Jedynka

Kardiolog: dbajmy o serce, badajmy ciśnienie!

06.04.2013 08:06
- Polacy zbyt rzadko kontrolują stan swojego zdrowia - mówił Jedynce kardiolog Zbigniew Kalarus, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Kardiolog: dbajmy o serce, badajmy ciśnienie
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
11'19 Profesor Zbigniew Kalarus o nadciśnieniu tętniczym (Sygnały dnia/Jedynka)
więcej

10 milionów Polaków ma nadciśnienie tętnicze. Z tego prawie jedna trzecia nie zdaje sobie sprawy, że jest chora. Profesor Zbigniew Kalarus mówił w "Sygnałach dnia", że Polacy badają się za rzadko, a mimo dobrego samopoczucia, choroba może być już bardzo zaawansowana. Nadciśnienie tętnicze jest specyficzną chorobą, rozwija się czasem skrycie, a pacjent przyzwyczaja się do coraz wyższego ciśnienia. - Natura ludzka jest taka, że w momencie, kiedy czuję się dobrze, nic mi nie dolega, to ja się nie badam, nie szukam choroby - podkreślił kardiolog.

Prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego zaznaczył, że nadciśnienie tętnicze jest jednym z głównych problemów zdrowotnych Polaków. Profesor Kalarus zaleca, by każdy kto przekroczy 40-45 lat, badał swoje ciśnienie. Gdy nasze wyniki przekroczą normę -140 na 90 - musimy koniecznie udać się do specjalisty. Bez właściwego leczenia może dojść do niebezpiecznych następstw - choroby wieńcowej, zawału, udaru mózgu.

W niedzielę przypada Światowy Dzień Zdrowia, którego tegorocznym hasłem jest "Zdrowe bicie serca".

Posłuchaj całej rozmowy z profesorem Zbigniewem Kalarusem!

Zobacz więcej na temat: kardiologia zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Serce masz tylko jedno. Zadbaj o nie!

26.11.2012 14:42
Choroby serca i układu krążenia stanowią pierwszą przyczynę zgonów w naszej populacji. W "Debacie medycznej " mówimy o sercach Polaków i naszych postawach zdrowotnych.
Badanie wydolności serca
Badanie wydolności sercaFoto: Glow Images/East News
Posłuchaj
30'33 "Debata medyczna" o chorobach serca
więcej

Wśród chorób krążenia najczęstszą jest nadciśnienie tętnicze. Cierpi na nie ponad osiem milionów Polaków. - Połowa z nich nawet nie wie, że choruje, a wśród tej połowy, która wie w połowie przypadków nadciśnienie nie jest właściwie leczone - prof. Andrzej Ciszewski, kardiolog z Instytutu Kardiologii w Warszawie, przewodniczący Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Generalnie Polacy nie dbają o serce. - Nawet kiedy mają ból zawałowy zwlekają z wezwaniem pomocy - zauważa prof. Paweł Buszman kardiolog interwencyjny ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca. A w przypadku zawału czas gra ogromną rolę. Im wcześniej lekarze zastosują kardiologię inwazyjną tym mniejsze szkody serce poniesie. Polski system ratownictwa jest tak zorganizowany, że osoba z bólem zawałowym w ciągu pół godziny jest dowożona do lekarza.
Jednak podstawowym czynnikiem zagrażającym sercu jest nikotynizm. Na zawał umiera co czwarty palacz. - My możemy z tym nałogiem zerwać i przedłużyć sobie życie - podkreśla dr Marcin Wełnicki z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jak rozpoznać ból zawałowy? To ból najczęściej w klatce piersiowej, duszność i uczucie braku powietrza. Ból promieniuje często do ramienia, okolic szczęki lub przestrzeni międzyłopatkowej. Ale mogą się zdarzać też nietypowe formy. Jakie?
Posłuchaj całej debaty medycznej, którą prowadzili Iwona Schymalla i dr Mariusz Gujski. Dowiesz sie również jak żyć, żeby uchronić się przed zawałem serca
(ag)

Czytaj także

Nadciśnienie: zmierz zanim będzie za późno

12.02.2013 08:40
To choroba, która nie boli. Każdy może ją mieć, a zagrożenie rośnie razem z wiekiem.
Nadciśnienie: zmierz zanim będzie za późno
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
02'51 Relacja Agnieszki Jas
więcej

Do problemu nadciśnienia Polacy nie podchodzą na poważnie - uważa koordynatorka akcji "Ciśnienie na życie" Iwona Kubicz.

Optymalne ciśnienie wynosi 120 na 80. Granica wynosi 140 na 90. Powyżej mamy do czynienia z nadciśnieniem. Oznacza to, że nasze serce jest uszkodzone, może dochodzić do udarów mózgu, zawałów serca, uszkodzenia wzroku.

- Ponad 45 proc. Polaków umiera z powodu chorób serca – alarmuje prof. Wojciech Drygas z Instytutu Kardiologii w Warszawie. A część z nich zbyt wcześnie, w wieku 40-50 lat.

Jeśli mamy nadciśnienie to powinniśmy zadbać o dietę. Nie jeść tłusto, unikać soli i dużo się ruszać. – Mierzyć je jak najczęściej, przynajmniej raz w tygodniu – apeluje  koordynatorka akcji "Ciśnienie na życie" Iwona Kubicz.

Organizatorzy akcji zachęcają do regularnych badań i profilaktyki. Do 25 lutego w wybranych warszawskich supermarketach można bezpłatnie mierzyć ciśnienie krwi. Do tej pory w całej Polsce przebadano ponad 35 tys. osób.

tj