Jedynka

Jacek Saryusz-Wolski: istnieje realna groźba zamknięcia dostaw gazu z Rosji

02.05.2014 09:00
- Pretekstem dla Rosji byłoby nierozliczenie się Ukrainy. Pamiętajmy, że gaz to broń Rosji i rdzeń jej polityki wschodniej. Jednak w ogromnym stopniu zależy ona od Unii Europejskiej, która kupuje od niej ogromne ilości gazu. Dlatego właśnie w tym trójkącie rozegra się ta sprawa – mówił w Jedynce eurodeputowany PO.
Jacek Saryusz-Wolski
Jacek Saryusz-WolskiFoto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
09'51 Jacek Saryusz-Wolski o możliwym konflikcie energetycznym między Rosją a Unią Europejską (Sygnały dnia/Jedynka)
więcej

W piątek 2 maja ma dojść w Warszawie do spotkania konsultacyjnego przedstawicieli Rosji, Komisji Europejskiej i Ukrainy ws. uniknięcia kryzysu dostaw gazu do Europy. - To spotkanie odbywa się w ramach tzw. mechanizmu wczesnego ostrzegania ustanowionego po wielkim kryzysie pomiędzy Unią a Rosją w 2009 roku - wyjaśnił w "Sygnałach dnia" Jacek Saryusz-Wolski.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

W tej chwili Rosja oczekuje od Ukrainy zapłacenia wielu miliardów dolarów za gaz, który nie został nawet odebrany. Jeszcze w kwietniu natomiast Gazprom niemal podwoił cenę gazu dla Ukrainy, do 485 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. - To próba przyparcia Ukrainy do muru. Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który zdecydował o ofiarowaniu Ukrainie 17 mld dolarów założył, że cena za gaz wyniesie 385 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Te liczby po stronie żądań rosyjskich szybują w górę i co chwila są inne. Gazprom wystawił Ukrainie rachunek na 11,3 mld dolarów, a premier Miedwiediew mówił ostatnio nawet o 16 mld dol. - podkreślał gość Jedynki.

W środę doszło do spotkania Donalda Tuska z premierem Hiszpanii Mariano Rajoyem, który w pełni poparł utworzenie unii energetycznej w Europie. Zdaniem Jacka Saryusz-Wolskiego, głos Polski w tej sprawie zaczyna być w Europie coraz lepiej słyszany. - Rysuje się zgoda, że trzeba pójść w kierunku polskiej propozycji, żeby Unia Europejska razem występowała w sprawach gazu, razem go kupowała i dzieliła się zapasami w sytuacjach kryzysowych, a także zdywersyfikowała źródła i trasy przesyłu - stwierdził wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

pg

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

NATO: Rosja to nasz przeciwnik, nie partner

01.05.2014 23:28
- Rosjanie zadeklarowali, że NATO jest ich przeciwnikiem, dlatego my też musimy teraz traktować Rosję nie jako partnera, ale bardziej jako adwersarza - mówi zastępca sekretarza generalnego NATO Alexander Vershbow.
Separatyści zajęli budynek prokuratury w Doniecku, na wschodzie Ukrainy
Separatyści zajęli budynek prokuratury w Doniecku, na wschodzie Ukrainy Foto: EPA/IGOR KOVALENKO

Punktem zwrotnym w relacjach między Moskwą a Sojuszem Północnoatlantyckim była aneksja Krymu.
- W Europie Środkowej mamy dwie odmienne wizje tego, jak bezpieczeństwo regionalne powinno wyglądać. Jesteśmy nadal gotowi bronić suwerenności i wolności sąsiadów Rosji, która wyraźnie próbuje odbudować w regionie swą hegemonię i ograniczyć ich suwerenność pod pretekstem obrony swoich interesów - powiedział zastępca sekretarza generalnego NATO.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Vershbow poinformował także, że Sojusz pracuje nad określeniem nowej strategii działania, która będzie miała na celu powstrzymanie Rosji przed ewentualnym atakiem, na któreś z państw członkowskich NATO. W tym celu rozważane jest rozmieszczenie w Europie Wschodniej większych sił Sojuszu, aby dzięki temu móc odpowiednio szybko reagować.
1 kwietnia NATO postanowiło zawiesić wszelką praktyczną współpracę cywilną i wojskową z Rosją oraz pogłębić współpracę z Ukrainą. Decyzja Sojuszu to konsekwencja kryzysu na Ukrainie i aneksji Krymu przez Rosję. - Musimy dać Rosji do zrozumienia, że będziemy bronić każdego cala terytorium Sojuszu - mówił ostatnio sekretarz stanu USA John Kerry.

(źródło: CNN Newsource/x-news)

W przemówieniu wygłoszonym w waszyngtońskiej Radzie Atlantyckiej z okazji 65. rocznicy utworzenia Paktu Północnoatlantyckiego Kerry określił obecny kryzys ukraiński jako "dzwonek do przebudzenia" dla NATO, sygnał, że Sojusz musi powrócić do pierwotnej misji obrony swych członków.

Francuskie myśliwce będą broniły państw bałtyckich>>>

Pod koniec kwietnia 150 żołnierzy USA przyleciało do Estonii . Przesunięcie żołnierzy na teren Polski i trzech państw bałtyckich to reakcja Waszyngtonu na wydarzenia na Ukrainie i wzrost napięcia między Moskwą a Kijowem.

PAP/asop

''

Zobacz więcej na temat: Rosja Ukraina

Czytaj także

02.05.2014 Krew na ulicach Odessy. Wielu zabitych [relacja]

02.05.2014 23:14
Dramatyczne wydarzenia na południu Ukrainy. W pożarze domu związków zawodowych w Odessie zginęło 38 osób.
Uliczne zamieszki między prorosyjskimi separatystami a zwolennikami zachowania jedności Ukrainy
Uliczne zamieszki między prorosyjskimi separatystami a zwolennikami zachowania jedności Ukrainy Foto: EPA/SERGEY GUMENYUK
Posłuchaj
00'47 W Odessie w pożarze siedziby związków zawodowych zginęło 38 osób. Relacja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
00'24 Pożar w Odessie. Prezes Narodowo-Kulturalnego Stowarzyszenia Polaków w Odessie Eugenia Fiedczyszyna (IAR)
więcej

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

00.00

Rosja jest "oburzona" wydarzeniami w Odessie i potępia władze Kijowie za "przestępczą nieodpowiedzialność". Tak głosi oświadczenie wydane przez rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Moskwa wzywa Ukrainę i jak to określono - jej zachodnich popleczników do zakończenia anarchii i wzięcia odpowiedzialności za ukraiński naród.

23.14

31 osób, a nie jak wcześniej podawano 38, zginęło w wyniku pożaru siedziby związków zawodowych w Odessie, na południu Ukrainy - podało późnym wieczorem Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Kijowie.

22.47

Julia Tymoszenko przyjechała wieczorem do Odessy. Jak napisano, w oświadczeniu, była premier Ukrainy i kandydatka na stanowisko prezydenta tego kraju chce "odwiedzić ludzi dotkniętych terrorystycznymi atakami, zorganizowanymi przez rosyjskie służby specjalne". W planach jest też spotkanie z "osobami popierającymi Majdan, które bronią miasta przez separatystami".
Wcześniej Tymoszenko apelowała do prezydenta Rosji Władimira Putina o "natychmiastowe wstrzymanie wszelkich prób destabilizacji sytuacji na Ukrainie".

22.35

Około 50 kanadyjskich żołnierzy weźmie udział w przyszłym tygodniu w ćwiczeniach wojskowych w Polsce w ramach reakcji NATO na kryzys ukraiński - ogłosił premier Kanady Stephen Harper. - Nieustanna wojskowa agresja ze strony reżimu Putina oraz trwająca nielegalna okupacja Krymu i innych części Ukrainy zagrażają stabilności i bezpieczeństwu Europy Środkowej i Wschodniej - Harper.
Ćwiczenia NATO odbędą się w Świdwinie (Zachodniopomorskie) w dniach 5-9 maja. Będą w nich uczestniczyć żołnierze z Kanady, Polski i USA, pod amerykańskim dowództwem.
Jak poinformowało biuro Harpera, kanadyjscy żołnierze przeprowadzą szkolenie w skokach spadochronowych, operacjach powietrznych i piechoty.

22.30

Amerykański sekretarz stanu odwołał rozmowę telefoniczną z szefem rosyjskiego MSZ. Rozmowa miała dotyczyć sytuacji w Syrii, choć Siergiej Ławrow miał też nadzieję poruszyć kwestię Ukrainy. Służby prasowe Johna Kerry'ego poinformowały jednak, że rozmowa nie odbędzie się w zaplanowanym terminie. Może do niej dojść najwcześniej w sobotę. Skąd taka decyzja - nie wiadomo.

22.20

Nowe walki pod Słowiańskiem. Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że do ataku doszło o 21.30 miejscowego czasu we wsi Andrijiwka. Grupa uzbrojonych separatystów ostrzelała oddział wojska. Trwa walka. Dwóch żołnierzy zostało zabitych.

22.05

- Rosja wypuściła na Ukrainie bandy swoich oprychów i nagle odkryła, że ta wybuchowa mieszanka może wyrwać się jej spod kontroli - powiedział przedstawiciel Francji Gerard Araud w trakcie obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wyraził też frustrację bezradnością ONZ-owskiego gremium.

Po raz kolejny Radzie nie udało się przyjąć wspólnego stanowiska w sprtawie wydarzeń na Ukrainie.

21.25

- Te działania w Odessie mają odwrócić uwagę od wschodu Ukrainy i ewentualnego wkroczenia wojsk rosyjskich - ocenił europoseł Jacek Saryusz-Wolski. Jego zdaniem, nie ma wątpliwości, że to Moskwa kieruje działaniami na wschodzi i południu Ukrainy. Jak mówił w TVN 24 celem Moskwy jest destabilizacja sytuacji oraz niedopuszczenie do wyborów prezydenckich na Ukrainie. - Rosja wkroczyła na Ukrainę, zajęła jedna prowincję. Teraz waha się nad zajęciem kolejnych regionów - mówił. Według niego, nie ma już szans na dyplomatyczne zakończenie konfliktu. - Rosja prze do konfrontacji - oświadczył.

20.52

Pożar domu związków zawodowych w Odessie. Co najmniej 38 zabitych. Ogień pojawił się w budynku w czasie walk między prorosyjskimi bojówkarzami a kibicami i zwolennikami integralności terytorialnej Ukrainy. Milicja informuje, że 30 osób udusiło się dymem, a 8 zginęło wyskakując z okien. Około 50 osób jest rannych.

(źródło: Espreso TV/x-news)

20.10

W Słowiańsku - spokojnie. Jednak jak poinformował IAR dziennikarz Piotr Andrusieczko z "Ukraińskiego Żurnała", miasto jest wciąż sparaliżowane. Od rana nie działa transport miejski, zamknięte są wszystkie sklepy. Na ulicach nie widać samochodów. Na ulicach powstają kolejne barykady.
W Słowiańsku na wschodzie Ukrainy trwa operacji ukraińskich sił, które starają się odbić miasto z rąk prorosyjskich separatystów.

20.00

Cztery ofiary śmiertelne starć w Odessie. Prorosyjscy bojówkarze napadli tam na kibiców piłkarskich, którzy mieli przeprowadzić marsz jedności. Wcześniej informowano o trzech ofiarach śmiertelnych.

(źródło: ENEX/x-news)

18.39

Premier Rosji wezwał rząd w Kijowie do wstrzymania operacji wojskowej na wschodzie Ukrainy. Dmitrij Miedwiediew na swojej stronie w portalu Facebook nazwał operację antyterrorystyczną "zabójstwem własnego kraju”.

18.28

USA podejmą szybkie działania w sprawie dalszych sankcji wobec Rosji, jeśli zakłóci ona przebieg wyborów prezydenckich na Ukrainie 25 maja - zapowiedział prezydent USA Barack Obama podczas konferencji z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
Obama po raz kolejny zaapelował do Rosji, by zaangażowała się na rzecz natychmiastowego uwolnienia obserwatorów wojskowych OBWE, przetrzymywanych od tygodnia przez prorosyjskich separatystów w Słowiańsku na wschodzie Ukrainy. Sposób traktowania uprowadzonych ekspertów nazwał hańbą.

czytaj więcej>>>

17.35

Turczynow o sytuacji w Słowiańsku: po stronie separatystów jest wielu zabitych.

17.03

Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku starć w Odessie. Według milicji, protestujący rzucali w funkcjonariuszy koktajlami Mołotowa, kostkami brukowymi oraz materiałami wybuchowymi. Milicja interweniowała, by nie dopuścić do rozprzestrzenienia się przemocy. Kilkadziesiąt osób - po obu stronach - zostało rannych. Jeden mężczyzna zmarł w wyniku postrzału w pierś.

16.37

Prorosyjskie bojówki zaatakowały ukraińskich demonstrantów w Odessie. Doszło do starć.
Kilkaset osób z pałkami i w hełmach napadło na półtoratysięczną ukraińską manifestację jedności narodowej. Milicja interweniowała, by nie dopuścić do rozprzestrzenienia się przemocy. Kilkadziesiąt osób - po obu stronach - zostało rannych.

16.30

Rosja domaga się pilnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Swój wniosek uzasadnia "poważną eskalacją przemocy na wschodzie Ukrainy". Spotkanie ma się odbyć jeszcze w piątek.

czytaj więcej>>>

16.17

- Ukraina kategorycznie odrzuca podejmowane przez Rosję próby obarczenia władz w Kijowie winą za naruszanie porozumienia z Genewy. Stwierdzamy też, że wbrew apelom społeczności międzynarodowej Federacja Rosyjska nie podjęła żadnych kroków w celu deeskalacji sytuacji i realizacji genewskich ustaleń - oświadczyło ukraińskie MSZ.

16.10

- W obliczu działań Rosji na wschodzie Ukrainy europejscy członkowie NATO muszą zwiększyć swe wydatki na obronność - taką wypowiedź amerykańskiego ministra obrony Chucka Hagla cytuje Reuter.

czytaj więcej>>>

16.00

Kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkała się z prezydentem USA Barackiem Obamą. Jednym z tematów rozmowy niewątpliwie jest kryzys ukraiński.

FOTO:
FOTO: EPA/JIM LO SCALZO

 

15:14

- UE wzywa do zaprzestania nielegalnych działań, podejmowanych przez separatystów - powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. polityki zagranicznej Maja Kocijanczicz. Dodała, że trwają prace nad dalszymi sankcjami w związku z kryzysem na Ukrainie.

Według źródeł dyplomatycznych w poniedziałek ambasadorowie państw UE mają dyskutować o zmianie kryteriów umieszczania dodatkowych nazwisk na unijnej czarnej liście osób objętych sankcjami. Dotychczasowa podstawa prawna pozwala bowiem na nakładanie restrykcji wizowych i zamrażanie aktywów tylko tych osób, którym można udowodnić wpływ na decyzje i działania związane z aneksją Półwyspu Krymskiego przez Rosję i destabilizację wschodniej Ukrainy.

Nowe kryteria miałyby pozwolić na nałożenie sankcji także na ludzi z otoczenia Kremla, w tym związanych z biznesem - twierdzą unijni dyplomaci.

14:29

- Negocjacje w sprawie uwolnienia obserwatorów przetrzymywanych w Słowiańsku weszły w krytyczną fazę - ocenia minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Rozmawiał on o sytuacji na Ukrainie z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton, a także prezydentem Szwajcarii Didierem Burkhalterem, który przewodniczy obecnie OBWE.

14:10

Komisarz UE do spraw energii Guenther Oettinger zapewnił, że Bruksela udzieli wsparcia finansowego ukraińskiemu operatorowi gazowemu Naftohazowi. Gazprom gwarantuje nieprzerwane dostawy gazu do Europy i na Ukrainę do końca maja. To skutki rozmów przedstawicieli Unii Europejskiej, Ukrainy i Rosji w Warszawie.

FILM: - Widzieliśmy ostrzelany helikopter ukraińskiej armii. Został zestrzelony na północny wschód od Słowiańska. Usłyszeliśmy także trzy eksplozje - mówiła ukraińskim dziennikarzom Wira Leonidowna, mieszkanka Słowiańska.

CNN Newsource/x-news

13:55

Ukraińska władza przedstawiła terrorystom w Słowiańsku swoje żądania. Są wśród nich zwolnienie zakładników i opuszczenie budynków użyteczności publicznej.

Minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow przypomniał, że bojownicy, którzy zrobią to dobrowolnie i którzy nie popełnili ciężkich przestępstw mogą liczyć na amnestię. Władze gotowe są do rozmów z manifestującymi, ale nie z  "terrorystami i uzbrojonymi separatystami”.

Na razie zwolnili oni 2 z 4 funkcjonariuszy kramatorskiej milicji, którzy nie chcieli poprzeć prorosyjskich bojowników i zostali za to zatrzymani we wtorek. Dwóch innych nadal jest w prowizorycznym areszcie. Władze oceniają, że w Słowiańsku, terroryści przetrzymują od 30 do 50 zakładników, wśród nich 7 członków misji wojskowej państw OBWE, a także pilota jednego z dwóch zestrzelonych nad ranem śmigłowców. Ukraińska armia twierdzi, że zatrzymano już osoby, które strzelały do helikopterów.

13:43

W związku z prowadzoną od rana operacją antyterrorystyczną sparaliżowany został transport w Słowiańsku i pobliskim Kramatorsku. W tym ostatnim nie jeździ komunikacja publiczna, wszystkie połączenia między dwoma miastami odwołano. W obydwu nie działają dworce kolejowe. W Słowiańsku terroryści sparaliżowali całkowicie ruch pociągów wyłączając prąd.

13:30

Rosyjskie MSZ wezwało Zachód do zaprzestania destrukcyjnej polityki wobec Ukrainy. Natomiast od władz w Kijowie rosyjscy dyplomaci zażądali natychmiastowego przerwania operacji wojskowej w południowo-wschodnich regionach.

W specjalnym oświadczeniu rosyjskiego MSZ znalazła się cała lista żądań. Moskwa chce, aby Kijów wstrzymał operację wojskową i zaprzestał stosowania przemocy wobec własnego narodu, uwolnił więźniów politycznych i zagwarantował pełną swobodę dziennikarzom. - Kijowski reżim zerwał już porozumienia z 21 lutego, a teraz narusza genewskie zobowiązania - można przeczytać w oświadczeniu rosyjskiej dyplomacji.

Moskwa wyraża oburzenie i niepokój również i tym, że jak twierdzą rosyjskie media - w operacji antyterrorystycznej, w Słowiańsku jakoby biorą udział bandy nacjonalistów z Prawego Sektora. - Kijowskie władze stosujące przemoc, poniosą odpowiedzialność przed własnym narodem - oświadczył, komentując wydarzenia na Ukrainie rzecznik Kremla. Cytowany przez rosyjskie agencje Dmitrij Pieskow zapowiedział, że Rosja podejmie wysiłki na rzecz stabilizacji sytuacji na Ukrainie.

12:59

Prorosyjscy separatyści opuścili w piątek prokuraturę i siedzibę lokalnej państwowej stacji telewizyjnej w Ługańsku, na wschodzie Ukrainy - poinformowało ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych.
Stało się tak "dzięki negocjacjom między lokalnymi władzami a ludźmi, którzy zajęli budynek" prokuratury - napisał resort w oświadczeniu.
Prokuratura i siedziba stacji telewizyjnej zostały zajęte przez uzbrojonych separatystów we wtorek. Tego dnia przeciwnicy władz w Kijowie opanowali też m.in. siedzibę administracji obwodowej oraz obwodową delegaturę MSW w Ługańsku.

12:50

Można już mówić o rozpadzie Ukrainy. Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow i jego ekipa próbują ratować sytuację - ocenił Paweł Kowal. Eurodeputowany Polski Razem zaznaczył, że świat powinien w końcu uznać, że za tym, co dzieje się na wschodzie Ukrainy, stoi Rosja jako agresor, który okupuje część innego kraju. - Do tego jeszcze Rosja, w wystąpieniach Putina, zgłasza pretensje terytorialne - dodał.

(TVN24/x-news)

12:31

Emisariusz prezydenta Rosji wysłany na Ukrainę jest bezpieczny i wszystko z nim w porządku – poinformowali o tym agencję Interfax najbliżsi współpracownicy byłego rzecznika praw obywatelskich Władimira Łukina.

12:22
Separatyści zajęli centrum sterowania ruchem kolejowym pod miastem Jasynuwata, na północ od Doniecka, i odłączyli prąd - powiedział rzecznik kolei donieckich.
Kolej doniecka obejmuje obwód doniecki, ługański a także częściowo dniepropetrowski, zaporoski i charkowski.
Od piątku w Słowiańsku, w obwodzie donieckim, trwa operacja przeciwko przebywającym tam separatystom prorosyjskim. W tej akcji zginęło dwóch ukraińskich wojskowych oraz jeden separatysta sprzeciwiający się władzom w Kijowie.

12:16

Zdaniem komisarza Guenthera Oettingera,"infrastruktura przesyłu gazu i energii elektrycznej powinna mieć charakter paneuropejski i obejmować również Ukrainę, Gruzję, Azerbejdżan, zachodnie Bałkany". Jak dodał, potrzebne jest stworzenie transgranicznych linii przesyłowych dla gazu i energii elektrycznej, budowa nowych terminali LNG, magazynów gazu oraz "większa dywersyfikacja gazu z takimi partnerami jak Norwegia, Algieria, Azerbejdżan, Nigeria i Libia, oraz z innymi krajami, takimi jak Katar".
Jak dodał, "na jednolitym rynku Unii Europejskim (powinna być) jednolita cena za gaz".
Unijny komisarz przekonywał, że bardzo ważne jest bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy, zwłaszcza w obecnej sytuacji w tym kraju. - Zasada divide et impera (dziel i rządź), gra, która jest proponowana przez Moskwę, nie może być i nie będzie akceptowana przez państwa członkowskie UE ani przez przemysł - podkreślił.

12:14

Polska koncepcja unii energetycznej jest prawie w stu procentach zbieżna z tym, nad czym pracuje obecnie Komisja Europejska - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z unijnym komisarzem ds. energii Guentherem Oettingerem.
Rozmowy Tusk-Oettinger w Warszawie dotyczyły polskiej propozycji unii energetycznej, polegającej m.in. na wspólnym negocjowaniu zakupów gazu przez całą Unię. Premier powiedział, że rozmawiano o wspólnych działaniach na rzecz zwiększenia niezależności energetycznej UE.
W czerwcu Rada Europejska ma przeanalizować rekomendacje w tej dziedzinie, przygotowane przez Komisję Europejską. - Z wielką satysfakcją usłyszałem, że koncepcja unii energetycznej, którą Polska przedstawia w ostatnich tygodniach, a więc zbiór rekomendacji, których celem jest zwiększenie niezależności energetycznej UE, jest właściwie myśleniem zbieżnym prawie w stu procentach z tym, nad czym pracuje dzisiaj Komisja (Europejska) i osobiście pan komisarz Oettinger - powiedział Tusk na wspólnej z Oettingerem konferencji prasowej.

Premier powiedział, że chce, aby w czerwcu oba projekty - polski i KE - "spotkały się". - Tym bardziej, że kontekst, który towarzyszy tym pracom (sytuacja na Ukrainie), jest coraz bardziej dramatyczny" - zauważył szef rządu. Dodał przy tym, że według ostatnich informacji nic bezpośrednio nie zagraża polskiemu oficerowi i innym członkom misji OBWE, którzy są w rękach prorosyjskich separatystów w Słowiańsku.
- Sytuacja w Słowiańsku pokazuje wyraźnie, że kwestia bezpieczeństwa energetycznego - jako element bezpieczeństwa Europy - będzie kwestią coraz bardziej palącą - ocenił premier.
Tusk zapowiedział też utworzenie grupy roboczej, także z ekspertami z Polski, tak aby "czerwcowa Rada Europejska przyniosła jak najszybciej owoce". Tłumaczył, że co do zasady jest pełne zrozumienie dla polskiego pomysłu wspólnych zakupów gazu, eksperci powinni natomiast wypracować szczegóły prawne, logistyczne, finansowe i organizacyjne.

(TVN24/x-news)


12:04

Szef MSW Ukrainy Arsen Awakow przedstawił separatystom ultimatum. Powinno niezwłocznie złożyć broń, uwolnić wszystkich zakładników i wszystkie zajęte przez nich budynki państwowe, położyć kres zamieszkom. Poinformowała o tym służba prasowa MSW Ukrainy.

(5 kanał/x-news)


11:36

Prorosyjscy separatyści przejęli kontrolę nad centrum ruchu kolejowego w Doniecku na wschodzie Ukrainy. Napastnicy odcięli elektryczność, co według relacji pracownika kolei, spowodowało wstrzymanie ruchu pociągów.
W obwodzie donieckim trwa ofensywa ukraińskiej armii, która z rąk prorosyjskich bojówkarzy próbuje odbić Słowiańsk. W mieście oddalonym o 100 kilometrów od Doniecka, trwają walki z użyciem ciężkiego sprzętu wojskowego.

11:21

Prezydent Rosji dostał już pełną informację o wydarzeniach na Ukrainie. Poinformował o tym rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow . Urzędnik ujawnił również, że Moskwa straciła kontakt z przebywającym na Ukrainie wysłannikiem prezydenta Władimirem Łukinem.

Łukin został wysłany do Słowiańska, gdzie miał pertraktować z separatystami uwolnienie obserwatorów OBWE. Według rzecznika Kremla - po rozpoczęciu działań wojskowych we wschodnich regionach Ukrainy, kontakt z Łukinem urwał się.

Dmitrij Pieskow stwierdził, że prezydent Władimir Putin od dawna obawiał się takiego czarnego scenariusza wydarzeń na Ukrainie. Rzecznik Kremla przypomniał, że kilka dni temu Putin nazwał operację wojskową przeciwko ludności cywilnej w południowo-wschodnich regionach Ukrainy - ”przestępstwem”. - Niestety ostatnie wydarzenia potwierdzają taką ocenę - cytuje Pieskowa agencja Interfax. Ta sama agencja poinformowała, że w okolicach Charkowa snajper miał ostrzelać samochód z rosyjskim reporterem gazety ”Komsomolska Prawda”.

11:12

Rozpoczynając "odwetową operację" na południowym wschodzie Ukrainy, władze w Kijowie pogrzebały nadzieję na utrzymanie porozumienia z Genewy, które miało na celu złagodzenie napięć na Ukrainie - oświadczył w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Pieskowa cytują rosyjskie agencje prasowe.
Rzecznik Kremla dodał, że prezydent Rosji Władimir Putin wysłał swojego przedstawiciela na południowy wschód Ukrainy, by uczestniczył w rozmowach w sprawie uwolnienia przetrzymywanych tam przez prorosyjskich separatystów obserwatorów wojskowych OBWE.
Kreml nie kontaktował się jednak ze swoim wysłannikiem od czasu rozpoczęcia w piątek rano operacji antyterrorystycznej w Słowiańsku na Ukrainie.

11:02

Zadaniem Zachodu jest powstrzymywanie rosyjskiego ekspansjonizmu oraz ekonomiczne i polityczne wspieranie stabilizacji Ukrainy . Twierdzi tak na łamach sztokholmskiego dziennika "Dagens Nyheter” były szef niemieckiej dyplomacji i publicysta Joschka Fischer.
Polityk poświęca sporo uwagi inicjatywie wspólnego rynku energetycznego, z którą występuje premier Polski, Donald Tusk. Ta koncepcja zakłada min. ogólnoeuropejskie zróżnicowanie źródeł gazu ziemnego, co ma prowadzić do zmiany pozycji przetargowych pomiędzy UE, jako dotychczas największym importerem rosyjskiej ropy i gazu, a Kremlem.
Jeśli w dodatku, twierdzi Fischer, Polska zdecydowałaby się na przyjecie euro, Putin zetknąłby się ze decydowanym, ale na wskroś pokojowym oporem przeciwko swym działaniom wobec Europy Wschodniej. Warszawa zaś - czytamy w szwedzkiej gazecie - stałaby się ważnym graczem w centrum coraz bardziej zintegrowanej Europy.
Tymczasem, przyznaje publicysta, Niemcy pozostają głównym przeciwnikiem integracji europejskiego rynku gazu i energii. Po tragedii ukraińskiej nikt w Berlinie nie może już jednak bronić takiego stanowiska. Nie ma też już - zdaniem Fischera, argumentów przeciwko unii energetycznej. Wiemy już czym jest wspólnota zwana Unią Europejską. Teraz dla Europy nadszedł czas, by pokazać czego ona może dokonać.- konkluduje niemiecki polityk i publicysta.

11:00

Rosja zażądała od OBWE podjęcia działań na rzecz powstrzymania rozlewu krwi na Ukrainie. Rosyjski ambasador przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie Andriej Kelin osobiście przekazał żądania Moskwy najwyższym urzędnikom tej organizacji.
W rozmowie z agencją ITAR - TASS Kelin podkreślił, że Rosja domaga się natychmiastowej interwencji OBWE, która powstrzyma działania ukraińskiej armii. Rosyjski dyplomata ujawnił, że kierownictwo OBWE również jest zaniepokojone wydarzeniami w południowo-wschodnich regionach Ukrainy. Według jego słów trwają konsultacje na linii OBWE - władze w Kijowie.
Andriej Kelin potwierdził, że międzynarodowi obserwatorzy, przetrzymywani przez separatystów w Sławiańsku są na razie bezpieczni.

10:20

Sytuacja w ukraińskim mieście opanowanym przez prorosyjskich separatystów, które starają się odbić władze w Kijowie jest napięta - powiedział IAR obecny w Słowiańsku dziennikarz Piotr Andrusieczko z "Ukraińskiego Żurnała". Relacjonował, że na ulicach stoją stworzone przez prorosyjskie siły barykady i transportery opancerzone. Według niego, separatystów może być kilkuset. - Mają oni broń automatyczną i granatniki przeciwpancerne. Kiedy słychać strzały, czy wybuchy dochodzące z rogatek miasta, reagują oni nerwowo – mówił.  Piotr Andrusieczko dodał, że na ulicach jest bardzo mało ludzi, wszystkie sklepy i kawiarnie są zamknięte, a taksówkarze odmawiają realizowania kursów.

10:18

Istnieje realna groźba przerwania dostaw gazu z Rosji - mówił w radiowej Jedynce Jacek Saryusz-Wolski, eurodeputowany PO. Więcej >>>

09:44

Dwóch wojskowych sił zbrojnych Ukrainy zginęło, a kilku innych zostało rannych po ostrzelaniu przez prorosyjskich terrorystów dwóch śmigłowców Mi-24 w Słowiańsku na wschodzie kraju - podało ministerstwo obrony w Kijowie.
Siły separatystyczne informują o jednej ofierze śmiertelnej i jednym rannym podczas trwającej w tym mieście operacji antyterrorystycznej.

09:06

Ekspert wojskowy Dmytro Tymczuk informuje, że lider kierujący dywersantami, rosyjski wojskowy posługujący się pseudonimem "Striełok",  chce wydostać się ze Słowiańska. Nowy sztab separatystów ma być sformowany w Horliwce. Według Tymczuka, separatystom w Słowiańsku oznajmiono, że na ingerencję Rosji nie mogą na razie szczególnie liczyć.

Facebook
Facebook

09:01

Członkowie wojskowej misji obserwacyjnej OBWE, przetrzymywani od tygodnia przez prorosyjskich separatystów ze Słowiańska, zostali przewiezieni w bezpieczne miejsce - podał w piątek niemiecki dziennik "Bild", powołując się na przywódcę separatystów.
Gazeta cytuje wypowiedź lidera separatystów w Słowiańsku Wiaczesława Ponomariowa. Powiedział on, że obserwatorzy są "z dala od obszaru, gdzie toczą się walki".
Od piątku sześciu członków wojskowej misji obserwacyjnej OBWE, w tym jeden Polak i czterech Niemców, znajduje się w rękach separatystów, którzy kontrolują Słowiańsk. Szwedzki obserwator został wypuszczony ze względów zdrowotnych.

08:45

Litwa rozważa utworzenie wspólnie z Łotwą i Estonią nowego, sponsorowanego przez UE rosyjskojęzycznego kanału telewizyjnego dla zrównoważenia moskiewskich kanałów nadających w tych krajach.
- Rozważana jest taka możliwość - potwierdził wiceprzewodniczący Sejmu Gediminas Kirkilas. Poinformował, że tę inicjatywę popiera strona polska, zainteresowanie wyraża Finlandia. Zdaniem Kirkilasa taki kanał byłby informacyjną alternatywą dla telewizji rosyjskich jak też źródłem wymiany wzajemnej informacji.

08:31

Facebook
Facebook

Pilot ukraińskiego śmigłowca zginął w wyniku zestrzelenia jego maszyny przez terrorystów w Słowiańsku na wschodzie Ukrainy, gdzie trwa operacja przeciwko siłom prorosyjskim - poinformował szef MSW tego kraju Arsen Awakow.
"W stronę ukraińskich oddziałów specjalnych otwarto ogień z ciężkiej broni, w tym z granatników i przenośnych kompleksów rakietowych. Trwa prawdziwy bój z zawodowymi najemnikami. Terroryści nie wahają się przed prowadzeniem walki zza pleców cywilnych mieszkańców Słowiańska; wiedzą, że siłom antyterrorystycznym wydano rozkaz nie strzelania po obiektach cywilnych" - napisał Awakow na swoim profilu na Facebooku.
Minister poprosił mieszkańców Słowiańska i sąsiedniego Kramatorska, by nie wychodzili z domów. Poinformował, że w okolicach tych miast wstrzymano ruch kolejowy i ograniczono ruch drogowy. Oświadczył także, że Słowiańsk jest "szczelnie otoczony" przez oddziały antyterrorystyczne, Gwardię Narodową i wojsko.

Minister napisał, że dziewięć posterunków separatystów zostało przejętych przez wojskowych.

(Wojsko ukraińskie przejęło posterunki separatystów pod Słowiańskiem; ENEX/x-news)


08:25

Dwa ukraińskie śmigłowce strącili podczas akcji antyterrorystycznej w Słowiańsku na wschodniej Ukrainie prorosyjscy separatyści, którzy wciąż kontrolują to miasto - oświadczył w piątek rano doradca ministra obrony Ukrainy Jurij Powch.
- Terroryści zestrzelili z przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego dwa helikoptery. Trwa operacja blokowania drogowych punktów kontrolnych - powiedział w stacji telewizyjnej "112".
Powch nie chciał mówić o szczegółach operacji przeciwko terrorystom, poinformował jedynie, że rozpoczęła się ona o godzinie 5 rano (4 czasu polskiego). Zapewnił także, że do miasta nie wkroczyło wojsko, lecz siły antyterrorystyczne. - Wojsko zabezpiecza ich tyły - podkreślił.

(Śmigłowiec ukraiński ostrzelany przez separatystów, źr. MON Ukrainy/x-news)


08:20

Pilot, zestrzelony podczas walk w Słowiańsku na wschodniej Ukrainie, nie żyje. Poinformował o tym ukraiński minister spraw wewnętrznych. Arsen Awakow napisał o sytuacji panującej w tym mieście, uważanym za twierdzę separatystów, na swoim profilu na Facebooku. Według szefa MSW, prorosyjskie bojówki używają przeciwko służbom ukraińskiej armii ciężkiego sprzętu artyleryjskiego, granatników oraz wyrzutni antyrakietowych.

08:12

Kanclerz Niemiec Angela Merkel jest już w Stanach Zjednoczonych. Jednym z głównych tematów rozmów z prezydentem Barackiem Obamą w piątek rano będzie sytuacja na Ukrainie.

Zdaniem komentatorów, prezydent USA życzy sobie twardszej postawy Europy wobec Rosji. Problem polega na tym, że ewentualne sankcje gospodarcze przeciwko Moskwie byłyby o wiele kosztowniejsze dla Europy niż Stanów Zjednoczonych. Obama zarezerwował na rozmowy z Merkel cztery godziny. W urzędzie kanclerskim odebrano to jako przyjazny gest i potwierdzenie, że Waszyngtonowi zależy na dobrych relacjach z Niemcami.

Kanclerz
Kanclerz Angela Merkel w Waszyngtonie; fot. PAP/EPA/KAY NIETFELD

07:44

W sieci pojawiły się filmy amatorskie, które mają przedstawiać sytuację w Słowiańsku w piątek rano.


07:12

Szef Centrum Badań Wojskowo-Politycznych i ruchu ”Informacyjny Opór” Dmytro Tymczuk potwierdza doniesienia o operacji wojsk Ukrainy w Słowiańsku.  Według źródeł ”Informacyjnego Oporu” armia ukraińska ma kontrolować dużą część miasta, przejęto centrum telewizyjne, separatyści usuwani są z posterunków.

Tymczuk pisał o zestrzeleniu jednego ukraińskiego śmigłowca, według niego drugi z pilotów zdołał uciec.

Facebook
Facebook

06:45

Separatyści w Słowiańsku informują o zestrzeleniu dwóch ukraińskich śmigłowców i pojmaniu jednego z pilotów. Lider separatystów w Słowiańsku Wiaczesław Ponomariow powiedział agencji Interfaks, że pilot jednej z maszyn zginął na miejscu.

06:30

Ukraińskie siły zaatakowały w piątek rano pozycje zajmowane przez separatystów w Słowiańsku na wschodzie Ukrainy - poinformowały prorosyjskie siły.
"Około godziny temu rozpoczął się atak (sił ukraińskich) prowadzony z ziemi i powietrza" - powiedział agencji Interfaks przedstawiciel separatystów. Dodał, że siły zbrojne rozpoczęły w mieście operację "na wielką skalę" zmuszając separatystów do cofnięcia się w głąb Słowiańska.
Z relacji separatystów, na które powołuje się Interfaks wynika, że w mieście zakłócany jest sygnał sieci telefonii komórkowej. Informują także o zestrzeleniu ukraińskiego śmigłowca wojskowego.

Doniesień o operacji wojskowej nie potwierdziły rano władze w Kijowie. "Dopóki akcja się nie zakończy, nie będzie komentarzy" - powiedział agencji Reutera doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych Arsena Awakowa

06:20

Dziesięć nadchodzących dni będzie najbardziej niebezpiecznymi w historii Ukrainy po uzyskaniu przez nią niepodległości w 1991 roku - mówi tymczasowy premier tego kraju Arsenij Jaceniuk. W wywiadzie dla "Financial Times" szef ukraińskiego rządu zarzucił Rosji, że prowokowała czwartkowe zamieszki podczas pochodów pierwszomajowych na wschodzie kraju.

W Doniecku parada zakończyła się walkami, w wyniku których prorosyjscy separatyści wtargnęli do miejscowej siedziby prokuratury. Milicja i Gwardia Narodowa stawiały opór, ale w końcu funkcjonariusze i żołnierze wycofali się pod naciskiem agresywnych prorosyjskich bojówkarzy.

W ostatnim czasie separatyści coraz aktywniej działają na wschodzie Ukrainy.

Arsenij Jaceniuk mówił, że separatyści odwołują się do dziedzictwa Związku Radzieckiego, prowokują i sztucznie wywołują starcia. - Zazwyczaj towarzyszy im grupa dziesięciu-dwudziestu dobrze wyszkolonych rosyjskich agentów, którzy szturmują budynki, uprowadzają tych, którzy stawiają opór, znikają i przenoszą się do innego miasta - powiedział ukraiński premier.

Pełniący obowiązki prezydenta Ołeksandr Turczynow przyznał, że władze w Kijowie nie kontrolują sytuacji w dwóch obwodach na wschodzie kraju - ługańskim i donieckim.

06:20

Po godzinie 10 zacznie się spotkanie premiera Donalda Tuska z Komisarzem UE ds. energii Guntherem Oettingerem.

06:15

W Warszawie w piątek odbędzie się spotkanie na temat bezpieczeństwa dostaw rosyjskiego gazu do Europy . Przed południem zaplanowano trójstronne negocjacje z udziałem przedstawicieli Unii Europejskiej, Rosji i Ukrainy.

Gospodarzem spotkania jest unijny komisarz do spraw energii Guenther Oettinger, który już wcześniej zaplanował wizytę w Warszawie i spotkanie z polskim premierem. Długo nie wiadomo było czy do rozmów dojdzie, bo ani Moskwa ani Kijów początkowo nie odpowiedziały na zaproszenie. Spotkanie potwierdzono kilka dni temu.

Kilka tygodni temu prezydent Władimir Putin wysłał list do przywódców 18 krajów UE,  w którym zagroził, że będą problemy z dostawami gazu z Rosji przez Ukrainę do Europy, bo Kijów zalega z płatnościami za gaz.

PAP/IAR/inne/agkm/asop

 

''

Czytaj także

Rosja zakręci kurek z gazem? Ważne spotkanie w Warszawie

02.05.2014 13:09
W stolicy mają odbyć się w piątek rozmowy Unia Europejska-Rosja-Ukraina na temat bezpieczeństwa dostaw rosyjskiego gazu do Europy.
Gazociąg (zdjęcie ilustracyjne)
Gazociąg (zdjęcie ilustracyjne)Foto: flickr/Travis S.
Posłuchaj
00'42 Trójstronne negocjacje w Warszawie - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
więcej

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Gospodarzem spotkania będzie komisarz do spraw energii Guenther Oettinger, który już wcześniej zaplanował wizytę w Warszawie. Długo nie wiadomo było czy do rozmów w ogóle dojdzie, bo ani Moskwa ani Kijów początkowo nie odpowiedziały na zaproszenie. Spotkanie potwierdzono kilka dni temu. Oprócz komisarza pojawią się na nim minister energetyki i polityki węglowej Ukrainy Jurij Prodan oraz minister energetyki Rosji Aleksander Nowak.

- To konstruktywny krok na drodze do rozwiązania kryzysu, który niepokoi nas wszystkich. Musimy koniecznie omówić sprawę bezpieczeństwa dostaw gazu i tranzytu przez Ukrainę - skomentowała rzeczniczka Komisji Europejskiej Pia Arhenkilde Hansen.

Źródło: TVN24/x-news

Trójstronne konsultacje to pokłosie listu, który kilka tygodni temu prezydent Władimir Putin wysłał do przywódców 18 krajów. Zagroził w nim, że będą problemy z dostawami "błękitnego paliwa" z Rosji przez Ukrainę do Europy, bo Kijów zalega z płatnościami za gaz.

IAR/PAP/aj

Czytaj także

Jaceniuk: przed Ukrainą 10 decydujących dni, najbardziej niebezpiecznych w historii

02.05.2014 07:55
Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk powiedział w wywiadzie dla dziennika "Financial Times”, że to Rosja inspirowała pierwszomajowe starcia w Doniecku.
Prorosyjscy demonstranci przed budynkiem prokuratury w Doniecku, 1 maja 2014 r.
Prorosyjscy demonstranci przed budynkiem prokuratury w Doniecku, 1 maja 2014 r.Foto: PAP/EPA/IGOR KOVALENKO

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Siły ukraińskie próbują odbić Słowiańsk. W Warszawie rozmowy UE, Rosji i Ukrainy o dostawach gazu [relacja] >>>

Dziesięć nadchodzących dni będzie najbardziej niebezpiecznymi w historii Ukrainy po uzyskaniu przez nią niepodległości w 1991 roku - mówi tymczasowy premier tego kraju Arsenij Jaceniuk.

W wywiadzie dla "Financial Times" szef ukraińskiego rządu zarzucił Rosji, że prowokowała czwartkowe zamieszki podczas pochodów pierwszomajowych na wschodzie kraju. W Doniecku parada zakończyła się walkami, w wyniku których prorosyjscy separatyści wtargnęli do miejscowej siedziby prokuratury. Milicja i Gwardia Narodowa stawiały opór, ale w końcu funkcjonariusze i żołnierze wycofali się pod naciskiem agresywnych prorosyjskich bojówkarzy. W ostatnim czasie separatyści coraz aktywniej działają na wschodzie Ukrainy.

Arsenij Jaceniuk mówił, że separatyści odwołują się do dziedzictwa Związku Radzieckiego, prowokują i sztucznie wywołują starcia. - Zazwyczaj towarzyszy im grupa dziesięciu - dwudziestu dobrze wyszkolonych rosyjskich agentów, którzy szturmują budynki, uprowadzają tych, którzy stawiają opór, znikają i przenoszą się do innego miasta - powiedział ukraiński premier.

Pełniący obowiązki prezydenta Ołeksandr Turczynow przyznał, że władze w Kijowie nie kontrolują sytuacji w dwóch obwodach na wschodzie kraju - ługańskim i donieckim.

IAR/agkm

''