Wiadomości

Rząd postawił na swoim. Sejm uchwalił zmiany w OFE

06.12.2013 17:49
Sejm znowelizował ustawę o systemie emerytalnym. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 232 posłów, przeciwko 216. Od głosu wstrzymał się 1 poseł. Opozycja mówi o psuciu państwa.
Sejm: ławy rządowe podczas głosowania ws. OFE
Sejm: ławy rządowe podczas głosowania ws. OFEFoto: PAP/EPA/Grzegorz Jakubowski
Posłuchaj
01'08 Sejm uchwalił zmiany w OFE. Relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR)
więcej

Zgodnie z nowelizacją, ponad 50% oszczędności zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma być przekazana do ZUS-u. OFE nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa, będą mogły natomiast kupować inne papiery wartościowe, między innymi akcje. Przyszli emeryci będą mieli cztery miesiące na decyzję, czy chcą by ich środki na przyszłą emeryturę gromadzone były i w OFE i w ZUS-ie czy tylko w ZUS-ie. Na 10 lat przed emeryturą środki z OFE będą stopniowo przenoszone na subkonto w ZUS-ie.

Posłowie przyjęli poprawkę PO, która zapewniła, że tekst ustawy ma brzmienie takie jak proponował rząd. Posłowie Solidarnej Polski zgłosili podczas drugiego czytania 999 poprawek. Przyjęcie poprawki PO spowodowało, że wszystkie inne poprawki zgłoszone do projektu, a było ich ogółem ponad tysiąc, stały się bezprzedmiotowe.

Sejmowe prace nad ustawą o zmianach w OFE trwały zaledwie 4 dni. Harmonogram ustalony przez PO i PSL jest więc utrzymany. Zgodnie z nim w przyszłym tygodniu do ustawy ma się odnieść Senat. Ma to zapewnić, że prezydent będzie miał zagwarantowane przez Konstytucję 21 dni na decyzję czy ustawę podpisze czy odeśle ją do Trybunału Konstytucyjnego. Efekty zmian zapisane zostały już wcześniej w projekcie budżetu na przyszły rok.

 

Sejm uchwalił zmiany w OFE. Sejm/x-news.

Posłowie opozycji nie kryją oburzenia z powodu niezwykle szybkiego uchwalania tak ważnej dla przyszłych emerytów ustawy. Zapowiadają złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego.

Pozew zbiorowy ws. OFE>>>

Wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło uważa, że ustawa zmniejsza bezpieczeństwo emerytalne dla tych, którzy pozostaną w OFE. Przekonuje, że nie będzie już nadzoru nad funduszami, a opłaty za zarządzanie się nie zmniejszą.

Jak podkreśla PiS, ewentualne zakwestionowanie ustawy przez Trybunał Konstytucyjny może wywołać bardzo poważne konsekwencje. Zdaniem wiceprezes Szydło, powstałby wówczas dylemat czy budżet państwa uchwalony i przyjęty na podstawie niekonstytucyjnej ustawy jest ważny.

- Tryb uchwalenia ustawy o OFE budzi poważne zastrzeżenia - uważa Leszek Miller. Szef SLD mówi, że jego klub nie mógł nawet nawiązać dialogu z rządem i zgłosić poprawek, po tym jak PO na komisji zgłosiła w formie poprawki nową ustawę. - Terrorysta przystawił nam do głowy pistolet, a my nie negocjujemy z terrorystami - skwitował Miller.

Twój Ruch i Solidarna Polska zapowiadają zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Bardzo wielu ekonomistów uważa, że zasadniczym celem zmian jest szybkie przejęcie dwóch trzecich obecnych zasobów emerytalnych Polaków. Docelowo zaś likwidacja funduszy i powrót do monopolu ZUS.
Rząd broni zmian twierdząc, że umorzenie obligacji skarbu państwa jest konieczne, gdyż jak mówił minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz - nie stać nas na jałowy obieg pieniądza.

Dzięki reformie OFE już w przyszłym roku o ponad 15 miliardów złotych zmniejszy się dziura w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Podczas uchwalania ustawy na sali obrad nie było obecnego ministra finansów Mateusza Szczurka, co wywołało zdumienie i oburzenie posłów opozycji.

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sejm uchwalił zmiany w systemie emerytalnym. OFE czy ZUS?

06.12.2013 13:52
Sejmie uchwalił zmiany w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Ponad 50 procent oszczędności zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma być przekazanych do ZUS-u.
Sejm uchwalił zmiany w systemie emerytalnym
Sejm uchwalił zmiany w systemie emerytalnymFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski
Posłuchaj
00'22 Marszałek Sejmu Ewa Kopacz (IAR): Sejm uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych
01'01 Sejm uchwalił zmiany w OFE, relacja (IAR) Trójka, Małgorzata Naukowicz
01'08 Zmiany w OFE w atmosferze emocji,relacja (IAR)
01'05 Zawrotne tempo zmian w OFE, relacja (IAR) Elżbieta Łukowska:
więcej

Posłowie przyjęli poprawkę PO, która zapewniła, że tekst ustawy ma brzmienie takie, jak proponował rząd. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz ogłosiła, że głosowało 449 posłów. 232 posłów było za, 216 przeciw. 1 poseł wstrzymał się od głosu. - Tym samym Sejm uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych - oświadczyła Ewa Kopacz.

Pozew zbiorowy ws. OFE: prawnicy liczą na milion osób

999 poprawek przepadło
Zgłoszenie poprawki PO, która zawierała całościowy tekst nowelizacji, spowodowane było tym, że posłowie SP zgłosili podczas drugiego czytania 999 poprawek. Przyjęcie poprawki PO spowodowało, że wszystkie inne poprawki zgłoszone do projektu, a było ich ogółem ponad tysiąc, stały się bezprzedmiotowe.

Ekonomiści: rząd chce przejąć 2/3 obecnych zasobów emerytalnych Polaków

Czas na Senat, prezydenta i TK

Sejmowe prace nad ustawą o zmianach w OFE trwały 4 dni. W przyszłym tygodniu uchwaloną przez Sejm ustawą zajmie się Senat. Potem ruch będzie należał do prezydenta, który może te zmiany podpisać albo skierować projekt do Trybunału Konstytucyjnego.

Opozycja oburzona

Posłowie opozycji nie kryli oburzenia z powodu tak szybkiego uchwalania tak ważnej dla przyszłych emerytów ustawy. Twój Ruch i Solidarna Polska zapowiadają zaskarżenie jej do Trybunału Konstytucyjnego. W Trybunale pojawi się więcej wniosków w tej sprawie, gdyż bardzo wielu ekonomistów uważa, że zasadniczym celem zmian jest szybkie przejęcie dwóch trzecich obecnych zasobów emerytalnych Polaków. Docelowo zaś likwidacja funduszy i powrót do monopolu ZUS.
Rząd broni zmian twierdząc, że umorzenie obligacji skarbu państwa jest konieczne, gdyż jak mówił minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz, nie stać na jałowy obieg pieniądza. Dzięki reformie OFE już w przyszłym roku o ponad 15 miliardów złotych zmniejszy się dziura w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Podczas uchwalania ustawy na sali obrad nie było obecnego ministra finansów Mateusza Szczurka, co wywołało oburzenie posłów opozycji.

OFE czy ZUS?
Znowelizowana ustawa przewiduje m.in., że przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też całość do ZUS. Z OFE do ZUS mają zostać przeniesione obligacje Skarbu Państwa. W te papiery, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, OFE nie będą mogły już inwestować.

Suwak bezpieczeństwa
Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE mają być stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

Polskiego emeryta czekają jednak palmy … w Indiach

Sejm zgodził się na zmiany w OFE wg rządowego projektu

TVN24/x-news

Burzliwa debata w Sejmie przed głosowaniem ws. OFE

Sejm/x-news

abo

Czytaj także

Twój Ruch: ustawa o OFE do Trybunału Konstytucyjnego

06.12.2013 14:28
Ustawa o OFE trafi do Trybunału Konstytucyjnego. Skierowanie uchwalonego w piątek przez Sejm projektu zmian w systemie emerytalnym zapowiedział Twój Ruch.
Trybunał Konstytucyjny
Trybunał Konstytucyjny Foto: Joanna Karnat/Wikimedia Commons
Posłuchaj
00'17 Twój Ruch: OFE do Trybunału (IAR)
więcej

Wczoraj PO złożyła poprawkę, która de facto była nowym projektem, dzięki temu jednocześnie do kosza trafiły wszystkie wcześniej zgłoszone przez opozycję poprawki.

Pozew zbiorowy ws. OFE: prawnicy liczą na milion osób

Zmiany w OFE mają wady konstytucyjne

Szef Stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska Ryszard Kalisz stwierdził, że ten tryb procedowania był skandaliczny, bo Sejm głosował nową ustawę bez możliwości zgłoszenia do niej poprawek. Według Kalisza, ten sposób uchwalania narusza zasadę trzech czytań w Sejmie i zasadę przyzwoitej legislacji.
Ryszard Kalisz dodał, że ustawa ma ta także inne poważne wady konstytucyjne, bo narusza zasadę poszanowania własności, wprowadza nacjonalizację bez odszkodowania a ponadto narusza swobodę i wolność gospodarczą, jeśli chodzi o możliwość inwestowania w papiery własnościowe.

Politycy kradną pieniądze obywateli
Szef Twojego Ruchu Janusz Palikot oskarżył liderów wszystkich partii politycznych o zepsucie systemu emerytalnego. - Leszek Miller, Jarosław Kaczyński i Donald Tusk zniszczyli system emerytalny, teraz by ratować się przed bankructwem kradną pieniądze obywateli - stwierdził Palikot. Do tego - zdaniem szefa Twojego Ruchu- nie ma żadnej docelowej struktury systemu emerytalnego, bo pozostał bankrutujący ZUS i zniszczone OFE.

OFE czy ZUS
Ustawa zmieniająca system emerytalny została uchwalona głosami koalicji PO-PSL. Zgodnie z nią, ponad 50 procent oszczędności zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma być przekazane do ZUS-u.
OFE nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa, będą mogły natomiast kupować inne papiery wartościowe, między innymi akcje.
Przyszli emeryci będą mieli 4 miesiące na decyzję, czy chcą by ich środki na przyszłą emeryturę gromadzone były i w OFE i w ZUS-ie czy tylko w ZUS-ie.

Sejm uchwalił zmiany w OFE

Sejm/x-news

Burzliwa debata w Sejmie przed głosowaniem ws. OFE


Sejm/x-news

abo

Czytaj także

Tusk spokojny o konstytucyjność zmian w OFE

06.12.2013 15:28
Premier spokojny o konstytucyjność zmian w OFE. Zgodnie z przyjętymi przez Sejm rozwiązaniami, ponad 50 procent oszczędności zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma być przekazanych do ZUS-u.
Donald Tusk
Donald TuskFoto: Grzegorz Rogiński/KPRM
Posłuchaj
00'27 Jestem o to spokojny - zapewniał dziennikarzy po głosowaniu premier Donald Tusk (IAR)
więcej

OFE nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa, będą miały natomiast możliwość kupna innych papierów wartościowych, m.in. akcji. Przyszli emeryci będą mieli 4 miesiące na decyzję, czy chcą pozostać w OFE.

Opozycja grzmi, że prace nad nowelizacja ustawy przeprowadzono w tempie ekspresowym, co może być podstawą do zaskarżenia jej do Trybunału Konstytucyjnego. Taki wniosek zapowiedzieli już posłowie Twojego Ruchu.
- Jestem o to spokojny - zapewniał dziennikarzy po głosowaniu premier Donald Tusk.
Szef rządu ocenił też postawę opozycji podczas prac nad ustawą. Przypomniał, że Leszek Miller, czy Jarosław Kaczyński byli już premierami, ale nie podjęli się zreformowania systemu emerytalnego choć go mocno krytykują.
Donald Tusk ma też nadzieję, że prezydent podpisze ustawę zmieniającą system emerytalny. Jak wyjaśnił, rozmawiał już z Bronisławem Komorowskim na temat tempa prac nad zmianami w OFE:
Ustawą w przyszłym tygodniu zajmie się Senat.
abo

Czytaj także

Prof. Marek Chmaj: w Sejmie naruszono dobre obyczaje

06.12.2013 16:26
Ekspresowe tempo prac nad ustawą o OFE to złamanie pewnych obyczajów parlamentarnych. Ale nie mówiłbym, że doszło do naruszenia ustawy zasadniczej - komentował gość radiowej Jedynki konstytucjonalista prof. Marek Chmaj.
Premier Donald Tusk może spać spokojnie. Zdaniem prof. Marka Chmaja, kluczowa dla rządu ustawa o OFE jest zgodna z konstytucją
Premier Donald Tusk może spać spokojnie. Zdaniem prof. Marka Chmaja, kluczowa dla rządu ustawa o OFE jest zgodna z konstytucjąFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski
Posłuchaj
10'39 Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o OFE jest zgodna z konstytucją - uważa prof. Marek Chmaj (Popołudnie z Jedynką)
więcej

Trzy dni - tylko tyle czasu mieli posłowie na przedyskutowanie i przegłosowanie rządowych propozycji zmian w ustawie o Otwartych Funduszach Emerytalnych. Opozycja uważa, że doszło do złamania parlamentarnych procedur bo Sejm nie miał wystarczająco dużo czasu, by wnikliwie przyjrzeć się propozycjom. Koalicja uważa, że czasu było wystarczająco dużo, a debata w sprawie zmian w OFE trwa od wielu miesięcy i wszystkie argumenty były wielokrotnie powtarzane.

Prof. Marek Chmaj uważa, że nie można mówić o złamaniu prawa przez sejmową większość. - Moim zdaniem nie doszło do naruszenia konstytucji - mówił prawnik w "Popołudniu z Jedynką".

Chmaj początkowo krytyczny wobec rządowych propozycji zmian w OFE, nieoczekiwanie zmienił zdanie. Jeszcze kilka miesięcy temu mówił, że propozycje są niezgodne z konstytucją. Część mediów twierdzi, że stało się to po tym, jak na zlecenie Ministerstwa Finansów przygotował opinię dotyczącą rządowej nowelizacji. Pojawiły się nawet apele, by resort upublicznił umowę, jaką zawarł z kancelarią Chmaja.

Gość Jedynki mówił, że nie ma nic przeciwko temu. A zdanie w sprawie projektu ustawy zmienił po analizie orzecznictwa w tej sprawie. Dziś Chmaj przekonuje, że rządowe zmiany są zgodne z ustawą zasadniczą i nawet jeśli trafią do Trybunału Konstytucyjnego, to sędziowie ich nie zakwestionują. - Ustawa jest kontrowersyjna. Dzieli nie tylko opinię publiczną ale i prawników. Jeśli jest takie wahanie trzeba złożyć wniosek do Trybunału Konstytucyjnego - mówił Chmaj.

Wniosek w tej sprawie już zapowiedzieli posłowie Twojego Ruchu.

W piątek Sejm przegłosował zmiany do ustawy o OFE. Zgodnie z nowelizacją, ponad połowa oszczędności zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma być przekazana do ZUS-u. OFE nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa, będą mogły natomiast kupować inne papiery wartościowe, między innymi akcje. Przyszli emeryci będą mieli cztery miesiące na decyzję: czy chcą by ich środki na przyszłą emeryturę gromadzone były i w OFE i w ZUS-ie czy tylko w ZUS-ie. Na 10 lat przed emeryturą środki z OFE będą stopniowo przenoszone na subkonto w ZUS-ie.

Ustawa trafi teraz do Senatu. Później będzie czekać na podpis prezydenta. Bronisław Komorowski już zapowiedział, że ją podpisze. Jeśli tak się stanie, ustawa wejdzie w życie 1 lutego przyszłego roku.

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz

asop

Zobacz więcej na temat: emerytura OFE ZUS