Zmarł współtwórca polskiej szkoły plakatu Waldemar Świerzy

polskieradio.pl
Katarzyna Karaś 27.11.2013
Zmarł współtwórca polskiej szkoły plakatu Waldemar Świerzy
foto: gc85/sxc.hu/cc

Waldemar Świerzy zmarł w środę w Warszawie. Jak poinformował grafik Andrzej Pągowski, artysta przegrał walkę z rakiem. Miał 82 lata.

Waldemar Świerzy należał do ścisłego grona najwybitniejszych polskich plakacistów, był jednym z twórców "polskiej szkoły plakatu" z lat 60. i 70. XX wieku. Był autorem plakatów, ilustracji do książek, okładek płyt, kalendarzy, znaczków pocztowych. Prace artysty są eksponowane w największych światowych galeriach, m.in.: Stedelijk Museum w Amsterdamie, Kunstbibliothek w Berlinie, Institute of Contemporary Art w Londynie i Ermitażu w Petersburgu.

Urodził się 9 września 1931 roku w Katowicach. W 1952 roku ukończył studia na wydziale grafiki katowickiej filii krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Za namową prof. Józefa Mroszczaka, od którego uczył się warsztatu, przeprowadził się do Warszawy, gdzie przez wiele lat pracował w dziale graficznym Wydawnictwa Artystyczno-Graficznego (potem Krajowej Agencji Wydawniczej).

W 1959 roku został laureatem Grand Prix im. Henri'ego de Toulouse-Lautreka na Pierwszej Międzynarodowej Wystawie Plakatu Filmowego w Wersalu za plakat do filmu "Czerwona oberża" Claude'a Autant-Lary'ego. W 1962 roku, na tej samej wystawie, otrzymał trzecią nagrodę za plakat do filmu "Dwa piętra szczęścia" Janosa Hersko. Otrzymał dwukrotnie (1975 - "Ziemia obiecana" w reż. Andrzeja Wajdy i 1985 - "Psy wojny" w reż. Johna Irvina) pierwszą nagrodę w Konkursie Plakatów Filmowych tygodnika "Hollywood Reporter" w Los Angeles.

W 1965 roku zaczął wykładać w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Wykłady prowadził także w Hawanie, Meksyku i w Hochschule der Kunste w Berlinie Zachodnim. W 1994 roku objął pracownię plakatu na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

culture.pl, PAP, gazeta.pl, kk

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Serwis specjalny

Bądź z nami w kontakcie: