Jedynka

Stalking, czyli uporczywe nękanie - to przestępstwo (wideo)

07.06.2011 08:15
Krzysztof Kwiatkowski (minister sprawiedliwości): Uporczywe to znaczy ciągłe, w dłuższym odcinku czasu, takie, które uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie.
Posłuchaj
09'52 Krzysztof Kwiatkowski
więcej
Obejrzyj
Krzysztof Kwiatkowski

6 czerwca weszły w życie przepisy dotyczące zjawiska zwanego stalkingiem - można je zdefiniować jako swoiste "prześladowanie na tle emocjonalnym".

"Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat" – tak stanowi art. 190a Kodeksu Karnego wprowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Jak mówił gość "Sygnałów Dnia", Krzysztof Kwiatkowski, zanim Ministerstwo zdecydowało się wprowadzić zmiany w polskim prawie, sprawdziło, jak dużej grupy Polaków dotyczy problem, jakim jest stalking.

Badania na próbie ponad 10 tys. Polek i Polaków przeprowadził Instytut Wymiaru Sprawiedliwości. - Okazało się, że co dziesiąty z nas doznał uporczywego nękania. Dokładnie było to 12 proc. przepytanych kobiet i 8 proc. mężczyzn – przybliżał wyniki danych Kwiatkowski. Dodał, że z tego typu przestępczością mogło spotkać się ponad 3 miliony Polaków.

Minister Kwiatkowski podkreślił, że każdy przypadek stalkingu będzie rozpatrywany indywidualnie. - Konkretną sytuację będzie na pierwszym etapie oceniał policjant, później prokurator, a ostatecznie sąd. Tutaj nie można wprowadzić jednej suchej zasady – stwierdził.

Nadmienił, że nową kategorię przestępstwa wprowadziło już kilkadziesiąt krajów na świecie i prawie połowa krajów Unii Europejskiej. - Uciążliwość tego przestępstwa wzrosła wraz z rozwojem nowoczesnych technologii – tłumaczył Krzysztof Kwiatkowski, Minister Sprawiedliwości.

Za stalking sąd będzie mógł uznać wykonywanie licznych telefonów do ofiary, wysyłanie jej sms-ów, śledzenie, ale też obdarowywanie ofiary prezentami, których ona sobie nie życzy. Do trzech lat więzienia będzie grozić również osobom wykorzystującym wizerunek pokrzywdzonego lub inne jego dane osobowe w celu wyrządzenia mu szkody majątkowej lub osobistej, np. przez zamawianie na jego koszt towarów oraz tworzenie, bez jego wiedzy, kont osobistych na portalach społecznościowych, podszywając się pod taką osobę. Jeśli nękanie doprowadzi poszkodowanego do próby samobójczej, to sprawca będzie mógł trafić do więzienia nawet na 10 lat. Ściganie sprawców stalkingu będzie następowało na wniosek osoby pokrzywdzonej.

Rozmawiali Mariusz Syta i Wiesław Molak.

(mb)

Pelny zapis rozmowy do przeczytania

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Krzysztof Kwiatkowski" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie. Tam również nagranie wideo rozmowy.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

"Rz": nękanie sms-ami będzie przestępstwem

Wszystko wskazuje na to, że niebawem stalking czyli regularne nękanie (np. wysyłanie setek esemesów) czy nagabywanie stanie się w Polsce przestępstwem - informuje "Rzeczpospolita".

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości na próbie 10 tys. osób i zleconych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, co dziesiąty pytany uważa, że był ofiarą stalkingu. Wśród kobiet ten odsetek jest wyższy.

Za półtora miesiąca ma być gotowy raport w tej sprawie. Być może już w tym roku stalking w Polsce będzie już przestępstwem. Nie ma jeszcze określonych granic, których przekroczenie będzie karane, ani wysokość kary.

Zdaniem cytowanych przez gazetę ekspertów, teraz typowy stalking balansuje na granicy prawa i jest właściwie legalny. Wg kodeksu wykroczeń za złośliwe niepokojenie grozi jedynie ograniczenie wolności, grzywna do 1,5 tys. zł albo nagana.

pm, PAP

Czytaj także

3 miliony Polaków jest dręczonych

"Zastanawiamy się, jak szerokie jest w Polsce zjawisko stalkingu, czyli uporczywego nękania."
Posłuchaj
09'30
więcej

3 miliony Polaków jest dręczonych w różny sposób, np. przy pomocy gróźb wysyłanych przez internet, maile czy sms-y. Zjawisko to nazywa się "stalking". Słynna była w Polsce sprawa pewnej młodej dentystki, dręczonej przez wielbiciela. W tej sprawie zapadł wyrok. A jak wiele takich sytuacji dzieje się w Polsce?

W grudniu 2009 r. Ośrodek Badania Opinii Publicznej (TNS OBOP) zapytał 10.200 Polaków o to, czy kiedykolwiek dotknęło ich w życiu zjawisko uporczywego nękania. 10 proc. respondentów odpowiedziało, że tak, co pozwala sądzić, że blisko 3 miliony Polaków jest w różny sposób dręczonych.

Ankietę przeprowadzono na zlecenie Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości i Ministerstwa Sprawiedliwości. 

- Zastanawiamy się i badamy, jak szerokie jest w Polsce zjawisko stalkingu, czyli uporczywego nękania i jak można sobie z tym radzić - mówi Grażyna Stanek, dyrektor Departamentu Legislacji Ministerstwa Sprawiedliwości, która była gościem Pawła Wojewódki w Rozmowie Dnia Jedynki.

(pm)

Czytaj także

Nawet trzy lata więzienia za SMS-a

19.10.2010 05:47
Kilka milionów Polaków pada ofiarą obraźliwych maili, sms-ów, wpisów na forach internetowych, umieszczanych przez niechcianych adoratorów czy natrętnych sąsiadów.
Nawet trzy lata więzienia za SMS-a
Foto: Glow Images/East News

Dziś uporczywym nękaniem zajmie się rząd, a prześladowca będzie mógł trafić do więzienia nawet na trzy lata - pisze "Metro".

Na stalking, czyli uporczywe nękanie, skarży się dziś aż ponad trzy miliony dorosłych Polaków - wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości na zlecenie rządu. Problem dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Ich prześladowcy - dziś często bezkarni - to najczęściej osoby anonimowe, byli partnerzy życiowi i zawiedzeni kochankowie, ale też sąsiedzi, pacjenci czy koledzy z pracy.

"To są poważne w skutkach społecznych sprawy, którym sprzyja rozwój nowych technologii" - podkreśla prof. Andrzej Zoll, przewodniczący komisji kodyfikacyjnej prawa karnego przy ministrze sprawiedliwości. W Polsce o stalkingu zrobiło się głośno kilka lat temu.

sm

Zobacz więcej na temat: Polska

Czytaj także

Nawet 10 lat więzienia za nękanie telefonami i SMS-ami

Sejm przyjął przepisy dotyczące stalkingu, czyli uporczywego nękania.

Za przyjęciem ustawy głosowało 417 posłów, przeciw było dwóch, nikt nie wstrzymał się od głosu.

W Kodeksie Karnym jako stalking określono dwa rodzaje przestępstwa. Pierwszy to uporczywe nękanie, które narusza prywatność ofiary i wzbudza u niej lęk. Chodzi najczęściej o notoryczne telefony czy SMS-y, a także nachodzenie w domu czy pracy.

Drugi rodzaj to tak zwana kradzież tożsamości, czyli wykorzystanie wizerunku w celu podszycia się pod ofiarę lub wykorzystanie jej danych osobowych w celu wyrządzenia szkody osobistej czy majątkowej, na przykład poprzez tworzenie profilu danej osoby na portalu społecznościowym.

Stalking będzie zagrożony do trzech lat pozbawienia wolności, a w przypadku kiedy ofiara będzie próbowała dokonać próby samobójczej, przestępca będzie mógł zostać skazany nawet na 10 lat więzienia.

W przeprowadzonym na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości sondażu co 10. Polak przyznał się, że padł ofiarą stalkingu. Badaniem objęto grupę 10 tysięcy Polaków.

IAR,kk