Jedynka

Kogo dotyczy abolicja w ZUS? Sprawdź!

16.01.2013 08:50
Pierwsi chętni, którzy chcą, by Zakładu Ubezpieczeń Społecznych umorzył im nieopłacone składki, już we wtorek zgłosili się do urzędów. Abolicja dotyczy osób które w latach 1999-2009, nie opłacały obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego, rentowego i wypadkowego.
Młodzi Polacy nie potrafią oszczędzać?
Młodzi Polacy nie potrafią oszczędzać?Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
03'09 Kto może się ubiegać o umorzenie niezapłaconych składek?
więcej

Co istotne okres, za jaki składki zostaną umorzone, nie będzie jednak doliczany do ubezpieczenia przy ustalaniu prawa do renty czy emerytury. Abolicja obejmuje osoby, które prowadziły lub nadal prowadzą działalność, a także spadkobierców o których ZUS wydał decyzję o przeniesienie odpowiedzialności  za zobowiązania płatnika.

Umorzeniu ulegają również składki zdrowotne i na fundusz pracy, ale tylko za okres w którym umorzymy składki emerytalne, rentowe i wypadkowe. Co ważne, jeżeli osoba prowadziła działalność i była z tego tytułu zobowiązana do opłacania tylko składki zdrowotnej, to nie może skorzystać z abolicji. Dotyczy ona tylko osób, które opłacały składki w pełnym zakresie - wyjaśnia Bożena Wankiewicz, rzecznik toruńskiego ZUS.

Z szacunków ZUSu wynika, że z abolicji może skorzystać 420 tys. osób.

Zobacz więcej na temat: emerytura fundusz pracy ZUS
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Z funduszu rentowego znikają miliardy złotych

08.03.2012 06:31
Rząd wynalazł mechanizm finansowy, który pozwala co roku przejmować i wygaszać miliardy pochodzące z naszych składek ubezpieczeniowych.
Jak uratować przed krachem system emerytalny?
Jak uratować przed krachem system emerytalny?Foto: Glow Images/East News

W tym roku z funduszu rentowego być może zniknie kolejne 8-9 miliardów złotych - alarmuje "Nasz Dziennik".

Po podniesieniu wieku emerytalnego "maszynka do czyszczenia kont" będzie w stanie pochłaniać społeczne oszczędności w tempie kilka razy szybszym. Z kont emerytalnych w ZUS wyparowało w ubiegłym roku ponad 8 miliardów złotych. Znikły środki emerytalne należące do osób, które pobierały rentę i zmarły, nie dożywszy emerytury. Po śmierci uprawnionych zawartość należących do nich kont emerytalnych powinna zostać przeniesiona na fundusz rentowy, ale tego nie zrobiono.

Według danych ZUS, do których udało się dotrzeć "Naszemu Dziennikowi", na kontach zmarłych rencistów znajdowało się w końcu 2010 roku aż 8,4 miliardy złotych, po których dziś nie ma śladu. 

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, wit

Czytaj także

Coraz więcej firm uczy jak wykiwać ZUS

25.08.2012 09:47
W internecie jest coraz więcej firm pomagających w "optymalizacji składek ZUS" - pisze "Gazeta Wyborcza".
Coraz więcej firm uczy jak wykiwać ZUS
Foto: Glow Images/East News

Firmy te kuszą, że zamiast blisko 1 tys. zł składki ZUS-owskiej można płacić połowę tej kwoty albo i mniej. Ich zdaniem wystarczy... wyrejestrować się z polskiego ZUS i zatrudnić się w którymś z krajów Unii Europejskiej.

Rzeszowski CBŚ i prokuratura tropią przedsiębiorców, którzy fikcyjnie zatrudniają się w innych krajach, by nie płacić w Polsce ZUS.

Proceder jest znany od dwóch-trzech lat. ZUS wie, że każdego roku składki odprowadza ponad 2 mln przedsiębiorców. Nie wie, ile firm wyrejestrowało się z naszego ubezpieczenia, by płacić je za granicą. Nie wie też, czy rzeczywiście je płacą.

Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>