Jedynka

Stanisław Karczewski: niezwykle istotne jest wzmocnienie granic UE

30.11.2015 08:29
Konkluzje, które zapadły na szycie UE-Turcja idą w dobrym kierunku i są zbieżne z tym o czym mówił Jarosław Kaczyński w swoim wystąpieniu w Sejmie. Koncentrują się na tym, żeby sprawę imigrantów uregulować na miejscu w Turcji - mówił marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Stanisław Karczewski
Stanisław Karczewski Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
Posłuchaj
14'39 Stanisław Karczewski, marszałek Senatu: zewnętrzne granice UE trzeba chronić (Sygnały dnia/Jedynka)
więcej
Obejrzyj
Stanisław Karczewski: niezwykle istotne jest wzmocnienie granic UE (Sygnały dnia/Jedynka)

- Wzmocnienie zewnętrznych granic UE jest niezwykle istotne - podkreślił gość radiowej Jedynki.

Marszałek Senatu uważa, że w sprawie imigrantów potrzebny jest dialog. - Pewne ustępstwa ze strony UE w stosunku do Turcji dają nadzieję, że wielki problem przed którym stoi UE w jakimś stopniu zostanie ograniczony - powiedział.

Czytaj także:
Trybunał Konstytucyjny free 1200.JPG
Spór o Trybunał Konstytucyjny. Ostra debata w "Sterniczkach"

Unia Europejska i Turcja mają plan wspólnej walki z kryzysem migracyjnym. Władze w Ankarze w zamian za wsparcie finansowe i polityczne mają uszczelnić swoją granicę. Tak zdecydowali przywódcy 28 państw członkowskich i Turcji podczas niedzielnego szczytu w Brukseli.

Stanisław Karczewski odniósł się także do zapowiadanych przez rząd zmian w systemie opieki zdrowotnej. Powiedział, że w tej chwili w resorcie kierowanym przez Konstantego Radziwiłła prowadzony jest audyt. We wtorek minister spotka się z członkami sejmowej komisji zdrowia. Stanisław Karczewski zaznaczył, że obecny system państwowej służby zdrowia nie sprawdził się i wymaga dużych zmian.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada między innymi zmiany w polityce lekowej, zwiększenie dostępności leków dla seniorów czy też przywrócenie finansowania lecznictwa bezpośrednio z budżetu.

Gość Jedynki mówił także o sporze dotyczącym zmian w Trybunale Konstytucyjnym.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Stanisław Karczewski (marszałek Senatu)

Data emisji: 30.11.2015

Godzina: 7.15

to/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Marszałek Senatu: PiS musiało posprzątać po zamachu PO na TK

27.11.2015 12:11
Trybunał Konstytucyjny być może blokowałby wszystkie ustawy PiS, w tym zapowiadane przez tę partię obniżenie wieku emerytalnego - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS).
Gmach Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie
Gmach Trybunału Konstytucyjnego w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Dodał, że PiS musiało "posprzątać" po zamachu zrobionym na Trybunał przez PO.

Karczewski pytany w piątkowym wywiadzie w radiu RMF FM, jakie ustawy PiS mogłyby być blokowane przez Trybunał Konstytucyjny odpowiedział: "Być może wszystkie". Dopytywany o konkretne dokumenty powiedział: "Wiek emerytalny, jestem przekonany".

Pytany, czy ma na myśli zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, Karczewski potwierdził: "Oczywiście. Trybunał Konstytucyjny powiedziałby, że to jest niekonstytucyjne".

Na pytanie, czy PiS dokonuje zmian w TK dla wieku emerytalnego, Karczewski odpowiedział, że nie. - Robimy to dla porządku i dla ładu obowiązującego w bardzo istotnych instytucjach życia publicznego. Nie może być takiej sytuacji, w której sędziowie TK są wybrani przez jedną opcję polityczną - dodał.

Czytaj dalej
tk 1200
Polityczne zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego

Karczewski przekonywał, że PiS dokonało w Trybunale "w bardzo szybkim tempie potrzebnych, koniecznych zmian". - Platforma Obywatelska zrobiła zamach na TK w czerwcu. Musieliśmy to zmienić, musieliśmy posprzątać po Platformie. Zrobiliśmy to skutecznie, szybko, profesjonalnie i dobrze" - mówił polityk.

W nocy ze środy na czwartek Sejm głosami PiS i Kukiz'15 przyjął uchwały stwierdzające, że wybór w październiku, jeszcze w poprzedniej kadencji, pięciu sędziów Trybunału nie miał mocy prawnej. Również w nocy ze środy na czwartek Sejm zmienił swój regulamin. Zmiana pozwala marszałkowi Sejmu na ustalenie terminu na składanie wniosków ws. kandydatur na sędziów Trybunału Konstytucyjnego w przypadkach nieopisanych dotąd w regulaminie. Wyborem nowych sędziów TK Sejm zajmie się na kolejnym posiedzeniu, które odbędzie się 2-3 grudnia.

Z propozycją obniżenia wieku emerytalnego wystąpił prezydent Andrzej Duda. Jego projekt przewiduje obniżenie wieku emerytalnego: dla kobiet do 60 lat, a dla mężczyzn - 65 lat. Chętni mogliby pracować dłużej. Oznacza to odwrócenie reformy z 2012 r., która wydłużyła wiek emerytalny do 67 lat, zrównując go również stopniowo dla obu płci. Obniżenie wieku emerytalnego to także jeden z priorytetów rządu PiS.

PAP, to

Czytaj także

Uśmiechy i uścisk dłoni. Angela Merkel i Beata Szydło razem na szczycie UE - Turcja

29.11.2015 21:55
W Brukseli zakończył się szczyt przywódców 28 krajów Unii Europejskiej i Turcji. Jego celem było przypieczętowanie porozumienia, które pozwoliłoby na zahamowanie napływu uchodźców do UE. Polskę na szczycie reprezentowała premier Beata Szydło. Jeszcze przed spotkaniem zamieniła parę słów m.in. z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
Krótkie spotkanie Angeli Merkel (z lewej) i Beaty Szydło w Brukseli
Krótkie spotkanie Angeli Merkel (z lewej) i Beaty Szydło w BrukseliFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Posłuchaj
00'20 Beata Szydło powiedziała, że stanowisko UE zaprasza do aktywnej współpracy na linii Wspólnota - Turcja (IAR)
więcej

Beata Szydło zadeklarowała, że Polska nie zgadza się na ustanawianie nowych kwot imigrantów. Szefowa rządu na konferencji w Brukseli po szczycie Unia Europejska - Turcja powiedziała, że zawarte konkluzje są dobre, a Polska aktywnie uczestniczyła w ich przygotowaniu.

Unia zadeklarowała na przykład finansową pomoc - na początek 3 miliardy euro, z możliwością zwiększenia oferty. W deklaracji nie zapisano, jaki będzie wkład poszczególnych państw. Premier powiedziała, że stanowisko Unii zaprasza do aktywnej współpracy na linii Wspólnota - Turcja.

- Podjęliśmy decyzję o tym, że sprawa migrantów zostanie przede wszystkim rozwiązana w ten sposób, że będzie próba rozwiązania problemu poza granicami Unii Europejskiej. Jednocześnie wzmocnienie kontroli granic zewnętrznych i oczywiście pomoc humanitarna - podkreśliła Beata Szydło.

Premier stwierdziła, że problem uchodźców, omawiany od dłuższego czasu, dziś idzie w dobrym kierunku. Beata Szydło zadeklarowała, że Warszawa nie będzie akceptować dalszych planów rozdziału imigrantów do poszczególnych państw. - W swoim wystąpieniu też podkreśliłam, że nie zgadzamy się na ustanawianie nowych kwot. I to jest stanowisko, które wybrzmiało w większości wystąpień - zaznaczyła szefowa rządu.

W konkluzjach nie ma konkretów co do zobowiązania Unii dotyczącego przesiedleń uchodźców z Turcji. Zapis jest jednak na tyle ogólny, że może otworzyć Komisji Europejskiej drogę do przygotowania nowego planu przyjęcia imigrantów. Polscy dyplomaci uważają jednak, że nie ma takiego niebezpieczeństwa. W unijnej ofercie znalazła się też deklaracja dotycząca zniesienia wiz dla obywateli Turcji od przyszłego roku. Jest też obietnica organizowania szczytów Unia Europejska-Turcja dwa razy do roku.

Spotkanie z Angelą Merkel

Przed niedzielnym szczytem doszło do krótkiej rozmowy Beaty Szydło z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Obie panie z uśmiechami na twarzach podały sobie dłonie i pozowały do zdjęć.

Źródło: TVN24/x-news

mr, IAR, TVN24