SLD chce podwyższenia zasiłków dla opiekunów wszystkich niepełnosprawnych

Jedynka
Andrzej Gralewski 28.03.2014
Anna Bańkowska
Anna Bańkowska, foto: W.Kusiński/PR

Mówiła o tym w radiowej Jedynce posłanka Sojuszu Anna Bańkowska. Zapowiedziała też, że nie zamierza popierać rządowych propozycji zmian w wysokości zasiłków dla opiekunów dzieci niepełnosprawnych.

We wtorek rząd zaakceptował projekt przewidujący, że świadczenie pielęgnacyjne dla rodziców, którzy rezygnują z pracy, by opiekować się niepełnosprawnymi dziećmi, od maja wzrośnie do 1000 zł, od 2015 r. do 1200 zł, a od 2016 r. do 1300 zł netto. Jak napisano w projekcie, propozycja ma na celu podwyższenie kwoty wsparcia do wysokości odpowiadającej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę netto prognozowanemu na 2016 r.

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał, że - by skrócić proces legislacyjny - projekt ma zostać skierowany pod obrady Sejmu jako komisyjny.  Minister chce, by projekt podpisali posłowie różnych klubów, by nie upolityczniać tej kwestii.

Zobacz serwis specjalny: PROTEST RODZICÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH DZIECI >>>

- Nie zamierzam niczego podpisywać - deklaruje Anna Bańkowska. Wyjaśnia w radiowej Jedynce, że nie chce brać odpowiedzialności za obietnice, które premier zgłosił już kilka lat temu. Zwraca uwagę, że powinno się razem rozpatrywać propozycje zmian w zasiłkach dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci i niepełnosprawnych dorosłych. Posłanka przypomina, że od lipca 2013 roku zmieniły się przepisy o przyznawaniu zasiłków opiekunom dorosłych, które później Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją.

Zdaniem Anny Bańkowskiej, należy opiekunom dzieci niepełnosprawnych, najczęściej matkom, zagwarantować szybsze podwyższenie zasiłku w wysokości 1300 złotych netto niż proponowany przez rząd 2016 rok. - Rząd powinien zrobić wszystko, żeby te pieniądze w budżecie znalazły się w 2015 roku - mówi w magazynie "Z kraju i ze świata".

Rzeczniczka rządu: nie stać nas na większe świadczenia pielęgnacyjne >>>

Anna Bańkowska zapowiada, że posłowie SLD będą składać poprawki mające na celu podwyższenie progów uprawniających do otrzymania świadczeń, podwyższenia samego świadczenia i zrezygnowania z warunku zwolnienia się opiekuna z pracy. Wskazuje, że świadczenia dla opiekunów dzieci i dorosłych szalenie się różnią i należy podwyższyć zasiłki również dorosłym. - To jest niedoskonały system, który został przez ten rząd zdemontowany - mówi posłanka. Jest przekonana, że wydatki na zasiłki dla opiekunów osób niepełnosprawnych budżetu nie zrujnują.

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

(ag/tj)

>>>Zapis całej rozmowy

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Bądź z nami w kontakcie:

13:00 - 15:00MUZYCZNA JEDYNKASłuchaj na żywo
Oglądaj na żywo
Wkrótce: Kalendarium muzyczne

Polecamy:

Muzyczna i wizualna uczta na otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzyczna i wizualna uczta na otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich

By poznać zawartość Muzeum Historii Żydów Polskich, nie trzeba przyjeżdżać do Warszawy. - Wystarczy otworzyć internet, wejść na stronę polin.pl i tam będą linki do naszego wirtualnego spaceru po wystawie, lekcji na żywo w kilku wersjach oraz platformy historie polin - mówi w Jedynce prof. Dariusz Stola, dyrektor muzeum.

Prawda i mity o łuszczycy. To nie jest trąd

Prawda i mity o łuszczycy. "To nie jest trąd"

Osoby chore na łuszczycę są wyrzucane z basenów, nie przyjmowane na zabiegi kosmetyczne, a czasami tracą nawet z tego powodu pracę. - Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Jest uwarunkowana genetycznie, wpływ mają też czynniki środowiskowe. Nie znamy dokładnie jej przyczyny - mówi prof. Lidia Rudnicka, dermatolog.

Dziarski Dziadek zdradza receptę na długowieczność

"Dziarski Dziadek" zdradza receptę na długowieczność

- Bez diety i aktywności ruchowej organizm z trudnością przebija się przez życie - mówił w radiowej Jedynce 92-letni Antoni Huczyński, który wraz z wnukiem Michałem Skurowskim wydali właśnie książkę "Mój sposób na długowieczność".