Trzecia pielgrzymka Jana Pawła II do Polski

Jedynka
Marlena Borawska 18.04.2011
III pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. Ojciec św. przypłynął minowcem ORP Mewa na Westerplatte, gdzie spotkał się z młodzieżą i wygłosił homilię. Gdańsk, 12.06.1987
III pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. Ojciec św. przypłynął minowcem ORP Mewa na Westerplatte, gdzie spotkał się z młodzieżą i wygłosił homilię. Gdańsk, 12.06.1987, foto: PAP/Jan Morek

Jan Paweł II: Solidarność to znaczy jeden i drugi, a skoro brzemię to brzemię niesione razem, a więc nigdy jeden przeciw drugiemu.

Do końca ich umiłował - tak brzmiała myśl przewodnia trzeciej pielgrzymi Jana Pawła II do Polski. W 1987 roku papież mógł już odwiedzić Gdańsk, na co władze komunistyczne nie zgodziły sie cztery lata wcześniej.

Trzecia podróż apostolska okazała się też ostatnią w starym ustroju. Najważniejszą częścią pielgrzymki był Kongres Eucharystyczny, któremu papież przewodniczył. W niemal każdym przemówieniu nawiązywał do eucharystii, mówił też o prawach człowieka.

Podczas mszy z udziałem ludzi pracy odprawionej na Gdańskiej Zaspie ku radości zebranych, papież przypomniał o Porozumieniach Gdańskich . - Umowy gdańskie pozostaną w dziejach Polski wyrazem narastającej świadomości ludzi pracy, odnośnie do całego ładu społeczno-moralnego na polskiej ziemi. Sięgają one swą genezą do tragicznego grudnia 1970 roku i pozostają wciąż aktualne - mówił Jan Paweł II.

Przypomniał także, czym jest solidarność, mówiąc: Jeden drugiego brzemiona noście.

(mb)

Aby wysłuchać wspomnień o posłudze Jana Pawła II wystarczy wybrać "Trzecia pielgrzymka Jana Pawła II do Polski " w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.


"Sygnały Dnia" można słuchać codziennie od godz. 6.00.

Od 30 marca, na miesiąc przed uroczystościami beatyfikacyjnymi, Program 1 Polskiego Radia przypomni cykl audycji "Drogi do świętości” – poświęcony życiu Karola Wojtyły.

Codziennie (od poniedziałku do piątku) w "Sygnałach Dnia” przed godz. 8.00 emitowane są 3-minutowe audycje "Jan Paweł II – Droga do świętości”.

Każdy z odcinków, opowiadających o życiu Jana Pawła II, składa się z narracji przeplatanej dźwiękami archiwalnymi.

Tematami kolejnych odsłon życia papieża są: dzieciństwo, udział w teatrze rapsodycznym, praca w kamieniołomach i studia polonistyczne, przyjaźń z karmelitami, studia w tajnym seminarium, święcenia i pierwsza parafia w Niegowici, parafia w Nowej Hucie, wykładowca KUL, duszpasterstwo młodzieży, w tym spływy kajakowe, biskup i kardynał, udział w Soborze Watykańskim, Konklawe, pierwsza pielgrzymka do Meksyku, pierwsza pielgrzymka do Polski, zamach, druga pielgrzymka do Polski, wizyta w synagodze, spotkanie ekumeniczne w Asyżu, pielgrzymka do Polski (1987), papież i młodzież (Dni Młodzieży), pielgrzymka do Polski (1991), papież i kobiety (m.in. list z 1995 roku), pielgrzymka do Polski (1997), pielgrzymka do Polski (1999), pielgrzymka do Ziemi Świętej, ostatnia pielgrzymka do Polski, papież i chorzy (w tym podejście do własnej choroby), śmierć papieża i proces beatyfikacyjny.

 

/

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
21:35 - 22:00Wieczór OdkrywcówSłuchaj na żywo
Oglądaj na żywo

Polecamy:

O tej chorobie dowiesz się tylko u stomatologa

O tej chorobie dowiesz się tylko u stomatologa

- Nie można pacjenta spytać o to, jakie ma parafunkcje. On nie zdaje sobie z nich sprawy. Może jedynie odczuwać nadciśnienie w obrębie zębów - mówiła w Jedynce stomatolog Barbara Szafrańska.

Od świata magii do Centrum Nauki Kopernik

Od świata magii do Centrum Nauki Kopernik

- Bardzo późno i okrężną drogą, a być może nieco przez przekorę, objawiły się moje zainteresowania naukami ścisłymi. Największe wrażenie robiły na mnie w dzieciństwie książki o magii - mówi Irena Cieślińska, fizyk.

Polski Żyd obciąża USA o brak reakcji na Holocaust

Polski Żyd obciąża USA o brak reakcji na Holocaust

- Raport Jana Karskiego i jego spotkanie z Rooseveltem były bardzo konkretne. Opowiadały również o tym, co dzieje się o warszawskim getcie i obozie przejściowym w Izbicy Lubelskiej - mówił w Jedynce reżyser Sławomir Grünberg.

Bądź z nami w kontakcie: