Jedynka

Maciej Gudowski lektorem II linii metra! "Ten głos towarzyszył będzie codziennie 300 tys. osób"

29.10.2014 13:00
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i dyrektor Radiowej Jedynki Kamil Dąbrowa spodziewali się, że zwycięży głos kobiecy. Warszawiacy zdecydowanie jednak postawili na znakomitego lektora Macieja Gudowskiego.
Maciej Gudowski w studiu Teatru Polskiego Radia
Maciej Gudowski w studiu Teatru Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
Posłuchaj
08'33 Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i dyrektor Radiowej Jedynki Kamil Dąbrowa ogłosili zwycięzcę plebiscytu na głos II linii metra (Jedynka)
11'36 Prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk: mam nadzieję, że głos Macieja Gudowskiego przypadnie do gustu także tym, którzy nie głosowali (Jedynka)
więcej
Obejrzyj
Dyrektor radiowej Jedynki podczas ceremonii rozstrzygnięcia plebiscytu na głos II linii metra
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas ceremonii ogłoszenia zwycięzcy plebiscytu na głos II linii metra
Prezes warszawskiego metra Jerzy Lejk o wynikach plebiscytu na głos II linii metra
Konferencja prasowa po ogłoszeniu wyników plebiscytu na głos II linii metra
Maciej Gudowski głosem II linii metra
Maciej Gudowski głosem II linii metra

- Mamy gotową kolejną stację, ale do niedawna jeszcze nie mieliśmy głosu. Trudno wsiąść do metra bez żadnej zapowiedzi, ale mam nadzieję, że z TYM głosem pojedziemy już po bożonarodzeniowe zakupy - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz rozpoczynając uroczystość zakończenia konkursu, który zorganizowały Urząd m.st. Warszawy, Metro Warszawskie i Radiowa Jedynka. Konkurs zakończył się 26 października. Głos II linii metra wybierało ponad 50 tysiecy ludzi i to nie tylko mieszkańców stolicy. Na stronie radiowej Jedynki odnotowano nawet głosujących zza oceanu.

Zwycięski głos usłyszeliśmy po zapowiedzi dyrektora-redaktora naczelnego Programu Pierwszego Polskiego Radia Kamila Dąbrowy.

"Stacja Rondo Daszyńskiego. Stacja Rondo ONZ. Stacja Świętokrzyska. Stacja Nowy Świat - Uniwersytet. Stacja Centrum Nauki Kopernik. Stacja Stadion Narodowy. Stacja Dworzec Wileński" - wybrzmiał głos Macieja Gudowskiego.

Maciej Gudowski: w tym konkursie od początku był jeden zwycięzca - Warszawa >>>

- Myśleliśmy, że będzie to plebiscyt popularności, że dwie znane aktorki go zdominują. Okazało się, że jest inaczej. Nasi słuchacze, aby zagłosować musieli wysłuchać wszystkich głosów i to jest efekt ich wyboru, ponad 47 proc. wszystkich głosów zostało oddanych na Macieja Gudowskiego - mówił Kamil Dąbrowa. Dyrektor Pierwszego Programu Polskiego Radia dodał z dumą, że lektor znany z filmów akcji współpracuje także z naszym programem.

Prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk wyraził nadzieję, że głos Macieja Gudowskiego przypadnie do gustu także tym, którzy nie głosowali w plebiscycie.

Maciej Gudowski przez kilkanaście lat prowadził w Polskim Radiu programy, koncerty, czytał wiadomości i zapowiedzi. W 1986 roku rozpoczął współpracę z telewizją. Jego pierwszym "przeczytanym" filmem było hiszpańskie "Południe", obecnie na swoim koncie ma tysiące przeczytanych tytułów. Dobry lektor powinien mieć w głosie klej, żeby przytrzymać widza przy telewizorze – twierdzi Maciej Gudowski. W latach 90. był prezenterem i lektorem "Teleexpressu". Jest również lektorem czytającym zapowiedzi stacji w Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie.

/

W plebiscycie udział wzięli także: aktorki Krystyna Janda i Danuta Stenka, dziennikarze Małgorzata Tułowiecka, Marzena Wyczółkowska i Andrzej Matul.

Stacje I linii metra od 1998 roku zapowiada lektor telewizyjny i radiowy Ksawery Jasieński.

(ag/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Małgorzata Tułowiecka: żaden z kandydatów na głos II linii metra nie zadowoli wszystkich

15.10.2014 13:14
Małgorzata Tułowiecka, jedna z kandydatek na głos II linii metra
Małgorzata Tułowiecka, jedna z kandydatek na głos II linii metraFoto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
06'57 Małgorzata Tułowiecka o współczesnej polszczyźnie i plebiscycie na głos II linii metra (Cztery pory roku/Jedynka)
09'33 Honorata Zapaśnik opowiada o metrze w Meksyku, największym w Ameryce Łacińskiej (Cztery pory roku/Jedynka)
więcej

- Ludzie muszą dyskutować, spierać się. Przecież jak obsadzane były ważne role w filmach, typu Kmicic czy Oleńka, zawsze bardzo wielu ludziom nie podobały się te wybory - mówiła w Jedynce Małgorzata Tułowiecka, kandydatka w plebiscycie na głos II linii metra.

Od 20 lat w radiowej Jedynce Małgorzata Tułowiecka opowiada wraz z wybitnymi językoznawcami w cyklu "100 sekund polszczyzny" o naszej ojczystej mowie. Nic dziwnego, że przez wielu nazywana jest "radiową panią od języka polskiego". - Jeżeli zwracam komuś uwagę, to staram się to robić dyskretnie i nie na forum publicznym. Jednocześnie uważam, że powinnam to robić. Chyba właśnie tego oczekują ode mnie także słuchacze - stwierdziła w "Czterech porach roku" pomysłodawczyni Dnia Dobrej Polszczyzny.

>>>Wybierz głos, który będzie czytał nazwy stacji II linni metra - GŁOSUJ>>>

Małgorzata Tułowiecka pełni również funkcję przewodniczącej Zespołu Języka w Mediach Rady Języka Polskiego. - Przyglądam się temu, jak dziennikarze mówią, w jaki sposób prowadzą rozmowy. Błędy są oczywiście ważne, ale często równie ważny jest stosunek do rozmówcy. Uważam, że każdy dziennikarz powinien szanować swojego rozmówcę, bez względu na to, kim ta osoba jest. Tego właśnie oczekuję, tak samo jak tego, żeby dziennikarze poprawnie posługiwali się polszczyzną i mieli coś do powiedzenia - tłumaczyła kandydatka na głos II linii metra.

Kto powinien czytać nazwy stacji na II linii metra? Weź udział w plebiscycie >>>

Zdaniem Małgorzaty Tułowieckiej, głos identyfikuje ludzi niczym odciski palców. - Wszyscy znają powiedzenie "Jak cię widzą, tak cię piszą". W naszej redakcji językowej już dawno zmieniliśmy je na "Jak cię słyszą, tak cię piszą". I rzeczywiście coś w tym jest, że oceniamy ludzi po tym jak mówią. Przez to jak mówimy sprzedajemy również siebie. Wiedzą o tym najlepiej wszyscy ci, którzy pracują w radiu - podkreślała laureatka Złotego Mikrofonu i tytułu Mistrza Mowy Polskiej.

''Organizatorami plebiscytu na głos II linii metra są Polskie Radio i warszawski ratusz. Obok Małgorzaty Tułowieckiej inni kandydaci to: Krystyna Janda, Danuta Stenka, Marzena Wyczółkowska, Andrzej Matul oraz Maciej Gudowski.

Regulamin konkursu na najlepszy głos czytający stacje II linii metra >>>
Głosowanie rozpoczęło się w poniedziałek, 13 października i potrwa do 26 października. Swoje propozycje można zgłaszać za pośrednictwem SMS lub strony internetowej radiowej Jedynki .

Nazwisko lektora II linii warszawskiego metra zostanie ogłoszone w środę, 29 października, na antenie radiowej Jedynki.

Zapraszamy do udziału w plebiscycie!

Jakie przypadki używania polszczyzny w przestrzeni publicznej najbardziej denerwują Małgorzatę Tułowiecką, dowiesz się z nagrania audycji.

Rozmawiała Karolina Rożej.

pg,tj

Czytaj także

Marzena Wyczółkowska i jej radiowy głos w II linii metra?

20.10.2014 10:30
Marzena Wyczółkowska
Marzena WyczółkowskaFoto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
06'58 Marzena Wyczółkowska, kandydatka na głos II linii metra o pasji jaką jest dziennikarstwo radiowe (Cztery pory roku/Jedynka)
więcej

Praca w Polskim Radiu jest szczytem jej dziennikarskich marzeń. - Kiedy dostałam propozycję, to był dla mnie tak ogromny szok - wspominała w Jedynce Marzena Wyczółkowska. Dziś redaktorka, która przygotowuje i czyta serwisy informacyjne Jedynki ma szanse zostać głosem II linii metra.

Dziennikarka, jeśli wygra plebiscyt organizowany przez Polskie Radio i warszawski ratusz, będzie głosem II linii metra i będzie czytała nazwy stacji.

"Tu Warszawa, wiadomości Polskie Radio”, kiedy Marzena Wyczółkowska wypowiadał te słowa na antenie Polskiego Radia - kiedyś od nich rozpoczynał się serwis informacyjny - za każdym razem przypominała sobie scenę z filmu "Pianista". - Zaraz po wyzwoleniu ludzie stają pod szczekaczkami i słyszą nie niemiecki głos, a słowa: "Tu Polskie Radio z Warszawy" i są tacy szczęśliwi - wspominała, nie kryjąc przejęcia, kandydatka Jedynki na głos II linii metra. Gdy wypowiadała podobną frazę kilkadziesiąt lat po zakończeniu wojny, czuła się niezwykle zaszczycona.

- Nawet nie marzyłam, by tu pracować, bo sądziłam, że to nie możliwe. Tradycja, tyle wybitnych nazwisk, to był niedościgniony wzór - opowiadała w audycji "Cztery pory roku" dziennikarka. Dziś Marzena Wyczółkowska stała się jedną z tych postaci Polskiego Radia, które stanowią o jego charakterze.

Serca słuchaczy zdobyła szczególną umiejętnością budowania przekazu na emocjach, okazywaniu ich, gdy wymaga tego czytana informacja. - Melodią głosu, tembrem staram się kłaść nacisk na to, co najważniejsze albo zabawne - opisywała. Dziennikarka nie zapomina jednak, że podanie pewnych wiadomości wymaga chłodnego dystansu. - Ten głos musi być jak najbardziej biały, nie wolno bawić się w żadne melodyjki głosowe, czy inne ozdobniki; tylko czysty przekaz trudnych informacji - nakreślała charakter swojej pracy Wyczółkowska.

Redaktor serwisu informacyjnego radiowej Jedynki, gdy dowiedziała się przed laty, że otrzymała pracę w Polskim Radiu nie potrafiła uwierzyć w swoje szczęście. - Pamiętam, że siedziałam w samochodzie patrząc na napis nad wejściem do budynku: "Polskie Radio" i nie docierało do mnie, że będę pracować w takiej instytucji - wspominała. Równie niezwykłym wydarzeniem, jest dla niej zaproszenie do wzięcia udziału w plebiscycie na głos II linii metra. - Na pierwszej linii pan Ksawery Jasieński - głos legenda. Sam udział w plebiscycie jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem i zaszczytem. Tym bardziej, że jestem mieszkanką Pragi - mówiła Marzena Wyczółkowska.

Jak ta popularna wśród słuchaczy Jedynki prażanka czyta nazwy stacji II linii metra możesz posłuchać i zagłosować na nią tu >>>


''

Kto powinien czytać nazwy stacji na II linii metra? Weź udział w plebiscycie >>>

Polskie Radio i warszawski ratusz organizują plebiscyt na "głos" czytający stacje II linii metra. Wśród kandydatów są:  Krystyna Janda Danuta Stenka Małgorzata Tułowiecka Marzena Wyczółkowska , Andrzej Matul oraz  Maciej Gudowski .

Głosowanie rozpoczęło się w poniedziałek, 13 października i potrwa do 26 października. Swoje propozycje można zgłaszać za pośrednictwem  SMS lub  strony internetowej radiowej Jedynki .

Nazwisko lektora II linii warszawskiego metra zostanie ogłoszone w środę, 29 października, na antenie radiowej Jedynki.

Zapraszamy do udziału w plebiscycie!

>>>  Regulamin konkursu na najlepszy głos czytający stacje II linii metra

Każdy dziennikarz radiowy i telewizyjny, który nagrywa na żywo miał na antenie wpadkę, której nigdy nie zapomni. Jaką historię z serii "ugotowana" wspomina Marzena Wyczółkowska? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Cztery pory roku" .

Rozmawiała Karolina Rożej.

(pkur/ag)

Czytaj także

Podróż metrem z Krystyną Jandą?

16.10.2014 07:00
W piątkowej "Cztery pory roku" spotkamy się z aktorką Krystyną Jandą, która jest kandydatką w plebiscycie na głos II linii metra.
Krystyna Janda jest jedną z kandydatek w plebiscycie na najlepszy głos czytający nazwy stacji II linii metra
Krystyna Janda jest jedną z kandydatek w plebiscycie na najlepszy głos czytający nazwy stacji II linii metraFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

To aktorka instytucja - buduje teatr, reżyseruje przedstawienia i jeszcze brawurowo w nich gra. Być może niedługo długa lista sukcesów Krystyny Jandy wzbogaci się o kolejne wyróżnienie. Aktorka ma szansę zostać "głosem" II linii warszawskiego metra w plebiscycie organizowanym przez Polskie Radio, Warszawskie Metro oraz warszawski ratusz. Pozostali kandydaci to: Danuta Stenka, Marzena Wyczółkowska, Małgorzata Tułowiecka, Andrzej Matul oraz Maciej Gudowski.
Głosowanie rozpoczęło się 13 października i potrwa do 26 października. Swoje propozycje można zgłaszać za pośrednictwem SMS lub strony internetowej radiowej Jedynki. Nazwisko lektora II linii warszawskiego metra zostanie ogłoszone w środę, 29 października, na antenie radiowej Jedynki.
Kto powinien czytać nazwy stacji na II linii metra? Weź udział w plebiscycie >>>
W audycji "Cztery pory roku" połączymy się również z korespondentem Polskiego Radia z Waszyngtonu Marek Wałkuski, który opowie nam o podziemnej kolejce w stolicy USA oraz w Nowym Jorku.

Natomiast w audycji podróżniczej "Reszta Świata" porozmawiamy o etyce w przemyśle mody. Na  przykładach z kraju i ze świata podpowiemy, jak podejmować odpowiedzialne decyzje. Gościem Tomasza Michniewicza będzie Joanna Szabuńko.

Na audycję "Cztery pory roku" w piątek, 17 października, między godz. 9.00 a 12.00, zaprasza Roman Czejarek.
kk,tj

Zobacz więcej na temat: biznes etyka metro moda

Czytaj także

Zakończył się plebiscyt na głos II linii metra

26.10.2014 20:30
Plebiscyt na najlepszy głos II linii metra czytający nazwy stacji zorganizowały wspólnie Polskie Radio i warszawski ratusz. Wyniki zostaną podane na antenie radiowej Jedynki w środę 29 października.
Metro warszawskie
Metro warszawskieFoto: Wikipedia, lic. CC/kolejarzwarszawski
Posłuchaj
00'06 Komunikat czytany przez Andrzeja Matula
00'07 Danuta Stenka
00'07 Komunikat czytany przez Małgorzatę Tułowiecką
00'06
00'07 Komunikat czytany przez Marzenę Wyczółkowską
00'07 Maciej Gudowski
więcej

Na I linii metra od 1998 roku stacje zapowiada lektor telewizyjny i radiowy Ksawery Jasieński. Czyj głos usłyszymy na linii numer II, której otwarcie ma nastąpić do końca 2014 roku?

Do wyboru było sześcioro kandydatów: aktorki Krystyna Janda i Danuta Stenka, dziennikarze Polskiego Radia Małgorzata Tułowiecka, Marzena Wyczółkowska i Andrzej Matul oraz lektor telewizyjny i radiowy Maciej Gudowski.

Głosować można było za pośrednictwem smsów, albo na stronie radiowej Jedynki. Z tej możliwości skorzystało kilkadziesiąt tysięcy osób.

Kto wygrał plebiscyt na głos II linii metra? Kogo pasażerowie będą słuchać podczas jazdy? Słuchaj radiowej Jedynki w środę 29 października!

A jak brzmią komunikaty w wykonaniu poszczególnych kandydatów? Posłuchaj dołączonych do artykułu nagrań.

ag, pg