dla uczniów liceów i techników w całej Polsce.

Matura 2013. Wstępne informacje o wynikach>>>

Pierwszy próbny egzamin odbył się w grudniu 2007 roku. Wzięło w niej wówczas udział ponad 70 procent szkół ponadgimnazjalnych.

Według danych podanych przez wydawnictwo, obecnie przystępuje do niego prawie 90 procent maturzystów.

Harmonogram próbnej matury Operon

W środę 27 listopada, uczniowie piszą próbną maturę z matematyki na poziomie podstawowym (czas trwania egzaminu: 170 minut).

Matura 2013. Egzamin z języka polskiego (poziom podstawowy) - pytania>>>

W czwartek, 28 listopada, maturzyści przystąpią do próbnej matury z języków obcych (język angielski, niemiecki, francuski, rosyjski) w zakresie podstawowym (120 minut) lub rozszerzonym (120 + 70 minut).

Próbna matura Operon 2013/14 - zobacz harmonogram >>>

W piątek 29 listopada, uczniowie napiszą próbną maturę z języka polskiego na poziomie rozszerzonym (180 minut), matematyki na poziomie rozszerzonym (180 minut) oraz z przedmiotów dodatkowych: historii, WOS-u, biologii, chemii, geografii, fizyki i astronomii w zakresie podstawowym (120 minut) i rozszerzonym (150 minut lub 180 minut - historia, WOS).
Matura 2013. Matura z języka polskiego (poziom podstawowy) - największą trudność sprawiło uczniom...>>>

Wszystkie egzaminy rozpoczynają się o godz. 9.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Operon.pl, bk