Wiadomości

Wielki pożar w Jankowie Przygodzkim. Znamy przyczyny wybuchu gazu

06.12.2013 16:30
Z informacji, do których dotarło Radio Merkury wynika, że do wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim koło Ostrowa doprowadziło osunięcie się ziemi w wykopie.
Wybuch gazu w Jankowie Przygodzkim
Wybuch gazu w Jankowie PrzygodzkimFoto: x-news.pl, TVN24

Radio Merkury dotarło do ustaleń komisji badającej przyczyny katastrofy. Eksperci ustalili między innymi, że po osunięciu się ziemi, stara rura z gazem rozszczelniła się w miejscu źle wykonanego spawu. Dlatego doszło do wybuchu. Oficjalnie wyniki pracy komisji zostaną przedstawione w ciągu najbliższych dwóch tygodni.
Do zdarzenia doszło 14 listopada. Awarii uległ wybudowany w 1977 roku gazociąg relacji Gustorzyn-Odolanów. Zdarzenie miało miejsce w rejonie budowy nowego gazociągu, który nie był jeszcze oddany do eksploatacji i nie przesyłał gazu.
x-news.pl, TVN24
Spór wokół przyczyn awarii
26 listopada rzecznik prasowy generlanego wykonawcy gazociągu, spółki ZRUG, Jakub Wolański poinformował, że awaria i pożar gazociągu w Jankowie Przygodzkim mogły powstać na skutek wadliwie wykonanej spoiny w starym gazociągu.
Kilka dni później operator gazociągu Gaz-System wezwał wykonawcę inwestycji do natychmiastowego złożenia oświadczenia, że podawanie przyczyn awarii w Jankowie Przygodzkim jest przedwczesne i narusza dobra osobiste spółki. "Dokładne i ostateczne przyczyny zdarzenia w Jankowie Przygodzkim będą możliwe do ustalenia po zakończeniu postępowania przez prokuraturę" - podkreślono w komunikacie.
Śledztwo w sprawie zdarzenia prowadzi Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp.
Dwie osoby zginęły, dwa budynki do rozbiórki
W wyniku wybuchu zginęły dwie osoby w wieku 34 i 39 lat. Byli to pracownicy firmy prowadzącej prace ziemne. 13 osób - w tym troje dzieci - trafiło z obrażeniami do szpitala. W wyniku eksplozji zniszczeniu uległo kilkanaście budynków mieszkalnych i gospodarskich. Do rozbiórki przeznaczone są dwa budynki mieszkalne i cztery gospodarcze. Kilka wymaga kapitalnego remontu. Część domów nie ma dachów.
x-news.pl, TVN24

Jak poinformował komendant główny PSP Wiesław Leśniakiewicz, w sumie w akcję zaangażowanych było 55 zastępów ratowniczych: 30 z państwowej straży pożarnej i 25 z ochotniczej; łącznie - około 200 strażaków.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk

Zobacz więcej na temat: pożar wielkopolskie wypadek
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybuch w Jankowie: Ekspert - gazociąg uszkodzony mechanicznie

15.11.2013 15:56
Wszystko wskazuje na to, że w gazociąg w Jankowie Przygockim został uszkodzony mechanicznie - twierdzi Mariusz Łaciak z Akademii Górniczo - Hutniczej. Zdaniem doktora z Katedry Inżynierii Gazowej skala zniszczeń i wysokość płomienia po wybuchu świadczą o dużym rozszczelnieniu gazociągu.
Gazociąg w Jankowie Przygodzkim
Gazociąg w Jankowie Przygodzkim Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk
Posłuchaj
00'18 Gazociąg został uszkodzony mechanicznie - mówi Mariusz Łaciak z Akademii Górniczo-Hutniczej / IAR
00'09 Pożar spowodowała iskra - twierdzi Mariusz Łaciak z Akademii Górniczo-Hutniczej/IAR
więcej

- Można wskazywać na koparkę i w ogóle prace ziemne prowadzone wokól gazociągu. Tam była budowana druga jego nitka - mówi doktor Łaciak.
Zdaniem naukowca gaz mógł wydobywać się w dużych ilościach, gwałtownie, lub po uszkodzeniu gromadził się pod ziemią. To między innymi wyjaśni śledztwo prokuratury. Jednak jak zaznacza Doktor Łaciak, w obu przypadkach awarii, pożar spowodowała iskra

- Musiał to być zapłon o odpowiedniej energii np. łyżka koparki uderzyła z dużą siłą w element stalowy lub kamień. 
Ofiary śmiertelne wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim to pracownicy firmy prowadzącej budowę nowego gazociągu. Jeden z nich był operatorem koparki, drugi mu pomagał. W wyniku eksplozji i pożaru 13 zostało rannych. Pożar zniszczył też 12 budynków.
IAR/ iz

Czytaj także

Wielki pożar w Jankowie Przygodzkim. Wznowiono przesył gazu

18.11.2013 11:13
Jak poinformowała rzeczniczka operatora gazociągu spółki GAZ-SYSTEM Małgorzata Polkowska naprawiona instalacja pomyślnie przeszła próby techniczne.
Wybuch gazu w Jankowie Przygodzkim
Wybuch gazu w Jankowie PrzygodzkimFoto: PAP/Tomasz Wojtasik
Posłuchaj
00'17 Starosta ostrowski Paweł Rajski o pracach, której trzeba wykonać po wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim (IAR)
więcej

Jak poinformowała Polkowska, w poniedziałek rano służby techniczne spółki zakończyły naprawę uszkodzonego gazociągu. Jak dodała, wznowiono również przesył zlokalizowanym obok gazociągiem o średnicy 400 mm. Fragmenty gazociągu zostały pobrane przez prokuraturę do specjalistycznych ekspertyz, w wyniku których możliwe będzie dokładne ustalenie przyczyn rozszczelnienia instalacji.
W czwartek w Jankowie Przygodzkim (województwo wielkopolskie) doszło do rozszczelnienia instalacji gazowej i pożaru. Awarii uległ gazociąg relacji Gustorzyn-Odolanów wybudowany w roku 1977 o ciśnieniu 5,4 MPa. Awaria powstała w rejonie budowy nowego gazociągu, który nie był jeszcze oddany do eksploatacji i nie przesyłał gazu.
- Z dokonanych dotychczas ustaleń wynika, że w czasie wykonywanych na terenie Jankowa Przygodzkiego robót związanych z budową gazociągu o średnicy 700 mm doszło do rozszczelnienia biegnącego równolegle gazociągu o średnicy 500 mm, co doprowadziło do gwałtownie zainicjowanego pożaru strumieniowego wydobywającego się pod wysokim ciśnieniem gazu - poinformował zastępca prokuratora okręgowego w Ostrowie Wielkopolskim Janusz Walczak.
Dwie osoby nie żyją
W wyniku wybuchu zginęły dwie osoby w wieku 34 i 39 lat. Byli to pracownicy firmy prowadzącej prace ziemne. 13 osób - w tym troje dzieci - trafiło z obrażeniami do szpitala. Część z nich wróciła już do domu. W ostrowskim szpitalu przebywa jeszcze siedem osób. Jak zapewniają lekarze, ich stan jest dobry. Dwie najciężej ranne osoby są w Centrum Poparzeń w Siemianowicach Śląskich.
W wyniku eksplozji zniszczeniu uległo kilkanaście budynków mieszkalnych i gospodarskich. Do rozbiórki przeznaczone są dwa budynki mieszkalne i cztery gospodarcze. Kilka wymaga kapitalnego remontu. Część domów nie ma dachów.

Pomoc dla poszkodowanych
Wojewoda wielkopolski Piotr Florek zapowiedział pomoc państwa dla poszkodowanych podczas eksplozji gazu. - Rozmawiałem z ministrem administracji i cyfryzacji Michałem Bonim, wszelka pomoc będzie osobom poszkodowanym udzielona - podkreślił Florek.

Operator gazociągu przekazał pomoc w wysokości 260 tys. zł na doraźne, pierwsze potrzeby dla poszkodowanych rodzin. 100 tys. zł na pomoc przeznaczył także wykonawca robót budowlanych przy gazociągu.

Jak poinformował komendant główny PSP Wiesław Leśniakiewicz, w sumie w akcję zaangażowanych było 55 zastępów ratowniczych: 30 z państwowej straży pożarnej i 25 z ochotniczej; łącznie - około 200 strażaków. Pierwsza jednostka, która przybyła, to jednostka PSP z komendy powiatowej w Ostrowcu.
Oględziny miejsca zdarzenia prowadzili prokuratorzy i policjanci z udziałem biegłego z zakresu pożarnictwa i gazownictwa. Powołany został również biegły geolog, któremu przekazano próbki gruntu pobrane z miejsca, gdzie znajdował się uszkodzony gazociąg.
Dotychczas przesłuchano w charakterze świadków ponad 20 osób, w większości pracowników firm wykonujących prace przy budowie gazociągu. Zabezpieczona została dokumentacja związana z inwestycją i wykonywanymi pracami.


x-news.pl, TVN24

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk

Czytaj także

Gaz-System: informacja o przyczynach awarii w Jankowie Przygodzkim narusza dobra spółki

29.11.2013 17:36
14 listopada w Jankowie Przygodzkim (woj. wielkopolskie) doszło do rozszczelnienia gazu i pożaru. Dwie osoby zginęły, a 13 zostało rannych.
Wybuch gazu w Jankowie Przygodzkim
Wybuch gazu w Jankowie PrzygodzkimFoto: x-news.pl, TVN24

Awarii uległ wybudowany w 1977 roku gazociąg relacji Gustorzyn-Odolanów. Zdarzenie miało miejsce w rejonie budowy nowego gazociągu, który nie był jeszcze oddany do eksploatacji i nie przesyłał gazu. Generalnym wykonawcą nowego gazociągu jest spółka ZRUG.
We wtorek rzecznik prasowy ZRUG Jakub Wolański poinformował, że awaria i pożar gazociągu w Jankowie Przygodzkim mogły powstać na skutek wadliwie wykonanej spoiny w starym gazociągu. Jak dodał, w Jankowie Przygodzkim doszło też do zbyt bliskiego posadowienia budynków w stosunku do istniejącego gazociągu (zaprzeczyło temu Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim).
Poinformował, że prawdopodobne przyczyny ustalono na podstawie wyników prac i opinii zespołu specjalistów i rzeczoznawców z kraju oraz z zagranicy.
x-news.pl, TVN24
"Podawanie przyczyn awarii przedwczesne"
W piątek Gaz-System wezwał wykonawcę inwestycji do natychmiastowego złożenia oświadczenia, że podawanie przyczyn awarii w Jankowie Przygodzkim jest przedwczesne i narusza dobra osobiste spółki.
"Gaz-System na bieżąco współpracuje z prokuraturą w celu wyjaśnienia przyczyn rozszczelnienia gazociągu i pożaru. W spółce została powołana także specjalna komisja, która równolegle wyjaśnia przyczyny techniczne tego zdarzenia. Analizowane i szczegółowo badane są różne potencjalne możliwości awarii. Wykonywane są także specjalistyczne ekspertyzy przez zewnętrzne instytucje" - czytamy na stronie Gaz-Systemu.
"Dokładne i ostateczne przyczyny zdarzenia w Jankowie Przygodzkim będą możliwe do ustalenia po zakończeniu postępowania przez prokuraturę" - podkreślono w komunikacie.

"Do ustalenia przyczyn potrzeba wielu badań"
Śledztwo w sprawie zdarzenia prowadzi Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp. - W obecnej fazie śledztwa dalece przedwczesne byłoby wskazywanie, zwłaszcza w sposób kategoryczny, na przyczynę rozszczelnienia gazociągu. Wydaje się, że nastąpiło ono w związku z pracami przy budowie nowej linii gazociągu. Nie można jednak obecnie określić bezpośredniej przyczyny jego rozszczelnienia - powiedział PAP zastępca prokuratora okręgowego w Ostrowie Wlkp. Janusz Walczak.
Jak podkreślił, prokuratura do ostatecznego ustalenia przyczyny będzie potrzebowała wielu specjalistycznych ekspertyz. W śledztwie, oprócz ustalenia przyczyn rozszczelnienia, jest też badana prawidłowość przygotowania i realizacji inwestycji w rejonie katastrofy.
Operator gazociągu, spółka Gaz-System informował w ub. tygodniu, że do rozszczelnienia gazociągu w Jankowie Przygodzkim mogła doprowadzić ziemia z wykopów pod nowy gazociąg, która była składowana na starej instalacji.
x-news.pl, TVN24
Wybuch w Jankowie Przygodzkim
W wyniku wybuchu zginęły dwie osoby w wieku 34 i 39 lat. Byli to pracownicy firmy prowadzącej prace ziemne. 13 osób - w tym troje dzieci - trafiło z obrażeniami do szpitala. W wyniku eksplozji zniszczeniu uległo kilkanaście budynków mieszkalnych i gospodarskich. Do rozbiórki przeznaczone są dwa budynki mieszkalne i cztery gospodarcze. Kilka wymaga kapitalnego remontu. Część domów nie ma dachów.

x-news.pl, TVN24

Jak poinformował komendant główny PSP Wiesław Leśniakiewicz, w sumie w akcję zaangażowanych było 55 zastępów ratowniczych: 30 z państwowej straży pożarnej i 25 z ochotniczej; łącznie - około 200 strażaków.

Premier Donald Tusk zapowiedział pomoc dla poszkodowanych. Poinformował, że istnieje procedura, dzięki której uda się szybko wypłacić środki na odbudowę domów.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk