Jedynka

Wiceminister zdrowia o pakiecie onkologicznym: czas jest kluczowy

16.12.2014 09:20
- Największym problemem pacjentów w dotychczasowej opiece nowotworowej był czas - mówi w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.
Sławomir Neumann w studiu radiowej Jedynki
Sławomir Neumann w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
Posłuchaj
14'04 Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann o pakiecie onkologicznym (Sygnały dnia/Jedynka)
więcej

1 stycznia 2015 roku wchodzi w życie pakiet onkologiczny. Pakiet zakłada zniesienie limitów w leczeniu raka oraz wzrost roli lekarzy POZ w wykrywaniu chorób nowotworowych i opiece nad pacjentami po leczeniu onkologicznym. Chory z podejrzeniem nowotworu otrzyma zieloną kartę - pacjenta onkologicznego, która będzie uprawniała do szybkiej diagnostyki i wizyt u specjalistów bez skierowania.

Czytaj też <<Lekarze przeciwko pakietowi onkologicznemu w obecnej formie>>>

Sławomir Neumann potwierdza w "Sygnałach dnia", że żadnych opóźnień nie będzie i 1 stycznia wejdzie w życie nowy system opieki nad pacjentem onkologicznym. - Mamy już wszystkie zarządzenia i rozporządzenia przyjęte, czyli obudowa prawna jest gotowa. Myślę, że ponad połowa szpitali podpisała kontrakty na nowy rok już z tym aneksem dotyczącym onkologii - informuje wiceminister zdrowia.

Gość radiowej Jedynki podkreśla równocześnie, że nie oznacza to, iż 1 stycznia pojawi się pierwszy pacjent z zieloną kartą. - Żeby otrzymać zieloną kartę najpierw trzeba przyjść do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi wstępne badania - zaznacza Sławomir Neumann.

- Największym problemem pacjentów w dotychczasowej opiece nowotworowej był czas. To było oczekiwanie między wizytami u specjalistów i robieniem badań. Uznaliśmy, że czas jest kluczowy dla zdrowia pacjenta - mówi wiceminister zdrowia i dodaje, że zielona karta upoważnia do tego, żeby pacjent mógł "szybką ścieżką" uzyskać diagnostykę i trafić do lekarza specjalisty. - Który oceni, czy to jest nowotwór. Jeżeli jest, to kieruje pacjenta do szpitala na konsylium, które podejmuje decyzję dotyczącą ścieżki leczenia - podkreśla gość "Sygnałów dnia".

Sławomir Neumann informuje, że od momentu, kiedy lekarz rodzinny wystawi pacjentowi zieloną kartę do chwili rozpoczęcia leczenia powinno upłynąć maksymalnie dziewięć tygodni i dodaje, że pakiet onkologiczny ma dwa najważniejsze filary. - Pierwszym jest właśnie czas, czyli te dziewięć tygodni - jako taki filar zdrowotny, a drugim zniesienie limitów w onkologii na wszystkie sprawy związane z leczeniem pacjentów - podkreśla wiceminister zdrowia.

- Wprowadzamy zmianę systemu, która będzie działała przez lata i miała olbrzymi wpływ na zmiany w systemie zdrowia. Jeżeli się sprawdzi w tej chorobie, to możemy pomyśleć o takim pilotażu w kolejnych chorobach cywilizacyjnych. Na razie robimy pierwszy ważny krok - zaznacza gość Jedynki podkreślając, że "obecny system jest złym systemem". - Nie daje szansy pacjentom, którzy mogliby skorzystać z tego, że mamy medycynę na wysokim poziomie, dobrych specjalistów i mnóstwo pieniędzy pakowanych w onkologię - mówi Sławomir Neumann.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***
Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Sławomir Neumann (wiceminister zdrowia)

Data emisji: 16.12.2014

Godzina emisji: 8.15

(kh/ag)

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Sławomir Neumann: w nowym roku będzie więcej pieniędzy na opiekę zdrowotną

31.10.2014 07:42
Od 2 stycznia 2015 roku będziemy wdrażać pakiet onkologiczny - powiedział Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia.
Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia
Sławomir Neumann, wiceminister zdrowiaFoto: Polskie Radio
Posłuchaj
12'50 Sławomir Neumann: w nowym roku będzie więcej pieniędzy na opiekę zdrowotną (Salon polityczny Trójki)
więcej
Obejrzyj
Sławomir Neumann: w nowym roku będzie więcej pieniędzy na opiekę zdrowotną (Salon polityczny Trójki)

Gość " Salonu politycznego Trójki” przyznał, że na początku lekarze i pacjenci będą uczyć się nowego systemu. - Gdy pacjent trafi do lekarza rodzinnego, to będzie on wiedział, co należy robić, jakie badanie zlecić, żeby potwierdzić czy wykluczyć zagrożenie chorobą nowotworową - zaznaczył.

Sławomir Neumann powiedział, że w nowym systemie zostanie zwiększona rola lekarza rodzinnego, a co za tym idzie także i środki na finansowanie nowego systemu. - Negocjacje z lekarzami chcemy zamknąć do końca listopada. Naszym celem nie jest proste dołożenie pieniędzy do stawki kapitacyjnej (czyli do stawki którą dzisiaj mają lekarze rodzinni), bo ona jest mało motywująca. (…) Dzisiaj rozmawiamy o formule, w jakiej będziemy płacić. Nie da się rozmawiać o kwocie, gdy nie mamy systemu motywacyjnego. Chcemy lepiej płacić dobrym lekarzom za dobrze wykonaną robotę - zaznaczył wiceminister zdrowia.

Więcej inter esujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy" , "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Gość Trójki powiedział, że nie ma zagrożenia, że środki przeznaczone na leczenie innych chorób niż nowotworowe zostaną zabrane na pakiet onkologiczny. - Będziemy starali się trochę inaczej skierować te pieniądze, ale nikomu nie będziemy ich zabierać - podkreślił.

Sławomir Neumann powiedział, że celem pakietu onkologicznego jest to, żeby po 9 tygodniach od przyjścia do lekarza, pacjent z podejrzeniem choroby nowotworowej był już po wszystkich badaniach i by rozpoczął się do tego czasu proces jego leczenia. - Musi być po pełnej diagnostyce, po konsylium lekarskim, które wskaże koordynatora i metodę leczenia. Cały pomysł pakietu onkologicznego był taki, że szybko wykryty nowotwór jest nowotworem, który w dużej liczbie przypadków da się wyleczyć - zaznaczył.

Rozmawiał Marcin Zaborski.

to/fbi

Czytaj także

Pakiet onkologiczny pomoże chorym? "To czyste science fiction"

02.12.2014 18:48
Goście "Debaty dnia" przyznali, że niektóre założenia pakietu onkologicznego są pozytywne, ale wprowadzenie ich jest praktycznie niemożliwe. Zwrócili uwagę na brak środków finansowych, personelu i sprzętu.
Pakiet onkologiczny pomoże chorym? To czyste science fiction
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
17'37 Pakiet onkologiczny pomoże chorym? "To czyste science fiction" (Popołudnie z Jedynką)
więcej

Tomasz Latos (PiS) uważa, że wprowadzenie zmian dotyczących pacjentów onkologicznych się nie uda, ale w propozycjach resortu zdrowia dostrzega także plusy. Polityk zaliczył do nich możliwość wypisania recept na dłuższy okres oraz kwestie związane z dowożeniem pacjentów na radioterapię. Skąd jednak wziąć na to pieniądze? - To czyste science fiction. Pieniądze będą zabierane z innych dziedzin medycyny - przekonywał szef sejmowej komisji zdrowia.

Jacek Czerniak (SLD) uznał za pozytywne propozycje zniesienia limitów w leczeniu i diagnostyce onkologicznej. Przyznał, jednak, że nie ma na to dodatkowych pieniędzy. - Jeśli system ma sprawnie działać w ramach tego pakietu, to komuś będzie trzeba zabrać, żeby komuś dodać - zauważył.

Według Jakuba Banaszka (SP) pakiet onkologiczny wprowadzi dodatkowo zamieszanie biurokratyczne. - Karta diagnostyki leczenia składa się z 7 stron, które ktoś musi wypełnić i monitorować - podkreślił.

Pakiet onkologiczny ma wejść w życie od stycznia przyszłego roku. Zakłada zniesienie limitów w leczeniu raka oraz wzrost roli lekarzy POZ w wykrywaniu chorób nowotworowych i opiece nad pacjentami po leczeniu onkologicznym.

Chory z podejrzeniem nowotworu otrzyma kartę pacjenta onkologicznego, która będzie uprawniała do wizyt u specjalistów bez skierowania, a także szybkiej diagnostyki. Od momentu, gdy pacjent zostanie wpisany na listę oczekujących na konsultację specjalisty do postawienia diagnozy nie powinno minąć więcej niż 9 tygodni w 2015 roku, 8 tygodni w 2016 roku.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Przemysław Szubartowicz

Gość: Tomasz Latos (PiS, szef sejmowej komisji zdrowia), Jacek Czerniak (SLD) i Jakub Banaszek (Sprawiedliwa Polska)

Data emisji: 2.12.2014

Godzina emisji: 16.30

to/asz

>>>Zapis całej debaty

Czytaj także

Pakiet onkologiczny i kolejkowy już od stycznia

15.12.2014 17:45
O szczegółach zmian we wtorkowych "Sygnałach dnia" opowie Sławomir Neuman, wiceminister zdrowia.
Sławomir Neumann w studiu radiowej Jedynki
Sławomir Neumann w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Sławomir Neumann odniesie się do zmian zaproponowanych przez resort zdrowia związanych z "pakietem kolejkowym i onkologicznym". Te zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2015 roku.

Placówki ochrony zdrowia co tydzień mają przekazywać do NFZ informację o pierwszym wolnym terminie wizyty w określonych poradniach. To jedno z rozwiązań tzw. pakietu kolejkowego.

Pakiet onkologiczny zakłada zniesienie limitów w leczeniu raka oraz wzrost roli lekarzy POZ w wykrywaniu chorób nowotworowych i opiece nad pacjentami po leczeniu onkologicznym. Chory z podejrzeniem nowotworu otrzyma kartę pacjenta onkologicznego, która będzie uprawniała do szybkiej diagnostyki i wizyt u specjalistów bez skierowania.

Początek rozmowy z wiceminstrem zdrowia o godz. 8.15.

***

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

to, pg