Wiadomości

Kard. Stanisław Dziwisz zaprosił patriarchę Cyryla na Światowe Dni Młodzieży 2016

01.12.2013 20:55
Kardynał Stanisław Dziwisz zaprosił patriarchę Moskwy i Wszechrusi Cyryla do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie w 2016 roku.
Cyryl I
Cyryl I Foto: Wikipedia/CC/Serge Serebro, Vitebsk Popular News
Posłuchaj
00'19 Kardynał Stanisław Dziwisz o zaproszeniu patriarchy Cyryla na Światowe dni Młodzieży w Krakowie (IAR)
więcej

Zaproszenie zostało przekazane w niedzielę przewodniczącemu Wydziału Zagranicznego Patriarchatu Cerkwi Rosyjskiej metropolicie Hilarionowi. Jak powiedział metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz, jego wielkim pragnieniem byłoby, by spotkało się ono z pozytywną odpowiedzią.
- To są nasze życzenia, może jeszcze więcej niż życzenia. Byłoby to wydarzenie, ponieważ przyjedzie cały świat do Krakowa, a jeśli przyjechałby patriarcha, to oczywiście byłby przyjęty z wielkim entuzjazmem - powiedział kard. Dziwisz. - Patriarcha jest oczekiwany z wielkim entuzjazmem i jest to pragnienie wielu ludzi - dodał.
"Patriarcha Cyryl lubi Polskę"
Metropolita Hilarion nie mógł potwierdzić, czy głowa rosyjskiego kościoła prawosławnego przyjedzie do Krakowa. Zaznaczył, że patriarcha Cyryl bardzo lubi Polskę i bywał tu wielokrotnie będąc jeszcze metropolitą.

Hilarion zapytany, czy podczas ewentualnej wizyty patriarchy na Światowych Dniach Młodzieży mogłoby dojść do jego spotkania z papieżem Franciszkiem odpowiedział, że nie wyklucza, iż do takiego spotkania może dojść jeszcze przez ŚDM. - My w naszych wzajemnych kontaktach nie rozmawiamy o czasie i miejscu tego spotkania, a poruszamy kwestie dotyczącego treści takiego spotkania - powiedział.
Przewodniczący Wydziału Zagranicznego Patriarchatu Cerkwi Rosyjskiej odwiedził w niedzielę Kraków, po zakończeniu polsko-rosyjskiej konferencji w Warszawie "Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola Kościołów i narodów Polski i Rosji".
W towarzystwie kard. Dziwisza zwiedził cerkiew prawosławną pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny przy ul. Szpitalnej, Kościół Mariacki oraz Katedrę na Wawelu. Metropolita krakowski gościł go też w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.
Światowe Dni Młodzieży w Krakowie

Światowe Dni Młodzieży to spotkania młodych katolików, zapoczątkowane z inicjatywy Jana Pawła II w 1985 roku. Odbywają się co dwa-trzy lata. Są to spotkania z papieżem, organizowane w formie religijnego festiwalu, skupiające młodych z całego świata, którzy chcą wspólnie spędzić czas i modlić się.

O tym, że to Kraków będzie gospodarzem Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku poinformował papież Franciszek na zakończenie tegorocznego spotkania młodych w Brazylii. Starania o to, by Kraków był gospodarzem spotkania młodzieży, trwały od dwóch lat. Kard. Stanisław Dziwisz zabiegał o to od spotkania Benedykta XVI z młodymi w Madrycie w 2011 roku.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, PAP, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Papież dziękuje Polakom za organizację ŚDM

04.09.2013 12:46
Podczas audiencji generalnej w Watykanie papież przypomniał, że najbliższe Światowe Dni Młodzieży odbędą się w naszym kraju. Podziękował "rodakom błogosławionego Jana Pawła II" za gotowość zorganizowania tego spotkania.
Papież Franciszek w Watykanie
Papież Franciszek w WatykanieFoto: EPA/ALESSANDRO DI MEO
Posłuchaj
00'59 Papież o Światowych Dniach Młodzieży w Polsce- korespondencja Marka Lehnerta z Rzymu (IAR)
więcej

- Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów polskich. Bracia i siostry, jak wspomniałem w Rio de Janeiro, najbliższe Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2016 roku w Waszej ojczyźnie, w Krakowie. Dziękuję wszystkim rodakom błogosławionego Jana Pawła II za podjęcie inicjatywy przygotowania tego spotkania. Przez wstawiennictwo Maryi Królowej Polski, zawierzam to wydarzenie Chrystusowi Miłosiernemu. Wam tu obecnym, Waszym bliskim i  wszystkim Polakom z serca błogosławię.- powiedział papież, zwracając się do Polaków.

Na zakończenie audiencji Franciszek przypomniał, że najbliższa sobota będzie dniem postu i modlitwy w intencji pokoju w Syrii, na Bliskim Wschodzie i na całym świecie. Dodał, że będzie to również modlitwa w intencji pokoju w sercach wszystkich ludzi, bo pokój - dodał Franciszek - zaczyna się od ludzkiego serca.
-Ponawiam zachętę, by cały Kościół intensywnie przeżył ten dzień. Chciałbym wyrazić wdzięczność braciom chrześcijanom innych wyznań i braciom innych religii oraz mężczyznom i kobietom dobrej woli, którzy zechcą włączyć się w to wydarzenie - mówił papież. Zaprosił wiernych na czuwanie modlitewne na placu Św. Piotra w sobotni wieczór.

Niech podniesie się na całej Ziemi mocne wołanie o pokój - zaapelował Franciszek.

Przed pierwszą po ponad dwumiesięcznej wakacyjnej przerwie audiencją, papież długo witał się z tysiącami wiernych objeżdżając w papamobile plac Św. Piotra. Papież zamieniał się ze zgromadzonymi wiernymi na piuski, które tradycyjnie mu przynoszą.

W audiencji generalnej uczestniczyło co najmniej 50 tysięcy osób. Według informacji Prefektury Domu Papieskiego we wszystkich 15 audiencjach Franciszka od początku jego pontyfikatu udział wzięło około 900 tysięcy wiernych.

 

 

 

IAR/PAP/ml

Czytaj także

Ruszyły przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie

10.09.2013 19:05
W siedzibie Episkopatu Polski w Warszawie zorganizowano pierwsze spotkanie księży odpowiedzialnych za przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku.
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie bp Damian Muskus OFM (P) oraz delegat KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Henryk Tomasik (L)
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie bp Damian Muskus OFM (P) oraz delegat KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Henryk Tomasik (L) Foto: PAP/Tomasz Gzell
Posłuchaj
00'19 Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Henryk Tomasik o krzyżu ŚDM (IAR)
więcej

Jak poinformował przewodniczący komitetu organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) bp Damian Muskus, w tej chwili trwają prace nad rozbudowaniem struktur organizacyjnych. - Zostali już mianowani członkowie ścisłego sekretariatu ŚDM, który będzie się zajmował koordynacją przygotowań i koordynacją wszystkich sekcji ŚDM - powiedział biskup. - Na szefa sekretariatu ŚDM został powołany ks. Robert Tyrała, z którym będą pracowały jeszcze trzy osoby - dodał.
Bp Muskus powiedział, że odbyło się już pierwsze spotkanie z władzami samorządowymi, w którym uczestniczyli: prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, wojewoda małopolski Jerzy Miller, marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa oraz kapłani i urzędnicy. Celem tego spotkania była wstępna orientacja w sprawach związanych z organizacją ŚDM. - Wszystkie strony zadeklarowały chęć współpracy. Uzgodniono także, że zostanie powołany wspólny komitet organizacyjny i określone poszczególne zadania do realizacji - zaznaczył hierarcha.
Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Henryk Tomasik podkreślił, że przygotowania do ŚDM rozpoczną się od peregrynacji krzyża Światowych Dni Młodzieży po polskich diecezjach. - Jan Paweł II 22 kwietnia 1984 roku przekazał go młodzieży, mówiąc: "Nieście go na cały świat i mówcie wszystkim o miłości Chrystusa do człowieka" - wyjaśnił. Jak poinformował, polska młodzież przejmie krzyż w Niedzielę Palmową, 13 kwietnia 2014 roku na pl. Św. Piotra. Pielgrzymka krzyża rozpocznie się 14 kwietnia 2014 roku od Poznania, a zakończy się w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży.
Póki co nie wiadomo, gdzie w Krakowie odbędą się ŚDM. Obecnie jako miejsce spotkania młodzieży rozważane są Krakowskie Błonia lub krakowskie Pobiedniki (lotnisko krakowskiego aeroklubu). Biskup Muskus powiedział, że najszczęśliwszym miejscem spotkania młodzieży z całego świata byłyby krakowskie Błonia. Ale - jak dodał - ostateczna decyzja będzie należała do komitetu organizacyjnego.
O tym, że to Kraków będzie gospodarzem Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku poinformował papież Franciszek na zakończenie tegorocznego spotkania młodych w Brazylii.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, PAP, kk

Czytaj także

Światowe Dni Młodzieży 2016 w Krakowie. Kard. Dziwisz zdradził szczegóły

09.10.2013 15:24
Jak poinformował metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, Światowe Dni Młodzieży odbędą się w ostatnim tygodniu lipca 2016 roku.
Papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi
Papież Franciszek podczas spotkania z wiernymiFoto: PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

- Głównym miejscem spotkań młodych ludzi z papieżem Franciszkiem będą krakowskie Błonia - powiedział kard. Stanisław Dziwisz. Duchowny dodał, że spotkania młodych będą odbywały się także w Parku Jordana, na dwóch stadionach oraz w kampusie uniwersyteckim.

Droga krzyżowa z Franciszkiem miałaby przejść wzdłuż Wisły, papież miałby płynąć na statku, a młodzież iść bulwarami. - Byłoby to wielkie przeżycie i także jakieś widowisko artystyczne - powiedział kard. Dziwisz. - Na pewno wykorzystamy Łagiewniki i Centrum Jana Pawła II - dodał.
Światowe Dni Młodzieży - serwis specjalny >>>
Metropolita krakowski poinformował, że zainteresowanie uczestnictwem w Światowych Dniach Młodzieży jest już bardzo duże, miejsca noclegowe w Krakowie zarezerwowało już m.in. 175 grup z USA. Episkopat chce, by papież Franciszek odwiedził w Polsce pięć miast: Kraków, Warszawę, Częstochowę, Poznań i Gniezno. Decyzję w tej sprawie podejmie Stolica Apostolska.

Światowe Dni Młodzieży to spotkania młodych katolików, zapoczątkowane z inicjatywy Jana Pawła II w 1985 roku. Odbywają się co dwa-trzy lata. Są to spotkania z papieżem, organizowane w formie religijnego festiwalu, skupiające młodych z całego świata, którzy chcą wspólnie spędzić czas i modlić się.

O tym, że to Kraków będzie gospodarzem Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku poinformował papież Franciszek na zakończenie tegorocznego spotkania młodych w Brazylii. Starania o to, by Kraków był gospodarzem spotkania młodzieży, trwały od dwóch lat. Kard. Stanisław Dziwisz zabiegał o to od spotkania Benedykta XVI z młodymi w Madrycie w 2011 roku.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>
PAP, kk