Wiadomości

Pogoda: marznące opady deszczu ze śniegiem i gołoledź

08.12.2013 18:14
Taka jest prognoza na nadchodzący wieczór i noc. Synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska powiedziała IAR, że od zachodu nad Polskę nadciąga strefa ciepłego frontu atmosferycznego.
Pogoda: marznące opady deszczu ze śniegiem i gołoledź
Foto: PAP/Marcin Bielecki
Posłuchaj
00'30 O pogodzie Grażyna Dąbrowska z IMGW )IAR)
więcej

Front ten będzie wieczorem i w nocy przemieszczał się przez centrum w kierunku wschodnim. Przyniesie on wzrost zachmurzenia do dużego, opady śniegu, przechodzące w deszcz ze śniegiem i sam deszcz. Lokalnie, szczególnie w północnej części kraju i centrum opady deszczu mogą marznąć powodując gołoledź.

Grażyna Dąbrowska ostrzega też przed mgłami, zamgleniami i zawiejami śnieżnymi, które mogą ograniczać widoczność.

Opady będą trwały krótko. Nie będzie tak intensywnych zjawisk, z jakimi mieliśmy ostatnio do czynienia - uspokaja synoptyk.

Temperatura we wschodniej części kraju - 2 stopnie Celsjusza, natomiast na zachodzie do 3 stopni powyżej zera.

O pogodzie w Polsce - tu zobacz więcej>>>

mc

Zobacz więcej na temat: IMGW Orkan Ksawery pogoda
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

IMGW: w sobotę jeszcze powieje, w niedzielę wiatr ucichnie

07.12.2013 10:40
Na sobotę synoptycy zapowiadają przelotne opady śniegu, miejscami - na północnym wschodzie - może sypać intensywnie. Wiać będzie jeszcze mocno - mówi Małgorzata Tomczuk z IMGW.
Strażacy usuwają drzewo z ulicy Parkowej we Wrocławiu
Strażacy usuwają drzewo z ulicy Parkowej we WrocławiuFoto: PAP/Maciej Kulczyński
Posłuchaj
00'15 Małgorzata Tomczuk z IMGW o sytuacji pogodowej w kraju (IAR)
więcej

Małgorzata Tomczuk z IMGW mówi, że ostrzeżenie przed wichurą przedłużono do wieczora na Wybrzeżu. W zachodniopomorskiem wiatr w porywach osiągnie prędkość do 85 kilometrów na godzinę. W nocy wiatr będzie jeszcze silny. Na wybrzeżu i w Polsce wschodniej osiągnie prędkość do 65 kilometrów na godzinę. Uspokoi się w niedzielę

W niedzielę rano nie dość, że wiatr ucichnie, to może nawet pokazać się słońce. Niestety od zachodu nadciąga kolejna fala opadów - w poniedziałek rano mogą być złe warunki na drogach. Na pocieszenie można dodać, że w najbliższych dniach nie grożą nam siarczyste mrozy.

O huraganach szalejących nad Polską i Europą - tu czytaj więcej>>>

Szczegółowa prognoza pogody

W sobotę w kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu, na północnym wschodzie miejscami o natężeniu umiarkowanym. W opadach śniegu widzialność okresami ograniczona poniżej 1000 m. Temp. maks. na przeważającym obszarze kraju od -2 st. do 0 st., na zachodzie od 0 st. do 2 st., na wybrzeżu od 2 st. do 4 st., a w rejonach podgórskich od -4 st. do -2 st. Wiatr dość silny, a na północy i północnym wschodzie Polski okresami silny (do 50 km/h), porywisty, północno-zachodni. Porywy wiatru od 80 km/h. Wiatr miejscami powodować będzie zawieje, a na północnym wschodzie także zamiecie śnieżne.

Prognoza
Prognoza pogody na 7 i 8 grudnia. PAP/Adam Ziemienowicz

 

W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami opady śniegu, na krańcach zachodnich Polski przechodzące w opady deszczu ze śniegiem. Temp. min. od -7 st. w rejonach podgórskich, -5 st. na południu kraju do 0 st. na północnym zachodzie. Wiatr umiarkowany, na wschodzie i wybrzeżu początkowo dość silny, porywisty, z kierunków zachodnich. Na wybrzeżu początkowo porywy wiatru do 60 km/h, a na wschodzie kraju do 65 km/h.

W niedzielę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady śniegu i śniegu z deszczem, od zachodu Polski przechodzące w opady deszczu. Na zachodzie możliwe opady marznącego deszczu, powodującego gołoledź. Temp. maks. od -2 st. na wschodzie kraju do 4 st. na zachodzie. Wiatr umiarkowany, zachodni, od zachodu skręcający na południowo-zachodni.
Warszawa
W Warszawie w sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. Temp. maks. 0 st. Wiatr dość silny i silny, w porywach do 80 km/h, północno-zachodni. Wieczorem porywy osłabną do około 60 km/h. Wiatr będzie powodował zawieje śnieżne. W nocy zachmurzenie umiarkowane. Temp. min. -3 st. Wiatr umiarkowany, porywisty, zachodni. W niedzielę zachmurzenie umiarkowane, stopniowo wzrastające do dużego. Po południu słabe opady śniegu, wieczorem możliwy deszcz ze śniegiem. Temp. maks. 0 st. Wiatr umiarkowany, zachodni.

TVN Meteo/x-news

<<<Orkan Ksawery w Polsce: pół miliona domów bez prądu>>>

IAR,PAP,kh

Czytaj także

W Polsce odnotowuje się coraz więcej gwałtownych zjawisk pogodowych

08.12.2013 10:05
- Ulewy, wichury i trąby powietrzne nie są zjawiskami nadzwyczajnymi w naszej szerokości geograficznej. Jednak ostatnio jest ich zdecydowanie więcej. To konsekwencja zmian klimatycznych - powiedział rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.
W Polsce odnotowuje się coraz więcej gwałtownych zjawisk pogodowych
Foto: Daphne Zaras/ Wikimedia Commons

Jak zaznaczył, takie zjawiska charakteryzują się dużą dynamiką. - Nie ma państwa, które skutecznie walczyłoby z prawami natury. Możemy jednak ograniczyć skutki klęsk. Ważne jest budowanie świadomości, jak się zachować, żeby uniknąć ofiar - ocenił st. bryg. Paweł Frątczak.
Z danych uzyskanych w Komendzie Głównej PSP wynika, że w 2012 roku szeroko rozumiane ratownictwo (związane m.in. z zagrożeniami pogodowymi) stanowiło 54 proc. działań strażaków; kolejne 42 proc. dotyczyło pożarów, 4 proc. - fałszywych alarmów.
ORKAN KSAWERY - zobacz serwis specjalny>>>
Każdego roku, w ramach budżetu państwa, zapisywana jest rezerwa celowa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. W tym roku wynosi ona ponad 1,4 mld zł i jest na podobnym poziomie jak w roku 2012. Tymi środkami dysponuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, w którym działa departament ds. usuwania skutków klęsk żywiołowych.
Jak wynika z informacji Polskiej Agencji Prasowej uzyskanych w MAC, w pierwszej połowie tego roku na pomoc dla samorządów w odbudowie infrastruktury komunalnej przyznano ponad 500 mln zł. W całym zeszłym roku pomoc ta zamknęła się kwotą blisko 690 mln zł, a na zasiłki celowe dla poszkodowanych w wyniku zdarzeń o charakterze klęsk żywiołowych uruchomiono ponad 36 mln zł.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Czytaj także

Orkan Ksawery nad Polską. Trwa walka ze skutkami huraganów

08.12.2013 13:40
Nadal kilkadziesiąt tysięcy odbiorców w kraju jest pozbawionych prądu. Największe problemy występują w województwach zachodniopomorskim i pomorskim.
Strażacy usuwają drzewo z ulicy Parkowej we Wrocławiu, które upadając uszkodziło kilka samochodów
Strażacy usuwają drzewo z ulicy Parkowej we Wrocławiu, które upadając uszkodziło kilka samochodówFoto: PAP/Maciej Kulczyński
Posłuchaj
00'30 Tysiące interwencji strażaków w związku z orkanem. Mówi rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak (IAR)
więcej

W województwie zachodniopomorskim najgorsza sytuacja panuje w koszalińskiej części regionu. Prąd nie jest tam dostarczany do ok. 13 tys. odbiorców. Awarie nadal występują w powiatach białogardzkim, drawskim, kołobrzeskim, koszalińskim i szczecineckim. W szczecińskiej części regionu prądu nie ma ok. 2 tysięcy odbiorców. Awarie dotyczą głównie powiatów gryfickiego i wałeckiego.
W województwie pomorskim zasilania pozbawionych jest 12,3 tys. odbiorców, z tego 5,3 tys. na terenie oddziału spółki Energa-Operator w Gdańsku i 7 tys. na terenie oddziału w Słupsku. Awarie występują w powiatach: Kartuzy, Kościerzyna, Wejherowo, Starogard Gdański; mają być usunięte do godz. 15-18 w niedzielę. W powiatach Człuchów, Lębork i Słupsk awarie mają być usunięte do godz. 18-20. Natomiast w przypadku powiatu Bytowskiego istnieje zagrożenie, że zasilanie uda się przywrócić dopiero w poniedziałek ok. godz. 15.
ORKAN KSAWERY - zobacz serwis specjalny>>>
W sobotę liczba gospodarstw domowych pozbawionych elektryczności dochodziła do 300 tys. Najgorzej było na Pomorzu Zachodnim. Wieczorem prądu nie miało ok. 30 tys. gospodarstw. W ciągu nocy udało się wznowić dostawy elektryczności do połowy gospodarstw jej pozbawionych.
Według danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, do soboty problemy z zasilaniem miało ok. 20 tys. gospodarstw na Warmii i Mazurach. Na Mazowszu i w województwie łódzkim bez prądu było po ok. 2 tys. gospodarstw.
W Polsce odnotowuje się coraz więcej gwałtownych zjawisk pogodowych>>>

Pięć osób nie żyje

Orkan Ksawery spowodował śmierć pięciu osób. Najpoważniejszy wypadek, w którym zginęły trzy osoby, a jedna została ranna, miał miejsce w piątek przed godz. 8 między miejscowościami Wicko i Poraj niedaleko Lęborka. Złamane przez wiatr drzewo spadło na samochód.

Jedna osoba zginęła, a 23 zostały ranne po tym, jak na drodze powiatowej między Człuchowem a Przechlewem autobus uderzył w drzewo. Do podobnego wypadku doszło na lokalnej drodze w Kościeleczkach. 14 pasażerów autobusu odniosło obrażenia. Siedem osób zostało lekko rannych w zderzeniu busa przewożącego dzieci z samochodem osobowym w miejscowości Chlebówka.
Do tragedii doszło we Wrocławiu. 47-latek, który pracował przy elewacji budynku najprawdopodobniej został zepchnięty z balkonu przez porywisty wiatr. Mężczyzna zginął.

Ponad 4 tys. interwencji w ciągu doby

- W ciągu ostatniej doby strażacy interweniowali prawie 4,3 tys. razy - powiedział rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak. Najwięcej interwencji w związku ze skutkami wichur było w województwach: mazowieckim, łódzkim, małopolskim i wielkopolskim.
W związku z silnym wiatrem i intensywnymi opadami śniegu w ostatnich dniach straż pożarna w całym kraju interweniowała ponad 12 tys. razy. W działania ratownicze i usuwanie skutków huraganu zaangażowanych było ponad 50 tys. strażaków.
Paraliż komunikacyjny

Huragan przyniósł śnieżyce, powalił drzewa, w konsekwencji utrudniając komunikację. Nadzwyczaj trudne warunki drogowe spowodowały w sobotę, że na poboczach i w rowach znalazło się wiele samochodów, w tym szczególnie dużo ciężkich ciężarówek.
x-news.pl, TVN24
Sparaliżowana została również praca na lotniskach. Porty lotnicze odwoływały poszczególne loty. Trudna sytuacja panowała także na kolei. Wiele pociągów miało nawet kilkugodzinne opóźnienia. Rzadziej niż zwykle kursowały też lokalne pociągi.
x-news.pl, TVN24
W portach w Darłowie, Kołobrzegu, Dźwirzynie wstrzymano ruch statków. Na innych akwenach ruch jednostek nie został zabroniony, ale odbywał się sporadycznie na skutek decyzji kapitanów poszczególnych jednostek.

W poniedziałek minister rozwoju i infrastruktury Elżbieta Bieńkowska będzie miała pełny raport dotyczący strat spowodowanych na drogach i na kolei przez huragan. Minister zapewniła, że informacje o sytuacji w całej Polsce otrzymuje na bieżąco - co pół godziny, także w nocy. Dodała, że wszelkie utrudnienia w transporcie są stosunkowo szybko usuwane.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, PAP, kk

Czytaj także

Orkan Ksawery nad Polską. IMiGW wydał pięć ostrzeżeń hydrologicznych

08.12.2013 11:32
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia o możliwości przekroczenia stanów alarmowych na wodach w trzech województwach.
Orkan Ksawery nad Polską. IMiGW wydał pięć ostrzeżeń hydrologicznych
Foto: dewlittle/sxc.hu/cc
Posłuchaj
00'17 Starosta Elbląski Sławomir Jezierski o sytuacji w powiecie elbląskim (IAR)
więcej

Ostrzeżenia dotyczą województw: zachodniopomorskiego (ujściowy odcinek Odry wraz ze zlewnią Zalewu Szczecińskiego i na Wybrzeżu zachodnim, środkowym i wschodnim), pomorskiego (Żuławy i Zalew Wiślany oraz na Wybrzeżu zachodnim, środkowym i wschodnim) i warmińsko-mazurskiego (Żuławy i Zalew Wiślany).
Wojewódzkie służby zarządzania kryzysowego na bieżąco monitorują sytuację hydrometeorologiczną w kraju.
ORKAN KSAWERY - zobacz serwis specjalny>>>
Pogotowie przeciwpowodziowe w gminie Elbląg
W gminie Elbląg utrzymane jest pogotowie przeciwpowodziowe. W starostwie powiatowym w Elblągu trwa od dwóch dni całodobowy dyżur zarządzania kryzysowego, bo jak podkreślił starosta Sławomir Jezierski, sytuacja jest dynamiczna, a prognozy zapowiadają kolejne wiatry.
W powiecie elbląskim jest ponad 300 km wałów przeciwpowodziowych. Szczególna uwaga zwrócona jest na dwa miejsca. Na rzekę Cieplicówkę na Wyspie Nowakowskiej. Tam z powodu przebudowy zdjęta jest korona wału. Powstała tymczasowa grobla, która ma zatrzymać wzbierającą się wodę i zabezpieczać wieś Nowotki. Drugie to wał Zalewu Wiślanego w Rubnie. Został on już zmodernizowany, ale darń na jego szczycie nie stabilizuje jeszcze właściwie korony.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk