Wiadomości

Zmarł współtwórca polskiej szkoły plakatu Waldemar Świerzy

27.11.2013 19:58
Waldemar Świerzy zmarł w środę w Warszawie. Jak poinformował grafik Andrzej Pągowski, artysta przegrał walkę z rakiem. Miał 82 lata.
Zmarł współtwórca polskiej szkoły plakatu Waldemar Świerzy
Foto: gc85/sxc.hu/cc

Waldemar Świerzy należał do ścisłego grona najwybitniejszych polskich plakacistów, był jednym z twórców "polskiej szkoły plakatu" z lat 60. i 70. XX wieku. Był autorem plakatów, ilustracji do książek, okładek płyt, kalendarzy, znaczków pocztowych. Prace artysty są eksponowane w największych światowych galeriach, m.in.: Stedelijk Museum w Amsterdamie, Kunstbibliothek w Berlinie, Institute of Contemporary Art w Londynie i Ermitażu w Petersburgu.

Urodził się 9 września 1931 roku w Katowicach. W 1952 roku ukończył studia na wydziale grafiki katowickiej filii krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Za namową prof. Józefa Mroszczaka, od którego uczył się warsztatu, przeprowadził się do Warszawy, gdzie przez wiele lat pracował w dziale graficznym Wydawnictwa Artystyczno-Graficznego (potem Krajowej Agencji Wydawniczej).

W 1959 roku został laureatem Grand Prix im. Henri'ego de Toulouse-Lautreka na Pierwszej Międzynarodowej Wystawie Plakatu Filmowego w Wersalu za plakat do filmu "Czerwona oberża" Claude'a Autant-Lary'ego. W 1962 roku, na tej samej wystawie, otrzymał trzecią nagrodę za plakat do filmu "Dwa piętra szczęścia" Janosa Hersko. Otrzymał dwukrotnie (1975 - "Ziemia obiecana" w reż. Andrzeja Wajdy i 1985 - "Psy wojny" w reż. Johna Irvina) pierwszą nagrodę w Konkursie Plakatów Filmowych tygodnika "Hollywood Reporter" w Los Angeles.

W 1965 roku zaczął wykładać w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Wykłady prowadził także w Hawanie, Meksyku i w Hochschule der Kunste w Berlinie Zachodnim. W 1994 roku objął pracownię plakatu na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

culture.pl, PAP, gazeta.pl, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmarł twórca peceta William C. Lowe. Miał 72 lata

29.10.2013 20:33
Amerykański fizyk i inżynier, jest uważany za twórcę pierwszego komputera osobistego firmy IBM.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu
Posłuchaj
00'42 Zmarł twórca peceta. Korespondencja Rafała Motriuka (IAR)
więcej

Firma IBM robiła głównie duże maszyny, ale pod koniec lat 70. Lowe i jego zespół postanowili skonstruować mały komputer osobisty. Od pomysłu do wyprodukowania pierwszego peceta minął zaledwie rok. Do jego testowania wykorzystano m.in. grę Pac Man. Model o symbolu 5150 został zaprezentowany w sierpniu 1981 roku. Kosztował ponad półtora tysiąca dolarów, w przeliczeniu na dzisiejszą walutę to ponad 12 tysięcy złotych. W ciągu roku sprzedano ćwierć miliona tych komputerów.
Lowe zmarł w wieku 72 lat na zawał serca w Lake Forest w amerykańskim stanie Illinois dziesięć dni temu, wiadomość o jego śmierci podano dopiero teraz.

mc

''

Czytaj także

Zmarł autor powieści szpiegowskich, francuski pisarz Gerard de Villiers

01.11.2013 16:47
Gerard de Villiers był autorem popularnej serii SAS o perypetiach austriackiego księcia, agenta CIA Malko Linge. Pisarz zmarł na raka trzustki. Miał 83 lata.
Zmarł autor powieści szpiegowskich, francuski pisarz Gerard de Villiers
Foto: gc85/sxc.hu/cc

Prawnik Gerarda de Villiersa poinformował brytyjską stację BBC, że pisarz przegrał walkę z rakiem trzustki. Nowotwór zdiagnozowano u niego w maju. - Książę Malko Linge został sierotą - skomentował adwokat.

Na całym świecie sprzedało się ok. 150 mln egzemplarzy książek Villersa. Pisarz jest autorem popularnej serii SAS (Son Altesse Serenissime - tytuł grzecznościowy, jego najjaśniejsza wysokość). Pierwsza książka z serii ukazała się w latach 70. XX wieku. Do końca 2007 roku wydano 169 nowel.
Książki de Villersa zawierały informacje o terrorystycznych spiskach, aferach szpiegowskich i wojnach, nierzadko wyprzedzając informacje o wypadkach rzeczywistych. Według "New York Timesa", służyły one agencjom szpiegowskim na całym świecie za rodzaj swoistej ściągawki.
Dziennikarz z wykształcenia, de Villers obracał się w kręgach pracowników wywiadu i dyplomatów, którym najwyraźniej sprawiało przyjemność czytanie o samych sobie, oczywiście pod zmienionymi nazwiskami, i własnych tajemnicach.
W styczniu "NYT" przedstawił sylwetkę de Villiersa jako "autora szpiegowskich powieści, który wie za dużo". - Nie jestem prorokiem, po prostu stawiam na początku hipotezy odnośnie do krajów, które dobrze znam i niektóre z nich się urzeczywistniają - skomentował pisarz.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

BBC, Wikipedia, PAP, kk

''

Czytaj także

Zmarła Doris Lessing. Noblistka miała 94 lata

17.11.2013 17:34
W Anglii zmarła w wieku 94 lat Doris Lessing, brytyjska laureatka literackiej Nagrody Nobla (2007), autorka powieści psychologicznych, których bohaterkami są kobiety, m.in. wydanych w polskim przekładzie "Lato przed zmierzchem" i "Dobra terrorystka".
Doris Lessing
Doris LessingFoto: PAP/EPA/RICHARD LEWIS

O zmarłej w niedzielę pisarce Akademia Szwedzka napisała w uzasadnieniu swej decyzji o przyznaniu jej nagrody Nobla: przedstawiła ona doświadczenie swego pokolenia kobiet "z pewnym dystansem, sceptycyzmem, ale też z ogniem i niezwykłą siłą". Znaczna część twórczości Doris Lessing była oparta na jej osobistych doświadczeniach, m.in. z czasów, gdy mieszkała w Afryce. W opinii publicznej pisarka stała się symbolem sprzeciwu wobec rasizmu i apartheidu w RPA.

Określana często jako lewicowa pisarka i feministka, nie zgadzała się z tym "zaszufladkowaniem", twierdząc, że jej dzieło - ponad 40 książek - jest psychologiczną analizą człowieka i jego otoczenia. W 1999 r. odrzuciła przyznany jej przez królową Elżbietę II tytuł Damy Imperium Brytyjskiego. Stwierdziła, że "nie ma przecież żadnego imperium". Zaakceptowała jednak inne, skromniejsze wyróżnienie. Pracowała niemal do ostatnich dni życia, pisząc artykuły, opowiadania i poezje.

''PAP/aj