Jedynka

Trzecia pielgrzymka Jana Pawła II do Polski

18.04.2011 07:40
Jan Paweł II: Solidarność to znaczy jeden i drugi, a skoro brzemię to brzemię niesione razem, a więc nigdy jeden przeciw drugiemu.

Do końca ich umiłował - tak brzmiała myśl przewodnia trzeciej pielgrzymi Jana Pawła II do Polski. W 1987 roku papież mógł już odwiedzić Gdańsk, na co władze komunistyczne nie zgodziły sie cztery lata wcześniej.

Trzecia podróż apostolska okazała się też ostatnią w starym ustroju. Najważniejszą częścią pielgrzymki był Kongres Eucharystyczny, któremu papież przewodniczył. W niemal każdym przemówieniu nawiązywał do eucharystii, mówił też o prawach człowieka.

Podczas mszy z udziałem ludzi pracy odprawionej na Gdańskiej Zaspie ku radości zebranych, papież przypomniał o Porozumieniach Gdańskich . - Umowy gdańskie pozostaną w dziejach Polski wyrazem narastającej świadomości ludzi pracy, odnośnie do całego ładu społeczno-moralnego na polskiej ziemi. Sięgają one swą genezą do tragicznego grudnia 1970 roku i pozostają wciąż aktualne - mówił Jan Paweł II.

Przypomniał także, czym jest solidarność, mówiąc: Jeden drugiego brzemiona noście.

(mb)

Aby wysłuchać wspomnień o posłudze Jana Pawła II wystarczy wybrać "Trzecia pielgrzymka Jana Pawła II do Polski " w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.


"Sygnały Dnia" można słuchać codziennie od godz. 6.00.

Od 30 marca, na miesiąc przed uroczystościami beatyfikacyjnymi, Program 1 Polskiego Radia przypomni cykl audycji "Drogi do świętości” – poświęcony życiu Karola Wojtyły.

Codziennie (od poniedziałku do piątku) w "Sygnałach Dnia” przed godz. 8.00 emitowane są 3-minutowe audycje "Jan Paweł II – Droga do świętości”.

Każdy z odcinków, opowiadających o życiu Jana Pawła II, składa się z narracji przeplatanej dźwiękami archiwalnymi.

Tematami kolejnych odsłon życia papieża są: dzieciństwo, udział w teatrze rapsodycznym, praca w kamieniołomach i studia polonistyczne, przyjaźń z karmelitami, studia w tajnym seminarium, święcenia i pierwsza parafia w Niegowici, parafia w Nowej Hucie, wykładowca KUL, duszpasterstwo młodzieży, w tym spływy kajakowe, biskup i kardynał, udział w Soborze Watykańskim, Konklawe, pierwsza pielgrzymka do Meksyku, pierwsza pielgrzymka do Polski, zamach, druga pielgrzymka do Polski, wizyta w synagodze, spotkanie ekumeniczne w Asyżu, pielgrzymka do Polski (1987), papież i młodzież (Dni Młodzieży), pielgrzymka do Polski (1991), papież i kobiety (m.in. list z 1995 roku), pielgrzymka do Polski (1997), pielgrzymka do Polski (1999), pielgrzymka do Ziemi Świętej, ostatnia pielgrzymka do Polski, papież i chorzy (w tym podejście do własnej choroby), śmierć papieża i proces beatyfikacyjny.

 

/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń

Czytaj także

rozwiń zwiń